გაკვეთილის დაგეგმვაNargiz Kiliptariპრეზენტაცია მომზადებულია სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების მიზნით და წარდგენილია თბილისის N94 საჯარო სკოლაში შიდასასკოლო ტრენინგზე ავტორის მიერ.
როგორ შევქმნათ ელექტრონული პორტფოლიო ბლოგზეniniaxპრეზენტაცია მოგცემთ საშუალებას ნაბიჯ-ნაბიჯ შექმნათ საკუთარი ბლოგი ელექტრონული პორტფოლიოსთვის. სადაც ერთ სივრცეში იქნება განთავსებული ყველა თქვენი ნამუშევარი
გაკვეთილის გეგმის ძირითადი კომპონენტები და მათ შორის ურთიერთკავშირიOlgha Bochorishviliპრეზენტაცია მომზადებულია სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის მასალებით.
"საკიხები" _ სლაიდის ნომერზე დაწკაპუნებით, თქვენ შეგიძლიათ გადახვიდეთ სასურველ სლაიდზე.
"უკან" ღილაკის საშუალებით , შეგიძლიათ დაბრუნდეთ საკითხების ჩამონათვალის გვერდზე და აირჩიოთ შემდეგი სასურველი.
გაკვეთილის გეგმა "რატომ ევროკავშირი?!" Besik Machitadzeგაკვეთილის გეგმა "რატომ ევროკავშირი?!" სსიპ გენერალ გიორგი კვინიტაძის სახელობის კადეტთა სამხედრო ლიცეუმი.
მეთოდები და აქტივობებიმანანა ყოჩიაშვილიპრეზენტაცია - სასწავლო მეთოდები და აქტივობები
ჩამტარებელი: მანანა ყოჩიაშვილი - ქართულის მასწავლებელი
ჩატარების ადგილი: ზემო მაჩხაანის საჯარო სკოლა
ვადები: 12.04. 2014
მიზნები და ამოცანები: მასწავლებლებისთვის ახალი სასწავლო მეთოდებისა და აქტივობების გაცნობა. მათი დადებითი მხარეეების წარმოჩენა, როგორც მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლების ერთ-ერთი საშუალებისა.
რეზიუმე: აუდიტორიას გავაცანი ახალი მეთოდები და აქტივობები, რომლებიც ,,შვიდკაცას“ ტრენინგებზე გაგვაცნეს. მასწავლებლებს დღემდე გვიჭირს ზუსტად გამიჯვნა, რომელია მეთოდი და რომელი აქტივობა, ხანდახან ისინი ძალიან ჰგავს ერთმანეთს. მეთოდი მიზანის მისაღწევი გზაა, მას დაესმის კითხვა-როგორ ვაკეთებ? ძალიან მნიშვნელოვანია, მასწავლებელმა თავიდანვე განსაზღვროს, შეესაბამება თუ არა მეთოდი მოსწავლეთა შესაძლებლობებსა და გამოცდილებას. შეესაბამება თუ არა სასწავლო აქტივობასა და კლასის ორგანიზების ფორმას; ტექნიკურად მისი განხორცილება შესაძლებელია თუ არა. ვესაუბრე მეთოდების კლასიფიკაციაზე. გარდა ამისა, დაწვრილებით გავაცანი ზოგიერთი მეთოდი, რომლებიც მე ძალიან მომწონს და ეფექტურად ვიყენებ. ესენია: ლექცია წინასწარ დაგეგმილი შეცდომებით, ლექც
გაკვეთილის გეგმის ძირითადი კომპონენტები და მათ შორის ურთიერთკავშირიOlgha Bochorishviliპრეზენტაცია მომზადებულია სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის მასალებით.
"საკიხები" _ სლაიდის ნომერზე დაწკაპუნებით, თქვენ შეგიძლიათ გადახვიდეთ სასურველ სლაიდზე.
"უკან" ღილაკის საშუალებით , შეგიძლიათ დაბრუნდეთ საკითხების ჩამონათვალის გვერდზე და აირჩიოთ შემდეგი სასურველი.
გაკვეთილის გეგმა "რატომ ევროკავშირი?!" Besik Machitadzeგაკვეთილის გეგმა "რატომ ევროკავშირი?!" სსიპ გენერალ გიორგი კვინიტაძის სახელობის კადეტთა სამხედრო ლიცეუმი.
მეთოდები და აქტივობებიმანანა ყოჩიაშვილიპრეზენტაცია - სასწავლო მეთოდები და აქტივობები
ჩამტარებელი: მანანა ყოჩიაშვილი - ქართულის მასწავლებელი
ჩატარების ადგილი: ზემო მაჩხაანის საჯარო სკოლა
ვადები: 12.04. 2014
მიზნები და ამოცანები: მასწავლებლებისთვის ახალი სასწავლო მეთოდებისა და აქტივობების გაცნობა. მათი დადებითი მხარეეების წარმოჩენა, როგორც მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლების ერთ-ერთი საშუალებისა.
რეზიუმე: აუდიტორიას გავაცანი ახალი მეთოდები და აქტივობები, რომლებიც ,,შვიდკაცას“ ტრენინგებზე გაგვაცნეს. მასწავლებლებს დღემდე გვიჭირს ზუსტად გამიჯვნა, რომელია მეთოდი და რომელი აქტივობა, ხანდახან ისინი ძალიან ჰგავს ერთმანეთს. მეთოდი მიზანის მისაღწევი გზაა, მას დაესმის კითხვა-როგორ ვაკეთებ? ძალიან მნიშვნელოვანია, მასწავლებელმა თავიდანვე განსაზღვროს, შეესაბამება თუ არა მეთოდი მოსწავლეთა შესაძლებლობებსა და გამოცდილებას. შეესაბამება თუ არა სასწავლო აქტივობასა და კლასის ორგანიზების ფორმას; ტექნიკურად მისი განხორცილება შესაძლებელია თუ არა. ვესაუბრე მეთოდების კლასიფიკაციაზე. გარდა ამისა, დაწვრილებით გავაცანი ზოგიერთი მეთოდი, რომლებიც მე ძალიან მომწონს და ეფექტურად ვიყენებ. ესენია: ლექცია წინასწარ დაგეგმილი შეცდომებით, ლექც
1. სსიპ გენერალ გიორგი კვინიტაძის სახელობის კადეტთა სამხედრო ლიცეუმი
მასწავლებელი: ბესიკ მაჩიტაძე
საგანი:
მსოფლიოს გეოგრაფია
კლასი: X2
თემა: სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკა დრო: 45 წუთი
მოსწავლის პროფილი: 30 მოსწავლე
სსსმ მოსწავლე ჯგუფში არ ირიცხება
გაკვეთილის მიზანი:
• სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკის (სარ) ბუნებრივი პირობების, მოსახლეობისა და მეურნეობის
შესწავლა;
• სარ-ის ადგილის განსაზღვრა მსოფლიოს ქვეყნებს შორის;
• მოსწავლეებს გამოუმუშავდეთ შემდეგი უნარები:
✓ ციფრული და ბეჭდური წიგნიერების განვითარების უნარი;
✓ გეოგრაფიულ თვალსაჩინოებებზე მუშაობის;
✓ გეოგრაფიული ინტერპრეტაციის განვითარების;
✓ ანალიზისა და დასკვნების გაკეთების უნარი.
ეროვნული გეგმის სტანდარტი:
გეო.X.2. მოსწავლეს შეუძლია გააანალიზოს ქვეყნების ადგილი მსოფლიოში რიგი სოციალური და
ეკონომიკური პარამეტრების მიხედვით.
გეო.X.4. მოსწავლეს შეუძლია შეადაროს ერთმანეთს ქვეყნები სხვადასხვა მახასიათებლების მიხედვით და
იმსჯელოს მსგავსება-განსხვავების მიზეზებზე.
საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები: პოულობს ქვეყნებს პოლიტიკურ რუკაზე, გამოყოფს
მსოფლიო რეგიონებს, იცის რომელი ქვეყანა რომელ რეგიონში მდებარეობს, შეუძლია დაყოს
ქვეყნები მმართველობისა და ადმინისტრაციული ტერიტორიული მოწყობის მიხედვით.
შეფასება და თვითშეფასება:
• ჯგუფური მუშაობის თვითშეფასება;
• გაკვეთილში ჩართულობის შეფასება;
• პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა.
სასწავლო მასალა და რესურსები: მეათე კლასის სახელმძღვანელო, მსოფლიოს პოლიტიკური და
ფიზიკური რუკა, კონტურული რუკა, დაფა, დაფის მარკერი, თაბახის A4 ფურცლები, კომპიუტერი,
პროექტორი, ჩხირები.
აქტივობა #1 (საშინაო დავალების შემოწმება: მასწავლებლის მიერ წინასწარ მომზადებული
შეკითხვების საშუალებით) 12 წთ.
აქტივობის მიზანი: რამდენად კარგად იციან ამერიკის შეერთებული შტატების ფიზიკურ-
გეოგრაფიული მახასიათებლები, მოსახლეობა, მეურნეობა და შეუძლიათ თუ არა მისი როლის
განსაზღვრა მსოფლიოში.
აქტივობის აღწერა: კლასი წინასწარ დაყოფილია ოთხ ჯგუფად თემების შესაბამისად („ფიზიკურ-
გეოგრაფიული საკითხების ექსპერტთა ჯგუფი“, „დემოგრაფიული და პოლიტიკური საკითხების
ექსპერტთა ჯგუფი“, „ეკონომიკური საკითხების ექსპერტთა ჯგუფი“ , „სამხედრო საკითხების
ექსპერტთა ჯგუფი“). ჯგუფებს შესაბამისი თემიდან გამომდინარე ვურიგებ შეკითხვებს,
შეკითხვებზე პასუხის მოსაფიქრებლად ვაძლევ 2 წუთს, ჯგუფიდან შეკითხვაზე პასუხს გასცემენ
შემთხვევითობის პრინციპით (ჩხირების საშუალებით).
აქტივობა #2 (გონებრივი იერიში) 4 წთ.
აქტივობის მიზანი: გონებრივი იერიშის საშუალებით გავიგო მოსწავლეებში წინარე ცოდნა
სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკის შესახებ.
2. აქტივობის აღწერა: დაფაზე წრეში ვწერ სიტყვას სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკის და ვსთხოვ
მოსწავლეებს გაიხსენონ რა იციან სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკის შესახებ.
აქტივობა #3 (ჯგუფური მუშაობა - წიგნისა და გეოგრაფიული ატლასის საშუალებით მოხსენებების
მომზადება) 20 წთ.
აქტივობის მიზანი: ბეჭდური წიგნიერების განვითარება
აქტივობის აღწერა: კლასს ვყოფ 4 ჯგუფად.
თითოეული ჯგუფი მეათე კლასის სახელმძღვანელოსა და გეოგრაფიული ატლასის საშუალებით
მოამზადებენ მოხსენებებს (სამუშაოდ ვაძლევ 5 წუთს):
I ჯგუფი - სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკის ფიზიკურ-გეოგრაფიული მდებარეობა;
II ჯგუფი - სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკის მოსახლეობა;
III ჯგუფი - მმართველობის ფორმა და ადმინისტრაციულ-ტერიტორიული მოწყობა;
IV ჯგუფი - ეკონომიკა.
აქტივობა #4 (შეჯამება, ახალი მასალის განმტკიცება, შეფასება, საშინაო დავალების მიცემა) 9 წთ.
აქტივობის მიზანი:
➢ ახალი მასალის განმტკიცება.
➢ ბეჭდური და ციფრული წიგნიერების უნარების განვითარება.
➢ მოსწავლეები შეძლებენ ერთმანეთის შეფასებას წინასწარ შემუშავებული შეფასების
რუბრიკებით.
აქტივობის აღწერა:
✓ გაკვეთილის მიწურულს, ჩემს მიერ წინასწარ შექმნილი ელექტრონული „სახალისო ქვიზის“
საშუალებით შერჩევითობის (ჩხირების საშუალებით) პრინციპით 5-7 კადეტი გასცემს პასუხს
ქვიზის შეკითხვას.
✓ მოსწავლეები ჯგუფური მუშაობის თვითშეფასების რუბრიკით მოახდენენ თვითშეფასებასა და
მომხსენებლების შეფასებას, ხოლო მასწავლებელი თითოეულ ჯგუფს აძლევს განმავითარებელ
შეფასებას.
✓ ბოლოს ვაძლევ საშინაო დავალებას: თითოეულმა ჯგუფმა სხვადასხვა ბეჭდური თუ
ელექტრონული ლიტერატურის საშუალებით მოიძიონ ინფორმაცია სამხრეთ აფრიკის
რესპუბლიკის ან მისი რომელიმე ქალაქის ღირსშესანიშნაობების შესახებ და მოამზადონ
ელექტრონული-ციფრული რესურსების გამოყენებით სლაიდშოუ ან რეფერატი.
3. ჯგუფური მუშაობის თვითშეფასების რუბრიკა --------------------------------------
სახელი და გვარი
კრიტერიუმი
არასდროს
1
ზოგჯერ
2
ყოველთვის
3
ჩემს აზრს ღიად გამოვთქვამ
როცა სხვა ლაპარაკობს,
ვუსმენ ყურადღებით
განსხვავებულ აზრს
ვითვალისწინებ
დაკისრებულ ფუნქციას
ვასრულებ
ვიცი, რომ კამათი ჩხუბში არ
უნდა გადაიზარდოს
ვიცავ დროის ლიმიტს
პრეზენტაციის შეფასების კრიტერიუმები
#
პრეზენტატო
რის სახელი
და გვარი
პასუხო
ბს
თემას
ფლობს
აუდიტორია
ს (იყენებს
მიმიკას,
ჟესტიკულაც
იას,
ინტონაციას)
საუბრობს
გამართულ
ი ენით
შემოქმედები
თობის უნარი,
იყენებს
განსხვავებულ
წყაროებს
ადარებს
მოვლენე
ბს,
ფაქტებს,
საგნებს
იყენებს
თვალსაჩინ
ოებას
იცავს
დროის
ლიმიტს
ჯამი
1 2 2 2 1 1 1 10
1
2
3
4
5
4. გაკვეთილში ჩართულობის შეფასების რუბრიკა
ქულები და
კრიტერიუმები
9-10 7-8 4-5-6 3-2-1
აქტიური
მონაწილეობა
ყოველთვის
მონაწილეობს და
ხშირად წარმართავს
კიდეც საკლასო
მსჯელობას
ყოველთვის
მონაწილეობს
ხშირად
მონაწილეობს
იშვიათად ან
საერთოდ არ
მონაწილეობს
გამართული და
სწორი
მეტყველება
გამართულად
მეტყველებს, აქვს
მდიდარი ლექსიკა
და შემოქმედებითად
იყენებს ენობრივ–
გამომსახველობით
საშუალებებს
გამართულად
მეტყველებს და
იყენებს
მართებულ
სინტაქსურ და
გრამატიკულ
კონსტრუქციებს
იცავს
მართლმეტყველების
ელემენტარულ
წესებს. მეტ–
ნაკლებად
გამართულად
საუბრობს
არ იცავს
მართლმეტყველების
ელემენტარულ
წესებს
საკუთარი აზრის
დასაბუთებულად
წარმოდგენა
ყოველთვის
დამაჯერებლად და
არგუმენტირებულად
წარმოადგენს თავის
მოსაზრებას
თითქმის
ყოველთვის
ასაბუთებს
საკუთარ
მოსაზრებას
სირად ახერხებს
საკუთარი აზრის
დასაბუთებას
უჭირს
გამართულად
საუბარი, ხშირად
ვერ ასაბუთებს
საკუთარ აზრს
სხვისი აზრის
პატივისცემის
დემონსტრირება
უსმენს სხვებს და
საკუთარ მოსაზრებას
გამოთქვამს
მოსმენილზე
დაყრდნობით.
კორექტულია და
ამჟღავნებს სხვისი
აზრის მიმართ
პატივისცემას
უსმენს სხვებს
და საკუთარ
მოსაზრებას
გამოთქვამს
მოსმენილზე
დაყრდნობით.
უსმენს სხვებს და
აცდის საუბრის
დამთავრებას
არ უსმენს სხვებს
და არ აცდის
საუბრის დამთა