երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...Երևանի N198 ավագ դպրոց
Ad
Եղյան Ասյա, դասվար, թիվ 197 հիմն. դպրոց
1. ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆ ԱՌԱՆՑ ՍԱՀՄԱՆԻ
ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆ
ՀԵՐԹԱԿԱՆ ԱՏԵՍՏԱՎՈՐՄԱՆ ԵՆԹԱԿԱ
ՈՒՍՈՒՑԻՉՆԵՐԻ ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ
ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՎԵՐԱՊԱՏՐԱՍՏՄԱՆ ԴԱՍԸՆԹԱՑՆԵՐ
ԱՄՓՈՓԻՉ ԱՇԽԱՏԱՆՔ
Վերապատրաստման կենտրոն թիվ 150 հիմն. դպրոց
Վերապատրաստվող` Եղյան Ասյա, թիվ 197 հիմն. դպրոց
Վերապատրաստող ուսուցիչ` Մաճկալյան (Հովակիմյան) Ա.
2012թ
1
2. ԴԱՍԱՐԱՆ ԵՐԿՐՈՐԴ
ԱՌԱՐԿԱ` ՄԱՅՐԵՆԻ
ԹԵՄԱ` ԳԱՐՈՒՆ Է ԵԿԵԼ
ԺԱՄ 6
Դաս Դասի թեման Չափորոշիչ
մշակել բնության երևույթները նրանց
հատկանիշներով ճանաչելու, համեմատելու,
ընդհանրացնելու կարողությունները
1. Գարուն է գալիս ուսուցանել կատարել ճիշտ դատողություններ և
1 ժամ եզրահանգումներ
ուսուցանել բնության երևույթների նկատմամբ
առողջ հետաքրքրություն
ձևավորել չափածո տողերի բովանդակությունն
արձակ շարադրելու կարողություն
2. Ջուրը ամրակայել էջում զետեղված հարցերից և
1 ժամ առաջադրանքներից օգտվելու կարողություն
խորացնել ճանաչողական հետաքրքրություններ
բնության նկատմամբ
զարգացնել կարդալու տեխնիկան
3. Ամպիկը բնութագրել հերոսի արտաքին տեսքը`
1 ժամ օգտագործելով բանաստեղծության նկարագրական
բառերն ու արտահայտությունները
կընթերցեն և կճշտեն բնագրի սեփական ընկալումը`
համադրելով այն գրքի նկարազարդմանը
4. Արևն ու ծիածանը նկարագրել հերոսներին` օգտագործելով տեքստի
1 ժամ բառերը
ստեղծագործական աշխատանքի միջոցով խորացնել
բնության մեջ գեղեցիկը` տեսնելու, զարմանալու,
հիանալու կարողությունները
2
3. ամրակայել չափածո տողերի բովանդակությունն
Ո՞ւմն է ծառը արձակ շարադրելու կարողություն
5.
1 ժամ ընդհանուր կապեր գտնել առածի և
բանաստեղծության բովանդակության միջև
6. Թեմատիկ գրավոր միավորային գնահատմամբ պարզել
աշխատանք ուսումնառության ընթացիկ արդյունքները
(թեստային
աշխատանք)
1 ժամ
3
4. ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 1
ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ Գարուն է գալիս (նոր նյութի հաղորդման դաս)
սովորեցնել զրուցել տարվա եղանակների, գարնան
մասին
մշակել բնության նկարագրությունը ճիշտ
վերարտադրելու կարողություն
ստեղծել կապակցված խոսք նկարի շուրջ և այն
ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ վերնագրել
զարգացնել արտահայտիչ ընթերցանության
կարողությունը
խորացնել բարդ և ածանցավոր բառերի մասին
գիտելիքները
մշակել խոսքը` հարստացնելով բառապաշարը
ԴԱՍԻ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ խոսքի միջոցով ճանաչել բնության երևույթները,
նկարագրել դրանք
բնության պահպանության դրույթների մշակում
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ բնության փոփոխությունները գարնանը
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ կազմել ածանցավոր և բարդ բառեր
ԿԻՄԱՆԱՆ տարբերակել զգայականը և առարկայականը
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ համագործակցել, հաղորդակցվել
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ ստեղծագործել, մտահանգումներ անել
ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ ներկայացնել ստեղծագործական փոքրիկ շարադրանք
ցուցադրել իրենց ստեղծած գարնանային պատկերները
վերլուծել, համեմատել, խմբավորել
4
5. ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ
խթանման փուլ Մտագրոհ
Կանաչ Տերև
Գարուն
Անձրևաբեր
Բույր Ամպ Ծաղկունք
Երեխաները պատմում են բնության փոփոխությունների մասին:
Ուսուցիչ – երեխանե՛ր, կռահեցիք, թե որ եղանակն է մեզ հյուր եկել:
Իմաստի ընկալման փուլ
1. Բանաստեղծության արտահայտիչ ընթերցում:
2. Նոր բառերի աբացատրություն
առու – վտակ
ուարություն – հրճվանք
գրկախառնվել - փարվել
3. Խմբային աշխատանք
Յուրաքանչյուր խմբին տալ բանաստեղծության մեկ քառյակ և գրել քառյակի հիմնական
միտքը: Երկրորդ քայլում գտնել բառեր` առանձնացնելով արմատը և ածանցը:
Առաջին խումբ – գրել առաջին քառյակի հիմնական միտքը: Դուրս գրել ածանցավոր
բառերը` առանձնացնելով արմատը և ածանցը:
Բոլոր խմբերը կատարում են նույն աշխատանքը:
Աշխատանքների ներկայացում:
Կշռադատման փուլ
ի՞նչ տեսաք ի՞նչ լսեցիք ի՞նչ զգացիք նոր վերնագիր
կանաչ ծիլեր ջրի քչքչոց ծաղկունքի բույր Գարնանային
աշխատասեր մեղու փարվող հովեր զարթոնք
Խմբային աշխատանքի գնահատում
Տնային աշխատանքի հանձնարարում – գարուն բառով գրել աքրոստիկոս:
5
6. ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 2
ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ Ո՞ւմ ծառն է (նոր նյութի հաղորդման դաս)
հասկանալ և վերլուծել բանաստեղծությունը
մշակել և զարգացնել գեղեցիկ խոսք ներկայացնելու
ԴԱՍԻ հմտություն
ՆՊԱՏԱԿԸ զարգացնել խոսք-մտածողություն-վերարտադրություն-
համադրում-արժևորում շղթան
զարգացնել կարդալու տեխնիկան
ԴԱՍԻ խորացնել ածանցավոր և բարդ բառերի մասին ունեցած
ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ գիտելիքները
նկարագրել ծառատունկը` օգտագործելով բանաստեղծության
բառերը
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ ի՞նչ է ծառատունկը և կնկարագրեն
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ տարբերակել գարունն ու աշունը` համադրելով, հակադրելով
ԿԻՄԱՆԱՆ նոր բառեր ու կապակցություններ
յուրաքանչյուր տնկի ծառ է դառնում աշխատանքի շնորհիվ
եզակի թվով բառերից ստանալ հոգնակի թվով բառեր
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ գնահատել համագործակցային աշխատանքի
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ արդյունավետությունը
ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ բառակապակցությունները ներկայացնել մեկ բառով և կազմել
նախադասություններ
ստեղծել շարադրանք գարնան, ծառատունկի մասին
6
7. ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ
Մտածի՛ր - զուգորդի՛ր - մտքեր փոխանակի՛ր
Խթանման փուլ
Գրատախտակին ամրացնում եմ ծառատունկը նկարագրող մեծադիր նկար:
Հանձնարարում եմ հինգ րոպեանոց շարադրանք ծառատունկի վերաբերյալ:
Երեխաներից մի քանիսը ընթերցում են իրենց գրածը` համադրելով այն գրքի
նկարին:
Իմաստի ընկալման փուլ
Կարդում ենք բանաստեղծությունը` հարցադրումներով, համեմատելով ընթացքը
դասագրքի նկարի հետ` յուրաքանչյուր միտքը կապելով համապատասխան
նկարին::
Կատարում ենք դասագրքում զետեղված առաջադրանքները` վերականգնել առածը,
եզակի թվով բառերից ստանալ հոգնակի թվով բառեր: Առաջադրանքները բաշխում
ենք խմբերի:
Կշռադատման փուլ
Դասի ամփոփում - <<Կմախք>> մեթոդով
Տնային աշխատանքի հանձնարարում – նկարագրել տնկիի աճը փուլերով և
գրառել յուրաքանչյուր փուլի աշխատանքը:
7
8. ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ
ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ Տողադարձ, վանկատում
Թելադրություն` առաջադրանքներով
ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ
Որսորդ Ոսկանը Ոսկեվազ գյուղում է ապրում: Նա որսի շուն ունի: Շունը սուր
հոտառություն ունի: Ամեն օր Ոսկանն իր շան հետ գնում է որսի: Շան օգնությամբ
գտնում է իր որսը: Ոսկանը հմուտ որսորդ է:
Առաջին տարբերակ
1. Տեքստից դուրս գրի՛ր գյուղի անունը: Գրի՛ր քանի տառ ու քանի հնչյուն կա այդ
բառում:
Բառ` --------------, հնչյուն` -------------, տառ` ---------------:
2. Միացրու՛ համապատասխան վանկերը և գրի՛ր ստացված բառերը:
մըկ ձակ ---------------------
դեր րապ ---------------------
մա րատ ---------------------
կա տիտ ---------------------
3. Տողադարձի՛ր տրված բառերը:
խոսել ------------------
մարզիկ ------------------
Երկրորդ տարբերակ
1. 1. Տեքստից դուրս գրի՛ր որսորդի անունը: Գրի՛ր քանի տառ ու քանի հնչյուն կա այդ
բառում:
2.
Բառ` --------------, հնչյուն` -------------, տառ` ---------------:
2. Միացրու՛ համապատասխան վանկերը և գրի՛ր ստացված բառերը:
գը րագ --------------------
կա դակ ---------------------
սահ միր ---------------------
կար նակ ---------------------
4. Տողադարձի՛ր տրված բառերը:
երգել -------------------
կարապ -------------------
8