際際滷

際際滷Share a Scribd company logo
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

                                           KELAS PEMULIHAN KHAS



Nama Guru     :   Badariah Omar

Sekolah       :   SK Pendam, Sadong Jaya                                Bil. Murid    :      5 orang

Kelas         :   2 Ixora                                               Tarikh        :      16 September 2009(Rabu)

Matapelajaran :   Matematik                                             Masa          :      8.30-9.30 pagi

   PERKARA                      KUMPULAN A                                             KUMPULAN B
NAMA MURID        Dyg Nur Ayuni Awg Asagah                        Muhd. Halifie bin Manja
                  Noor Asykin Kamal                               Saifudin bin Julaihi
                  Nuraeryka Ramlee

TAJUK             Operasi Tambah dalam lingkungan sepuluh         Operasi Tambah dalam lingkungan sepuluh



KEMAHIRAN         5.3 Melengkapkan ayat matematik bagi operasi    5.2 Menulis ayat matematik bagi operasi tambah
                      tambah yang melibatkan nombor hingga 10.        melalui prosespenyatuan.
                  5.4 Meyelesaikan operasi tambah dalam bentuk    5.3 Melengkapkan ayat matematik bagi operasi
                      lazim.                                          tambah yang melibatkan nombor hingga 10.

OBJEKTIF P & P    Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid-   Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid-murid
                  murid sekurang-kurangnya dapat:                 sekurang-kurangnya dapat :
                     1. Menyelesaikan 8 daripada 8 ayat              1. Mengenalpasti konsep tambah dan simbol tambah
                         matematik bagi operasi tambah dengan            dan sama dengan.
betul.                                    2. Menyelesaikan 5 daripada 8 ayat matematik bagi
                 2.   Menyelesaikan 8 daripada 8 operasi           operasi tambah dengan betul.
                      tambah dalam bentuk lazim dengan betul.   3. Menyelesaikan 6 daripada 10 operasi tambah dalam
                 3.   Dapat menjawab dengan betul 7 daripada       bentuk lazim dengan betul.
                      8 bagi penyelesaian masalah operasi
                      tambah.

PENGALAMAN                         Mengenal angka 1 hingga 10, operasi tambah dalam lingkungan 10.
SEDIA ADA

ALAT BANTU     -Komputer riba                                   -Komputer riba
MENGAJAR       -Guli                                            -Guli
               -Permainan Memancing                             -Permainan Menembak Belon Air
               -Carta                                           -Carta

PENERAPAN                                                    Bekerjasama
NILAI                                                       Kesungguhan
                                                              Kreativiti
                                                  Penyelesaian masalah secara relatif
KEMAHIRAN                                                    Penyesuaian
BERFIKIR                                                   Penggabungan

SET INDUKSI           Guru meminta murid-murid duduk mengikut kumpulan masing-masing.
(8 MINIT)             Guru dan murid menyanyikan lagu Counting Sheeps.
                      Murid mengayakan gerak badan mengikut rentak musik.
PERKEMBANGAN   Permainan:                                     Interaksi:
Langkah 1      1. Guru menyediakan permainan memancing           1. Guru menunjukkan penyelesaian operasi tambah
(15 minit)        ikan magnet yang disusun di suatu sudut            dalam ayat matematik kepada bentuk lazim.
                  kelas kepada murid.                            2. Guru menggunakan roda ayat matematik bagi
2. Murid dikehendaki memancing ikan magnet           menukaran ayat matematik kepada bentuk lazim.
   di dalam air besen yang mengandungi            3. Guru menyoal murid dan meminta murid
   penyelesaian masalah.                             menunjukkan jawapan di papan putih.
3. Murid perlu menyelesaikan masalah              4. Murid menulis ayat matematik kepada bentuk lazim
   matematik yang terdapat pada ikan magnet          di papan putih.
   tersebut.                                      5. Guru menyemak jawapan murid dan
4. Murid yang dapat menyelesaikan masalah            memperbetulkannya.
   matematik yang terbanyak dan betul akan           Contoh:
   dianggap pemenang.
   Contoh:
                                                                          3+4



                                                                                       2+2



                  1
                                                                1+1



                      Mira ada 4 biji buah
     1        =       limau. Emak Mira beli
                      lagi 3 biji limau. Berapa
                      biji limau semuanya?
                                                  3+4                 =              3
               4 + 3 =7                                                         +    4
Langkah 2    Interaksi:                                    Latihan:
(15 minit)   1.   Guru menyediakan serta menerangkan          1. Guru mengedarkan latihan kepada murid dan
                  soalan dan contoh bagi penyelesaian             mengarahkan murid untuk menyelesaikan operasi
                  masalah operasai tambah dalam lingkungan        tambah dalam bentuk lazim.
                  sepuluh.                                    2. Murid-murid membuat latihan dengan
             2.   Murid mendengar dan memberi respon              mengisi tempat kosong tersebut.
                  kepada penerangan guru.
             3.   Guru menyoal murid secara giliran dan
                  latih tubi bagi memperkukuhkan
                  pemahaman mereka.
             4.   Murid menjawab soalan dengan menulis
                  jawapan di papan putih.
             5.   Guru akan menyemak jawapan murid dan
                  memperbetulkannya.

                  Contoh:


                     Erika ada 3 bungkus keropok ikan.

                     Bapa Erika beli 3 bungkus

                     keropok ikan dan 2 bungkus

                     keropok udang. Berapa bungkus

                     keropok ikan kesemuannya?
Langkah 3    Latihan:                                      Permainan:
(15 minit)      1. Guru mengedarkan latihan kepada murid   1. Guru menyediakan permainan menembak belon air
                    dan mengarahkan murid untuk               di dalam besen kepada murid.
                    menyelesaikan penyelesaian masalah     2. Murid dikehendaki menembak belon air di dalam
                    bagi operasi tambah.                      besen.
                2. Murid-murid membuat latihan dengan      3. Murid perlu menyelesaikan ayat matematik
                    menulis jawapan dalam tempat jawapan      dalam bentuk lazim yang terdapat dalam belon
                    yang disediakan.                          tersebut.
                                                           4. Murid yang dapat menyelesaikan ayat
                                                              matematik yang terbanyak dan betul akan
                                                              dianggap pemenang.
                                                              Contoh:




                                                                                6 + 2
                                                                                  =



                                                                            6
                                                                          + 2
Guru menyoal setiap kumpulan mengenai tajuk yang telah dipelajari.
    PENUTUP                Guru menyampaikan hadiah ekonomi token kepada murid yang mendapat banyak bintang.
     (7 minit)             Guru dan murid menyanyikan semula lagu Ten little Indians sebelum bersurai.




Refleksi guru:

____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________



Catatan Pensyarah/guru pembimbing:

____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
21026093 rph-matematik-pemulihan

More Related Content

21026093 rph-matematik-pemulihan

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KELAS PEMULIHAN KHAS Nama Guru : Badariah Omar Sekolah : SK Pendam, Sadong Jaya Bil. Murid : 5 orang Kelas : 2 Ixora Tarikh : 16 September 2009(Rabu) Matapelajaran : Matematik Masa : 8.30-9.30 pagi PERKARA KUMPULAN A KUMPULAN B NAMA MURID Dyg Nur Ayuni Awg Asagah Muhd. Halifie bin Manja Noor Asykin Kamal Saifudin bin Julaihi Nuraeryka Ramlee TAJUK Operasi Tambah dalam lingkungan sepuluh Operasi Tambah dalam lingkungan sepuluh KEMAHIRAN 5.3 Melengkapkan ayat matematik bagi operasi 5.2 Menulis ayat matematik bagi operasi tambah tambah yang melibatkan nombor hingga 10. melalui prosespenyatuan. 5.4 Meyelesaikan operasi tambah dalam bentuk 5.3 Melengkapkan ayat matematik bagi operasi lazim. tambah yang melibatkan nombor hingga 10. OBJEKTIF P & P Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid- Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid-murid murid sekurang-kurangnya dapat: sekurang-kurangnya dapat : 1. Menyelesaikan 8 daripada 8 ayat 1. Mengenalpasti konsep tambah dan simbol tambah matematik bagi operasi tambah dengan dan sama dengan.
  • 2. betul. 2. Menyelesaikan 5 daripada 8 ayat matematik bagi 2. Menyelesaikan 8 daripada 8 operasi operasi tambah dengan betul. tambah dalam bentuk lazim dengan betul. 3. Menyelesaikan 6 daripada 10 operasi tambah dalam 3. Dapat menjawab dengan betul 7 daripada bentuk lazim dengan betul. 8 bagi penyelesaian masalah operasi tambah. PENGALAMAN Mengenal angka 1 hingga 10, operasi tambah dalam lingkungan 10. SEDIA ADA ALAT BANTU -Komputer riba -Komputer riba MENGAJAR -Guli -Guli -Permainan Memancing -Permainan Menembak Belon Air -Carta -Carta PENERAPAN Bekerjasama NILAI Kesungguhan Kreativiti Penyelesaian masalah secara relatif KEMAHIRAN Penyesuaian BERFIKIR Penggabungan SET INDUKSI Guru meminta murid-murid duduk mengikut kumpulan masing-masing. (8 MINIT) Guru dan murid menyanyikan lagu Counting Sheeps. Murid mengayakan gerak badan mengikut rentak musik. PERKEMBANGAN Permainan: Interaksi: Langkah 1 1. Guru menyediakan permainan memancing 1. Guru menunjukkan penyelesaian operasi tambah (15 minit) ikan magnet yang disusun di suatu sudut dalam ayat matematik kepada bentuk lazim. kelas kepada murid. 2. Guru menggunakan roda ayat matematik bagi
  • 3. 2. Murid dikehendaki memancing ikan magnet menukaran ayat matematik kepada bentuk lazim. di dalam air besen yang mengandungi 3. Guru menyoal murid dan meminta murid penyelesaian masalah. menunjukkan jawapan di papan putih. 3. Murid perlu menyelesaikan masalah 4. Murid menulis ayat matematik kepada bentuk lazim matematik yang terdapat pada ikan magnet di papan putih. tersebut. 5. Guru menyemak jawapan murid dan 4. Murid yang dapat menyelesaikan masalah memperbetulkannya. matematik yang terbanyak dan betul akan Contoh: dianggap pemenang. Contoh: 3+4 2+2 1 1+1 Mira ada 4 biji buah 1 = limau. Emak Mira beli lagi 3 biji limau. Berapa biji limau semuanya? 3+4 = 3 4 + 3 =7 + 4
  • 4. Langkah 2 Interaksi: Latihan: (15 minit) 1. Guru menyediakan serta menerangkan 1. Guru mengedarkan latihan kepada murid dan soalan dan contoh bagi penyelesaian mengarahkan murid untuk menyelesaikan operasi masalah operasai tambah dalam lingkungan tambah dalam bentuk lazim. sepuluh. 2. Murid-murid membuat latihan dengan 2. Murid mendengar dan memberi respon mengisi tempat kosong tersebut. kepada penerangan guru. 3. Guru menyoal murid secara giliran dan latih tubi bagi memperkukuhkan pemahaman mereka. 4. Murid menjawab soalan dengan menulis jawapan di papan putih. 5. Guru akan menyemak jawapan murid dan memperbetulkannya. Contoh: Erika ada 3 bungkus keropok ikan. Bapa Erika beli 3 bungkus keropok ikan dan 2 bungkus keropok udang. Berapa bungkus keropok ikan kesemuannya?
  • 5. Langkah 3 Latihan: Permainan: (15 minit) 1. Guru mengedarkan latihan kepada murid 1. Guru menyediakan permainan menembak belon air dan mengarahkan murid untuk di dalam besen kepada murid. menyelesaikan penyelesaian masalah 2. Murid dikehendaki menembak belon air di dalam bagi operasi tambah. besen. 2. Murid-murid membuat latihan dengan 3. Murid perlu menyelesaikan ayat matematik menulis jawapan dalam tempat jawapan dalam bentuk lazim yang terdapat dalam belon yang disediakan. tersebut. 4. Murid yang dapat menyelesaikan ayat matematik yang terbanyak dan betul akan dianggap pemenang. Contoh: 6 + 2 = 6 + 2
  • 6. Guru menyoal setiap kumpulan mengenai tajuk yang telah dipelajari. PENUTUP Guru menyampaikan hadiah ekonomi token kepada murid yang mendapat banyak bintang. (7 minit) Guru dan murid menyanyikan semula lagu Ten little Indians sebelum bersurai. Refleksi guru: ____________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________ Catatan Pensyarah/guru pembimbing: ____________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________