ΤΑ ΚΡΥΜΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑTINA MANTIKOUΣυμμετείχαμε στη δράση των Σχολικών Δραστηριοτήτων Α/θμιας & Β/θμιας Δωδεκανήσου σε συνεργασία με την Εβραϊκή κοινότητα Ρόδου διοργάνωσαν εκπαιδευτικές επισκέψεις στο Κατάλυμα της Γαλλίας, όπου φιλοξενήθηκε η έκθεση του Εβραϊκού μουσείου της Ελλάδας, με θέμα: «Τα κρυμμένα παιδιά στην Ελλάδα της Κατοχής».
Ο μικρασιατικός πόλεμος με το λογισμικό CentenniaEvi KousidouΜία διδακτική πρόταση για τη διδασκαλία της Ιστορίας της Γ' Γυμνασίου, όπως παρουσιάστηκε στα πλαίσια της Μαθηματικής Εβδομάδας
συμβολισμος- νεοσυμβολισμος-νεορομαντισμοςAnastasia GrigoriadouΠαρουσίαση του Συμβολισμού και του Νεοσυμβολισμού/Νεορομαντισμού στηριγμένη στο βιβλίο της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Β΄Λυκείου και στο Λεξικό Λογοτεχνικών Όρων
Marko Batista Temporary Objects And Hybrid Ambients BatistandumuseikaMarko Batista Temporary Objects And Hybrid Ambients Batista
Marko Batista Temporary Objects And Hybrid Ambients Batista
Marko Batista Temporary Objects And Hybrid Ambients Batista
Philippine Independence Day 2025- Programma.pdfTassos KarampinisPhilippine Independence Day 2025- Programma.pdf
Araw ng Kalayaan ng Pilipinas 2025
Κυριακή, 8 Ιουνίου 2025
Τσόχα και Μελά
56ο Γυμνάσιο Αθήνας
Εργασία ΣΤ' τάξης 2024-2025 (Αφρικη2 Iman & Τζος).pptnikzoitΟι μαθητές της ΣΤ' τάξης του 133ου Δημοτικού Σχολείου Αθήνας σχεδιάζουν ένα εβδομαδιαίο ταξίδι σε μία ήπειρο.
Εργασίες Οδύσσειας, Α1, Κοργιαλένειο 1ο Γυμνάσιο Αργοστολίου, 2024-25.pptxEugenia KosmatouΟι μαθητές/τριες ζωγράφισαν και κατασκεύασαν σχεδίες στο μάθημα της Οδύσσειας. Τα έργα τους αποτυπώνονται σε αυτό το p.p.
Εργασίες Οδύσσειας, Α2, Κοργιαλένειο 1ο Γυμνάσιο Αργοστολίου, 2024-25.pptxEugenia KosmatouΟι μαθητές/τριες ζωγράφισαν και κατασκεύασαν σχεδίες στο μάθημα της Οδύσσειας. Τα έργα τους αποτυπώνονται σε αυτό το p.p.
Αποχαιρετιστήρια γιορτή ΣΤ΄ τάξη - Σχολικό Έτος 2024 - 2025.ς.pptx36dimperistΑπό την αποχαιρετιστήρια εκδήλωση των μαθητών της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας. Γυμνάσιο, ερχόμαστε!!!
Αποχαιρετιστήρια γιορτή ΣΤ΄ τάξη - Σχολικό Έτος 2024 - 2025.ς.pptx36dimperist
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
1. ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ: Αναστασία Γρηγοριάδου
ΣΧΟΛΕΙΟ: 1ο ΓΕΛ Τριανδρίας, Θεσσαλονίκη
1. Τίτλος
«Αποικιοκρατία και αποαποικιοποίηση: η περίπτωση της Αιγύπτου»
2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές
• Νεοελληνική Λογοτεχνία Γ΄Λυκείου, Γενικής Παιδείας
• Ιστορία του Νεότερου και Σύγχρονου Κόσμου Γ΄Λυκείου, Γενικής Παιδείας
3.Στόχοι
Α.ΓΝΩΣΤΙΚΟΙ
• Να γνωρίσουν οι μαθητές τους ιστορικούς όρους «αποικιοκρατία» και
«αποαποικιοποίηση» και τη σημασία τους στη νεότερη και σύγχρονη Ιστορία.
• Να γνωρίσουν βασικά γεγονότα που οδήγησαν στη βρετανική αποικιακή κατοχή
της Αιγύπτου αλλά και στη σταδιακή αποαποικιοποίηση της χώρας.
• Να ασκηθούν στο να οργανώνουν τα ιστορικά γεγονότα στον άξονα του χρόνου
αλλά και στο να διακρίνουν τα αίτια, τις αφορμές και τις συνέπειες των γεγονότων.
• Να συνειδητοποιήσουν ότι πολλές εξελίξεις του παρόντος έχουν τις ρίζες τους σε
μεγάλο βάθος χρόνου και ότι το ιστορικό γεγονός απλώνεται χρονικά και
κυοφορείται επί μακρόν.
• Να κατανοήσουν την περιρρέουσα ατμόσφαιρα στο έργο του Στρατή Τσίρκα
«Αριάγνη» και να δουν στα ιστορικά του συμφραζόμενα τον προβληματισμό της
ηρωίδας για τις σχέσεις των ντόπιων με τους ξένους μέσα στο απόσπασμα του
βιβλίου.
2. Β.ΤΕΧΝΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ
• Να ασκηθούν στην αναζήτηση υλικού στο διαδίκτυο.
• Να ασκηθούν στην επεξεργασία κειμένου.
• Να ασκηθούν στην αναζήτηση υλικού στο λογισμικό Centennia .
Γ.ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟΙ
• Να εξοικειωθούν οι μαθητές στην ομαδική εργασία και τη συνεργατική μάθηση.
• Να εξοικειωθούν με νέους τρόπους διδακτικής προσέγγισης της μαθησιακής
διαδικασίας.
• Να φτάσουν στη γνώση μέσω της συνεργατικής, αλλά και της βιωματικής
μάθησης.
4. Λογισμικό - συνδυασμός λογισμικών
• Σύνδεση στο διαδίκτυο.
• Επεξεργαστής κειμένου.
• Λογισμικό Centennia.
5. Διάρκεια - Οργάνωση τάξης
Το μάθημα θα διεξαχθεί στο εργαστήριο πληροφορικής και θα διατεθούν δύο ώρες: μία
ώρα τόσο για την έρευνα στο διαδίκτυο και στο λογισμικό Centennia όσο και για τη
συγκέντρωση και επεξεργασία του υλικού· και μία ώρα για την ολοκλήρωση των
εργασιών των ομάδων, την παρουσίασή τους στην ολομέλεια και την εξαγωγή
συμπερασμάτων. Η τάξη χωρίζεται σε έξι (6) ομάδες των τριών ατόμων (μια ομάδα
περιλαμβάνει τέσσερις) και κάθε ομάδα παίρνει θέση μπροστά από έναν υπολογιστή στο
εργαστήριο πληροφορικής. Οι ομάδες εργάζονται ανά δύο πάνω στο ίδιο φύλλο
εργασίας.
6.Περιγραφή σεναρίου
3. Οι μαθητές θα δουλέψουν μοιρασμένοι σε ομάδες, πάνω σε θέματα, τα οποία δίνονται
σε φύλλο εργασίας. Τα φύλλα εργασίας είναι τρία και οι μαθητές ανά δύο ομάδες
δουλεύουν πάνω στο ίδιο φύλλο. Στο εσωτερικό των ομάδων μπορεί να υπάρχει
περαιτέρω εξειδίκευση και ανάληψη ρόλων από συγκεκριμένους μαθητές. π.χ. χειριστής
Η/Υ, γραμματέας, παρουσιαστής. Στο γνωστικό αντικείμενο, ωστόσο, συνεισφέρουν
όλοι.
Η δραστηριότητα στο εργαστήριο πληροφορικής γίνεται με αφορμή και μετά την
ολοκλήρωση της προσέγγισης του αποσπάσματος από την «Αριάγνη» του Στρατή
Τσίρκα (Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, Γ΄ Τεύχος, σελ.163-171) μέσα στην τάξη.
Οι μαθητές, αρχικά, με βάση την Ιστορία του Νεότερου και Σύγχρονου Κόσμου Γ΄
Λυκείου, Γενικής Παιδείας, που θα βρουν σε ηλεκτρονική μορφή στο «ψηφιακό
σχολείο», θα πρέπει να απαντήσουν σε ερωτήσεις για την αποικιοκρατία και την
αποαποικιοποίηση γενικότερα. Στη συνέχεια, παρακολουθώντας την εξέλιξη των
συνόρων στο λογισμικό Centennia και αντλώντας στοιχεία από το πληροφοριακό του
υλικό, θα απαντήσουν σε πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις για την αποικιοκρατία και την
αποαποικιοποίηση στην Αίγυπτο. Τέλος θα εκτυπώσουν και θα συγκρίνουν τους χάρτες
της περιοχής από το ίδιο λογισμικό.
Στο συγκεκριμένο τμήμα της ιστορικής τους έρευνας οι μαθητές μπορούν να
βοηθηθούν και από άλλα άρθρα στο διαδίκτυο, όπως, για παράδειγμα του έγκριτου
πολιτικού επιστήμονα- ιστορικού Παναγιώτη Κουργιώτη.
Η διδάσκουσα κατά τη διάρκεια της άσκησης κινείται διακριτικά στο χώρο δίνοντας τις
απαραίτητες διευκρινίσεις, αν χρειάζεται.
Όταν όλες οι ομάδες ολοκληρώσουν την εργασία τους, γίνεται η παρουσίαση των
αποτελεσμάτων στην ολομέλεια, και συζητούνται οι απορίες και τα προβλήματα, που
τυχόν αντιμετώπισαν οι μαθητές κατά την εκπόνηση του έργου τους. Στο τέλος,
ανακεφαλαιώνεται από τη διδάσκουσα η πορεία του σημαντικού στη νεότερη ιστορία
φαινομένου της αποικιοκρατίας, δίνονται ερεθίσματα για περαιτέρω διερεύνηση (π.χ. της
4. παρουσίας των Ελλήνων στην Αίγυπτο) και γίνεται σύντομη σύνδεση με τις πρόσφατες
σχετικά (αρχές 2011) εξελίξεις στη χώρα του Νείλου.
7. Φύλλα εργασίας
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ 1
5. Α. Αναζητήστε στο ψηφιακό σχολείο την Ιστορία του Νεότερου και Σύγχρονου
Κόσμου Γ΄ Λυκείου, Γενικής Παιδείας και συγκεκριμένα από το Κεφάλαιο Β', «Από
τον 19ο στον 20ό αιώνα (1871-1914), το υποκεφάλαιο 1: «Η ΑΚΜΗ ΤΗΣ
ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΑΠΟΙΚΙΟΚΡΑΤΙΑΣ». Αφού το διαβάσετε προσεκτικά, απαντήστε
στις παρακάτω ερωτήσεις σε ηλεκτρονικό αρχείο επεξεργασίας κειμένου με το όνομα «
Η αρχή και η ακμή της αποικιοκρατίας στην Αίγυπτο» :
α.Ποια ήταν τα κίνητρα και οι στόχοι της «νέας αποικιοκρατίας» στα τέλη του 19 ου
αιώνα;
β.Ποιες διαφορές παρουσίαζε η «νέα αποκιοκρατία» από προγενέστερες φάσεις του
φαινομένου;
γ.Ποιες ήταν οι συνέπειες της αποικιοκρατίας στη ζωή των αποικιών;
Β. Αναζητήστε στο λογισμικό Centennia τις χρονολογίες 1882 και 1897-1899 και
απομονώστε από το πληροφοριακό υλικό τις πληροφορίες για την αποικιοκρατία στην
Αίγυπτο. Στη συνέχεια απαντήστε ηλεκτρονικά στο ίδιο αρχείο στις ερωτήσεις:
α. Ποια ήταν τα πραγματικά αίτια και ποια η αφορμή της εισβολής των Βρετανών στην
Αίγυπτο το 1882; Ποια ήταν η κατάληξη της σύγκρουσης βρετανικού- αιγυπτιακού
στρατού;
β. Ποια ήταν τα αίτια και ποια η έκβαση της σύγκρουσης αγγλο-αιγυπτιακών
δυνάμεων από τη μια και γαλλικών δυνάμεων από την άλλη στη Φασόντα του νότιου
Σουδάν;
Γ. Εκτυπώστε έγχρωμα τους χάρτες της Αιγύπτου για τα έτη 1882 και 1883. Ποιες
διαφορές παρουσιάζουν και γιατί;
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ 2
6. Α. Αναζητήστε στο ψηφιακό σχολείο την Ιστορία του Νεότερου και Σύγχρονου
Κόσμου Γ΄ Λυκείου, Γενικής Παιδείας και συγκεκριμένα από το Κεφάλαιο Δ', «Η
Ευρώπη και ο κόσμος κατά τη διάρκεια του Μεσοπολέμου», το υποκεφάλαιο 5: «Ο
ΥΠΟΛΟΙΠΟΣ ΚΟΣΜΟΣ». Αφού το διαβάσετε προσεκτικά, απαντήστε στις παρακάτω
ερωτήσεις σε ηλεκτρονικό αρχείο επεξεργασίας κειμένου με το όνομα « Οι πρώτοι
τριγμοί της αποικιοκρατίας στην Αίγυπτο» :
α.Σε ποια κατάσταση βρίσκονται τα αποικιοκρατικά καθεστώτα και ειδικότερα η
Βρετανική Αυτοκρατορία κατά το μεσοπόλεμο;
β. Από ποιους και για ποιους λόγους εκδηλώνονται την ίδια εποχή αντιδράσεις προς τα
αποικιοκρατικά καθεστώτα; Πώς αντιδρούν οι αποικιακές αρχές και με τι αποτελέσματα;
Β.Αναζητήστε στο λογισμικό Centennia τις χρονολογίες 1919-1922 και 1936.
Απομονώστε από το πληροφοριακό υλικό τις πληροφορίες για την αποικιοκρατία στην
Αίγυπτο και στη συνέχεια απαντήστε ηλεκτρονικά στο ίδιο αρχείο στις παρακάτω
ερωτήσεις. (Για περισσότερες λεπτομέρειες αναζητήστε στο διαδίκτυο το άρθρο του
πολιτικού επιστήμονα Π.Κουργιώτη «Ιδεολογικές και πολιτικές ζυμώσεις πριν και κατά
τη διαμόρφωση των αραβικών εθνών κρατών»).
α. Τι αλλάζει το Φεβρουάριο του 1922 στην Αίγυπτο; Ποια η διαφορά ανάμεσα στην
έννοια της βρετανικής κυριαρχίας και στην έννοια του βρετανικού προτεκτοράτου;
Αναζητήστε τους ορισμούς των λέξεων στην Πύλη για την ελληνική γλώσσα →
Ηλεκτρονικό Λεξικό Μ. Τριανταφυλλίδη και καταγράψτε τους.
β. Τι αλλάζει τον Ιούνιο του 1936 στην Αίγυπτο;
Γ. Εκτυπώστε έγχρωμα τους χάρτες της Αιγύπτου για τα έτη 1918 και 1922. Τι έχει
αλλάξει και γιατί;
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ 3
7. Α. Αναζητήστε στο ψηφιακό σχολείο την Ιστορία του Νεότερου και Σύγχρονου
Κόσμου Γ΄ Λυκείου, Γενικής Παιδείας και συγκεκριμένα από το Κεφάλαιο ΣΤ', «Ο
μεταπολεμικός κόσμος», το υποκεφάλαιο 4, «Η ΑΠΟΑΠΟΙΚΙΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ Ο
ΤΡΙΤΟΣ ΚΟΣΜΟΣ». Αφού το διαβάσετε προσεκτικά, απαντήστε στις παρακάτω
ερωτήσεις σε ηλεκτρονικό αρχείο επεξεργασίας κειμένου με το όνομα « Το οριστικό
τέλος της αποικιοκρατίας στην Αίγυπτο» :
α.Πώς μεταβάλλεται το διεθνές σύστημα μετά τον Β΄Παγκόσμιο Πόλεμο; Τι σημαίνει
διπολικός κόσμος;
β. Ποια υπήρξε η εξέλιξη των αποικιών μετά τον Β΄ Παγκόσμιο πόλεμο;
Β. Αναζητήστε στο διαδίκτυο το άρθρο του πολιτικού επιστήμονα Π.Κουργιώτη
«Ιδεολογικές και πολιτικές ζυμώσεις πριν και κατά τη διαμόρφωση των αραβικών εθνών
κρατών». Με βάση το άρθρο απαντήστε ηλεκτρονικά στο ίδιο αρχείο στις ερωτήσεις
α)Ποιες υπήρξαν οι εξελίξεις στην Αίγυπτο από το 1952 έως το 1956;
β)Τι σημαίνει η εθνικοποίηση της Διώρυγας του Σουέζ σε σχέση με την υπόθεση της
αποαποικιοποίησης στην Αίγυπτο;
Γ.Εκτυπώστε έγχρωμα το χάρτη της περιοχής κατά το έτος 1956 από το λογισμικό
Centennia.