ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
Тема. Просторічні слова, діалектні, застарілі, запозичені слова, неологізми, їх стилістичні функції
Мета: з'ясувати поняття загальновживана лексика, просторічні слова , діалектні, застарілі,
запозичені слова, неологізми , збагачувати словниковий запас учнів; розвивати спостережливість,
увагу, акторські здібності, уміння спілкуватися з оточуючими; виховувати інтерес до мовних
явищ, почуття взаємодопомоги й підтримки.
Обладнання: мультимедійна презентація за темою уроку, аудіо запис музики, роздатковий
матеріал, словники , комп’ютер, презентації учнів, коровай, плакати, стрічки
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку:
І. Організаційний момент


     Сценка ( «За двома зайцями» М.Старицького)
     Слово вчителя
     Привітання гостей
      Український коровай
      Лоскочуть пахощі святкові,
      Духмяний смак нуртує вкрай:
      Лежить рушник святково-новий,
      На ньому – пишний коровай.
      На рушнику - цвітуть віночки:
      Волошки – з неба синь дістали,
      І в оксамитових листочках
      Сором’язливість заховали.
      Сипнуло сонце жовтяниці
      На перевесла золоті,
      В снопи у жито і пшеницю,
      Хлібні лани густі-густі.
      Колос важкий землиця пестить,
      А небо – щедро напуває.
      Як радо серцю – гордо нести
Сніп перший нового врожаю.
     Лежить духмяна тут хлібина
     На рушнику, у ріднім краї.
     В ушануванні Україна
     Хліб – короваєм величає.
     Лежить, мов сонце золотаве,
     На вишиванім рушнику
     Наш коровай – це наша слава
     В пшеничнім плетиві-вінку.
     Нехай лани - будуть багаті,
     А коровай – в кожній родині,
     Щоб був достаток в кожній хаті
     Й заможна наша Україна!
     (Запрошення учнів, які приймали участь у сценці до обраної ними групи)
     Оголошення теми, мети та епіграфу до уроку


     ІІ. Вступне слово
   Людина довго вдихала повітря, перш ніж дізналася про його існування, і довго
знала про існування повітря, перш ніж відкрила його властивості, його склад і
значення у житті людини.
   Люди довго користувалися скарбами рідного слова, перш ніж звернули увагу
на його складність і глибину, оцінили його значення у своєму житті.
Мета уроку - з'ясувати поняття загальновживана лексика, просторічні слова , діалектні, застарілі,
запозичені слова, неологізми , збагачувати словниковий запас учнів; розвивати спостережливість,
увагу, акторські здібності, уміння спілкуватися з оточуючими; виховувати інтерес до мовних
явищ, почуття взаємодопомоги й підтримки.
Я – старшокласник.
                                         Я – особистість творча.
                                         Я думаю, аналізую, висловлюю
                                          свої судження.
Кожен із учнів висловлює свої сподівання щодо уроку.
     (Учні поділені на групи)


ІІ. Актуалізація опорних знань
1 Перевірка домашнього завдання
     Розминка
     Дібрати до запозичених слів власне українські відповідники
     Ілюстрація - малюнок
     Педіатр - дитячий лікар
     Експрес - швидкий поїзд
     Спектакль - вистава
     Дискусія - суперечка
     Сквер - невеликий сад у місті
     Бал - оцінка успішності
     Продовжити ряд слів, які б починалися названими запозиченими
     елементами.
        БІО- (життя) – біологія, біохімія, біосинтез
        ТЕЛЕ – (далеко) – телеграма, телефон, телеграф
        ІНТЕР ( поміж всіма) – Інтернет, інтервал.


     ІІІ. Слово вчителя
     Літературна мова – оброблена, унормована форма загальнонародної мови, що існує поряд
     з іншими її формами (діалектами, просторіччям, жаргонами), яка в писемному та усному
     різновидах обслуговує культурне життя народу, всі сфери його суспільної діяльності.
     Літературна мова є вищою формою загальнонародної мови.
У процесі розвитку мови сформувалися певні правила, що стали обов’язковими для
носіїв мови та визначаються як мовна норма..
     Мовна норма – це сукупність історично зумовлених мовних засобів, що вважаються
зразковими на певному історичному етапі розвитку мови, фіксуються у правописі,
словниках, довідниках, підручниках, посібниках з української мови. Мовні норми
співвідносяться з мовними рівнями:
- орфоепічні (норми вимови звуків і звукосполучень);
- лексичні (норми слововживання);
- орфографічні (написання слів та їх частин);
- графічні (норми запису звуків на письмі);
- граматичні (вживання граматичних норм слів);
- синтаксичні (побудова словосполучень і речень);
- стилістичні (відбір мовних одиниць відповідно до умов спілкування).
Саме стилістичні засоби лексикології можна розподілити за використанням їх у різних
функціональних стилях. Стилістична грамотність передбачає насамперед правильне й
доречне вживання слів – відповідно до їхнього значення й емоційно-стилістичного
забарвлення. Усі слова, що вживаються в мові , становлять її словниковий склад. або
лексику. Слова, якими користуються всі - називаються загальновживаними. Вони
використовуються в усіх стилях мовлення, всім зрозумілі й означають звичні для всіх
поняття.
Слова, які щойно з’явилися в мові - називаються неологізмами. Вони поділяються на дві
підгрупи:
1. Слова, що позначають нові предмети і явища в науці, техніці, суспільно-політичному
житті й побуті;
2. Нові слова, які характеризують як нові, так і вже відомі предмети, явища, дії, стани в
образно-емоційному плані.
Презентація 1 групи
Архаїзмами(застарілими словами) називають слова, які вийшли із загального вжитку. Вони
вживаються у творах на історичну тему, а також для надання мові урочистості або,
навпаки, іронічного звучання.
Слова, що вживаються в певній місцевості, називаються діалектизмами. Вони
використовуються в художніх творах для передачі місцевого колориту.
Джерельною базою сучасної літературної мови є її діалекти. Термін діалект актуальний у
двох визначеннях
Діалект територіальний – різновид національної мови, що є засобом спілкування людей, які
мешкають на одній території. Сукупність близьких діалектів утворює наріччя, сукупність
усіх наріч – діалектну мову, що є складовою національної.
Українська національна мова нараховує три наріччя:
   1) північне, до складу якого входять східно поліський, середньо поліський та західно
      поліський діалекти (північні регіони України);
   2) південно-східне, складовими якого є середньо наддніпрянський, слобожанський і
      степовий діалекти ( центральні, південні та східні області України);
   3) південно-західне, до складу якого входять лемківський, надсянський, закарпатський,
      покутсько-буковинський, гуцульський, бойківський, наддністрянський, волинський,
      подільський діалекти (південно-західні регіони України, Закарпатська область).
   Діалект соціальний – різновид загальнонародної мови, що використовується переважно
   в усному спілкуванні окремою соціальною групою, яка об’єднує людей за ознакою
   суспільного становища, професії, віку, інтересів, звичок, занять. Словник таких груп
   складається зі специфічних повнозначних слів, загальновживаних слів у специфічних
   значеннях, решта – загальнонародна лексика. До соціальних діалектів відносять арго,
   жаргони, сленг.
      Арго ( від фр.argot – жаргон) – особлива система слів і словотвірних засобів певної
   обмеженої професії чи соціальної групи людей, що складається з довільно обраних
   видозмінених елементів однієї чи кількох мов. Зазвичай арго використовують як засіб
   конспірації. Прийнято вважати, що арго – мова соціального дна, антисоціальних
   елементів (злодіїв, жебраків, картярів тощо). Така думка є дещо помилковою, оскільки
   відомо про арго лірницької професійно-соціальної спільноти, яке служило засобом
   самозахисту та ідентифікації. Для арго характерні слова, що є зрозумілими тільки для
   обмеженої групи людей, наприклад хаза – квартира, ксива (документ). Дитяче
приставлення якогось звукосполучення , наприклад ку, до кожного складу слова –
   кухлокупець -хлопець.
   Жаргон ( від фр. Jargon – пташина мова, цвірінькання) – різновид мови, що
   використовується в усному спілкуванні окремою соціальною групою людей,
   об’єднаних професією, місцем у суспільстві, зацікавленнями або віковою категорією.
   На відміну від арго, жаргон має відкритий характер і виникає в порівняно великих
   групах носіїв мови. Учнівський (украла, фізра, шпора), студентський (вишка, студак),
   програмістський (аська, клава, глючити, зависати)
   Сленг ( від англ..slang - жаргон) – різновид розмовної мови, що оцінюється
   суспільством як підкреслено неофіційна; відкрита мовна підсистема ненормативних,
   стилістично знижених лексико-фразеологічних одиниць. У сучасному суспільстві
   актуальним є питання про молодіжний сленг ( кльовий прикид, драйвові, відриватися,
   втикати тощо), особливо факт його появи у творах художньої літератури (С.Жадан,
   Ю.Андрухович)
   Основна сфера творення та функціонування сленгу – великі міста. За дослідженнями
   Е.Береговської, використання сленгового слова у великому місті складає в середньому
   65%, тоді як на периферії – 18%.
   Презентація 2 групи
   Просторіччя – різновид загальнонародної мови, що разом із діалектами та жаргонами
   протистоїть літературній мові, хоча не є обмеженим територіально чи соціально.
   Функціонує в усній формі, включає слова, граматичні форми, звороти, що не є
   нормативними, але активно вживаються в побутовому мовленні: трамвай, полотенце,
   базар, сахарь, охтобуз; свинюка, кікімора, випендрюватися, милитися, щас, понімаєте,
   до свіданя, законектитися. У художніх творах просторіччя використовується як
   стилістичний засіб для надання мові зневажливого, іронічного, жартівливого та іншого
   відтінку.
Презентація 3 групи
Робота в групах
ІV. Тренувальні вправи.


1. Знайдіть речення з діалектизмом:
А Пишний крислатий дуб привертав увагу багатьох мандрівників, які
цікавляться пам’ятниками минулого (І.Шаповал).
Б Я почав прислухатися та роздивлятися й незабаром помітив, що голоси
лунали з молдавської колиби (М.Коцюбинський).
В Під стріхами хат дбайливі господині розвішали кетяги червоної калини
(І.Цюпа).
Г Вкладали кореневища аїру в бурдюки з водою, щоб вода довго залишалася
свіжою завдяки дії фітонцидів (Л.Павленко).
Д Звичай щедрувати і частково колядувати і віншувати на Новий рік був
переважно землеробським (Я.Головацький).
Діалектне слово вжито в реченні
А І легеня сопілка плаче, неначе вітер, що схитнувсь у яр.
Б У мармурових курганах – розм’яклий характер осоння.
В І вірш твій вирвався без титла, і дух твій вирвався з тенет.
Г Орел впинався кігтями в рамено.
Д Наші пращури давні вміли твердо тримати в десницях мечі.

Діалектне слово вжито в реченні
А Отож-бо ти файно наговорив.
Б Поспільство розступилось на аршини.
В На стелі був барельєф: сцена виїзду на полювання.
Г Молодії ланіти, очі і уста марніють зримо.
Д І на оновленій землі врага не буде, супостата.



Розподіліть слова на групи за сферою вживання: загальновживані,
професіоналізми, діалектизми, жаргонізми.
    Гострий, когут, діаметр, сьогодні, босака, щастя, ліжко, бульба, кабак,
народ, дослідження, бакси, дзеркало, прикол, аудит, сніговий, тачка, комета,
багрина, імпорт, ґринджоли, кльовий, пательня, радість, вакуум, предки,
маржина, слива, клінічний, універ.
Фізкультхвилинка
Запишіть слова у три колонки: архаїзми, історизми, неологізми
    Лакей, глаголити, холдинг, ламінувати, ложе, боярин, ланіти, ленінізм,
чумак, креативних, кошовий, піднебесність, кольчуга, міні-маркет,
політінформація, дощовиця, бутік, ректи, жупан, кріпацтво, правиця, волость.
Знайдіть порушення мовних норм у наведених словосполученнях. Із двома
виправленими словосполученнями (на вибір) складіть речення.
       Самі низькі ціни, убові заклади, без п’ятнадцяти шість, дякую Вас,
Харьків, культурологічний чоловік, відсилаю листа, з семидесятью учнями,
вибачаюся, спілкуватися на українській мові, свійський хлопець,
прокинулася у ранці, прикрасний.

     У поданому тексті визначте територіальні мовні особливості.
До якого діалекту він належить? Аргументуйте відповідь.
      Коли Іванкові минуло сім літ, він вже дивився на світ інакше. Він знав
уже багато. Умів знаходити помічне зілля – ода лен,матриган і підойму,
розумів, про що канькає каня, з чого повстала зозуля, і коли оповідав про все
те вдома, мати непевно позирала на нього: може воно до нього говорить?
Знав, що на світі панує нечиста сила, що радник (злий дух) править усім; що
в лісах повно лісовиків, які пасуть там свою маржинку: оленів, зайців і серн;
що там блукає веселий чугайстер, який зараз просить стрічного в танець та
роздирає нявки; що живе в лісі голос сокири. Вище, по безводних далеких
недеях, нявки розводять свої безконечні танки, а по скелях ховається щезник
(М.Коцюбинський. «Тіні забутих предків»).


 Назвати одним словом.
1. Людина, яка виявляє надзвичайну відвагу, хоробрість, самовідданість у
бою чи праці. (Герой)
2. Найвища почесна відзнака, нагорода за військові, трудові або інші заслуги.
(Орден)
3. Здатність людини думати, мислити, основа її свідомого життя. (Розум)
4. Знання, вміння, здобуті в житті, на практиці. (Досвід)
5. Великий, хижий птах, який водиться в степах чи горах, а також об-разна
назва сильної, мужньої людини. (Орел)
6. Вище звання командирського .складу військово-морських сил. (Адмірал)
7. Винагорода, яку вручають переможцеві в конкурсі. (Приз)
8. Масове інфекційне захворювання. (Епідемія)
9. Музичний супровід. (Акомпанемент)
10. Льодова гора, що плаває в морі. (Айсберг)
1. Склад зброї і військового спорядження. (Арсенал)
2. Приміщення, де стоять літаки і де проводиться їх поточний ремонті
(Ангар)
3. Великі з'єднання військових кораблів чи літаків військово-повітряного
флоту. (Ескадра)
4. Людина, яка знає багато мов. (Поліглот)
5. Розмова двох осіб. (Діалог)
6. Прилад для вимірювання температури'. (Термометр) 1. Керівник великого
підприємства. (Директор)
8. Спір з якогось питання. (Полеміка)
9. Лікар, який лікує очі. (Окуліст)
10. Документ на постійне відвідування концертів музики. (Абонемент)

2. Рольова гра «Ти — оратор». Інтонаційна вправа. Прочитати речення з
певними інтонаціями.
Із захопленням, потім з розсудом. (Ну і гра!) Із захватом, із розчаруванням.
(Оце так сюрприз!) Зачудовано, зі зневагою. (Яка красуня!).

УІІІ. Заключне слово про роль слова в житті людини,
                      З того часу, як слово стає для дитини інструментом, за
допомогою якого твориться нова краса, дитина піднімається на нову
сходинку бачення світу, досягає якісно нового етапу у своєму духовному
розвитку. Їй хочеться у слові виразити своє захоплення, свій подив перед
красою світу
Підведення підсумків.
IV. Підсумки уроку

Дерево сподівань.
Пісня
V. Домашнє завдання
Домашнє завдання.
§ 39. с.202 -203
Вправа 463
З’ясуйте, який діалект уживається на території, де ви мешкаєте. Визначте
мовні особливості, притаманні вашому регіону, проілюструйте відповідь
прикладами.
Або
§ 39. с.202 -203
Вправа 463
Випишіть з «Історії України» науково-навчальний текст, що характеризує
княжу добу або період кріпаччини. Підкресліть застарілу лексику (історизми,
архаїзми), обґрунтуйте їх доцільність у тексті.

Дерево сподівань.
Пісня

More Related Content

What's hot (20)

Деформовані речення.ppt
Деформовані речення.pptДеформовані речення.ppt
Деформовані речення.ppt
ssuser2b273b
Балада. "Король Лір і його дочки".
Балада. "Король Лір і його дочки".Балада. "Король Лір і його дочки".
Балада. "Король Лір і його дочки".
DorokhGala
Презентація до уроку української мови 5 клас
Презентація до уроку української мови 5 класПрезентація до уроку української мови 5 клас
Презентація до уроку української мови 5 клас
malivinocika
чергування у в ,і-й. презентація
чергування у в ,і-й. презентаціячергування у в ,і-й. презентація
чергування у в ,і-й. презентація
Vitaliy01
не, ні з прислівниками.
не,  ні  з прислівниками.не,  ні  з прислівниками.
не, ні з прислівниками.
Тетяна Шинкаренко
презентація. вступ. література 70 90-х років хіхст.
презентація. вступ. література 70 90-х років хіхст.презентація. вступ. література 70 90-х років хіхст.
презентація. вступ. література 70 90-х років хіхст.
Elena Pritula
українська мова з історії становлення української мови
українська мова з історії становлення української мовиукраїнська мова з історії становлення української мови
українська мова з історії становлення української мови
annakalinichenko11
Презентація на тему: "Число іменників" .Пилип Г.Ф.
 Презентація  на тему: "Число іменників" .Пилип Г.Ф. Презентація  на тему: "Число іменників" .Пилип Г.Ф.
Презентація на тему: "Число іменників" .Пилип Г.Ф.
velikokopanska zosh I-III st.
число іменників.-6-клас
число іменників.-6-класчисло іменників.-6-клас
число іменників.-6-клас
Irina Vasilina
презентація ( пароніми)
презентація ( пароніми)презентація ( пароніми)
презентація ( пароніми)
Cshkilniy
Професійний стандарт вихователя ЗДО
Професійний стандарт вихователя ЗДОПрофесійний стандарт вихователя ЗДО
Професійний стандарт вихователя ЗДО
ssuser939071
Любов Пономаренко - презентація
Любов Пономаренко - презентаціяЛюбов Пономаренко - презентація
Любов Пономаренко - презентація
Dmytro Kryvenko
Мандрівка у долину мумі-тролів Туве Янсон. Презентація
Мандрівка у долину мумі-тролів Туве Янсон. ПрезентаціяМандрівка у долину мумі-тролів Туве Янсон. Презентація
Мандрівка у долину мумі-тролів Туве Янсон. Презентація
Adriana Himinets
тренуівльні вправи за темою звертання. вставні слова
тренуівльні вправи за темою звертання. вставні словатренуівльні вправи за темою звертання. вставні слова
тренуівльні вправи за темою звертання. вставні слова
Виктор Чёмов
ігри та цікаві вправи з української мови для учнів початкових класів
ігри та цікаві вправи  з української мови для учнів початкових класівігри та цікаві вправи  з української мови для учнів початкових класів
ігри та цікаві вправи з української мови для учнів початкових класів
Olesea_Moldovan
Презентація до уроку "Образ лиса в казці І.Франка "Фарбований лис"
Презентація до уроку "Образ лиса в казці І.Франка "Фарбований лис"Презентація до уроку "Образ лиса в казці І.Франка "Фарбований лис"
Презентація до уроку "Образ лиса в казці І.Франка "Фарбований лис"
ллллл ллллллллл
Мультимедійна презентація до Чорнобилю
Мультимедійна презентація до Чорнобилю Мультимедійна презентація до Чорнобилю
Мультимедійна презентація до Чорнобилю
Уманська Бібліотека
Презентація-огляд «У мові рідній — і минуле, й майбуття…» (до Міжнародного дн...
Презентація-огляд «У мові рідній — і минуле, й майбуття…» (до Міжнародного дн...Презентація-огляд «У мові рідній — і минуле, й майбуття…» (до Міжнародного дн...
Презентація-огляд «У мові рідній — і минуле, й майбуття…» (до Міжнародного дн...
Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека
Наталка Полтавка
Наталка ПолтавкаНаталка Полтавка
Наталка Полтавка
Тетяна Шинкаренко
Деформовані речення.ppt
Деформовані речення.pptДеформовані речення.ppt
Деформовані речення.ppt
ssuser2b273b
Балада. "Король Лір і його дочки".
Балада. "Король Лір і його дочки".Балада. "Король Лір і його дочки".
Балада. "Король Лір і його дочки".
DorokhGala
Презентація до уроку української мови 5 клас
Презентація до уроку української мови 5 класПрезентація до уроку української мови 5 клас
Презентація до уроку української мови 5 клас
malivinocika
чергування у в ,і-й. презентація
чергування у в ,і-й. презентаціячергування у в ,і-й. презентація
чергування у в ,і-й. презентація
Vitaliy01
презентація. вступ. література 70 90-х років хіхст.
презентація. вступ. література 70 90-х років хіхст.презентація. вступ. література 70 90-х років хіхст.
презентація. вступ. література 70 90-х років хіхст.
Elena Pritula
українська мова з історії становлення української мови
українська мова з історії становлення української мовиукраїнська мова з історії становлення української мови
українська мова з історії становлення української мови
annakalinichenko11
Презентація на тему: "Число іменників" .Пилип Г.Ф.
 Презентація  на тему: "Число іменників" .Пилип Г.Ф. Презентація  на тему: "Число іменників" .Пилип Г.Ф.
Презентація на тему: "Число іменників" .Пилип Г.Ф.
velikokopanska zosh I-III st.
число іменників.-6-клас
число іменників.-6-класчисло іменників.-6-клас
число іменників.-6-клас
Irina Vasilina
презентація ( пароніми)
презентація ( пароніми)презентація ( пароніми)
презентація ( пароніми)
Cshkilniy
Професійний стандарт вихователя ЗДО
Професійний стандарт вихователя ЗДОПрофесійний стандарт вихователя ЗДО
Професійний стандарт вихователя ЗДО
ssuser939071
Любов Пономаренко - презентація
Любов Пономаренко - презентаціяЛюбов Пономаренко - презентація
Любов Пономаренко - презентація
Dmytro Kryvenko
Мандрівка у долину мумі-тролів Туве Янсон. Презентація
Мандрівка у долину мумі-тролів Туве Янсон. ПрезентаціяМандрівка у долину мумі-тролів Туве Янсон. Презентація
Мандрівка у долину мумі-тролів Туве Янсон. Презентація
Adriana Himinets
тренуівльні вправи за темою звертання. вставні слова
тренуівльні вправи за темою звертання. вставні словатренуівльні вправи за темою звертання. вставні слова
тренуівльні вправи за темою звертання. вставні слова
Виктор Чёмов
ігри та цікаві вправи з української мови для учнів початкових класів
ігри та цікаві вправи  з української мови для учнів початкових класівігри та цікаві вправи  з української мови для учнів початкових класів
ігри та цікаві вправи з української мови для учнів початкових класів
Olesea_Moldovan
Презентація до уроку "Образ лиса в казці І.Франка "Фарбований лис"
Презентація до уроку "Образ лиса в казці І.Франка "Фарбований лис"Презентація до уроку "Образ лиса в казці І.Франка "Фарбований лис"
Презентація до уроку "Образ лиса в казці І.Франка "Фарбований лис"
ллллл ллллллллл
Мультимедійна презентація до Чорнобилю
Мультимедійна презентація до Чорнобилю Мультимедійна презентація до Чорнобилю
Мультимедійна презентація до Чорнобилю
Уманська Бібліотека

Similar to відкритий урок 10 клас (20)

Ukrmova 10-klas-zabolotnyj
Ukrmova 10-klas-zabolotnyjUkrmova 10-klas-zabolotnyj
Ukrmova 10-klas-zabolotnyj
kreidaros1
10 укр яз_заболотний_заболотний_2010_укр
10 укр яз_заболотний_заболотний_2010_укр10 укр яз_заболотний_заболотний_2010_укр
10 укр яз_заболотний_заболотний_2010_укр
Aira_Roo
Ukrajinska mova-10-klas-zabolotnijj
Ukrajinska mova-10-klas-zabolotnijjUkrajinska mova-10-klas-zabolotnijj
Ukrajinska mova-10-klas-zabolotnijj
freegdz
Portfel.in.ua 123 ukr_mova_zabol
Portfel.in.ua 123 ukr_mova_zabolPortfel.in.ua 123 ukr_mova_zabol
Portfel.in.ua 123 ukr_mova_zabol
portfel
10 um z_u
10 um z_u10 um z_u
10 um z_u
4book
10 um z_u
10 um z_u10 um z_u
10 um z_u
UA1011
11 укр яз_заболотний_для рус_2011_укр
11 укр яз_заболотний_для рус_2011_укр11 укр яз_заболотний_для рус_2011_укр
11 укр яз_заболотний_для рус_2011_укр
Aira_Roo
11 um z_r
11 um z_r11 um z_r
11 um z_r
UA1011
Ukrmova 11-klas-zabolotnyj
Ukrmova 11-klas-zabolotnyjUkrmova 11-klas-zabolotnyj
Ukrmova 11-klas-zabolotnyj
kreidaros1
посібник з рзм 11 кл.
посібник з рзм 11 кл.посібник з рзм 11 кл.
посібник з рзм 11 кл.
pr1nc1k
посібник з рзм 11 кл.
посібник з рзм 11 кл.посібник з рзм 11 кл.
посібник з рзм 11 кл.
pr1nc1k
5_um_pan_2022.pdf
5_um_pan_2022.pdf5_um_pan_2022.pdf
5_um_pan_2022.pdf
4book9kl
Ukrajinska mova-10-klas-voron-2018
Ukrajinska mova-10-klas-voron-2018Ukrajinska mova-10-klas-voron-2018
Ukrajinska mova-10-klas-voron-2018
kreidaros1
22 ukrajinska mova
22 ukrajinska mova22 ukrajinska mova
22 ukrajinska mova
ProGamer12
Ukrajinska mova-11-klas-zabolotnyj-2019
Ukrajinska mova-11-klas-zabolotnyj-2019Ukrajinska mova-11-klas-zabolotnyj-2019
Ukrajinska mova-11-klas-zabolotnyj-2019
kreidaros1
Ukrajinska mova-8klas-jermolenko-2016
Ukrajinska mova-8klas-jermolenko-2016Ukrajinska mova-8klas-jermolenko-2016
Ukrajinska mova-8klas-jermolenko-2016
kreidaros1
Ukrmova 10-klas-zabolotnyj
Ukrmova 10-klas-zabolotnyjUkrmova 10-klas-zabolotnyj
Ukrmova 10-klas-zabolotnyj
kreidaros1
10 укр яз_заболотний_заболотний_2010_укр
10 укр яз_заболотний_заболотний_2010_укр10 укр яз_заболотний_заболотний_2010_укр
10 укр яз_заболотний_заболотний_2010_укр
Aira_Roo
Ukrajinska mova-10-klas-zabolotnijj
Ukrajinska mova-10-klas-zabolotnijjUkrajinska mova-10-klas-zabolotnijj
Ukrajinska mova-10-klas-zabolotnijj
freegdz
Portfel.in.ua 123 ukr_mova_zabol
Portfel.in.ua 123 ukr_mova_zabolPortfel.in.ua 123 ukr_mova_zabol
Portfel.in.ua 123 ukr_mova_zabol
portfel
11 укр яз_заболотний_для рус_2011_укр
11 укр яз_заболотний_для рус_2011_укр11 укр яз_заболотний_для рус_2011_укр
11 укр яз_заболотний_для рус_2011_укр
Aira_Roo
Ukrmova 11-klas-zabolotnyj
Ukrmova 11-klas-zabolotnyjUkrmova 11-klas-zabolotnyj
Ukrmova 11-klas-zabolotnyj
kreidaros1
посібник з рзм 11 кл.
посібник з рзм 11 кл.посібник з рзм 11 кл.
посібник з рзм 11 кл.
pr1nc1k
посібник з рзм 11 кл.
посібник з рзм 11 кл.посібник з рзм 11 кл.
посібник з рзм 11 кл.
pr1nc1k
5_um_pan_2022.pdf
5_um_pan_2022.pdf5_um_pan_2022.pdf
5_um_pan_2022.pdf
4book9kl
Ukrajinska mova-10-klas-voron-2018
Ukrajinska mova-10-klas-voron-2018Ukrajinska mova-10-klas-voron-2018
Ukrajinska mova-10-klas-voron-2018
kreidaros1
Ukrajinska mova-11-klas-zabolotnyj-2019
Ukrajinska mova-11-klas-zabolotnyj-2019Ukrajinska mova-11-klas-zabolotnyj-2019
Ukrajinska mova-11-klas-zabolotnyj-2019
kreidaros1
Ukrajinska mova-8klas-jermolenko-2016
Ukrajinska mova-8klas-jermolenko-2016Ukrajinska mova-8klas-jermolenko-2016
Ukrajinska mova-8klas-jermolenko-2016
kreidaros1

More from Psariova (20)

фото памятников мемориалов
фото памятников мемориаловфото памятников мемориалов
фото памятников мемориалов
Psariova
сторична дов¦дка про зв¦льнення дн¦пропетровська
 сторична дов¦дка про зв¦льнення дн¦пропетровська  сторична дов¦дка про зв¦льнення дн¦пропетровська
сторична дов¦дка про зв¦льнення дн¦пропетровська
Psariova
план заход¦в до 70 р¦ччя перемоги
план заход¦в до 70 р¦ччя перемогиплан заход¦в до 70 р¦ччя перемоги
план заход¦в до 70 р¦ччя перемоги
Psariova
план до дня козацтва
план до дня козацтваплан до дня козацтва
план до дня козацтва
Psariova
земляки дважды герои советского союза
земляки   дважды герои советского союзаземляки   дважды герои советского союза
земляки дважды герои советского союза
Psariova
22.09 день партизансько¬ слави
22.09 день партизансько¬ слави22.09 день партизансько¬ слави
22.09 день партизансько¬ слави
Psariova
сценар¦й до 9 травня 1 й ведучий- шановн¦ ветерани, учасники в¦й
сценар¦й до 9 травня 1 й ведучий- шановн¦ ветерани, учасники в¦йсценар¦й до 9 травня 1 й ведучий- шановн¦ ветерани, учасники в¦й
сценар¦й до 9 травня 1 й ведучий- шановн¦ ветерани, учасники в¦й
Psariova
письмо ветеранам
письмо ветеранамписьмо ветеранам
письмо ветеранам
Psariova
песни победы
песни победыпесни победы
песни победы
Psariova
матер¦али вступно¬ частини
матер¦али вступно¬ частини матер¦али вступно¬ частини
матер¦али вступно¬ частини
Psariova
листи до ветеран¦в
листи до ветеран¦влисти до ветеран¦в
листи до ветеран¦в
Psariova
лист сидоренко
лист сидоренколист сидоренко
лист сидоренко
Psariova
лист до ветерана
лист до  ветераналист до  ветерана
лист до ветерана
Psariova
лист ветерану
лист ветеранулист ветерану
лист ветерану
Psariova
и нам войну забыть нельзя
и  нам войну забыть нельзяи  нам войну забыть нельзя
и нам войну забыть нельзя
Psariova
дорогий ветеране,3
дорогий ветеране,3дорогий ветеране,3
дорогий ветеране,3
Psariova
дорогий ветеране,2
дорогий ветеране,2дорогий ветеране,2
дорогий ветеране,2
Psariova
дорогий ветеране, 1
дорогий    ветеране, 1дорогий    ветеране, 1
дорогий ветеране, 1
Psariova
дорог ветерани
дорог  ветеранидорог  ветерани
дорог ветерани
Psariova
фото памятников мемориалов
фото памятников мемориаловфото памятников мемориалов
фото памятников мемориалов
Psariova
сторична дов¦дка про зв¦льнення дн¦пропетровська
 сторична дов¦дка про зв¦льнення дн¦пропетровська  сторична дов¦дка про зв¦льнення дн¦пропетровська
сторична дов¦дка про зв¦льнення дн¦пропетровська
Psariova
план заход¦в до 70 р¦ччя перемоги
план заход¦в до 70 р¦ччя перемогиплан заход¦в до 70 р¦ччя перемоги
план заход¦в до 70 р¦ччя перемоги
Psariova
план до дня козацтва
план до дня козацтваплан до дня козацтва
план до дня козацтва
Psariova
земляки дважды герои советского союза
земляки   дважды герои советского союзаземляки   дважды герои советского союза
земляки дважды герои советского союза
Psariova
22.09 день партизансько¬ слави
22.09 день партизансько¬ слави22.09 день партизансько¬ слави
22.09 день партизансько¬ слави
Psariova
сценар¦й до 9 травня 1 й ведучий- шановн¦ ветерани, учасники в¦й
сценар¦й до 9 травня 1 й ведучий- шановн¦ ветерани, учасники в¦йсценар¦й до 9 травня 1 й ведучий- шановн¦ ветерани, учасники в¦й
сценар¦й до 9 травня 1 й ведучий- шановн¦ ветерани, учасники в¦й
Psariova
письмо ветеранам
письмо ветеранамписьмо ветеранам
письмо ветеранам
Psariova
песни победы
песни победыпесни победы
песни победы
Psariova
матер¦али вступно¬ частини
матер¦али вступно¬ частини матер¦али вступно¬ частини
матер¦али вступно¬ частини
Psariova
листи до ветеран¦в
листи до ветеран¦влисти до ветеран¦в
листи до ветеран¦в
Psariova
лист сидоренко
лист сидоренколист сидоренко
лист сидоренко
Psariova
лист до ветерана
лист до  ветераналист до  ветерана
лист до ветерана
Psariova
лист ветерану
лист ветеранулист ветерану
лист ветерану
Psariova
и нам войну забыть нельзя
и  нам войну забыть нельзяи  нам войну забыть нельзя
и нам войну забыть нельзя
Psariova
дорогий ветеране,3
дорогий ветеране,3дорогий ветеране,3
дорогий ветеране,3
Psariova
дорогий ветеране,2
дорогий ветеране,2дорогий ветеране,2
дорогий ветеране,2
Psariova
дорогий ветеране, 1
дорогий    ветеране, 1дорогий    ветеране, 1
дорогий ветеране, 1
Psariova
дорог ветерани
дорог  ветеранидорог  ветерани
дорог ветерани
Psariova

Recently uploaded (10)

«Шевченкова весна під сонцем шани і любові»
«Шевченкова весна під сонцем шани і любові»«Шевченкова весна під сонцем шани і любові»
«Шевченкова весна під сонцем шани і любові»
Бібліографи ОДБ ім. Т. Г. Шевченка
Румунія у міжвоєнний дададад період.pptx
Румунія у міжвоєнний дададад період.pptxРумунія у міжвоєнний дададад період.pptx
Румунія у міжвоєнний дададад період.pptx
dedkenzo
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
JurgenstiX
Особливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptx
Особливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptxОсобливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptx
Особливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptx
JurgenstiX
458549.pptx fhffujikgibhikfloflodlesdelsdekidj
458549.pptx fhffujikgibhikfloflodlesdelsdekidj458549.pptx fhffujikgibhikfloflodlesdelsdekidj
458549.pptx fhffujikgibhikfloflodlesdelsdekidj
ssuserfed972
Презентація Інституту геодезії 2025 НУЛП
Презентація Інституту геодезії 2025 НУЛППрезентація Інституту геодезії 2025 НУЛП
Презентація Інституту геодезії 2025 НУЛП
Anatoliy13
«ЧАРІВНА СКРИНЬКА КАЗОК МИКОЛИ ЗІНЧУКА»: віртуальна книжкова виставка до 100-...
«ЧАРІВНА СКРИНЬКА КАЗОК МИКОЛИ ЗІНЧУКА»: віртуальна книжкова виставка до 100-...«ЧАРІВНА СКРИНЬКА КАЗОК МИКОЛИ ЗІНЧУКА»: віртуальна книжкова виставка до 100-...
«ЧАРІВНА СКРИНЬКА КАЗОК МИКОЛИ ЗІНЧУКА»: віртуальна книжкова виставка до 100-...
Чернівецька обласна бібліотека для дітей
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
JurgenstiX
День відкритих дверей_presentation_6.pptx
День відкритих дверей_presentation_6.pptxДень відкритих дверей_presentation_6.pptx
День відкритих дверей_presentation_6.pptx
artemschoolacc1
Наказатестаціядон61470峦564359岹4ڳ93131.
Наказатестаціядон61470峦564359岹4ڳ93131.Наказатестаціядон61470峦564359岹4ڳ93131.
Наказатестаціядон61470峦564359岹4ڳ93131.
ssuser46127c
Румунія у міжвоєнний дададад період.pptx
Румунія у міжвоєнний дададад період.pptxРумунія у міжвоєнний дададад період.pptx
Румунія у міжвоєнний дададад період.pptx
dedkenzo
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
JurgenstiX
Особливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptx
Особливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptxОсобливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptx
Особливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptx
JurgenstiX
458549.pptx fhffujikgibhikfloflodlesdelsdekidj
458549.pptx fhffujikgibhikfloflodlesdelsdekidj458549.pptx fhffujikgibhikfloflodlesdelsdekidj
458549.pptx fhffujikgibhikfloflodlesdelsdekidj
ssuserfed972
Презентація Інституту геодезії 2025 НУЛП
Презентація Інституту геодезії 2025 НУЛППрезентація Інституту геодезії 2025 НУЛП
Презентація Інституту геодезії 2025 НУЛП
Anatoliy13
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
JurgenstiX
День відкритих дверей_presentation_6.pptx
День відкритих дверей_presentation_6.pptxДень відкритих дверей_presentation_6.pptx
День відкритих дверей_presentation_6.pptx
artemschoolacc1
Наказатестаціядон61470峦564359岹4ڳ93131.
Наказатестаціядон61470峦564359岹4ڳ93131.Наказатестаціядон61470峦564359岹4ڳ93131.
Наказатестаціядон61470峦564359岹4ڳ93131.
ssuser46127c

відкритий урок 10 клас

  • 1. Тема. Просторічні слова, діалектні, застарілі, запозичені слова, неологізми, їх стилістичні функції Мета: з'ясувати поняття загальновживана лексика, просторічні слова , діалектні, застарілі, запозичені слова, неологізми , збагачувати словниковий запас учнів; розвивати спостережливість, увагу, акторські здібності, уміння спілкуватися з оточуючими; виховувати інтерес до мовних явищ, почуття взаємодопомоги й підтримки. Обладнання: мультимедійна презентація за темою уроку, аудіо запис музики, роздатковий матеріал, словники , комп’ютер, презентації учнів, коровай, плакати, стрічки Тип уроку: комбінований. Хід уроку: І. Організаційний момент Сценка ( «За двома зайцями» М.Старицького) Слово вчителя Привітання гостей Український коровай Лоскочуть пахощі святкові, Духмяний смак нуртує вкрай: Лежить рушник святково-новий, На ньому – пишний коровай. На рушнику - цвітуть віночки: Волошки – з неба синь дістали, І в оксамитових листочках Сором’язливість заховали. Сипнуло сонце жовтяниці На перевесла золоті, В снопи у жито і пшеницю, Хлібні лани густі-густі. Колос важкий землиця пестить, А небо – щедро напуває. Як радо серцю – гордо нести
  • 2. Сніп перший нового врожаю. Лежить духмяна тут хлібина На рушнику, у ріднім краї. В ушануванні Україна Хліб – короваєм величає. Лежить, мов сонце золотаве, На вишиванім рушнику Наш коровай – це наша слава В пшеничнім плетиві-вінку. Нехай лани - будуть багаті, А коровай – в кожній родині, Щоб був достаток в кожній хаті Й заможна наша Україна! (Запрошення учнів, які приймали участь у сценці до обраної ними групи) Оголошення теми, мети та епіграфу до уроку ІІ. Вступне слово Людина довго вдихала повітря, перш ніж дізналася про його існування, і довго знала про існування повітря, перш ніж відкрила його властивості, його склад і значення у житті людини. Люди довго користувалися скарбами рідного слова, перш ніж звернули увагу на його складність і глибину, оцінили його значення у своєму житті. Мета уроку - з'ясувати поняття загальновживана лексика, просторічні слова , діалектні, застарілі, запозичені слова, неологізми , збагачувати словниковий запас учнів; розвивати спостережливість, увагу, акторські здібності, уміння спілкуватися з оточуючими; виховувати інтерес до мовних явищ, почуття взаємодопомоги й підтримки.
  • 3. Я – старшокласник. Я – особистість творча. Я думаю, аналізую, висловлюю свої судження. Кожен із учнів висловлює свої сподівання щодо уроку. (Учні поділені на групи) ІІ. Актуалізація опорних знань 1 Перевірка домашнього завдання Розминка Дібрати до запозичених слів власне українські відповідники Ілюстрація - малюнок Педіатр - дитячий лікар Експрес - швидкий поїзд Спектакль - вистава Дискусія - суперечка Сквер - невеликий сад у місті Бал - оцінка успішності Продовжити ряд слів, які б починалися названими запозиченими елементами. БІО- (життя) – біологія, біохімія, біосинтез ТЕЛЕ – (далеко) – телеграма, телефон, телеграф ІНТЕР ( поміж всіма) – Інтернет, інтервал. ІІІ. Слово вчителя Літературна мова – оброблена, унормована форма загальнонародної мови, що існує поряд з іншими її формами (діалектами, просторіччям, жаргонами), яка в писемному та усному різновидах обслуговує культурне життя народу, всі сфери його суспільної діяльності. Літературна мова є вищою формою загальнонародної мови.
  • 4. У процесі розвитку мови сформувалися певні правила, що стали обов’язковими для носіїв мови та визначаються як мовна норма.. Мовна норма – це сукупність історично зумовлених мовних засобів, що вважаються зразковими на певному історичному етапі розвитку мови, фіксуються у правописі, словниках, довідниках, підручниках, посібниках з української мови. Мовні норми співвідносяться з мовними рівнями: - орфоепічні (норми вимови звуків і звукосполучень); - лексичні (норми слововживання); - орфографічні (написання слів та їх частин); - графічні (норми запису звуків на письмі); - граматичні (вживання граматичних норм слів); - синтаксичні (побудова словосполучень і речень); - стилістичні (відбір мовних одиниць відповідно до умов спілкування). Саме стилістичні засоби лексикології можна розподілити за використанням їх у різних функціональних стилях. Стилістична грамотність передбачає насамперед правильне й доречне вживання слів – відповідно до їхнього значення й емоційно-стилістичного забарвлення. Усі слова, що вживаються в мові , становлять її словниковий склад. або лексику. Слова, якими користуються всі - називаються загальновживаними. Вони використовуються в усіх стилях мовлення, всім зрозумілі й означають звичні для всіх поняття. Слова, які щойно з’явилися в мові - називаються неологізмами. Вони поділяються на дві підгрупи: 1. Слова, що позначають нові предмети і явища в науці, техніці, суспільно-політичному житті й побуті; 2. Нові слова, які характеризують як нові, так і вже відомі предмети, явища, дії, стани в образно-емоційному плані. Презентація 1 групи Архаїзмами(застарілими словами) називають слова, які вийшли із загального вжитку. Вони вживаються у творах на історичну тему, а також для надання мові урочистості або, навпаки, іронічного звучання.
  • 5. Слова, що вживаються в певній місцевості, називаються діалектизмами. Вони використовуються в художніх творах для передачі місцевого колориту. Джерельною базою сучасної літературної мови є її діалекти. Термін діалект актуальний у двох визначеннях Діалект територіальний – різновид національної мови, що є засобом спілкування людей, які мешкають на одній території. Сукупність близьких діалектів утворює наріччя, сукупність усіх наріч – діалектну мову, що є складовою національної. Українська національна мова нараховує три наріччя: 1) північне, до складу якого входять східно поліський, середньо поліський та західно поліський діалекти (північні регіони України); 2) південно-східне, складовими якого є середньо наддніпрянський, слобожанський і степовий діалекти ( центральні, південні та східні області України); 3) південно-західне, до складу якого входять лемківський, надсянський, закарпатський, покутсько-буковинський, гуцульський, бойківський, наддністрянський, волинський, подільський діалекти (південно-західні регіони України, Закарпатська область). Діалект соціальний – різновид загальнонародної мови, що використовується переважно в усному спілкуванні окремою соціальною групою, яка об’єднує людей за ознакою суспільного становища, професії, віку, інтересів, звичок, занять. Словник таких груп складається зі специфічних повнозначних слів, загальновживаних слів у специфічних значеннях, решта – загальнонародна лексика. До соціальних діалектів відносять арго, жаргони, сленг. Арго ( від фр.argot – жаргон) – особлива система слів і словотвірних засобів певної обмеженої професії чи соціальної групи людей, що складається з довільно обраних видозмінених елементів однієї чи кількох мов. Зазвичай арго використовують як засіб конспірації. Прийнято вважати, що арго – мова соціального дна, антисоціальних елементів (злодіїв, жебраків, картярів тощо). Така думка є дещо помилковою, оскільки відомо про арго лірницької професійно-соціальної спільноти, яке служило засобом самозахисту та ідентифікації. Для арго характерні слова, що є зрозумілими тільки для обмеженої групи людей, наприклад хаза – квартира, ксива (документ). Дитяче
  • 6. приставлення якогось звукосполучення , наприклад ку, до кожного складу слова – кухлокупець -хлопець. Жаргон ( від фр. Jargon – пташина мова, цвірінькання) – різновид мови, що використовується в усному спілкуванні окремою соціальною групою людей, об’єднаних професією, місцем у суспільстві, зацікавленнями або віковою категорією. На відміну від арго, жаргон має відкритий характер і виникає в порівняно великих групах носіїв мови. Учнівський (украла, фізра, шпора), студентський (вишка, студак), програмістський (аська, клава, глючити, зависати) Сленг ( від англ..slang - жаргон) – різновид розмовної мови, що оцінюється суспільством як підкреслено неофіційна; відкрита мовна підсистема ненормативних, стилістично знижених лексико-фразеологічних одиниць. У сучасному суспільстві актуальним є питання про молодіжний сленг ( кльовий прикид, драйвові, відриватися, втикати тощо), особливо факт його появи у творах художньої літератури (С.Жадан, Ю.Андрухович) Основна сфера творення та функціонування сленгу – великі міста. За дослідженнями Е.Береговської, використання сленгового слова у великому місті складає в середньому 65%, тоді як на периферії – 18%. Презентація 2 групи Просторіччя – різновид загальнонародної мови, що разом із діалектами та жаргонами протистоїть літературній мові, хоча не є обмеженим територіально чи соціально. Функціонує в усній формі, включає слова, граматичні форми, звороти, що не є нормативними, але активно вживаються в побутовому мовленні: трамвай, полотенце, базар, сахарь, охтобуз; свинюка, кікімора, випендрюватися, милитися, щас, понімаєте, до свіданя, законектитися. У художніх творах просторіччя використовується як стилістичний засіб для надання мові зневажливого, іронічного, жартівливого та іншого відтінку. Презентація 3 групи Робота в групах
  • 7. ІV. Тренувальні вправи. 1. Знайдіть речення з діалектизмом: А Пишний крислатий дуб привертав увагу багатьох мандрівників, які цікавляться пам’ятниками минулого (І.Шаповал). Б Я почав прислухатися та роздивлятися й незабаром помітив, що голоси лунали з молдавської колиби (М.Коцюбинський). В Під стріхами хат дбайливі господині розвішали кетяги червоної калини (І.Цюпа). Г Вкладали кореневища аїру в бурдюки з водою, щоб вода довго залишалася свіжою завдяки дії фітонцидів (Л.Павленко). Д Звичай щедрувати і частково колядувати і віншувати на Новий рік був переважно землеробським (Я.Головацький). Діалектне слово вжито в реченні А І легеня сопілка плаче, неначе вітер, що схитнувсь у яр. Б У мармурових курганах – розм’яклий характер осоння. В І вірш твій вирвався без титла, і дух твій вирвався з тенет. Г Орел впинався кігтями в рамено. Д Наші пращури давні вміли твердо тримати в десницях мечі. Діалектне слово вжито в реченні А Отож-бо ти файно наговорив. Б Поспільство розступилось на аршини. В На стелі був барельєф: сцена виїзду на полювання. Г Молодії ланіти, очі і уста марніють зримо. Д І на оновленій землі врага не буде, супостата. Розподіліть слова на групи за сферою вживання: загальновживані, професіоналізми, діалектизми, жаргонізми. Гострий, когут, діаметр, сьогодні, босака, щастя, ліжко, бульба, кабак, народ, дослідження, бакси, дзеркало, прикол, аудит, сніговий, тачка, комета, багрина, імпорт, ґринджоли, кльовий, пательня, радість, вакуум, предки, маржина, слива, клінічний, універ. Фізкультхвилинка Запишіть слова у три колонки: архаїзми, історизми, неологізми Лакей, глаголити, холдинг, ламінувати, ложе, боярин, ланіти, ленінізм, чумак, креативних, кошовий, піднебесність, кольчуга, міні-маркет, політінформація, дощовиця, бутік, ректи, жупан, кріпацтво, правиця, волость.
  • 8. Знайдіть порушення мовних норм у наведених словосполученнях. Із двома виправленими словосполученнями (на вибір) складіть речення. Самі низькі ціни, убові заклади, без п’ятнадцяти шість, дякую Вас, Харьків, культурологічний чоловік, відсилаю листа, з семидесятью учнями, вибачаюся, спілкуватися на українській мові, свійський хлопець, прокинулася у ранці, прикрасний. У поданому тексті визначте територіальні мовні особливості. До якого діалекту він належить? Аргументуйте відповідь. Коли Іванкові минуло сім літ, він вже дивився на світ інакше. Він знав уже багато. Умів знаходити помічне зілля – ода лен,матриган і підойму, розумів, про що канькає каня, з чого повстала зозуля, і коли оповідав про все те вдома, мати непевно позирала на нього: може воно до нього говорить? Знав, що на світі панує нечиста сила, що радник (злий дух) править усім; що в лісах повно лісовиків, які пасуть там свою маржинку: оленів, зайців і серн; що там блукає веселий чугайстер, який зараз просить стрічного в танець та роздирає нявки; що живе в лісі голос сокири. Вище, по безводних далеких недеях, нявки розводять свої безконечні танки, а по скелях ховається щезник (М.Коцюбинський. «Тіні забутих предків»). Назвати одним словом. 1. Людина, яка виявляє надзвичайну відвагу, хоробрість, самовідданість у бою чи праці. (Герой) 2. Найвища почесна відзнака, нагорода за військові, трудові або інші заслуги. (Орден) 3. Здатність людини думати, мислити, основа її свідомого життя. (Розум) 4. Знання, вміння, здобуті в житті, на практиці. (Досвід) 5. Великий, хижий птах, який водиться в степах чи горах, а також об-разна назва сильної, мужньої людини. (Орел) 6. Вище звання командирського .складу військово-морських сил. (Адмірал) 7. Винагорода, яку вручають переможцеві в конкурсі. (Приз) 8. Масове інфекційне захворювання. (Епідемія) 9. Музичний супровід. (Акомпанемент) 10. Льодова гора, що плаває в морі. (Айсберг) 1. Склад зброї і військового спорядження. (Арсенал) 2. Приміщення, де стоять літаки і де проводиться їх поточний ремонті (Ангар) 3. Великі з'єднання військових кораблів чи літаків військово-повітряного флоту. (Ескадра) 4. Людина, яка знає багато мов. (Поліглот) 5. Розмова двох осіб. (Діалог) 6. Прилад для вимірювання температури'. (Термометр) 1. Керівник великого підприємства. (Директор) 8. Спір з якогось питання. (Полеміка)
  • 9. 9. Лікар, який лікує очі. (Окуліст) 10. Документ на постійне відвідування концертів музики. (Абонемент) 2. Рольова гра «Ти — оратор». Інтонаційна вправа. Прочитати речення з певними інтонаціями. Із захопленням, потім з розсудом. (Ну і гра!) Із захватом, із розчаруванням. (Оце так сюрприз!) Зачудовано, зі зневагою. (Яка красуня!). УІІІ. Заключне слово про роль слова в житті людини, З того часу, як слово стає для дитини інструментом, за допомогою якого твориться нова краса, дитина піднімається на нову сходинку бачення світу, досягає якісно нового етапу у своєму духовному розвитку. Їй хочеться у слові виразити своє захоплення, свій подив перед красою світу Підведення підсумків. IV. Підсумки уроку Дерево сподівань. Пісня V. Домашнє завдання Домашнє завдання. § 39. с.202 -203 Вправа 463 З’ясуйте, який діалект уживається на території, де ви мешкаєте. Визначте мовні особливості, притаманні вашому регіону, проілюструйте відповідь прикладами. Або § 39. с.202 -203 Вправа 463 Випишіть з «Історії України» науково-навчальний текст, що характеризує княжу добу або період кріпаччини. Підкресліть застарілу лексику (історизми, архаїзми), обґрунтуйте їх доцільність у тексті. Дерево сподівань. Пісня