გაკვეთილის დაგეგმვაNargiz Kiliptariპრეზენტაცია მომზადებულია სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების მიზნით და წარდგენილია თბილისის N94 საჯარო სკოლაში შიდასასკოლო ტრენინგზე ავტორის მიერ.
მეთოდები და აქტივობებიმანანა ყოჩიაშვილიპრეზენტაცია - სასწავლო მეთოდები და აქტივობები
ჩამტარებელი: მანანა ყოჩიაშვილი - ქართულის მასწავლებელი
ჩატარების ადგილი: ზემო მაჩხაანის საჯარო სკოლა
ვადები: 12.04. 2014
მიზნები და ამოცანები: მასწავლებლებისთვის ახალი სასწავლო მეთოდებისა და აქტივობების გაცნობა. მათი დადებითი მხარეეების წარმოჩენა, როგორც მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლების ერთ-ერთი საშუალებისა.
რეზიუმე: აუდიტორიას გავაცანი ახალი მეთოდები და აქტივობები, რომლებიც ,,შვიდკაცას“ ტრენინგებზე გაგვაცნეს. მასწავლებლებს დღემდე გვიჭირს ზუსტად გამიჯვნა, რომელია მეთოდი და რომელი აქტივობა, ხანდახან ისინი ძალიან ჰგავს ერთმანეთს. მეთოდი მიზანის მისაღწევი გზაა, მას დაესმის კითხვა-როგორ ვაკეთებ? ძალიან მნიშვნელოვანია, მასწავლებელმა თავიდანვე განსაზღვროს, შეესაბამება თუ არა მეთოდი მოსწავლეთა შესაძლებლობებსა და გამოცდილებას. შეესაბამება თუ არა სასწავლო აქტივობასა და კლასის ორგანიზების ფორმას; ტექნიკურად მისი განხორცილება შესაძლებელია თუ არა. ვესაუბრე მეთოდების კლასიფიკაციაზე. გარდა ამისა, დაწვრილებით გავაცანი ზოგიერთი მეთოდი, რომლებიც მე ძალიან მომწონს და ეფექტურად ვიყენებ. ესენია: ლექცია წინასწარ დაგეგმილი შეცდომებით, ლექც
წიაᴢისეული.marine2109პრეზენტაციაში ილუსტრაციებით წარმოდგენილია საქართველოს სასარგებლო წიაᴢისეული. მოემული რესურსი გამდიდრებულია ფოტო მასალებით და თემატური ინფორმაციით რაც ხელს უწყობს მოსწავლეს უკეთ გაიგოს და წარმოიდგინოს ის მინერალები რომელიც წარმოდგენილია აღ. პრეზენტაციაში.
ქართული ანბანი / Georgian AlphabetRamaz KhalvashiThe Georgian scripts are the three writing systems used to write the Georgian language: Asomtavruli, Nuskhuri and Mkhedruli.
https://en.wikipedia.org/wiki/Georgian_scripts
მეთოდები და აქტივობებიმანანა ყოჩიაშვილიპრეზენტაცია - სასწავლო მეთოდები და აქტივობები
ჩამტარებელი: მანანა ყოჩიაშვილი - ქართულის მასწავლებელი
ჩატარების ადგილი: ზემო მაჩხაანის საჯარო სკოლა
ვადები: 12.04. 2014
მიზნები და ამოცანები: მასწავლებლებისთვის ახალი სასწავლო მეთოდებისა და აქტივობების გაცნობა. მათი დადებითი მხარეეების წარმოჩენა, როგორც მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლების ერთ-ერთი საშუალებისა.
რეზიუმე: აუდიტორიას გავაცანი ახალი მეთოდები და აქტივობები, რომლებიც ,,შვიდკაცას“ ტრენინგებზე გაგვაცნეს. მასწავლებლებს დღემდე გვიჭირს ზუსტად გამიჯვნა, რომელია მეთოდი და რომელი აქტივობა, ხანდახან ისინი ძალიან ჰგავს ერთმანეთს. მეთოდი მიზანის მისაღწევი გზაა, მას დაესმის კითხვა-როგორ ვაკეთებ? ძალიან მნიშვნელოვანია, მასწავლებელმა თავიდანვე განსაზღვროს, შეესაბამება თუ არა მეთოდი მოსწავლეთა შესაძლებლობებსა და გამოცდილებას. შეესაბამება თუ არა სასწავლო აქტივობასა და კლასის ორგანიზების ფორმას; ტექნიკურად მისი განხორცილება შესაძლებელია თუ არა. ვესაუბრე მეთოდების კლასიფიკაციაზე. გარდა ამისა, დაწვრილებით გავაცანი ზოგიერთი მეთოდი, რომლებიც მე ძალიან მომწონს და ეფექტურად ვიყენებ. ესენია: ლექცია წინასწარ დაგეგმილი შეცდომებით, ლექც
წიაᴢისეული.marine2109პრეზენტაციაში ილუსტრაციებით წარმოდგენილია საქართველოს სასარგებლო წიაᴢისეული. მოემული რესურსი გამდიდრებულია ფოტო მასალებით და თემატური ინფორმაციით რაც ხელს უწყობს მოსწავლეს უკეთ გაიგოს და წარმოიდგინოს ის მინერალები რომელიც წარმოდგენილია აღ. პრეზენტაციაში.
ქართული ანბანი / Georgian AlphabetRamaz KhalvashiThe Georgian scripts are the three writing systems used to write the Georgian language: Asomtavruli, Nuskhuri and Mkhedruli.
https://en.wikipedia.org/wiki/Georgian_scripts
2. უსაფრთხო სკოლის კონცეფცია გულისხმობს
მოსწავლეებისა და პერსონალის უსაფრთხოების ფართო
გაგებას - როგორც ფიზიკურ, ასევე ემოციურ
უსაფრთხოებას.
მნიშვნელოვანია მოსწავლეების ფიზიკური
უსაფრთხოება. სკოლის არქიტექტურა, ინვენტარი,
ჯანსაღი კვება, უცხო პირების სასკოლო ტერიტორიაზე
შეშვების, კატაკლიზმებთან და საომარ მოქმედებებთან
დაკავშირებული რუტინები და სხვა წინასწარი ზომები
მოსწავლეების ფიზიკურ ჯანმრთელობასთან
დაკავშირებული რისკების შემცირებას ეხმარება.
7. • დიახ.
• მოსწავლეების აქტიური ჩართვა
პოზიტიური გარემოს,სამოქალაქო
ცნობიერებისა და ღირებულებების
ჩამოყალიბებისკენ მიმართულ ყველა
აქტივობაში ;
• ძალისხმევის მიმართვა პრაქტიკული
უნარ-ჩვევების ათვისებისაკენ,
ღირებულებებისა და ნორმების
ქცევაში გამოვლენისაკენ;
• თანასწორობის პრინციპის დაცვა იმ
გარემოში, სადაც მოსწავლეები არიან;
• მშვიდი,წამახალისებელი გარემოს
შექმნა,რომელიც უზრუნველყოფს
მოსწავლეთა ფიზიკურ, ემოციურ და
ფსიქოლოგიურ უსაფრთხოებას;
• მშობელთა და საზოგადოების ჩართვა
ყველა იმ ინიციატივასა თუ
პროგრამაში ,რომელიც მიმართულია
სკოლაში უსაფრთხოებისა და
პატივისცემის გარემოს შექმნისაკენ.
11. • გაგვაჩნია სკოლის შინაგანაწესი,
რომელიც შემუშავებულია
საქართველოს კონსტიტუციის,
საქართველოს კანონის
„ზოგადი განათლების შესახებ“,
„ზოგადი განათლების
ეროვნული მიზნების“,
„საქართველოს შრომის
კოდექსისა“ და საკუთარი
წესდების შესაბამისად.
• სკოლის შინაგანაწესი
გამოკრულია კედელზე
თვალსაჩინო ადგილას.
17. • უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად
ვცდილობთ დავამყაროთ პოზიტიური და
თანამშრომლობითი დისციპლინა, რაც
მოიცავს სასკოლო წესების დაცვას, კლასის
მართვის გაუმჯობესებას, მოსწავლეთა კარგი
საქციელის განმტკიცებას და ხშირ საუბრებს
მშობლებთან მოსწავლეთა ქცევის შესახებ,
მოსწავლეთა ჩართულობას და მათთვის
ლიდერობის შესაძლებლობების მიცემას,
თვითდისციპლინის სწავლებას. კარგი
საქციელის მოდელირებას მთელი სასკოლო
თემის მიერ.სკოლის თანამშრომლების
წვრთნას და მხარდაჭერას მოსწავლეების
ცუდი ყოფაქცევის ეფექტურად
გასამკლავებლად.
21. • ვაპირებთ სკოლაში შევქმნათ
საგანგებო შტაბი და
შემოვიღოთ სასწავლო
განგაშები წელიწადში
რამდენჯერმე.რომ
მოსწავლეები იყვნენ
ინფორმირებულნი როგორ
მოიქცნენ სტიქიური
უბედურებების დროს.ამით
კი შემცირდება რისკები.
30. • სკოლას გააჩნია საევაკუაციო გეგმა
ამასთან ერთად, მნიშვნელოვანია, რომ
ეს გეგმა გასაგები იყოს
მოსწავლეებისთვის და სასკოლო
პერსონალისთვის. სწორედ ამ მიზნის
მიღწევისთვის მნიშვნელოვანია, რომ
სკოლაში ვარჯიშები ჩატარდეს.
ევაკუაციის გეგმის გარდა, სკოლაში
შენობის დატოვების რამდენიმე გზა
უნდა არსებობდეს. აეფექტური
ევაკუაციისთვის, მნიშვნელოვანია,
რომ სკოლის კიბეები თავისუფალი
იყოს ბარიერებისგან. ხანძრის
გავრცელებას ხელს უშლის
კორიდორებს შორის დაკეტილი კარის
არსებობა.
45. • დროულად ხდება ინფორმირება
მოსწავლის მიერ ჩადენილი
ნებისმიერი არამართლზომიერი
ქცევის ჩადენის შემთხვევაში (
შეტყობინების გაგზავნით,დარეკვით,
სახლში სტუმრობით) ;
• მშობლებთან ერთად იგეგმება
მოსწავლის ქცევის მონიტორინგი და
მასზე რეაგირების კონკრეტული
ფორმები.
• მშობლებთან შეხვედრების
ორგანიზებულად წარმართვის
მიზნით მასწავლებლები აწარმოებენ
ჟურნალს ,რომელშიც ინიშნავენ
თითოეულ მშობელთან შეხვედრაზე
განხილულ საკითხებს.
• მასწავლებლისა და მშობლის აქტიური
თანამშრომლობით კი შესაძლებელია
სხვადასხვა არასასურველი შედეგის (
სწავლასთან, ქცევასთან,სოციალურ
ურთიერთობებთან დაკავშირებული
პრობლემების) პრევენცია.
49. • სკოლაში არის ეფექტური ,
მზრუნველი და
მოსწავლეებისათვის
მასტიმულირებელი სასწავლო
გარემო .პედაგოგები და
მოსწავლეები პატივისცემით
ეპყრობიან ერთმანეთს,მათ
შორის არსებობს
თავისუფალი და ღია
კომუნიკაცია.
• მასწავლებელი აგრძნობინებს
მოსწავლეებს,რომ აღელვებს
მათი ინდივიდუალური და
საერთო
პრობლემები.წარმატებულად
ურთიერთობს
განსაკუთრებული
საჭიროების მქონე
მოსწავლეებთან.