1. Els Sentits
UNITAT DIDÀCTICA
Rebeca Verdú Lozano
Arantxa Orts Benimeli
Anna Flores Garcia
2. JUSTIFICACIÓ
Aquesta Unitat Didàctica pertany a l’àrea de
Coneixement del Medi i el que treballarem serà el tema
Dels Sentits.
És important el coneixement i tracte dels sentits, ja que
ens proporcionen informació vital que ens permet
relacionar-nos amb el món que ens envolta. Els òrgans
sensorials són els receptors de la comunicació amb el
nostre exterior (ulls, nas, oïda, pell i llengua), són com
vigilants del nostre entorn i per mitjà d’aquests ho
percebem tot. Sense la informació que rebem a través
dels cinc sentits, no podríem funcionar com a éssers
vius que som. Com que cada sentit és important i a la
vegada té limitacions, es pot utilitzar un sentit per a
compensar altre.
Està dirigida a alumnes de 2n cicle de la Primària,
exactament per al curs de 3r de primària.
3. OBJECTIUS
Objectius Didàctics
Reconèixer els cinc òrgans dels sentits i les
accions que es poden realitzar a través
d’ells.
Reconèixer i identificar les diverses
sensacions que es perceben a partir dels
òrgans dels sentits.
Utilitzar les coordinacions visuals i habilitats
manipulatives necessàries.
Observar i explorar el medi físic.
Reconèixer i diferenciar els diferents sons.
4. Objectius generals de l’àrea de Coneixement
del Medi
1. Adquirir i utilitzar correctament de forma oral i escrita, el vocabulari
específic de l’àrea que permeta el desenrotllament de la lectura
comprensiva a través de textos científics, històrics i geogràfics.
2. Conèixer i valorar la important aportació de la ciència i la
investigació per a millorar la qualitat de vida i benestar dels sers
humans.
3. Comportar-se d’acord amb els hàbits de salut i atenció personal
que es deriven del coneixement del cos humà, respectant les
diferències.
4. Adquirir i desenrotllar habilitats socials que afavorisquen la
participació en activitats de grup adoptant un comportament
responsable, constructiu i solidari, respectant els principis bàsics
del funcionament democràtic.
5. Utilitzar les TIC per a obtindre informació i com a instrument per a
aprendre i compartir coneixements i valorar la seua contribució a
la millora de les condicions de vida.
5. Objectius segons el currículum de
primària de 2n cicle en l’àrea de
coneixement del medi
Bloc 3. Ciències. La salut i el desenrotllament
personal
Els sentits: òrgans i funcions. Hàbits
d’higiene dels òrgans dels sentits. La relació
amb l’exterior.
6. Objectius Atenció a la Diversitat
Desenvolupar la sensibilitat cap a persones
amb discapacitats sensorials.
Identificar les diferents discapacitats
sensorials.
Conèixer les dificultats que se’ls presenten
als discapacitats.
7. CONTINGUTS
Conceptuals:
L'ull i les seves parts.
Les olors (suaus, fortes, agradables,
desagradables).
El gust (ácid, amarg, salat, dols...)
Les parts de l'oïda.
Les textures: llis, rugós, aspre, suau.
La pell i la seva funció.
Coneixement de les diverses discapacitats
sensorials.
Coneixement dels òrgans afectats.
8. Procedimentals:
Localització de les parts de l'ull.
Diferenciació entre olors.
Localització del sentit de l'olfacte.
Localització de les parts de l'oïda.
Discriminació dels diferents sons.
Reconeixement de diverses textures.
Experimentació amb diferents textures.
Participació en els jocs organitzats pel
professor.
9. Actitudinals:
Importància del sentit de la vista.
Cooperació i treball en equip.
Ser respectuós amb el professor i els companys.
Valoració del treball en grup.
Respecte cap als companys que participen en
l'aula.
Importància del silenci a l'hora de realitzar
activitats a l'aula.
Valoració del treball en equip.
Importància del sentit del tacte.
Sensibilització per les persones discapacitades.
Reflexió sobre les dificultats que tenen les
persones discapacitades.
Confiança en els companys.
10. ACTIVITATS
1. Racó: El olfacte
Donar als xiquets un full amb
informació sobre l’olfacte.
1. Activitat: El professor repartirà
unes borses amb diferents aliments i
objectes que facen olor per a que els
xiquets olen i identifiquen el que és.
2. Activitat: Buscar entre diferents
objectes olfactius un objecte en
concret que els haurà dit el professor
mitjançant el olfacte.
11. 2. Racó: El tacte
Donar als xiquets un full amb
informació sobre el tacte.
1. Activitat: Passar-se un objecte per
baix la taula per identificar de que es
tracta.
2. Activitat: Trobar dos objectes iguals
sense mirar, entre tots els que hi
hauran dins d’un sac.
3. Activitat: En cinc caixes ficarem
diferents objectes de diferents textures
perquè els xiquets després claven la
mà i identifiquen de que és tracta.
12. 3. Racó: L’oïda
Donar als xiquets un full amb informació
sobre l’oïda.
1. Activitat: Els posarem diferents sorolls i
els alumnes tindran que identificar-los.
2. Activitat: El telèfon boig. Els alumnes és
ficaran en fila i el professor dirà una frase
al primer alumne d’aquesta. Aquest passarà
el missatge al alumne de darrere i així
successivament fins al últim, aquest dirà en
veu alta el missatge que a ell li ha aplegat
per a veure molt a canviant en comparació
al que el mestre havia dit al primer alumne.
3. Atenció a la diversitat: Tots els
components del grup menys un portarà els
oïdes tapades amb tapons. Aquest que no
porta els oïdes tapades dirà algun
missatge a la resta de companys, i
aquestos intentaran desxifrar-ho.
13. 4. Racó: El gust
Donar als xiquets un full amb informació
sobre el gust.
1. Activitat: Tapar els ulls a un alumne i
donar-li a provar diferents sabors àcids,
dolços, salats, amarg. L’alumne
identificarà de quin aliment es tracta
segons el seu gust.
2. Activitat: Els repartirem una fitxa
amb una taula amb la classificació dels
aliments àcids, dolços, salats o amargs.
Els xiquets tindran que posar 5 aliments
de cada en el lloc corresponent.
14. 5. Racó: La vista
Donar als xiquets un full amb informació sobre la vista.
1. Activitats:
- Quadrats: quadre, ordenador, coixí.
- Rectangulars: porta, llit, taula.
- Redons: plats, cd, roda, euro, terra, pastis.
- Cilíndrics: paper del wàter, llauna, got.
- Triangles: senyal de tràfic, veles d’un vaixell, teulada.
- Conos: cucurutxo, barret, llum.
2. Activitat:
- Encontrar les diferències entre dos dibuixos.
3. Activitat:
- Taparem els ulls a un alumne mentre els altres del racó es
canviaran entre ells una prenda de roba o objecte que porten
damunt i destaparem els ulls del alumne. L’activitat
consisteix en que l’alumne se n’adone dels objectes que
s’han canviat entre ells.
4. Atenció a la diversitat: Taparem els ulls a un alumne per
a què aquest pugui identificar mitjançant el tacte a un altre
company.
15. MATERIALS
Fitxes informatives
Borses amb aliments que fagen olor
Objectes de diferents textures
Caixes
Reproductor de música
Tapons per a l’oïda
Mocador per tapar els ulls
Aliments amb gustos amargs,dolç, salat...
Dibuixos (activita vista)
16. METODOLOGIA
Les activitats d’aquesta Unitat Didàctica es
realitzaran a l’aula ordinària, a la mateixa
classe.
El mestre l’organitzarà la classe en 5 grups de 6
xiquets/tes i així promoure el treball en equip
des de ben menuts, el respecte i contribuir en
una bona convivència.
Ho desenvoluparem al llarg de dues sessions
que es realitzaran durant l’hora de l’assignatura
de coneixement del medi.
17. TEMES TRANSVERSALS
Els temes transversals amb els que està
relacionat el tema dels Sentits són:
Educació moral i cívica promovent entre els
alumnes actituds de sensibilitat i respecte.
Educació per a la pau i la solidaritat pretén el
desenvolupament d’una relació de sensibilitat i
solidaritat amb persones que tinguen alguna
limitació sensorial
Educació per a la salut i el
consumidor promovent el coneixement de la
utilitat dels sentits, aplicable a diferents
situacions d’alimentació, salut, oci...
19. AVALUACIÓ
Avaluació inicial: realitzarem una avaluació
inicial per a determinar el coneixement previ
dels alumnes. Aquesta evaluació inicial serà útil
per al professor ja que podrà dur-se a la fi un
seguiment de cada alumne i es podrà detectar
les posibles alteracions o disfuncions que
puguen interferir en el procés educatiu i
requerisquen de una atenció educativa especial.
Aquesta avaluació no tractarà de mesurar la
quantitat d’aprenentatge que l’alumne poseeix,
sino la qualitat d’aquest: les estratègies que
utilitza, el procés de raonament i assimilació...
20. Avaluació formativa o processual:
El professor a mesura que avanci el procés educatiu,
observarà l'evolució i cada alumne i el comportament
d'aquest, ja que els / les alumnes aniran
avançant,variaran les seves necessitats i com a
conseqüència el tipus d'ajuda pedagògicas'ha d'ajustar
de manera adequada.
Aquesta avaluació es realitzarà al llarg de tot el
procésd'ensenyament-aprenentatge i pretendrà recollir
informació per proporcionar una atenció individualitzada
en cada moment. El professor avaluarà totes les
activitatsrealitzades per l'alumne durant les sessions
tenint en compte el seu interès,comportament, actitud,
realització ... i aquestes qualificacions seran anotades
en el seu quadern per tenir constància d'aquest
seguiment.
En aquesta Unitat Didàctica el posterior comentari i
intercanvi d'opinions entre alumnes i amb la col ·
laboració del professor, es corregiran les possibles
dubtes de cada activitat. Això podria considerar com un
criteri d'avaluació, per conèixer el grau de comprensió