3. Въглищата и течните горива съдържат химичния елемент сяра. При тяхното изгаряне освен въглероден диоксид се получава и серен диоксид. Изхвърлен в атмосферата, този газ се разтваря във водните капчици, намиращи се в облаците и мъглата, като образува киселина. Така се получават киселинните дъждове, които увреждат растенията, железните конструкции, постройките, направени от варовик и мрамор. Серният диоксид е вреден за човека, особено за неговите зъби и бели дробове.
4. диоксид Изгарянето на природен газ, въглища и нефт, включително бензинът от автомобилните двигатели повишава нивото на въглероден диоксид в атмосферата. Много производства произвеждат различни отпадъчни промишлени газове. Те съдържат вещества, които не се срещат естествено в природата, но спомагат за засилването на парниковия ефект.
5. Парниковият ефект е процес, при който атмосферата задържа част от енергията на слънцето и по този начин затопля земята и променя нейния климат. Парниковите газове включват въглероден диоксид, който се отделя при изгаряне на изкопаеми горива; в резултат на унищожаване на горите; продукти от изгаряне и различни индустриални химикали .
6. Слънчевата радиация преминава през атмосферата Слънце Част от слънчевите лъчи се отразяват от Земята и атмосферата Част от инфрачервените лъчи преминават през атмосферата, а друга част остават в нея. В резултат на това земната повърхност се затопля повече. ATMOC ФЕРА ЗЕМЯ Повечето лъчи се поглъщат от земната повърхност и я затоплят
7. Основният замърсител на водните площи на Земята е нефтът. При разливите от нефт се образуват големи нефтени петна, които водят до гибелта на морските обитатели.
8. Използване на качествени твърди и течни горива Поставяне на филтри: - на комините на производствените предприятия; - на електроцентралите; - на транспортните средства. Да се използват чисти източници на енергия: - вятърът; - водата; - горещите извори; - слънцето.