Таблиця дат з історії України згідно з програмою ЗНОNVK Yakym GymnasiaДжерело матеріалу: http://znoclub.com/pidgotovka-do-zno/426-najvazhlivishi-istorichni-dati-ta-podiji-tablitsya.html
презентація. вступ. література 70 90-х років хіхст.Elena PritulaУкраїнська література 10-й клас. Література 70 90-х років хіхст. Історико-культурні умови розвитку літератури
Хронологічна таблиця основних подій правління у києві ярослава мудрогоTetjana BilotserkivetsХронологічна таблиця основних подій правління у Києві Ярослава Мудрого та його синів.
Навчально-методичні матеріали до теми: "Давня історія України" (6 клас)Tetjana BilotserkivetsНавчально-методичні матеріали до теми: "Давня історія України" (6 клас)
Дисидентський рух в Українській РСР у 1970–80-х роках ХХ ст.Valentina3danПрезентація до уроків історії в 11-му класі з тем:
- Україна в умовах політичної та економічної лібералізації суспільства (50-60-ті рр.)
- Україна в період загострення кризи радянської системи (середина 60-х — 80-ті рр.)
Хронологічна таблиця основних подій правління у києві ярослава мудрогоTetjana BilotserkivetsХронологічна таблиця основних подій правління у Києві Ярослава Мудрого та його синів.
Навчально-методичні матеріали до теми: "Давня історія України" (6 клас)Tetjana BilotserkivetsНавчально-методичні матеріали до теми: "Давня історія України" (6 клас)
Дисидентський рух в Українській РСР у 1970–80-х роках ХХ ст.Valentina3danПрезентація до уроків історії в 11-му класі з тем:
- Україна в умовах політичної та економічної лібералізації суспільства (50-60-ті рр.)
- Україна в період загострення кризи радянської системи (середина 60-х — 80-ті рр.)
«На своїй землі – по-людськи жити» ( до 135 річчя від дня народження В. К. Ли...library_darnitsaБібліографічний нарис до 135 річчя від дня народження В. К. Липинського.
Герої Січневого повстання – борці за незалежність від Росії : інформаційно-бі...Дарницька КнигиняУ виданні висвітлено події польського національно-визвольного повстання 1863 – 1864 років у Королівстві Польському та на Правобережній Україні. Розкрито не лише передісторію та перебіг повстання, але й долю окремих його учасників, коли польська, литовська та білоруська аристократія підняла повстання проти Російської імперії.
Проект “УКРАЇНА”: альтернативна історіяНБ МДУВіртуальна виставка книг з серію книг "Проект Україна" видавництва "Фоліо", що наявні у фонді читального залу історичного та економіко-правового факультетів наукової бібліотеки Маріупольського державного університету.
проект « дитяча Art територія»RyabkoSvitlanaПроект "Дитяча art-територія" створений ініціативною групою Білозерської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 14 з метою поліпшення умов відпочинку та дозвілля учнів у кімнаті школяра "Ровесник"
«Шевченкова весна під сонцем шани і любові»Бібліографи ОДБ ім. Т. Г. Шевченкавебмандрівка до 100-річчя заснування Шевченківського національного заповідника у Каневі
458549.pptx fhffujikgibhikfloflodlesdelsdekidjssuserfed972Презентація для супроводу уроку у 6 класі НУШ на тему «Як організми співіснують у середовищі. Як складати ланцюги живлення.» містить посилання на інтерактиву вправу для перевірки знань. Матеріал буде корисний для онлайн уроку та як доповнення до розповіді вчителя на уроці, зацікавить учнів при вивченні розділу «Пізнаємо взаємозв’язки у природі» озв’язки між живими організмами»).
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....JurgenstiX
План-конспект уроку з історії україни
1. ВІДДІЛ ОСВІТИ
ДОБРОПІЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
МІСЬКИЙ МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ
Білозерська загальноосвітня
школа І – ІІІ ступенів№14
Добропільськоїміськоїради
Донецькоїобласті
ПЛАН – КОНСПЕКТ УРОКУ
Гайдамацький та опришківський рух на Правобережній і Західній
Україні
8 клас
Підготувала:
учитель історії
Білозерської ЗОШ
І – ІІІ ступенів №14
Дороженкова К.С.
2017 рік
2. Клас:8
Урок № 43
Тема: «Гайдамацький та опришківський рух на Правобережній і
Західній Україні»
Мета:ознайомитиучнів із соціально – політичним та економічним
становищем Правобережної та Західної України в другій половині XVIII ст.;
- розкритипередумови, причинирозгортання гайдамацького та
опришківського руху та їх наслідки;
- залучити учнів до вивчення біографії Олекси Довбуша, Максима
Залізняка, Івана Гонтою;
- навчити учнів порівнювати біографічні та історичні події, встановлювати
їх хронологічнупослідовність;
- формувати навички роботиз підручником, додатковою літературою,
атласами та контурними картами, аналізувати історичнийматеріал та
систематизувати його;
- виховувати повагу до історичних діячів України, патріотизм та любов до
Батьківщини.
Обладнання:підручники, атласи (в електронному вигляді
http://pidru4nik.com/publ/8_klas/istorija/atlas_istorija_ukrajini_8_klas_kartografij
a/116-1-0-1160), контурні карти, портретиО. Довбуша, М. Залізняка та І.
Гонти;
- повідомлення учнів;
- мультимедійне обладнання, презентація, уривки з історичного фільму.
Основніпоняття: гайдамацький рух, опришки, Коліївщина, Барська
конфедерація.
Тип уроку: уроквивчення нового матеріалу.
Форма уроку: урокдослідження (з використанням мультимедійних
технологій)
Очікуванірезультати: Після засвоєння матеріалу теми уроку учні зможуть:
- показувати на карті території держав, до складу яких у другій половині
XVIII ст. входили українськіземлі, території, охоплені національно-
визвольним рухом у Правобережній Україні;
3. - пояснюватипричини національно-визвольного руху на Правобережній та
Західній Україні;
- пояснюватиі вживати поняття й терміни: Правобережна Україна, Барська
конфедерація, гайдамацький рух, Коліївщина;
давати власну оцінку історичним діячам того періоду, оцінювати позицію
російської держави в різні періоди української історії.
Хід уроку:
Епіграфдо уроку:
Сини мої, гайдамаки!
Світ широкий, воля –
Ідіть, сини, погуляйте,
Пошукайте долі.
Сини мої невеликі,
Нерозумні діти.
Т. Г. Шевченко «Гайдамаки»
I. Організаційний момент.
Доброго дня, діти! Сьогодні на уроці ми розглянемо один із
найважливіших етапів у житті Правобережної та Західної України –
розгортання опришківського та гайдамацького рухів. Ми з вами також
ознайомимося з долею відомих ватажків Олексою Довбушем, Іваном
Гонтоюі Максимом Залізняком та їхньою роллю, яку вони відігравали
у становленні самосвідомості Українців як нації. Але спочатку
пригадаємо події з попередніх уроків.
II. Актуалізаціяопорних знань.
Мозковийштурм.
1. Коли і за яких обставинвідбувся поділ України на Лівобережну та
Правобережну?
2. Як склалася доля Правобережної Українив II – й половині XVII – I
пол.XVIII ст.?
3. Які землі входили до Правобережної таЗахідної України на
початку XVIII ст.?
4. Ш. Мотиваціянавчальноїдіяльності.
Доля Правобережжя та Західної України у II пол. XVII ст. склалася
нещасливо. Війни вщент зруйнували і знешкодили ці землі, що колись були
колискою козацтва й основним осередком Української держави.
Посилення панщини та національно – релігійних утисків на цих територіях
призвели до виникнення широкого народного опору. Відсутність козацтва
позбавляло народний опір організованості. Учасників народного руху
називали гайдамаками та опришками.
IV. Сприймання і первинне усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. Соціально – політичне та економічне становище Правобережної
України в II половині XVIII ст.
Розповідь вчителя.
У II половині XVIII ст. ПравобережнаУкраїна перебувала у складі Речі
Посполитої. Іноземнавлада продовжувалаполітику соціального,
національного та релігійного гніту українськогонароду, а саме:
- посилився процес полонізації;
- відбулося відновлення старих порядків;
- заохочення населення переселятись на спустошені землі;
- польськамова стає офіційною навіть на Київщиніта Волині;
- повернення нащадків колишніх власників земель.
Отже, посилення гніту призвело до розгортання національно – визвольного
руху проти Польщі.
2. Розгортання гайдамацького руху. Коліївщина.
Розповідь вчителя супроводжується використанням презентації
«Гайдамацькийрух. Коліївщина» та історичного атласу на с. 22
(Виробництво«Картографія»).
У Правобережній Україні виник гайдамацький рух, який спалахував три
рази в 1734, 1750, 1768 роках. Учасниками були козацька голота, селяни,
міщани, православне духовенство. Гайдамаки звільняли селян від влади
польських панів, скасовували панщину, створювали органи селянського
самоврядування. У 1768 р. на Київщині, Брацлавщині, Поділлі та Волині
відбулося повстання гайдамаків, відоме під назвою «Коліївщина» (від
слова «колоти») на чолі з Максимом Залізняком та Іваном Гонтою.
Побоючись поширення повстання на Лівобережжя й Запоріжжя, російські
війська допомогли польській шляхті придушити повстання.
5. Словникова робота
Гайдамак – (від турец. слова «hayda» - гнати ) – самоназванародних
повстанців на Правобережній Україні.
Коліївщина – (від слова«колоти») - козацько-селянськенаціонально-
визвольнеповстання в Правобережній Україні 1768 і в 1769 роках.
Спровокованенаціональним і релігійним гнітом правобережного
українськогонаселення в Речі Посполитій.
Барська конфедерація – військово – політичне об єднання польської
шляхти й католицького духовенства для збереження привілеїв шляхти й
протидії поступкам некатоликам у церковно – релігійному житті.
Робота з підручником Гупан Н. М. Історія України: підруч. для 8 кл.
загальнооосвіт. навч. закл./ Н. М. Гупан, І. І. Смагін, О. І. Пометун. –
Х.:ФОЛІО,2016. – 320 с. на с. 264-268.
Роботав групах «Довідковебюро»
Заповнити таблицю«Гайдамацькийрух»
Приклад таблиці:
Гайдамацький
рух
Боротьбанароднихмас проти соціального гноблення на
Правобережній Україні.
Період
існування
ХVІІІ ст.
Територія Київщина, Поділля, Брацлавщина, Волинь.
Рушійні сили Селяни, міщани, козацька біднота, православне
духовенство.
Основніхвилі 1734-1738 – повстання Верлана.
1741-1748 – повстання Ляха, Сухого.
1768-1769 - Коліївщина
Причини
поразки
- повстанці не мали чіткої програмидій і належної
організації;
- стихійність повстання, розрізненість у діях;
6. - відсутність політичного досвідуу повстанців;
- наївне сподівання повстанців на прихильне
ставлення з боку росії;
- допомогаРосійської імперії у придушенні
гайдамацького руху
Колективна перевірка заповненої таблиці.
3. Рух опришків у західноукраїнських землях.
Демонстравування відеофрагменту Олекса Довбуш (Опришківськийрух).
Метод «Інтерв’ювання»
Запитання до відеофрагменту:
1. Хто такі опришки? Де діяли повстанці?
2. Назвіть першу згадкупро опришків?
3. Яку тактику використовувалиопришки?
4. Чим можна пояснитипояву такого явища, як опришки?
5. Хто такий Олекса Довбуш
V. Узагальненняі систематизаціязнань.
Метод «Мої думки»
Виконання тестових питань врежиміонлайн. Кожний учень сідає за своє
робоче місце за комп’ютером і використовуючи посилання на сайт
https://test.izno.com.ua/tema-ukrayinski-zemli-v-drugiy-polovini-xviii-st/ виконує
завдання.
VI. Підсумок уроку. (Учитель робить підсумки уроку та оцінює роботу
учнів).
VII. Домашнє завдання.
1. Опрацювати параграф 37 підручника;
2. Переглянути фільм http://moviestape.net/ukrainian/8192-oleksa-
dovbush.html Олекса Довбуш (1959),режисер Віктор Іванов.