buat bakal guru mereka perlu mengetahui tentang interaksi yang berkesan terhadap anak murid mereka. Melalui interaksi yang berkesan maka proses pdpc dapat berjalan dengan lancar
buat bakal guru mereka perlu mengetahui tentang interaksi yang berkesan terhadap anak murid mereka. Melalui interaksi yang berkesan maka proses pdpc dapat berjalan dengan lancar
Tahun 5 Unit 6 Rakyat Bersatu Negara Maju.pptssuser5530e8
Ìý
Rpt moral ting 1
1. RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PENDIDIKAN MORAL
TINGKATAN SATU
BP 1 : NILAI BERKAITAN DENGAN PERKEMBANGAN DIRI
Minggu Bidang Pembelajaran Kandungan Akademik
Objektif /
Hasil Pembelajaran
Aktiviti Pembelajaran
Panduan
Guru/
Buku Teks
1
BP 1.1 Kepercayaan Kepada
Tuhan
Keyakinan wujudnya Tuhan
sebagai pencipta alam dan
mematuhi segala suruhan-Nya
berlandaskan pegangan agama
masing-masing selaras dengan
prinsip Rukun Negara.
Tuhan pencipta alam
Keistimewaan dan keunikan ciptaan Tuhan
• Manusia dan alam semesta ialah
ciptaan Tuhan
- Anggota yang tersusun rapi dan
Wajah yang menarik kurnia Tuhan
- Keunikan setiap individu walaupun
cacat anggota.
- Keunikan alam semesta
(Flora dan fauna, bentuk muka
bumi seperti sungai, gunung-
ganang dan laut)
i. Menerima hakikat
bahawa kekurangan dan
kelebihan diri ialah
anugerah Tuhan.
ii. Memelihara keuniukan
alam semesta ciptaan
Tuhan
iii Rujuk juga objektif
Unit 1 dalam Buku
Teks.
i. Perbincangan tentang kelebihan dan
kekurangan diri
ii. Mengumpul maklumat tentang
pencapaian dan keunikan golongan
yang cacat anggota.
iii.Lawatan ke hutan simpan atau hutan
rekreasi
iv.Rujuk juga aktiviti buku teks Unit 1
Unit 1
Keunikan
Alam
Ciptaan
Tuhan
2
BP 1.2 Amanah
Sikap bertanggungjawab
yang boleh menimbulkan
kepercayaan dan keyakinan
orang lain.
Amanah tanggungjawab semua
Amanah dalam setiap urusan
• Tugasan dan tanggungjawab
yang dilaksanakan di sekolah
- Pengurusan wang persatuan
atau kelab tanpa
penyelewengan
- Urusan jual beli barangan
i. Amanah dalam
menjalankan tugas di
sekolah
ii. Melaksanakan tugas
seharian dengan
amanah
iii. Rujuk juga objektif
Unit 2 dalam Buku
teks.
i. Perbincangan tentang tugas yang
diamanahkan dan cara
melaksanakannya dengan
sempurna agar menimbulkan
kepercayaan dan keyakinan orang
lain.
ii. Rujuk juga aktiviti buku teks
Unit 2
Unit 2
Amanah
Kunci
Kehidupan
1
2. Minggu Nilai dan Penerangan Kandungan Akademik
Objektif/Hasil
Pembelajaran
Aktiviti Pembelajaran
Panduan
Guru / Buku
Teks
3
BP 1.3 Harga Diri
Keupayaan dan keyakinan
diri agar mampu memulia
dan menjaga maruah diri
dalam kehidupan.
Kesedaran dan penerima diri untuk
mencapai kesejahteraan hidup
Kenali diri sendiri
• Maruah diri mesti dipelihara
• Kekuatan diri dihargai dan
kelemahan diri diperbaiki
• Hala tuju kehidupan harus
ditentukan
1. Sentiasa menjaga
maruah diri
2. Menerima dan
menghargai
keistimewaan diri
3. Rujuk juga objektif
Unit 3.
i. Sumbangan tentang cara
memelihara maruah diri
ii Menghasilkan karangan kreatif
tentang hala tuju kehidupan.
iii.Rujuk juga aktiviti Buku Teks
Unit 3.
Unit 3
Kenali Diri
Anda
4
BP 1.4 Bertanggungajwab
Kesanggupan diri seseorang
untuk memikul dan
melaksanakan tugas serta
kewajipan dengan
sempurna.
Bertanggungjawab terhadap diri dan
persekitaran
Kesihatan diri dan persekitaran yang
bersih
• Pemakan yang seimbangan
• Penjagaan tubuh badan
• Kecergas fizikal
• Kebersihan persekitaran
- Rumah
- Sekolah
- Tempat awam
1. Menjaga kesihatan
diri
2. Menjaga
persekitaran
supaya sentiasa
bersih
3. Rujuk juga
objektif
Unit 4.
i. Pemeriksaan kebersihan tubuh
badan
ii. Melukis poster tentang
pemakanan yang seimbang
iii.Menghasilkan buku skrap tentang
penjagaan tubuh badan
iv.Gotong-royong/ kerja amal
membersihkan kelas dan kawasan
sekolah
iii.Rujuk juga aktiviti Buku Teks
Unit 4.
Unit 4
Bertanggung
jawab
Menjaga
Kesihatan
Diri
5
BP 1.5 Hemah Tinggi
Beradab sopan dan berbudi
Pekerti mulia dalam
Pergaulan seharian.
Berbudi bahasa budaya hidup kita
Amalan bersopan santun dalam
kehidupan seharian
• Adab pertuturan yang sopan
- Lembut dalam tutur kata
- Bertegur sapa
• Tingkah laku yang sopan
- Adab di meja makan
- Adab menyambut tetamu
- Adab menggunakan
kemudahan awam
1. Sentiasa bertutur
dan berkelakuan
sopan dalam semua
situasi
2. Rujuk juga objektif
Unit 5.
i. Lakonan untuk menunjukkan
tingkah laku yang sopan dalam
pelbagai situasi.
ii. Mengumpulkan gambar tentang
tingkah laku yang sopan dan
melekatkannya dalam buku skrap
ii. Rujuk juga aktiviti buku teks
Unit 5.
Unit 5
Berbudi
Bahasa
Amalan
Hidup
Masyarakat
Kita
2
3. Minggu Nilai dan Penerangan Kandungan Akademik.
Objektif/Hasil
Pempelajaran
Aktiviti Pembelajaran
Panduan
Guru/
Buku Teks
6
BP 1.6 Toleransi
Kesanggupan bertolak
ansur, sabar dan mengawal
diri bagi mengelakkan
berlakunya pertelingkahan
dan perselisihan faham dan
kesejahteraan hidup.
Kemampuan memahami keunikan
individu asas perpaduan hidup
Toleransi menjamin perpaduan
• Kepentingan amalan toleransi
dalam pelbagai aspek kerana
setiap individu mempunyai
persamaan dan perbezaan
- Kebolehan
- Pemikiran
- Status Sosioekonomi
- Agama/Kepercayaan
1. Bertolak ansur
terhadap sebarang
perbezaan yang
wujud dalam
masyarakat
2. Rujuk juga objektif
Unit 6.
i. Membuat perbandingan dalam
pelbagai aspek seperti
kebolehan, pemikiran, status
sosio ekonomi dan agama di
kalangan murid dan
mempamerkan hasil
perbandingan tersebut di sudut
bacaan.
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 6.
Unit 6
Toleransi
Teras
Keamanan
7
BP 1.7 Berdikari
Kebolehan dan
kesanggupan melakukan
sesuatu tanpa bergantung
kepada orang lain.
Sikap berdikari menjamin kejayaan
Amalan berdikari dalam kehidupan
seharian
• Kepentingan sikap berdikari
untuk kejayaan hidup
- Rumah
- Sekolah
1. Melakukan sesuatu
tugas atau kewajipan
tanpa bergantung kepada
orang lain
2. Rujuk juga objektif
Unit 7.
i. Menghasilkan peta minda tentang
perlakuan yang menunjukkan
sikap berdikari di rumah dan
sekolah
ii.Rujuk aktiviti buku teks Unit 7.
Unit 7
Berdikari
Memupuk
Keyakinan
Diri
8
BP 1.8 Kerajinan
Usaha yang berterusan
penuh dengan semangat
ketekunan,kecekalan,
kegigihan, dedikasi dan
berdaya maju dalam
melakukan sesuatu perkara.
Amalan kerajinan menjamin
kemajuan
Kerajinan pemangkin untuk mencapai
matlamat hidup
• Sikap kerajinan dalam
melakukan sesuatu perkara
- Cekal - Gigih
- Daya Usaha - Tekun
- Dedikasi
1. Bersikap rajin untuk
mencapai kejayaan
dalam hidup
2. Rujuk juga objektif
Unit 8.
i. Mengumpul cerita dan keratin
akhbar tentang sikap rajin beberapa
orang murid sehingga mereka
berjaya dan menjadi terkenal serta
membincangkan bagaimana mereka
memperoleh kejayaan.
iii.Rujuk Aktiviti Buku Teks Unit 8.
Unit 8
Hendak
Seribu Daya
3
4. Minggu Nilai dan Penerangan Kandungan Akademik
Objektif/Hasil
Pembelajaran
Aktiviti Pembelajaran
Panduan
Guru/
Buku Teks
9
BP 1.9 Kasih Sayang
Kepekaan dan perasaan
cinta yang mendalam serta
berbekalkan yang lahir
daripada hati yang ikhlas.
Kasih saying asas akesejahteraan
hidup
Nyawa anugerah TUhan yang amat
berharga
• Sayang akan nyawa
- Diri
- Orang lain
1. Menghargai nyawa
dan tidak terlibat
dalam kegiatan yang
membahayakan
2. Rujuk juga objektif
Unit 9.
i. Perbincangan tentang gejala yang
membahayakan diri dan
menjejaskan maruah.
ii. Menghasilkan sebuah sajak yang
bertema saying akan diri.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 9.
Unit 9
Kasih
Sayang
Penenang
Nurani
10
BP 1.10 Keadilan
Tindakan dan keputusan
yang saksama serta tidak
berat sebelah.
Keadilan asas keharmonian keluarga
Amalan keadilan dalam institusi
kekeluargaan
• Amalan keadilan di kalangan
anggota keluarga
- Pembahagian tugas dan
tanggungjawab
- Pembahagian barangan
- Pendidikan
1. Berlaku adil dalam
setiap tindakan
dengan anggota
keluarga
2. Rujuk juga objektif
Unit 10.
i. Menghasilkan skrip berdasarkan
satu situasi tentang amalan
keadilan dalam sebuah keluarga
dan main peranan sebagai salah
seorang anggota dalam keluarga
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 10.
Unit 10
Keadilan
Asas
Keharmonia
n Keluarga
11
BP 1.11 Rasional
Boleh berfikir berdasarkan
alasan dan bukti yang nyata
dan dapat mengambil
tindakan berasaskan
pertimbangan yang wajar.
Sikap rasional dalam membuat
pertimbangan
Ketelitian menilai pelbagai maklumat
• Ketelitian menilai dan mengkaji
sesuatu idea atau maklumat
daripada pelbagai sumber
- Internet
- Khabar angin
1. Menilai dengan
teliti kesahihan
sesuatu maklumat
2. Rujuk juga objektif
Unit 11.
i. Mengumpul dan membandingkan
maklumat daripada pelbagai
sumber sebelum membuat
sesuatu pertimbangan
ii.Rujuk aktiviti buku teks Unit 11.
Unit 11
Kesahihan
Maklumat
12
BP 1.12 Kesederhanaan
Bersikap tidak keterlaluan
dalam membuat
pertimbangan dan tindakan
sama ada dalam pemikiran,
pertuturan atau perlakuan
tanpa mengabaikan
kepentingan diri dan orang
lain.
Amalan kesederhanaan menjamin
kesejahteraan hidup
Kesederhanaan sebagai amalan hidup
• Cara hidup sederhana walaupun
berkemampuan
- Perbelanjaan
- Pemakanan
- Rekreasi
1. Bersederhana dalam
kehidupan
2. Rujuk juga objektif
Unit 12.
i. Merancang perbelanjaan
mingguan
ii. Mengenalpasti seorang rakan
yang bersikap sederhana dalam
perbelanjaan dan menceritakan
perihal sikapnya yang boleh
dijadikan teladan.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 12.
Unit 12
Bersederhan
a Amalan
Mulia
4
5. 13 CUTI PETENGAHAN PENGGAL 1
BP 2 : NILAI BERKAITAN DENGAN KEKELUARGAAN
Minggu Nilai dan Penerangan Kandungan Akademik
Objektif/Hasil
Pembelajaran
Aktiviti Pembelajaran
Panduan
Guru / Buku
Teks
14
BP 2.1 Kasih Sayang
terhadap Keluarga
Perasaan cinta , kasih dan
sayang yang mendalam
dan berkekalan terhadap
keluarga.
Kasih sayang amalan suci
Kasih sayang memupuk hubungan
harmonis dengan anggota keluarga
• Kepentingan amlan kasih
sayang mengikut perpsktif
pelbagai agama
- Islam - Buddha - Sikh
- Kristian - Hindu
1. Mengamalkan kasih
sayang terhadap
anggota keluarga
seperti yang dituntut
oleh agama
2. Rujuk juga objektif
Unit 13
i. Mencari maklumat tentang kasih
sayang mengikut perspektif
pelbagai agama
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 13.
Unit 13
Kasih
Sayang
Teras
Keluarga
Bahagia
BP 2.1Hormat dan Taat
kepada Anggota
Keluarga
Memuliakan setiap
anggota
keluarga dengan
berinteraksi dan memberi
layanan secara bersopan
untuk mewujudkan
keluarga yang harmoni.
Hormat-menghormati asas keluarga
harmoni
Hormat-menghormati sesame anggota
keluarga
• Cara menghormati anggota
keluarga
- Layanan
- Membari perlindungan
- Meraikan
- Mendoakan
1. Menghormati setiap
anggota keluarga
2. Rujuk juga objektif
Unit 14.
i. Melakonkan cara menghormati
anggota keluarga
ii. Menghasilkan sajak yang
bertemakan ‘Hormat-
menghormati antara anggota
keluarga’
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 14
Unit 14
Pedoman
Penting
15
BP 2.3 Mengekalkan Tradisi
Kekeluargaan
Menerima, menghormati
dan mengamalkan sesuatu
kebiasaan, adat dan
kepercayaan yang diwarisi
secara turun-menurun
dalam keluarga
Tradisi keluarga perlu diperlihara
Amalan tradisi kekeluargaan menjamin
kehidupan berkeluarga
• Amalan tradisi kekeluargaan
dalam kehidupan seharian
- Panggilan berdasarkan ikatan
kekeluargaan
- Ziarah-menziarahi
1. Mengenal pasti dan
menerima tradisi yang
diamalkan dalam
keluarga
2.Rujuk juga objektif
Unit 15.
i. Menyediakan carta salasilah
keluarga
ii. Simulasi tentang amalan tradisi
kekeluargaan semasa ziarah-
menziarahi
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 15
Unit 15
Tradisi
Warisan
Keluarga
5
6. Minggu Nilai dan Penerangan Kandungan Akademik
Objektif/Hasil
Pembelajaran
Aktiviti Pembelajaran
Panduan
Guru / Buku
Teks
16
BP 2.4 Tanggungjawab
terhadap Keluarga
Kewajipan yang harus
dilaksanakan oleh setiap
individu terhadap keluarga
untuk melahirkan keluarga
bahagia,meningkatkan
imej dan menjaga maruah
keluarga.
Anggota keluarga bertanggungjawab
keluarga sejahtera
Kewajipan dalam keluarga
tanggungjawab bersama
• Peranan setiap anggota
keluarga
- Anak-anak
- Ibu bapa
- Anggota keluarga lain
1. Melaksanakan
kewajipan sebagai
anggota keluarga
2 .Rujuk juga objektif
Unit 16.
i. Main peranan sebagai anggota
keluarga dalam menjaga
kebersihan
ii. Menghasilkan esei tentang
kewajipan setiap anggota
keluarga
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 16
Unit 16
Tanggungja
wab
Hidup
Berkeluarga
BP 3 : NILAI BERKAITAN DENGAN ALAM SEKITAR
17
BP 3.1 Menyayangi dan
Menghargai Alam
Sekitar
Kesedaran tentang perlunya
memelihara dan memulihara
alam sekeliling untuk
mengekalkan keseimbangan
ekosistem.
Alam sekitar warisan kita
Keseimbangan alam sekitar menjamin
kesejahteraan semua hidupan
• Kepentingan keseimbangan
alam sekitar kepada semua
hidupan
- Manusia
- Haiwan
- Tumbuh-tumbuhan
1. Menjaga alam sekitar
dengan
bertanggungjawab
2.Rujuk juga objektif
Unit 17.
i. Melukis poster / mencipta cogan
kata tentang keseimbangan alam
sekitar
ii. Sumbang saran tentang
kepentingan keseimbangan alam
sekitar
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 17.
Unit 17
Hargai Alam
Warisan
Kita
18
BP 3.2 Keharmonian antara
Manusia dengan
Alam Sekitar.
Keadaan saling
memerlukan
hubungan yang harmonis
antara manusia dengan
alam sekeliling supaya
kualiti kehidupan manusia
dan alam sekeliling
terpelihara.
Persekitaran yang bersih dan selesa
mewujudkan suasana harmonis
Penjagaan persekitaran tanggungjawab
bersama
• Penjagaan persekitaran untuk
keselesaan hidup
- Rumah
- Sekolah
- Tempat awam
1. Menjaga persekitaran
supaya bersih untuk
menjamin hidup yang
selesa
2 Rujuk juga objektif
Unit 18.
i. Sumbang saran tentang
kepentingan penjagaan
persekitaran
ii. Gotong-royong
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 18.
Unit 18
Kebersihan
Persekitaran
Menjamin
Keselesaan
Hidup
6
7. Minggu Nilai dan Penerangan Kandungan Akademik
Objektif/Hasil
Pembelajaran
Aktiviti Pembelajaran
Panduan
Guru / Buku
Teks
19
3.3 Kemapanan Alam Sekitar
Pengekalan keseimbangan
alam sekeliling sebagai
tanggungjawab bersama
untuk kesejahteraan hidup.
Hutan sebagai khazanah kehidupan
Sumbangan hutan kepada kehidupan dan
tanggungjawab manusia mengekalkan
• Perlindungan terhadap hidupan
liar
• Pemeliharaan hutan sebagai
sumber ekonomi
1. Menyokong pelbagai
usaha melindungi
khazanah hutan
daripada kemusnahan
2. Rujuk juga objektif
Unit 19.
i. Sumbang saran tentang isu-isu
alam sekitar
ii. Menyenaraikan cara
mengekalkan hutan
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 19.
Unit 19
Hutan Nadi
Kehidupan
20
3.4 Peka terhadap isu-isu
Alam Sekitar
Prihatin terhadap persoalan
yang berkaitan dengan
alam sekeliling dan
berusaha
menyelesaikannya
Manusia yang rasional sentiasa peka
terhadap masalah alam sekitar
Prihatin terhadap masalah berkaitan
dengan alam sekitar
• Pencemaran alam
- udara
- Air
- Darat
1 Prihatin terhadap
kesan pencemaran
alam sekitar
2. Rujuk juga objektif
Unit 20.
i. Menghasilkan buku skrap tentang
jenis, sebab dan akibat
pencemaran alam.
ii. Kajian kes tentang pencemaran
alam
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 20
Unit 20
Prihatin
Terhadap
Isu Alam
Sekitar
21 PEPERIKSAAN SEMESTER 1
22-23 CUTI PERTENGAHAN TAHUN
7
8. BP 4 : NILAI BERKAITAN DENGAN PATRIOTISME
Minggu Nilai dan Penerangan Kandungan Akademik
Objektif/Hasil
Pembelajaran
Aktiviti Pembelajaran
Panduan
Guru / Buku
Teks
24
4.1 Cinta akan Negara
Perassan sayang dan
bangga kepada negara serta
meletakkan kepentingan
negara melebihi
kepentingan diri
.
Kenali negara, cintai negara
Keindahan alam semula jadi kebanggaan
kita
• Perasaan menghargai dan
menyayangi keindahan alam
semula jadi
- Sungai dan pantai
- Gunung-ganang
1. Berbangga dan
menyayangi
keindahan alam di
negara sendiri
2.Rujuk juga objektif
Unit 21.
i. Membuat kolaj / model tentang
keindahan alam semula jadi
ii. Mencipta / mendeklamasikan
puisi yang menggambarkan
keindahan alam semula jadi.
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 21.
Unit 21
Kenali
negara dan
Cintai
Negara
25
4.2 Taat Setia kepada Raja
dan Negara
Kepatuhan dan kesetiaan
yang berkekalan kepada
Raja dan negara.
Identiti negara lambang kedaulatan
negara
Lambang dan lagu identiti negara tanda
kesetiaan kepada raja dan negara
• Kepentingan menghormati dan
menghayati identity negeri dan
negara
- Lagu Kebangsaan dan Lagu
Negeri
- Bendera - Jata
1. mengenali lambang
kebesaran negara
2. Menghormati lambang
dan identiti negara
3.Rujuk juga objektif
Unit 22.
i. Menghasilkan buku skrap
tentang gambar-gambar lambing
kebesaran negara
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 22.
Unit 22
Identiti
Negara
Kebangsaan
Kita
26
4.3 Sanggup Berkorban
untuk Negara
Kerelaan melakukan atau
menyerahkan sesuatu
termasuk nyawa sebagai
tanda kebaktian untuk
negara.
Sanggup berkorban demi
mempertahankan ibu pertiwi
Rakyat berkorban nyawa demi negara
• Tanggungjawab dan peranan
pasukan keselamatan
- Tentera - Bomba
- Polis
• Perjuangan tokoh yang
mempertahankan negara
- Lt Adnan Saidi
- Datuk Bahaman
- Tok Jangut
1. sanggup berkorban
jiwa dan raga untuk
negara
2.Rujuk juga objektif
Unit 23.
i. Menemuramah seorang anggota
keselamatan tentang
tanggungjawab dan peranannya.
ii. Memilih seorang tokoh dan
menulis tentang biodata dan
perjuangannya
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit.23
Unit 23
Berkorban
untuk
Negara
8
9. BP 5 : NILAI BERKAITAN DENGAN HAK ASASI MANUSIA
Minggu Nilai dan Penerangan Kandungan Akademik
Objektif/Hasil
Pembelajaran
Aktiviti Pembelajaran
Panduan
Guru / Buku
Teks
27
5.1 Melindungi Hak Kanak-
kanak
Membela, memberi naungan
dan memelihara hak kanak-
kanak bagi menjamin
kehidupan mereka yang
sempurna.
Hak kanak-kanak terjaga, generasi
akan dating sejahtera
Hak asasi kanak-kanak tanggungjawab
bersama
• Tanggungjawab golongan
dewasa memastikan setiap
kanak-kanak berhak mendapat
dan menikmati keperluan hidup
- Makanan - Pakaian
1. Menerima hakikat
bahawa setiap kanak-
kanak mempunyai
hak untuk menikmati
kehidupan sempurna
2. Rujuk juga objektif
Unit 24
i. Mengumpul dan melaporkan
maklumat tentang pencabulan
hak asasi kanak-kanak di seluruh
dunia.
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 24.
Unit 24
Memelihara
Hak Asasi
Kanak-
kanak
Tanggungja
wab
Bersama
28
5.2 Menghormati Hak
Wanita
Melindungi dan
mengiktiraf wanita
sebagai individu yang
boleh memberi sumbang-
an dalam pembangunan
keluarga, masyarakat dan
negara.
Wanita berhak mendapat layanan
yang baik
Layanan yang baik merupakan
keistimewaan untuk anita
• Sifat kelembutan wanita bukan
penghalang daripada mendapat
keistimewaan
- Pengagihan tugas
- Penjagaan maruah diri
(Tiada gangguan seksual)
1. Memberikan layanan
yang baik kepada
wanita.
2. Rujuk juga objektif
Unit 25.
i. Mengadakan perbahasan ringkas
bertajuk ‘Wanita berhak
mendapat layanan yang baik’
ii. Rujuk juga aktiviti buku teks
Unit 25.
Unit 25
Hak Sama
Rata Bagi
Wanita
29
5.3 Melindungi Hak Pekerja
Menghormati,menghargai
dan mengiktiraf
perkhidmatan,jasa dan
sumbangan golongan
pekerja dalam
pembangunan negara.
Hak asasi pekerja dipelihara,
kebajikan mereka terbela
Kebajikan pekerja tanggungjawab
bersama
• Setiap pekerja berhak mendapat
pelbagai kemudahan
- Gaji
- Cuti
- Keselamatan
1. Menerima hakikat
bahawa semua pekerja
mempunyai hak yang
perlu dihormati.
2.Rujuk juga objektif
unit 26.
i. Menyenaraikan dan
membincangkan kemudahan yang
diperlukan di tempat kerja.
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 26.
Unit 26
Kebajikan
Pekerja
Terbela
9
10. Minggu Nilai dan Penerangan Kandungan Akademik
Objektif/Hasil
Pembelajaran
Aktiviti Pembelajaran
Panduan
Guru / Buku
Teks
30
5.4 Menghormati Hak
Golongan Kurang
Berupaya
Memberi layanan yang
bersopan kepada golongan
kurang berupaya supaya
tidak berasa tersisih dan
mengiktiraf mereka
sebagai insan ciptaan
Tuhan.
Semua insan yang dilahirkan mulia di
sisi Pencipta
Hargai golongan kurang berupaya
dengan memahami mereka
• Kemampuan memahami punca
kecacatan seseorang akan
menginsafkan diri
- Kelahiran - keluhuran
- Keturunan - kemalangan
- Penyakit
1.Menerima hakikat dan
menginsafkan diri
bahawa tiada seorang
insan pun dilahirkan
dengan penuh
kesempurnaan.
2. Rujuk juga objektif
Unit 27.
i Menulis esei bertajuk
menghormati hak golongan
kurang berupaya
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 27.
Unit 27
Hormatilah
Golongan
Kurang
Upaya
31
5.5 Melindungi Hak
Pengguna
5.6
Membela dan memelihara
hak individu untuk menjadi
pengguna yang
berilmu,mendapat
perkhidmatan serta
barangan yang berkualiti
dan tidak mudah
dieksplotasi.
Konsep pengguna asas kesedaran
semua
Hormati hak pengguna untuk
mendapatkan keperluan asas
• Hak pengguna untuk
mendapatkan barangan dan
keperluan asas untuk kehidupan
- Makanan
- Pakaian
- Tempat Tinggal
- Kesihatan
- Pendidikan
- Sanitasi
1. Menerima hakikat
bahawa diri sendiri
adalah pengguna yang
mempunyai hak dan
tanggungjawab
2. Rujuk juga objektif
Unit 28.
i. Menulis surat kepada pihak
berkenaan membuat aduan tentang
perkhidmatan kesihatan / sanitasi
yang kurang memuaskan
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 28.
Unit 28
Hak
Pengguna
32-33 CUTI SEMESTER 2
10
11. BP 6 : NILAI BERKAITAN DENGAN DEMOKRASI
Minggu Nilai dan Penerangan Kandungan Akademik
Objektif/Hasil
Pembelajaran
Aktiviti Pembelajaran
Panduan
Guru / Buku
Teks
34
6.1 Mematuhi Peraturan dan
Undang-undang.
Menerima dan mematuhi
peraturan dan undang-
undang yang telah
ditentukan tanpa mengira
sesiapa dan di mana
seseorang itu berada.
Disiplin diri asas pembentukan
sahsiah mulia
Pembentukan disiplin bermula di rumah
dan sekolah
Pembentukan disiplin bermula di rumah
dan sekolah
• Tanggungjawab mematuhi
setiap peraturan
- Di rumah
- Di sekolah
1. Mematuhi segala
peraturan di rumah
dan di sekolah
3. Rujuk juga objektif
Unit 29.
i. Membincangkan program yang
boleh dijalankan oleh pihak sekolah
untuk mengelakkan murid-murid
terlibat dalam kegiatan salah laku
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 29.
Unit 29
Peraturan
Asas Disiplin
35
6.2 Kebebasan Bersuara
Kebebasan berucap dan
mengeluarkan fikiran
dengan batasan tertentu
bagi menjaga keselamatan
dan ketenteraman.
Kebebasan bersuara asas masyarakat
domokrasi
Keperluan kebebasan bersuara memupuk
kesejahteraan hidup bermasyarakat
• Kebebasan memberi pendapat
atau pandangan
• Kebebasan menyatakan
perasaan
1. Memberikan pendapat
dan maluahkan
perasaan mengikut
batasan
2.Rujuk juga objektif
Unit 30.
i. Simulasi tentang ‘Parlimen Mini’
ii.Rujuk aktiviti buku teks Unit 30.
Unit 30
Hak
Bersuara
Ada
Sempadan
36
6.3 Kebebasan Beragama
Kebebasan setiap individu
untuk menganuti dan
mengamalkan agamanya
seperti yang diperuntukkan
dalam Perlembagaan
Malaysia.
Rakyat Malaysia menganuti pelbagai
agama
Amalan keagamaan membentuk pribadi
• Amalan keagamaan dalam
kehidupan harian mengikut
setiap agama
- Cara beribadat
- Perihal makanan
1. Menghormati amalan
pelbagai agama
2. Rujuk juga objektif
Unit 31.
i. Mengumpul malumat dan
membincangkan amalan pelbagai
agama
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 31.
Unit 31
Amalan
Keagamaan
dalam
Masyarakat
Malaysia
11
12. Minggu Nilai dan Penerangan Kandungan Akademik
Objektif/Hasil
Pembelajaran
Aktiviti Pembelajaran
Panduan
Guru / Buku
Teks
37
6.4 Penglibatan Diri dalam
Pembangunan Negara
Kebebasan untuk
melibatkan diri dalam
pelbagai aktiviti
pembangunan negara
dengan mematuhi
peraturan,undang-undang
dan Perlembagaan
Malaysia.
Murid berjaya, sekolah cemerlang
Warga sekolah yang giat cergas
menjamin kejayaan sesebuah sekolah
• Pangagihan tugas bagi
menjayakan aktiviti anjuran
sekolah
- Hari Guru
- Hari Sukan
- Minggu Kokurikulum
- Hari Anugerah Cemerlang
1. Bertanggungjawab
menjalankan tugas
yang diberi bagi
menjayakan aktiviti
anjuran sekolah
2. Rujuk juga objektif
Unit 32.
i. Membina carta aliran pelan
tindakan bagi menunjukkan cara
melaksanakan tugas yang diberi
ii. Membuat laporan kumpulan
tentang tugas yang dijalankan
semasa menjayakan aktiviti
sekolah.
Iii Rujuk aktiviti buku teks Unit 32.
Unit 32
Bersama
Menjayakan
Aktiviti
Sekolah
38
6.5 Sikap Keterbukaan
Bersedia memberi dan
menerima pandangan,
pembaruan dan kritikan
selaras dengan kebenaran
fakta dan norma
masyarakat Malaysia.
Sikap terbuka membina keyakinan
diri
Sikap terbuka dalam tindakan
• Setiap pandangan dan
keputusan diterima dan
dihormati
- Mengawal emosi
1. Bersikap terbuka
dan mampu
mengawal perasaaan.
2. Rujuk juga objektif
Unit 33.
i. Menghasilkan dialog tentang
sikap keterbukaan dan
melakonkan dialog tersebut.
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 33.
Unit 33
Sikap
Terbuka
Membina
Keyakinan
Diri
BP 7 : NILAI BERKAITAN DENGAN KEAMANAN DAN KEHARMONIAN
39
7.1 Hidup Bersama Secara
Aman
Hidup berbaik-baik antara
satu sama lain dengan
mengutamakan kedamaian
dan keharmonian hidup
tanpa mengira
agama,bangsa,dan budaya.
Amalan hidup yang harmonis asas
kesejahteraan
Hubungan yang harmonis memupuk
kemesraan
• Hubungan yang baik dalam
semua peringkat
- Sekolah
- Masyarakat
1. Menunjukkan sikap
yang mesra demi
keharmonian hidup.
2. Rujuk juga objektif
Unit 34.
i. Mengadakan kempen untuk
mewujudkan hubungan mesra di
kalangan warga sekolah dan
masyarakat.
Contoh : Kempen Masyarakat
Penyayang peringkat sekolah.
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit
34.
Unit 34
Perpaduan
Teras
Keharmonia
n
12
13. Minggu Nilai dan Penerangan Kandungan Akademik
Objektif/Hasil
Pembelajaran
Aktiviti Pembelajaran
Panduan
Guru / Buku
Teks
40
7.2 Saling Membantu dan
Bekerjasama
Usaha yang baik dan
mambina yang dilakukan
bersama pada peringkat
individu,komuniti atau
negara untuk mencapai
sesuatu matlamat.
Semangat kekitaan mewujudkan
suasana yang aman
Saling membantu untuk kesejahteraan
bersama
• Hidup bermasyarakat
- Jiran tetangga
- Berpersatuan
1. Menunjukkan sikap
suka membantu untuk
kebaikan bersama
2. Rujuk juga objektif
Unit 35
i. Menyediakan satu pelan tindakan
bagi mengadakan projek
kemasyarakatan
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 35.
Unit 35
Semangat
Kekitaa
n
41
7.3 Saling Menghormati
antara Negara
Menghargai dan
memuliakan hubungan
antara negara untuk
menjamin kesejahteraan
sejagat.
Saling menghormati kedaulatan
sesebuah negara asas kemantapan
hubungan
Saling menghormati kedaulatan
sesebuah negara
• Hormati system pemerintahan,
ideologi dab kedaulatan
undang-undang negara lain
(Eksekutif, legislative dan
kehakiman)
1. Menghormati
kedaulatan negara
sendiri dan negara
lain demi
mengekalkan
keamanan sejagat
2. Rujuk juga objektif
Unit 36.
i. Mengumpulkan maklumat
tentang pelbagai ideologi negara
di dunia dan
membincangkannya.
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 36.
Unit 36
Keamanan
Sejagat
Tanggungja
wab
Bersama
42 MINGGU ULANGKAJI
43 PEPERIKSAAN AKHIR TAHUN
46
CUTI AKHIR TAHUN
13