1. Розробка нестандартного уроку за темою ’’ Мої домашні
обов’язки’’ в 7-А класі
Мета: активізувати й систематизувати лексичні одиниці з теми, розвивати
мовленнєві здібності, навички усного мовлення, формувати самостійність та
наполегливість у праці. Виховна мета - виховувати культуру спілкування,
поважне ставлення одного до одного; розвивати загальну культуру та
познайомити учнів з чайним етикетом.
Форма проведення:круглий стіл.
Обладнання: комп’ютер, картки з малюнками, предмети домашнього
побуту.
Хід уроку:
I. Організаційний моменті привітання
Повідомлення вчителем мети уроку. Good afternoon everybody! Welcome to
our creative lesson. Today we are going to talk about housekeeping duties.
Warm up. Answer the questions.
1. How are housekeeping duties divided among the members of your family ?
2. Do you help much about the house ?
3. What kind of home chores do you have ?
4. What house work do you particularly dislike ?
1. Фонетична хвилинка: (промовляння віршика за вчителем )
- First, let's remember some English sounds and pronouncesome words and
phrases.
- a dish, to wash, to wash a dish, washing dishes, a shop, go shopping;
[w] - to sweep, to sweep the floor, a wife, a housewife, water, to water, to water
the flowers, wind, to wind, to wind the clock;
2. [r] - to read, to read a book, to repair, to repair a bike, to repair a car, a room, to
tidy up the room;
[h] - a house, to clean the house, help, to help, a hand, a helping hand;
Перевірка домашньогозавдання.
- Let's check your hometask. read aloud a poem and we shall sеe, who will read it
the best.
ONE BUSY HOUSEWIFE
One busy housewife sweeping up the floor,
Two busy housewives polishing the door.
Three busy housewives washing all the socks.
Four busy housewives winding up the clocks.
Five busy housewives cleaning with the broom.
Six busy housewives tidying the room
Seven busy housewives washing the sink.
Eight busy housewives giving the cat a drink.
Nine busy housewives cooking dinner, too.
Ten busy housewives with nothing left to do.
II. Основна частина
1. Роботанад орфографією.
Look at the blackboard and fill in the gaps in the words from the poem:
wa..ing, cl..ning, c..kin.g, h..sew.fe, swe..ing.
2. Work in groups/ Speak on the following. Тренування діалогічного мовлення.
A. Have you got a house holding duty ? What is it?
B. What house holding duties do other members of your family have?
C. |Is your mother the busiest personin doing chores?
D. Who is the greatest helping hand for your mother?
E. Can you make tea? How do you do it?
3. Тренування учнів у складанні речень зі словами теми ’’Домашніобов’язки’’
Гра ’’Ромашка’’. На кожній пелюстці написані домашні обов’язки. Учень обирає
пелюстку та складає речення.
3. 4. Тренування монологічного мовлення. Повідомлення вчителя, демонстрація
заварювання чаю. How to make English tea?
A.Fill the kettle with the cold water.
B. Boil the water.
C. Fall asleep welding.
D. Fill with boiling water and stir.
E. Infuse the tea leaves in the teapot
F. Pour our tea in the cups and enjoy your tea.
4. 5. Тренування учнів в аудіюванні. Перегляд відео та прослуховування аудіо.
Ann: Would you like a cup of tea, Kate?
Kate: Oh, yes! I am so thirsty.
A: How many lumps of sugar do you like in your tea?
K: Three will do.
A: I am sorry, there are only two lumps of sugar left.
K: That is all right. Two lumps are better than one.
5. III. Заключначастина уроку
1. Підсумок. T. Children, thank you very much for your answers. You had a very good
time at the lesson. I liked your answers and now write down your task for the next
lesson: write a composition ’’Howdo you help your parents?’’
2. Виставлення та мотивація оцінок.
That’s all for today. Good – bye.