ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
Клас: 5
Чинна програма:УКРАЇНОЗНАВСТВО. Навчальна програмадля учнів 5–11
класів закладів загальної середньої освіти України. Рекомендовано
Міністерством освіти і науки України (лист МОН України від 10.08.2020 №
1/11-5310). Автори-укладачі: Анатолій Ціпко, Тетяна Бойко, Світлана Бойко,
Олена Газізова.
Тема уроку. Народні символи України
Мета уроку:
формувати уявлення учнів про народні символи України; поглибити знання
учнів про значення символів;
розвиватитворчіздібностіучнів, навички самостійної роботи, роботив парах;
виховувати в учнів шанобливе ставлення до рослин і тварин, художньо-
естетичний смак, любов до рідного краю, до його культурної спадщини.
Очікувані результати:
учні розуміють зміст поняття «народні символи»;
учні вміють узагальнити та розкласти на складові частини народні символи
України.
Обладнання:ілюстрації із зображенням рослин і тварин, картки з ребусами,
розмальовка, «дерево успіху» з різнокольоровими листочками, смартфони,
кольорові олівці, фонограма пісні «Ой у лузі калина».
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП.
Привітання учнів, перевірка їх готовностідо уроку.
1. Рефлексіянастрою
- Я дужерада черговійзустрічіз вами. Кожномударую усмішку та радісний
настрій. Поділіться, будь ласка, хорошим настроєм із сусідом по парті.
2. Створенняситуаціїуспіху .
- А зараз я пропоную вам створити наше дерево успіху. Прикрасьте його
листочками. Колір ви обираєте самі. Той, хто обрав зелений листок, на уроці
буде активним. Хто обрав жовтий – активним. Хто обрав помаранчевий – буде
багато спілкуватися на уроці. Бажаю успіху всім!
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
- Як ви розумієте слово «символ»? (Умовнепозначення якого-небудь
предмета, поняття або явища).
- Які державні символи Україниви знаєте?
- Які рослини та тварини символізують Україну?
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
1.Слово учителя.
- Україна – наша земля, багата та щедра. Рослинний і тваринний світи
нашої Батьківщини надзвичайно різноманітні. Рослини й тварини стали
народнимисимволами. Про них складають вірші, пишуть пісні, їх згадують у
казках, прислів’ях та приказках, застосовують при виготовлення ліків.
2.Прийом «Передбачення».
- Щоб дізнатися, про які рослини та про яких тварин піде мова на уроці, я
пропонуюрозгадатиребуси. (Додаток1).
Рослини - калина, верба, дуб, тополя, барвінок, чорнобривці.
Тварини - кінь, тур.
- Ви правильно розгадали всі ребуси. Погляньте на ілюстрації. На них
зображено рослини та тварин, які ви назвали.
ІV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ.
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1.Слово вчителя.
- Рослиний тварини – неповторнітворіння природи. Важко уявити наш світ
без них. Вони заспокоюють, дарують радість і насолоду, надихають на
творчість… Здавнаукраїнці шанують свою живу природу. Мабуть, у кожного
з вас вдома є рослини. Можливо, хтось нам розповість, як разом з батьками
посадив дерево або квіти?
2. «З фольклорноїскарбниці» (робота з прислів’ями).
- Наш народ склав безліч прислів’їв та приказок. У багатьох із згадуються
рослини – народнісимволи. Спробуйтевідновити вислови, додавшипотрібні
назви рослин.
Любуйся … , поки цвіте, а дитиною, поки росте. (Калиною).
Як зацвіла … - не за горами сівба. (Верба).
І великий … від малої сокири падає. (Дуб).
… - на вінок, а полин – на віник. (Барвінок).
3. «У світі легенд» (ознайомленняз легендами).
- Про наші чудовіквіти й дереваіснує безліч легенд. Я пропоную прочитати
деякі з них. Для цього зчитайте QR-код та перейдіть за покликанням.
4.Робота з розмальовками(робота в парах).
- Я знаю, що вам усім до вподобималювати. Тому пропоную попрацювати
над розмальовкою. Зробіть кольоровим портрет дівчини-українки. (Додаток
2).
5. Відгадуваннязагадок.
- Я пропонуювам відгадати загадки, щоб дізнатися, які птахи та тварини є
популярнимив українськомуфольклорі.
1) Довгонога, чорно-біла,
У гніздо на хату сіла.
Довгим дзьобом, знайтуркоче,
Ніби щось сказати хоче.
– Де ж це ти була?
– Далеко!
– Як зовуть тебе?
(Лелека)
2) Має ногикоротенькі,
Два пера в хвостідовгенькі,
У повітрі все літає,
Безліч мошок поїдає.
(Ластівка)
3) У долині цілий день
Він співа дзвінких пісень.
Як верба і як калина,
Птах цей — символУкраїни.
Тішить піснею людей
Гарна пташка — …(соловей).
4) Сіра пташка на лужку
Нам кує :”Ку-ку, ку-ку-ку”.
Та погану звичкумає —
Яйця в гнізда підкладає.
Ця матуся-вередуля
Називається …(зозуля).
5) Здавна людям помагає,
Довгийхвіст і гривумає,
Любить сіно пожувати,
“І-го-го!”— ірже завзято,
Бо не відає про лінь,
Як працює в полі… (кінь).
6. Музична пауза.
- Наш народ склав багато чудовихпісень про рослини – народнісимволи.
Які з них ви знаєте? Хто співає разом із батьками?
- Пропоную разом виконати пісню «Ойу лузі калина».
7. Робота з пазлом усервісі «Jigsawplanet».
- Я пропонуювам скласти пазл. Ви знайдете його, перейшовши за
покликанням, наведеним нижче.
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=33aa25a3ad1c
8. У світі українськоїпоезії(читаннявіршів).
- Окрасоюнашого уроку стануть вірші українських поетів про народні
символи. (У виконанні учнів звучать поезії «Посадіть калину коло школи…»
Антоніни Листопад, «Верба» Надії Красоткіної, «Барвінок» Наталі Забіли,
«Соловейку» ЛесіСкорик, «Ластівка» БорисаГрінченка.)
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ.
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Сьогодніми дізналися …
Знання, отриманіна уроці, мені потрібні для …
Мені сподобалося …
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
На наступний урок: створитиколаж «Народнісимволи України».
На найближчий час:разом за батьками посадитирослинуй доглядатиза
нею.
Назавжди: берегти тваринний і рослиннийсвіти нашої Вітчизни.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
https://dovidka.biz.ua/zagadki-pro-leleku-na-ukrayinskiy-movi
https://i.ytimg.com/vi/eJdH89ArE2Q/maxresdefault.jpg
https://mon.gov.ua/storage/app/media/zagalna%20serednya/programy-
facultativ/2020/09/Prohrama%20Urayinoznavstvo%205-11.pdf
https://uti-puti.com.ua/colloring/321/45.jpg

More Related Content

What's hot (20)

Екологічна стежка 2012 рік
Екологічна стежка 2012 рікЕкологічна стежка 2012 рік
Екологічна стежка 2012 рік
Kristina Savka
Куточок народознавства група №1
Куточок народознавства група №1Куточок народознавства група №1
Куточок народознавства група №1
промо протик
Пошуково-дослидницька дияльнисть
Пошуково-дослидницька дияльнистьПошуково-дослидницька дияльнисть
Пошуково-дослидницька дияльнисть
Марина Вербицька
презентація садочка
презентація садочкапрезентація садочка
презентація садочка
Zhenya009
готовое портфолио
готовое портфолиоготовое портфолио
готовое портфолио
530Olenka70
презентація роботи закладу
презентація роботи закладупрезентація роботи закладу
презентація роботи закладу
ewefwerfwfweqfwe
презентація інновації у днз
презентація інновації у днз презентація інновації у днз
презентація інновації у днз
Tatiyna Gyra
Презентація - моральне виховання
Презентація - моральне вихованняПрезентація - моральне виховання
Презентація - моральне виховання
Людмила Шведенко
народніе игрі проект
народніе игрі проектнародніе игрі проект
народніе игрі проект
springenergy
Патріотичне виховання в ДНЗ
Патріотичне виховання в ДНЗПатріотичне виховання в ДНЗ
Патріотичне виховання в ДНЗ
Методичний кабінет
ігровий осередок
ігровий осередокігровий осередок
ігровий осередок
svs59
презентация освітня робота 2016 2017н.р.
презентация освітня робота 2016 2017н.р.презентация освітня робота 2016 2017н.р.
презентация освітня робота 2016 2017н.р.
Svetlana Zakolodazna
"Ні бідності, ні голоду"
"Ні бідності, ні голоду""Ні бідності, ні голоду"
"Ні бідності, ні голоду"
Savua
презентація досвіду вихователя зубик с.м.
презентація  досвіду вихователя зубик с.м.презентація  досвіду вихователя зубик с.м.
презентація досвіду вихователя зубик с.м.
savonikgal
Презентація Біоенергопластика
Презентація БіоенергопластикаПрезентація Біоенергопластика
Презентація Біоенергопластика
TatianaYaroshenko1
презентація звіт 2012 13 нр
презентація  звіт 2012 13 нрпрезентація  звіт 2012 13 нр
презентація звіт 2012 13 нр
Катерина Богданова
Zarakhuvannja ta vidrakhuvannja_uchniv
Zarakhuvannja ta vidrakhuvannja_uchnivZarakhuvannja ta vidrakhuvannja_uchniv
Zarakhuvannja ta vidrakhuvannja_uchniv
таня чан
Екологічна стежка 2012 рік
Екологічна стежка 2012 рікЕкологічна стежка 2012 рік
Екологічна стежка 2012 рік
Kristina Savka
Куточок народознавства група №1
Куточок народознавства група №1Куточок народознавства група №1
Куточок народознавства група №1
промо протик
Пошуково-дослидницька дияльнисть
Пошуково-дослидницька дияльнистьПошуково-дослидницька дияльнисть
Пошуково-дослидницька дияльнисть
Марина Вербицька
презентація садочка
презентація садочкапрезентація садочка
презентація садочка
Zhenya009
готовое портфолио
готовое портфолиоготовое портфолио
готовое портфолио
530Olenka70
презентація роботи закладу
презентація роботи закладупрезентація роботи закладу
презентація роботи закладу
ewefwerfwfweqfwe
презентація інновації у днз
презентація інновації у днз презентація інновації у днз
презентація інновації у днз
Tatiyna Gyra
народніе игрі проект
народніе игрі проектнародніе игрі проект
народніе игрі проект
springenergy
ігровий осередок
ігровий осередокігровий осередок
ігровий осередок
svs59
презентация освітня робота 2016 2017н.р.
презентация освітня робота 2016 2017н.р.презентация освітня робота 2016 2017н.р.
презентация освітня робота 2016 2017н.р.
Svetlana Zakolodazna
"Ні бідності, ні голоду"
"Ні бідності, ні голоду""Ні бідності, ні голоду"
"Ні бідності, ні голоду"
Savua
презентація досвіду вихователя зубик с.м.
презентація  досвіду вихователя зубик с.м.презентація  досвіду вихователя зубик с.м.
презентація досвіду вихователя зубик с.м.
savonikgal
Презентація Біоенергопластика
Презентація БіоенергопластикаПрезентація Біоенергопластика
Презентація Біоенергопластика
TatianaYaroshenko1
Zarakhuvannja ta vidrakhuvannja_uchniv
Zarakhuvannja ta vidrakhuvannja_uchnivZarakhuvannja ta vidrakhuvannja_uchniv
Zarakhuvannja ta vidrakhuvannja_uchniv
таня чан

Similar to УРОК З УКРАЇНОЗНАВСТВА.docx (20)

квітковий вернісаж
квітковий вернісажквітковий вернісаж
квітковий вернісаж
znannademcenko
українська мова заболотний 7 кл
українська мова заболотний 7 клукраїнська мова заболотний 7 кл
українська мова заболотний 7 кл
Школа Леди и Кадетство
4 muz t_2015
4 muz t_20154 muz t_2015
4 muz t_2015
bookin777
Muzychne mystetstvo-4-klas-tereshchenko-2015
Muzychne mystetstvo-4-klas-tereshchenko-2015Muzychne mystetstvo-4-klas-tereshchenko-2015
Muzychne mystetstvo-4-klas-tereshchenko-2015
kreidaros1
4 muz t_2015
4 muz t_20154 muz t_2015
4 muz t_2015
Agent Plus UK
Muzyka 4klas tereshhenko
Muzyka 4klas tereshhenkoMuzyka 4klas tereshhenko
Muzyka 4klas tereshhenko
NoName520
4 культ и_искусс_терещенко_2015_укр
4 культ и_искусс_терещенко_2015_укр4 культ и_искусс_терещенко_2015_укр
4 культ и_искусс_терещенко_2015_укр
Aira_Roo
4 muz t_2015
4 muz t_20154 muz t_2015
4 muz t_2015
4klas
Підручник Музичне мистецтво 4 клас Терещенко А. І.
Підручник Музичне мистецтво 4 клас Терещенко А. І.Підручник Музичне мистецтво 4 клас Терещенко А. І.
Підручник Музичне мистецтво 4 клас Терещенко А. І.
oleg379
4 klas muzichne_mistectvo_tereshhenko_2015
4 klas muzichne_mistectvo_tereshhenko_20154 klas muzichne_mistectvo_tereshhenko_2015
4 klas muzichne_mistectvo_tereshhenko_2015
moyashkolamoyashkola
4 muz t_2015
4 muz t_20154 muz t_2015
4 muz t_2015
UA4-6
4_mi_r_2021-zl knnzlskd fnlkfnkdkzsdfn sd
4_mi_r_2021-zl knnzlskd fnlkfnkdkzsdfn sd4_mi_r_2021-zl knnzlskd fnlkfnkdkzsdfn sd
4_mi_r_2021-zl knnzlskd fnlkfnkdkzsdfn sd
4book9kl
Mystectvo 1-klas-kizilova-2018
Mystectvo 1-klas-kizilova-2018Mystectvo 1-klas-kizilova-2018
Mystectvo 1-klas-kizilova-2018
kreidaros1
Конспект. Зимуючі птахи рідного краю
Конспект. Зимуючі птахи рідного краюКонспект. Зимуючі птахи рідного краю
Конспект. Зимуючі птахи рідного краю
Надвірнянський інформаційно - методичний центр
321,23.doc
321,23.doc321,23.doc
321,23.doc
ssuser33f19a
Конспект уроку.docx
Конспект уроку.docxКонспект уроку.docx
Конспект уроку.docx
Репетитор Історія України
буду я природі другом
буду я природі другомбуду я природі другом
буду я природі другом
Наталія Трофимчук
день зустрічі птахів
день зустрічі птахівдень зустрічі птахів
день зустрічі птахів
Василь Прескуре
квітковий вернісаж
квітковий вернісажквітковий вернісаж
квітковий вернісаж
znannademcenko
Muzychne mystetstvo-4-klas-tereshchenko-2015
Muzychne mystetstvo-4-klas-tereshchenko-2015Muzychne mystetstvo-4-klas-tereshchenko-2015
Muzychne mystetstvo-4-klas-tereshchenko-2015
kreidaros1
Muzyka 4klas tereshhenko
Muzyka 4klas tereshhenkoMuzyka 4klas tereshhenko
Muzyka 4klas tereshhenko
NoName520
4 культ и_искусс_терещенко_2015_укр
4 культ и_искусс_терещенко_2015_укр4 культ и_искусс_терещенко_2015_укр
4 культ и_искусс_терещенко_2015_укр
Aira_Roo
4 muz t_2015
4 muz t_20154 muz t_2015
4 muz t_2015
4klas
Підручник Музичне мистецтво 4 клас Терещенко А. І.
Підручник Музичне мистецтво 4 клас Терещенко А. І.Підручник Музичне мистецтво 4 клас Терещенко А. І.
Підручник Музичне мистецтво 4 клас Терещенко А. І.
oleg379
4 klas muzichne_mistectvo_tereshhenko_2015
4 klas muzichne_mistectvo_tereshhenko_20154 klas muzichne_mistectvo_tereshhenko_2015
4 klas muzichne_mistectvo_tereshhenko_2015
moyashkolamoyashkola
4 muz t_2015
4 muz t_20154 muz t_2015
4 muz t_2015
UA4-6
4_mi_r_2021-zl knnzlskd fnlkfnkdkzsdfn sd
4_mi_r_2021-zl knnzlskd fnlkfnkdkzsdfn sd4_mi_r_2021-zl knnzlskd fnlkfnkdkzsdfn sd
4_mi_r_2021-zl knnzlskd fnlkfnkdkzsdfn sd
4book9kl
Mystectvo 1-klas-kizilova-2018
Mystectvo 1-klas-kizilova-2018Mystectvo 1-klas-kizilova-2018
Mystectvo 1-klas-kizilova-2018
kreidaros1

More from Репетитор Історія України (20)

Recently uploaded (15)

Наказатестаціядон61470峦564359岹4ڳ93131.
Наказатестаціядон61470峦564359岹4ڳ93131.Наказатестаціядон61470峦564359岹4ڳ93131.
Наказатестаціядон61470峦564359岹4ڳ93131.
ssuser46127c
Транспорт України 2.ppt івм ауаПМкписаипав
Транспорт України 2.ppt івм ауаПМкписаипавТранспорт України 2.ppt івм ауаПМкписаипав
Транспорт України 2.ppt івм ауаПМкписаипав
JurgenstiX
ТУкр.ٳппкерекп4куеапфцефуепурпекекірек
ТУкр.ٳппкерекп4куеапфцефуепурпекекірекТУкр.ٳппкерекп4куеапфцефуепурпекекірек
ТУкр.ٳппкерекп4куеапфцефуепурпекекірек
JurgenstiX
1-matem-zaika1-matem-zaika1-matem-zaika
1-matem-zaika1-matem-zaika1-matem-zaika1-matem-zaika1-matem-zaika1-matem-zaika
1-matem-zaika1-matem-zaika1-matem-zaika
shkilni pidruchnyky
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
JurgenstiX
День відкритих дверей_presentation_6.pptx
День відкритих дверей_presentation_6.pptxДень відкритих дверей_presentation_6.pptx
День відкритих дверей_presentation_6.pptx
artemschoolacc1
Орієнтовний план 2025 Орієнтовний план 2025.pdf
Орієнтовний план 2025 Орієнтовний план 2025.pdfОрієнтовний план 2025 Орієнтовний план 2025.pdf
Орієнтовний план 2025 Орієнтовний план 2025.pdf
home
66e806fcb90e2017837434_8bf6561a-3d10-40fd-9397-0abe74117037.pdf
66e806fcb90e2017837434_8bf6561a-3d10-40fd-9397-0abe74117037.pdf66e806fcb90e2017837434_8bf6561a-3d10-40fd-9397-0abe74117037.pdf
66e806fcb90e2017837434_8bf6561a-3d10-40fd-9397-0abe74117037.pdf
ssuser46127c
«Шевченкова весна під сонцем шани і любові»
«Шевченкова весна під сонцем шани і любові»«Шевченкова весна під сонцем шани і любові»
«Шевченкова весна під сонцем шани і любові»
Бібліографи ОДБ ім. Т. Г. Шевченка
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
JurgenstiX
Особливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptx
Особливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptxОсобливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptx
Особливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptx
JurgenstiX
458549.pptx fhffujikgibhikfloflodlesdelsdekidj
458549.pptx fhffujikgibhikfloflodlesdelsdekidj458549.pptx fhffujikgibhikfloflodlesdelsdekidj
458549.pptx fhffujikgibhikfloflodlesdelsdekidj
ssuserfed972
Презентація Інституту геодезії 2025 НУЛП
Презентація Інституту геодезії 2025 НУЛППрезентація Інституту геодезії 2025 НУЛП
Презентація Інституту геодезії 2025 НУЛП
Anatoliy13
«ЧАРІВНА СКРИНЬКА КАЗОК МИКОЛИ ЗІНЧУКА»: віртуальна книжкова виставка до 100-...
«ЧАРІВНА СКРИНЬКА КАЗОК МИКОЛИ ЗІНЧУКА»: віртуальна книжкова виставка до 100-...«ЧАРІВНА СКРИНЬКА КАЗОК МИКОЛИ ЗІНЧУКА»: віртуальна книжкова виставка до 100-...
«ЧАРІВНА СКРИНЬКА КАЗОК МИКОЛИ ЗІНЧУКА»: віртуальна книжкова виставка до 100-...
Чернівецька обласна бібліотека для дітей
Румунія у міжвоєнний дададад період.pptx
Румунія у міжвоєнний дададад період.pptxРумунія у міжвоєнний дададад період.pptx
Румунія у міжвоєнний дададад період.pptx
dedkenzo
Наказатестаціядон61470峦564359岹4ڳ93131.
Наказатестаціядон61470峦564359岹4ڳ93131.Наказатестаціядон61470峦564359岹4ڳ93131.
Наказатестаціядон61470峦564359岹4ڳ93131.
ssuser46127c
Транспорт України 2.ppt івм ауаПМкписаипав
Транспорт України 2.ppt івм ауаПМкписаипавТранспорт України 2.ppt івм ауаПМкписаипав
Транспорт України 2.ppt івм ауаПМкписаипав
JurgenstiX
ТУкр.ٳппкерекп4куеапфцефуепурпекекірек
ТУкр.ٳппкерекп4куеапфцефуепурпекекірекТУкр.ٳппкерекп4куеапфцефуепурпекекірек
ТУкр.ٳппкерекп4куеапфцефуепурпекекірек
JurgenstiX
1-matem-zaika1-matem-zaika1-matem-zaika
1-matem-zaika1-matem-zaika1-matem-zaika1-matem-zaika1-matem-zaika1-matem-zaika
1-matem-zaika1-matem-zaika1-matem-zaika
shkilni pidruchnyky
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
JurgenstiX
День відкритих дверей_presentation_6.pptx
День відкритих дверей_presentation_6.pptxДень відкритих дверей_presentation_6.pptx
День відкритих дверей_presentation_6.pptx
artemschoolacc1
Орієнтовний план 2025 Орієнтовний план 2025.pdf
Орієнтовний план 2025 Орієнтовний план 2025.pdfОрієнтовний план 2025 Орієнтовний план 2025.pdf
Орієнтовний план 2025 Орієнтовний план 2025.pdf
home
66e806fcb90e2017837434_8bf6561a-3d10-40fd-9397-0abe74117037.pdf
66e806fcb90e2017837434_8bf6561a-3d10-40fd-9397-0abe74117037.pdf66e806fcb90e2017837434_8bf6561a-3d10-40fd-9397-0abe74117037.pdf
66e806fcb90e2017837434_8bf6561a-3d10-40fd-9397-0abe74117037.pdf
ssuser46127c
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
JurgenstiX
Особливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptx
Особливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptxОсобливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptx
Особливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptx
JurgenstiX
458549.pptx fhffujikgibhikfloflodlesdelsdekidj
458549.pptx fhffujikgibhikfloflodlesdelsdekidj458549.pptx fhffujikgibhikfloflodlesdelsdekidj
458549.pptx fhffujikgibhikfloflodlesdelsdekidj
ssuserfed972
Презентація Інституту геодезії 2025 НУЛП
Презентація Інституту геодезії 2025 НУЛППрезентація Інституту геодезії 2025 НУЛП
Презентація Інституту геодезії 2025 НУЛП
Anatoliy13
Румунія у міжвоєнний дададад період.pptx
Румунія у міжвоєнний дададад період.pptxРумунія у міжвоєнний дададад період.pptx
Румунія у міжвоєнний дададад період.pptx
dedkenzo

УРОК З УКРАЇНОЗНАВСТВА.docx

  • 1. Клас: 5 Чинна програма:УКРАЇНОЗНАВСТВО. Навчальна програмадля учнів 5–11 класів закладів загальної середньої освіти України. Рекомендовано Міністерством освіти і науки України (лист МОН України від 10.08.2020 № 1/11-5310). Автори-укладачі: Анатолій Ціпко, Тетяна Бойко, Світлана Бойко, Олена Газізова. Тема уроку. Народні символи України Мета уроку: формувати уявлення учнів про народні символи України; поглибити знання учнів про значення символів; розвиватитворчіздібностіучнів, навички самостійної роботи, роботив парах; виховувати в учнів шанобливе ставлення до рослин і тварин, художньо- естетичний смак, любов до рідного краю, до його культурної спадщини. Очікувані результати: учні розуміють зміст поняття «народні символи»; учні вміють узагальнити та розкласти на складові частини народні символи України. Обладнання:ілюстрації із зображенням рослин і тварин, картки з ребусами, розмальовка, «дерево успіху» з різнокольоровими листочками, смартфони, кольорові олівці, фонограма пісні «Ой у лузі калина». ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП. Привітання учнів, перевірка їх готовностідо уроку. 1. Рефлексіянастрою - Я дужерада черговійзустрічіз вами. Кожномударую усмішку та радісний настрій. Поділіться, будь ласка, хорошим настроєм із сусідом по парті.
  • 2. 2. Створенняситуаціїуспіху . - А зараз я пропоную вам створити наше дерево успіху. Прикрасьте його листочками. Колір ви обираєте самі. Той, хто обрав зелений листок, на уроці буде активним. Хто обрав жовтий – активним. Хто обрав помаранчевий – буде багато спілкуватися на уроці. Бажаю успіху всім! II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. - Як ви розумієте слово «символ»? (Умовнепозначення якого-небудь предмета, поняття або явища). - Які державні символи Україниви знаєте? - Які рослини та тварини символізують Україну? III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. 1.Слово учителя. - Україна – наша земля, багата та щедра. Рослинний і тваринний світи нашої Батьківщини надзвичайно різноманітні. Рослини й тварини стали народнимисимволами. Про них складають вірші, пишуть пісні, їх згадують у казках, прислів’ях та приказках, застосовують при виготовлення ліків. 2.Прийом «Передбачення». - Щоб дізнатися, про які рослини та про яких тварин піде мова на уроці, я пропонуюрозгадатиребуси. (Додаток1). Рослини - калина, верба, дуб, тополя, барвінок, чорнобривці. Тварини - кінь, тур. - Ви правильно розгадали всі ребуси. Погляньте на ілюстрації. На них зображено рослини та тварин, які ви назвали.
  • 3. ІV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ. V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. 1.Слово вчителя. - Рослиний тварини – неповторнітворіння природи. Важко уявити наш світ без них. Вони заспокоюють, дарують радість і насолоду, надихають на творчість… Здавнаукраїнці шанують свою живу природу. Мабуть, у кожного з вас вдома є рослини. Можливо, хтось нам розповість, як разом з батьками посадив дерево або квіти? 2. «З фольклорноїскарбниці» (робота з прислів’ями). - Наш народ склав безліч прислів’їв та приказок. У багатьох із згадуються рослини – народнісимволи. Спробуйтевідновити вислови, додавшипотрібні назви рослин. Любуйся … , поки цвіте, а дитиною, поки росте. (Калиною). Як зацвіла … - не за горами сівба. (Верба). І великий … від малої сокири падає. (Дуб). … - на вінок, а полин – на віник. (Барвінок). 3. «У світі легенд» (ознайомленняз легендами). - Про наші чудовіквіти й дереваіснує безліч легенд. Я пропоную прочитати деякі з них. Для цього зчитайте QR-код та перейдіть за покликанням. 4.Робота з розмальовками(робота в парах). - Я знаю, що вам усім до вподобималювати. Тому пропоную попрацювати над розмальовкою. Зробіть кольоровим портрет дівчини-українки. (Додаток 2).
  • 4. 5. Відгадуваннязагадок. - Я пропонуювам відгадати загадки, щоб дізнатися, які птахи та тварини є популярнимив українськомуфольклорі. 1) Довгонога, чорно-біла, У гніздо на хату сіла. Довгим дзьобом, знайтуркоче, Ніби щось сказати хоче. – Де ж це ти була? – Далеко! – Як зовуть тебе? (Лелека) 2) Має ногикоротенькі, Два пера в хвостідовгенькі, У повітрі все літає, Безліч мошок поїдає. (Ластівка) 3) У долині цілий день Він співа дзвінких пісень. Як верба і як калина, Птах цей — символУкраїни. Тішить піснею людей Гарна пташка — …(соловей). 4) Сіра пташка на лужку Нам кує :”Ку-ку, ку-ку-ку”. Та погану звичкумає — Яйця в гнізда підкладає.
  • 5. Ця матуся-вередуля Називається …(зозуля). 5) Здавна людям помагає, Довгийхвіст і гривумає, Любить сіно пожувати, “І-го-го!”— ірже завзято, Бо не відає про лінь, Як працює в полі… (кінь). 6. Музична пауза. - Наш народ склав багато чудовихпісень про рослини – народнісимволи. Які з них ви знаєте? Хто співає разом із батьками? - Пропоную разом виконати пісню «Ойу лузі калина». 7. Робота з пазлом усервісі «Jigsawplanet». - Я пропонуювам скласти пазл. Ви знайдете його, перейшовши за покликанням, наведеним нижче. https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=33aa25a3ad1c 8. У світі українськоїпоезії(читаннявіршів). - Окрасоюнашого уроку стануть вірші українських поетів про народні символи. (У виконанні учнів звучать поезії «Посадіть калину коло школи…» Антоніни Листопад, «Верба» Надії Красоткіної, «Барвінок» Наталі Забіли, «Соловейку» ЛесіСкорик, «Ластівка» БорисаГрінченка.) VІ. ПІДСУМОК УРОКУ. Інтерактивна вправа «Мікрофон». Сьогодніми дізналися … Знання, отриманіна уроці, мені потрібні для …
  • 6. Мені сподобалося … VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. На наступний урок: створитиколаж «Народнісимволи України». На найближчий час:разом за батьками посадитирослинуй доглядатиза нею. Назавжди: берегти тваринний і рослиннийсвіти нашої Вітчизни.