ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
Батлав сур / мен........../ Ч.Ганбилэг /              Хэл заслын хичээл    Хичээлийн сэдэв: Ж-авиаг үгийн                    дунд зүгшрүүлэх Хичээлийн хэлбэр: ганцаарчилсан Хугацаа: 20мин                              Хэл заслын багш Ш.Цэцгээ
Цахим хичээл
              Зорилго * “Ж” авиа үсгийг үгийн дунд зөв хэлж сурах* Өгүүлэх эрхтний хөдөлгөөнийг идэвхжүүлэх* Авиан сонсгол хөгжүүлэх* Унших, бичих чадвар,үгийн баялгийг нэмэгдүүлэх* Сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх
Заах арга: Харилцан ярилцах, дагуулан дууриалгах.Хэрэглэгдэхүүн: Толь, профиль, зургууд,бөмбөр бичмэл үзүүлэн, тоглоом, тараах материал              Хичээлийн үе шат1.Сэргээн санах үе шат- 3 мин2. Утга санааг ойлгох үе шат- 8 мин3. Бататгах үе шат- 6 мин4. Дүгнэх үе шат- 2 мин5. Гэрийн ажил- 1 мин
                     Хичээлийн явц1. а.Сурагчдаа бэлтгэнэ. Хүүхдээ танилцуулна.б. Дүгнэх журмаа танилцуулна.     Өгүүлэх эрхтний дасгал: * Уруулын: Цорвойх, ярзайх, дээд, доод уруул ээлжлэн долоох* Хэлний: Нарийн урт болгох, өргөн болгох, өргөх, буулгах, аяга хэлбэртэй болгох* Амьсгалын: Уртаар авах, гаргах, / амаар, хамраар/ ээлжлэх
Дүгнэх журам“ Аль нь вэ? ’’*4, 5 гэсэн дүнгээр дүгнэнэ. * 4 дүн нь “ Сайн охин, хүү ”* 5 дүн нь “ Онц охин, хүү ” гэсэн үнэлгээг авна.     Аль дүн нь олон  байна, тэр дүнгээр үнэлэгдэн нэрлэгдэнэ.
Цахим хичээл
  Уруулын дасгалУруулаа цорвойлгоно Заан тоглоом
   Уруулын дасгалИнээхИнээмсэглэл тоглоом
   Хэлний дасгалНарийн болгохМогой тоглоом
   Хэлний дасгалӨргөн болгохХүрз тоглоом
  Хэлний дасгалХотойлгохАяга тоглоом
   Хэлний дасгалДолоохАмтат чанамал  тоглоом
Хэлний дасгалДээд шүдний ардбайрланаТагнай ташилт тоглоом
2. а. Ж- авиан өгүүлэх эрхтний байрлалаа сануулан ярилцана, хэлүүлнэ :  ПрофильӨнгөрсөн хичээл дээр юу үзсэнээ ярицах: /үгийн эх / жимс, жүүс, жоом, жараахай хэлүүлэн давтах, урамшуулах.б. Хичээлийн зорилгоо танилцуулна:* Ж- авиаг үгийн дунд хэлж сурна.* Ж- авиа орсон үгс унших: Багш уншиж өгнө.* Сурагч дууриан уншина:      Хүүхдийн алдаанд хяналт  тавина.
Цахим хичээл
Зөв дуудлага * Уруул цорвойн, дугуй байдлаар байрлана. * Шүдний хоорондын зай ойртоно. * Хэлний үзүүр тагнайн урд хэсэг рүү өргөгдөнө. * Дуу хоолой оролцоно.
        манжин        хөнжил        бүжин           хөгжим        чинжүү         ажил
* Зөв хэллэг анхаарч, засах, хэлүүлэх.* Ж- авиа үгийн хаана нь байгааг хэлүүлэх, урамшуулах.* Үгсэд хэдэн эгшиг, гийгүүлэгч үсэг, хэдэн авиа байгааг тодорхойлох* Дэвтэртэй ажиллах: Үгсээ дэвтэрт зөв цэвэр бичүүлэх* Үгсээ үеэр таслуулах* Үгсээр өгүүлбэр зохиолгох, урамшуулах.
              Алжаал тайлах дасгал: “ Цох”  Сурагч цох болно. Цох хэлнэ: Би цох байна, би цох байна. Би энд амьдардаг: Ж- Ж- Ж- Ж  Бөмбөр цохиход: Цох гэрээсээ гаран ниснэ.  Гараа даллан Ж- Ж- Ж- Ж дуугаран ниснэ. Цох нарлан ниснэ. Бөмбөр цохиход цох эргэн гэртээ нисэн ирнэ: Ж- Ж- Ж- Ж      Тоглоомыг багш үзүүлээд хамтран хийх буюу ганцаарчлан хийлгэнэ.
* Авиан сонсгол хөгжүүлэх:  - Багш үг хэлнэ, ж- авиа үгийн дунд сонсогдвол хөгжим дуугаргах: Сандал, цүнх, дүүжин, давс, чихэр, манжин.  - “ Дэлгүүр ”  тоглоом: Багшийн урд зургууд  байна. Багш зургуудыг нэрлэнэ. Сурагч сонсоод, Ж- авиа орсон үгтэй зургуудыг түүн  авна. Сурагчаар үгийг зөв хэлүүлэх, авиан байрлалыг тогтоолгоно.          Хүүхдээ урамшуулна.
Цахим хичээл
Цахим хичээл
Цахим хичээл
Цахим хичээл
Цахим хичээл
Цахим хичээл
Цахим хичээл
Цахим хичээл
Цахим хичээл
3. а. Зураг үзүүлэн,нэрлүүлэх: Хүнсний ногоо. * Зураг олуулах: Ж- авиа, авиан байрлал тогтоолгох.  * Эдгээр ногоог юу гэж нэрлэх вэ?    / Хүнсний ногоо /б. Зураг үзүүлэн, нэрлүүлэх: Амьтад.   * Зураг олуулах: Ж- авиа, авиан байрлал тогтоолгох.  * Эдгээр амьтдыг юу гэж нэрлэх вэ?    / Амьтад /
Цахим хичээл
Цахим хичээл
Цахим хичээл
Цахим хичээл
Цахим хичээл
Цахим хичээл
г. Оньсого таалгах:   Дээрээс ирсэн Дэжид ноён   Урдаас ирсэн Унхар ноён   Дэргэд ирээд дэвхэрнэ.                         / Болжмор /
4. Дүгнэлт: Өнөөдрийн хичээлд юу үзэв? Юу сурав? Хичээлийн оролцолтыг дүгнэн, урамшуулна: Сайн, онц охин, хүү.5. Гэрийн ажил: / тараах материал / * Ж- авиагаа үгийн дунд зөв хэлж сурах.* Үгэн таавар таах:     Хөндий гэдгийн эхний үе     Хөгжил гэдгийн эцсийн үе     Хоёр үеэ холбон уншвал     Хучлагын нэр болно.                 / Хөн- жил /
Анхаарал тавьсанд баярлалаа

More Related Content

What's hot (20)

хүүхдийн хөгжил төлөвшилд багшийн үүрэг роль
хүүхдийн хөгжил төлөвшилд багшийн үүрэг рольхүүхдийн хөгжил төлөвшилд багшийн үүрэг роль
хүүхдийн хөгжил төлөвшилд багшийн үүрэг роль
badmaa0614
сургуулийн бага насны хүүхдийн ой тогтоолт, түүнийг судлах боломж
сургуулийн бага насны хүүхдийн ой тогтоолт, түүнийг судлах боломжсургуулийн бага насны хүүхдийн ой тогтоолт, түүнийг судлах боломж
сургуулийн бага насны хүүхдийн ой тогтоолт, түүнийг судлах боломж
Binderya Becky
хонхны баяр
хонхны баярхонхны баяр
хонхны баяр
Erdenejargal Narantuya
Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалт
Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалтЛекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалт
Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалт
E-Gazarchin Online University
эрүүл мэнд тест
эрүүл мэнд тестэрүүл мэнд тест
эрүүл мэнд тест
tuul1420
Багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжих нь(танилцуулга)
Багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжих нь(танилцуулга)Багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжих нь(танилцуулга)
Багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжих нь(танилцуулга)
mngntsetseg_bsndorj2014
монголын нууц товчоо
монголын нууц товчоомонголын нууц товчоо
монголын нууц товчоо
Shine Naran school
сурагчдын сэтгэл зүйд өгөх зөвлөгөө 15 нас
сурагчдын сэтгэл зүйд өгөх зөвлөгөө 15 нассурагчдын сэтгэл зүйд өгөх зөвлөгөө 15 нас
сурагчдын сэтгэл зүйд өгөх зөвлөгөө 15 нас
Enkhbold Myagmarsuren
7 10, 13-14,16-18 nastni ontslog
7 10, 13-14,16-18 nastni ontslog7 10, 13-14,16-18 nastni ontslog
7 10, 13-14,16-18 nastni ontslog
Delger Nasan
хүүхдийн сэтгэл зүй
хүүхдийн сэтгэл зүйхүүхдийн сэтгэл зүй
хүүхдийн сэтгэл зүй
azora14
эрийн 3 Ц.Батсүрэн
эрийн 3 Ц.Батсүрэнэрийн 3 Ц.Батсүрэн
эрийн 3 Ц.Батсүрэн
Batsuren Tsagaan
хүүхдийн хөгжил төлөвшилд багшийн үүрэг роль
хүүхдийн хөгжил төлөвшилд багшийн үүрэг рольхүүхдийн хөгжил төлөвшилд багшийн үүрэг роль
хүүхдийн хөгжил төлөвшилд багшийн үүрэг роль
badmaa0614
сургуулийн бага насны хүүхдийн ой тогтоолт, түүнийг судлах боломж
сургуулийн бага насны хүүхдийн ой тогтоолт, түүнийг судлах боломжсургуулийн бага насны хүүхдийн ой тогтоолт, түүнийг судлах боломж
сургуулийн бага насны хүүхдийн ой тогтоолт, түүнийг судлах боломж
Binderya Becky
Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалт
Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалтЛекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалт
Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалт
E-Gazarchin Online University
эрүүл мэнд тест
эрүүл мэнд тестэрүүл мэнд тест
эрүүл мэнд тест
tuul1420
Багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжих нь(танилцуулга)
Багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжих нь(танилцуулга)Багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжих нь(танилцуулга)
Багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжих нь(танилцуулга)
mngntsetseg_bsndorj2014
монголын нууц товчоо
монголын нууц товчоомонголын нууц товчоо
монголын нууц товчоо
Shine Naran school
сурагчдын сэтгэл зүйд өгөх зөвлөгөө 15 нас
сурагчдын сэтгэл зүйд өгөх зөвлөгөө 15 нассурагчдын сэтгэл зүйд өгөх зөвлөгөө 15 нас
сурагчдын сэтгэл зүйд өгөх зөвлөгөө 15 нас
Enkhbold Myagmarsuren
7 10, 13-14,16-18 nastni ontslog
7 10, 13-14,16-18 nastni ontslog7 10, 13-14,16-18 nastni ontslog
7 10, 13-14,16-18 nastni ontslog
Delger Nasan
хүүхдийн сэтгэл зүй
хүүхдийн сэтгэл зүйхүүхдийн сэтгэл зүй
хүүхдийн сэтгэл зүй
azora14
эрийн 3 Ц.Батсүрэн
эрийн 3 Ц.Батсүрэнэрийн 3 Ц.Батсүрэн
эрийн 3 Ц.Батсүрэн
Batsuren Tsagaan

Similar to Цахим хичээл (20)

заримдаг гийгүүлэгч,
заримдаг гийгүүлэгч,заримдаг гийгүүлэгч,
заримдаг гийгүүлэгч,
gundegmaa_84
хүүхэд бүр дүр бүтээх арга зүй
хүүхэд бүр дүр бүтээх арга зүйхүүхэд бүр дүр бүтээх арга зүй
хүүхэд бүр дүр бүтээх арга зүй
Хөвсгөл аймаг Боловсролын газар
Geegdeh egshig (хуулбар)
Geegdeh egshig (хуулбар)Geegdeh egshig (хуулбар)
Geegdeh egshig (хуулбар)
tseveen_good
эцэг эхчүүдэд өгөх зөвлөмж № 1 .1
эцэг эхчүүдэд өгөх зөвлөмж № 1 .1эцэг эхчүүдэд өгөх зөвлөмж № 1 .1
эцэг эхчүүдэд өгөх зөвлөмж № 1 .1
Tseren-Orshih
эцэг эхчүүдэд өгөх зөвлөмж № 1 .1
эцэг эхчүүдэд өгөх зөвлөмж № 1 .1эцэг эхчүүдэд өгөх зөвлөмж № 1 .1
эцэг эхчүүдэд өгөх зөвлөмж № 1 .1
Tseren-Orshih
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
м.х   2 р ангийн хөтөлбөрм.х   2 р ангийн хөтөлбөр
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
tsewegmed
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
м.х   2 р ангийн хөтөлбөрм.х   2 р ангийн хөтөлбөр
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
tsewegmed
Монгол хэлний хичээлээр сурагчдын IQ хөгжүүлэх технологи
Монгол хэлний хичээлээр сурагчдын IQ хөгжүүлэх технологиМонгол хэлний хичээлээр сурагчдын IQ хөгжүүлэх технологи
Монгол хэлний хичээлээр сурагчдын IQ хөгжүүлэх технологи
tsbmb
цэндээхүү 2 анги
цэндээхүү 2 ангицэндээхүү 2 анги
цэндээхүү 2 анги
tsendeehuu
Монгол хэлний АВИА ҮСЭГ Mongol_khel_Useg_avia.pdf
Монгол хэлний АВИА ҮСЭГ Mongol_khel_Useg_avia.pdfМонгол хэлний АВИА ҮСЭГ Mongol_khel_Useg_avia.pdf
Монгол хэлний АВИА ҮСЭГ Mongol_khel_Useg_avia.pdf
Ганболд Д.Д
монгол хэл1
монгол хэл1монгол хэл1
монгол хэл1
NARUUSHKA
монгол хэл1
монгол хэл1монгол хэл1
монгол хэл1
NARUUSHKA
заримдаг гийгүүлэгч,
заримдаг гийгүүлэгч,заримдаг гийгүүлэгч,
заримдаг гийгүүлэгч,
gundegmaa_84
Geegdeh egshig (хуулбар)
Geegdeh egshig (хуулбар)Geegdeh egshig (хуулбар)
Geegdeh egshig (хуулбар)
tseveen_good
эцэг эхчүүдэд өгөх зөвлөмж № 1 .1
эцэг эхчүүдэд өгөх зөвлөмж № 1 .1эцэг эхчүүдэд өгөх зөвлөмж № 1 .1
эцэг эхчүүдэд өгөх зөвлөмж № 1 .1
Tseren-Orshih
эцэг эхчүүдэд өгөх зөвлөмж № 1 .1
эцэг эхчүүдэд өгөх зөвлөмж № 1 .1эцэг эхчүүдэд өгөх зөвлөмж № 1 .1
эцэг эхчүүдэд өгөх зөвлөмж № 1 .1
Tseren-Orshih
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
м.х   2 р ангийн хөтөлбөрм.х   2 р ангийн хөтөлбөр
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
tsewegmed
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
м.х   2 р ангийн хөтөлбөрм.х   2 р ангийн хөтөлбөр
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
tsewegmed
Монгол хэлний хичээлээр сурагчдын IQ хөгжүүлэх технологи
Монгол хэлний хичээлээр сурагчдын IQ хөгжүүлэх технологиМонгол хэлний хичээлээр сурагчдын IQ хөгжүүлэх технологи
Монгол хэлний хичээлээр сурагчдын IQ хөгжүүлэх технологи
tsbmb
цэндээхүү 2 анги
цэндээхүү 2 ангицэндээхүү 2 анги
цэндээхүү 2 анги
tsendeehuu
Монгол хэлний АВИА ҮСЭГ Mongol_khel_Useg_avia.pdf
Монгол хэлний АВИА ҮСЭГ Mongol_khel_Useg_avia.pdfМонгол хэлний АВИА ҮСЭГ Mongol_khel_Useg_avia.pdf
Монгол хэлний АВИА ҮСЭГ Mongol_khel_Useg_avia.pdf
Ганболд Д.Д
монгол хэл1
монгол хэл1монгол хэл1
монгол хэл1
NARUUSHKA
монгол хэл1
монгол хэл1монгол хэл1
монгол хэл1
NARUUSHKA

Цахим хичээл

  • 1. Батлав сур / мен........../ Ч.Ганбилэг / Хэл заслын хичээл Хичээлийн сэдэв: Ж-авиаг үгийн дунд зүгшрүүлэх Хичээлийн хэлбэр: ганцаарчилсан Хугацаа: 20мин Хэл заслын багш Ш.Цэцгээ
  • 3. Зорилго * “Ж” авиа үсгийг үгийн дунд зөв хэлж сурах* Өгүүлэх эрхтний хөдөлгөөнийг идэвхжүүлэх* Авиан сонсгол хөгжүүлэх* Унших, бичих чадвар,үгийн баялгийг нэмэгдүүлэх* Сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх
  • 4. Заах арга: Харилцан ярилцах, дагуулан дууриалгах.Хэрэглэгдэхүүн: Толь, профиль, зургууд,бөмбөр бичмэл үзүүлэн, тоглоом, тараах материал Хичээлийн үе шат1.Сэргээн санах үе шат- 3 мин2. Утга санааг ойлгох үе шат- 8 мин3. Бататгах үе шат- 6 мин4. Дүгнэх үе шат- 2 мин5. Гэрийн ажил- 1 мин
  • 5. Хичээлийн явц1. а.Сурагчдаа бэлтгэнэ. Хүүхдээ танилцуулна.б. Дүгнэх журмаа танилцуулна. Өгүүлэх эрхтний дасгал: * Уруулын: Цорвойх, ярзайх, дээд, доод уруул ээлжлэн долоох* Хэлний: Нарийн урт болгох, өргөн болгох, өргөх, буулгах, аяга хэлбэртэй болгох* Амьсгалын: Уртаар авах, гаргах, / амаар, хамраар/ ээлжлэх
  • 6. Дүгнэх журам“ Аль нь вэ? ’’*4, 5 гэсэн дүнгээр дүгнэнэ. * 4 дүн нь “ Сайн охин, хүү ”* 5 дүн нь “ Онц охин, хүү ” гэсэн үнэлгээг авна. Аль дүн нь олон байна, тэр дүнгээр үнэлэгдэн нэрлэгдэнэ.
  • 8. Уруулын дасгалУруулаа цорвойлгоно Заан тоглоом
  • 9. Уруулын дасгалИнээхИнээмсэглэл тоглоом
  • 10. Хэлний дасгалНарийн болгохМогой тоглоом
  • 11. Хэлний дасгалӨргөн болгохХүрз тоглоом
  • 12. Хэлний дасгалХотойлгохАяга тоглоом
  • 13. Хэлний дасгалДолоохАмтат чанамал тоглоом
  • 14. Хэлний дасгалДээд шүдний ардбайрланаТагнай ташилт тоглоом
  • 15. 2. а. Ж- авиан өгүүлэх эрхтний байрлалаа сануулан ярилцана, хэлүүлнэ : ПрофильӨнгөрсөн хичээл дээр юу үзсэнээ ярицах: /үгийн эх / жимс, жүүс, жоом, жараахай хэлүүлэн давтах, урамшуулах.б. Хичээлийн зорилгоо танилцуулна:* Ж- авиаг үгийн дунд хэлж сурна.* Ж- авиа орсон үгс унших: Багш уншиж өгнө.* Сурагч дууриан уншина: Хүүхдийн алдаанд хяналт тавина.
  • 17. Зөв дуудлага * Уруул цорвойн, дугуй байдлаар байрлана. * Шүдний хоорондын зай ойртоно. * Хэлний үзүүр тагнайн урд хэсэг рүү өргөгдөнө. * Дуу хоолой оролцоно.
  • 18. манжин хөнжил бүжин хөгжим чинжүү ажил
  • 19. * Зөв хэллэг анхаарч, засах, хэлүүлэх.* Ж- авиа үгийн хаана нь байгааг хэлүүлэх, урамшуулах.* Үгсэд хэдэн эгшиг, гийгүүлэгч үсэг, хэдэн авиа байгааг тодорхойлох* Дэвтэртэй ажиллах: Үгсээ дэвтэрт зөв цэвэр бичүүлэх* Үгсээ үеэр таслуулах* Үгсээр өгүүлбэр зохиолгох, урамшуулах.
  • 20. Алжаал тайлах дасгал: “ Цох” Сурагч цох болно. Цох хэлнэ: Би цох байна, би цох байна. Би энд амьдардаг: Ж- Ж- Ж- Ж Бөмбөр цохиход: Цох гэрээсээ гаран ниснэ. Гараа даллан Ж- Ж- Ж- Ж дуугаран ниснэ. Цох нарлан ниснэ. Бөмбөр цохиход цох эргэн гэртээ нисэн ирнэ: Ж- Ж- Ж- Ж Тоглоомыг багш үзүүлээд хамтран хийх буюу ганцаарчлан хийлгэнэ.
  • 21. * Авиан сонсгол хөгжүүлэх: - Багш үг хэлнэ, ж- авиа үгийн дунд сонсогдвол хөгжим дуугаргах: Сандал, цүнх, дүүжин, давс, чихэр, манжин. - “ Дэлгүүр ” тоглоом: Багшийн урд зургууд байна. Багш зургуудыг нэрлэнэ. Сурагч сонсоод, Ж- авиа орсон үгтэй зургуудыг түүн авна. Сурагчаар үгийг зөв хэлүүлэх, авиан байрлалыг тогтоолгоно. Хүүхдээ урамшуулна.
  • 31. 3. а. Зураг үзүүлэн,нэрлүүлэх: Хүнсний ногоо. * Зураг олуулах: Ж- авиа, авиан байрлал тогтоолгох. * Эдгээр ногоог юу гэж нэрлэх вэ? / Хүнсний ногоо /б. Зураг үзүүлэн, нэрлүүлэх: Амьтад. * Зураг олуулах: Ж- авиа, авиан байрлал тогтоолгох. * Эдгээр амьтдыг юу гэж нэрлэх вэ? / Амьтад /
  • 38. г. Оньсого таалгах: Дээрээс ирсэн Дэжид ноён Урдаас ирсэн Унхар ноён Дэргэд ирээд дэвхэрнэ. / Болжмор /
  • 39. 4. Дүгнэлт: Өнөөдрийн хичээлд юу үзэв? Юу сурав? Хичээлийн оролцолтыг дүгнэн, урамшуулна: Сайн, онц охин, хүү.5. Гэрийн ажил: / тараах материал / * Ж- авиагаа үгийн дунд зөв хэлж сурах.* Үгэн таавар таах: Хөндий гэдгийн эхний үе Хөгжил гэдгийн эцсийн үе Хоёр үеэ холбон уншвал Хучлагын нэр болно. / Хөн- жил /