ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
Математика 5 клас

Урок №
Тема уроку: Квадрат і куб числа.

Дата:

Квадрат
та куб числа

Тема уроку:

Навчальна мета: ознайомити учнів з поняттям степеня числа з натуральним показником та термінологією (основа степеня, показник степеня,
степінь); навчити записувати добуток рівних множників у вигляді
степеня і навпаки, а також знаходити значення виразів, що містять
степінь.
Розвиваюча мета: розвивати в учнів логічне мислення, уміння користуватися індукцією,
дедукцією, розвивати увагу, культуру мовлення та математичну
культуру учнів, сприяти формуванню та розвитку інтелектуальних і
творчих здібностей учнів, прищеплювати інтерес до математики.
Виховна мета: продовжити формувати в учнів науковий світогляд і раціональне
математичне мислення, виховання працьовитості, позитивне ставлення до
навчання і відповідальність за свої досягнення, наполегливості в подоланні
труднощів.
• ознайомити учнів з поняттям степеня числа з
натуральним показником та термінологією
(основа степеня, показник степеня, степінь);
• навчити записувати добуток рівних множників у
вигляді степеня і навпаки;
• знаходити значення виразів, що містять степінь;
• розвивати в учнів логічне мислення;
• продовжити формувати в учнів науковий
світогляд і раціональне математичне мислення.

Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: таблиця «Степінь з натуральним показником», проектор, комп'ютер.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання з класом. Перевірка присутності учнів.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
№№ 543, 545, 547 Перевіряємо домашнє завдання, пояснення супроводжується
показом презентації.
№ 543
В один ящик уміщується 20 кг яблук. Скільки потрібно ящиків, щоб покласти
в них 176 кг яблук?
1) 176 : 20 = 8 (ост. 16)
2) 8 + 1 = 9 (ящиків)
Відповідь: 9 ящиків.
№ 545
Знайдіть ділене, якщо дільник дорівнює 18, неповна частка – 4, а остача – 11.
а = 18 · 4 + 11, а = 83.
№ 547
Виразіть ділене через неповну частку, дільник і остачу у вигляді рівності
а = bq + r, де а – ділене, b – дільник, q – неповна частка, r – остача: 45 : 7.
а = 45
q= ?
b=7
r=?
45 : 7 = 6 (ост.3)
45 = 7·6 + 3
ІIІ. Актуалізація опорних знань
Усні вправи
1. Запишіть у вигляді добутку суму:
1) 7 + 7 + 7 + 7;
2) 3 + 3 + 3 + 3 + 3;
3) а + а + а + а + а + а.
2. Знайдіть добуток:
1) п'яти множників, кожний з яких дорівнює 2;
2) десяти множників, кожний з яких дорівнює 1;
3) трьох множників, кожний з яких дорівнює 3;
4) двох множників, кожний з яких дорівнює 5;
5) тридцяти множників, кожний з яких дорівнює 0;
6) шести множників, кожний з яких дорівнює 10.
1. Запишіть у вигляді добутку суму:
1) 7 + 7 + 7 + 7; 2) 3 + 3 + 3 + 3 + 3; 3) а + а + а + а + а + а.
2. Знайдіть добуток:
1) п' множників, кожний з яких дорівнює 2;
яти
2) десяти множників, кожний з яких дорівнює 1;
3) трьох множників, кожний з яких дорівнює 3;
4) двох множників, кожний з яких дорівнює 5;
5) тридцяти множників, кожний з яких дорівнює 0;
6) шести множників, кожний з яких дорівнює 10.

ІV. Формування нових знань. Пояснюю матеріал, пояснення супроводжується
показом презентації.
а = 6 см
Р=?
S -?

Він давно знайомий мій,
Кожен кут в ньому прямий.
Всі чотири сторони - однакової довжини.
Вам його представити рад.
Як зовуть його?

S = 49 см2
а -?

 Поставити перед учнями завдання, що приведе їх до «відкриття» поняття
степеня і розуміння суті запису добутку однакових множників у вигляді степеня.
Завдання 1
Який запис пропущено?
5+5+5+5=5·4
3+3+3+3+3=?
4+4+4=?
2+2+2=?

5 · 5 · 5 · 5 = 54
3·3·3·3·3=?
4·4·4=?
2·2·2=?
Який запис пропущено?
5+5+5+5=5· 4
3+3+3+3+3=?
4+4+4=?
2+2+2=?

5·
3·
4·
2·

5·
3·
4·
2·

5 · 5 = 54
3· 3· 3=?
4=?
2=?

Учні самі можуть встановити, що вирази в лівому стовпчику будуть
дорівнювати добутку одних з рівних доданків на їх кількість у сумі, і помітити схожу
закономірність у короткому запису добутку однакових множників у вигляді аb, де а
— один з однакових множників, a b— число таких множників у добутку.
Як ти знаєш, за допомогою добутку зручно записувати суму кількох рівних доданків.
Наприклад: 7 + 7 + 7 + 7 = 7 * 4.

У математиці придумали спосіб коротко записувати добуток, в якому всі
множники рівні.
Наприклад: 7 * 7 * 7 * 7 = 74.
Вираз 74 називають степенем і читають так : «сім у четвертому
степені» або «сім у степені чотири». При цьому число 7 називають основою
степеня, а число 4 – показником степеня. Число 4 показує, скільки разів число
7 бере участь у добутку.
Як можна записати коротше?

1) х . х . х . х = х4
2) d . d . d . d . d = d5
3) 6 . 6 . 6 . 6 . 6 . 6 . 6 . 6 = 68

Після цього даю означення степеня деякого числа а з натуральним показником
п, називаю основні терміни, пов'язані з поняттям степеня (основа, показник степеня,
степінь, піднесення до степеня), основними властивостями степеня (а1 = а; 1п = 1; 0п
= 0), даю назву другому і третьому степеню числа а (а2 — квадрат числа а, b3 — куб
числа b) і формулюю правило виконання дій у виразі, що містить степінь (учні
роблять короткі записи в зошитах відповідно до схеми «Степінь з натуральним показником»).
Степінь з натуральним показником
а  ⋅ а ⋅ ... = а п
⋅
 а

;
п разів

7 ⋅ 7 = 7 4
⋅⋅
7 7
;
4 рази

1

а = а; 1п = 1; 0п = 0

а — основа степеня
п — показник степеня
ап — степінь
7 — основа, 4 — показник, 74 — степінь

Загальний вид степеня числа а:
-показник
основа-

Приклади:

.

а . . . . . а , n>1
n∈N
п раз

а — основа степеня
n — показник степеня
— степінь
7 — основа, 4 — показник,

ап = а

— степінь

а2 = а .

а
а3 = а . а . а
Прийнято вважати:

а = а1
51 = 5 або 5 = 51
35 = 3 * 3 * 3 * 3 * 3 = 243
53 = 5 * 5 * 5 = 125,
102 = 10 * 10 = 100.
Другий степінь також називають квадратом числа. Наприклад, запис
2
а читають «а в квадраті». Третій степінь числа називають кубом числа, і запис а3
читають «а в кубі».
2
2
2

Таблиця квадратів
а 1
2
3
4 5
а.а 1

4

9

16 25

6

7

36 49

8

9

10

64

81 100

Таблиця
а 1

а3 1

а2 = а . а
Читають:

“а в квадраті”

або “квадрат числа а”

кубів
2

3

8

27 64 125 216 343 512 729 1000

4

5

6

7

8

9

10

а3 = а.а.а
Читають:

“а в кубі” або “куб числа а”

Чи може показник степеня дорівнювати одиниці? Може! І оскільки не
прийнято розглядати добуток, який складається з одного множника, то просто
домовилися, що а1 =а.

Наприклад: 21 = 2, 171 = 17.
Звернемо увагу, що піднесення числа до степеня – це нова, п`ята,
арифметична дія. Визначимо черговість її виконання при знаходженні значення
числового виразу.
Якщо, в числовий вираз входить степінь, то спочатку виконують
піднесення до степеня, а потім інші дії.
Наприклад: 5 * 2 = 5 * 4 = 20,
5 + 22 = 5 + 4 = 9.
V. Закріплення матеріалу
На закріплення термінології – усно:
1. Назвіть основу і показник степеня: 1) 48; 2) 1310; 3) а9; 4) 239; 5) 931.
2. Який із записів неправильний? Чому?
1) 9 · 9 = 29; 2) 10 · 10 · 10 = 103; 3) b · b = b2;
10
⋅
6 ...

4) 6 ⋅ 66 = 6 ; 5) 5 · 6 · 6 · 6 = 64.
10 множників

3. Прочитайте вираз і знайдіть його значення:
1) 31; 2) 110; 3) 025; 4) 52; 5) 23; 6) 34.
Назвіть основу і показник степеня: 1) 48; 2) 1310; 3) а9; 4) 239; 5) 931.
Який із записів неправильний? Чому?
1) 9 · 9 = 29; 2) 10 · 10 · 10 = 10 3; 3) b · b = b2;
4)
5) 5 · 6 · 6 · 6 = 64.

1.
2.

3. Прочитайте вираз і знайдіть його значення:
1) 31; 2) 110; 3) 025; 4) 5 2; 5) 23; 6) 34.

 Після цього слід запропонувати учням письмово виконати вправи:
№ 565, 567 — на обчислення значень виразів, що містять степінь. Прочитати
вирази за допомогою слів «сума», «різниця», «добуток», «частика», «квадрат», «куб»
числа, (це підготує їх до виконання №№ 571, 572).
№ 579. Повторити, що запис, названий степенем, складається з двох чисел —
основи і показника. Тому в цьому завданні, оскільки значення степеня є, основа
відома, єдине, що треба знайти,— це показник степеня, тобто число, яке показує,
скільки однакових доданків треба перемножити, щоб отримати дане число.
Розрізняй:

1.

82 – 22 = 64 – 4 = 60 і
(8 – 2)2 = 62 = 6 . 6 = 36
5 . 62 = 5 . 36 = 180 і
(5 . 6)2 = 302 =30 . 30 = 900

2.

№ 571. Спрямований на попередження помилок у встановленні порядку
виконання дій у виразах, що містять степінь.
Додатково: № 573 (1,2).
Заповніть таблицю:

а

8

9

а2

6

49

25

100

16

Молодець!
Заповніть слідуючу таблицю:

а

4

а3

5

10

8

1

30

27

Відмінно!
А тепер вирази у виді степеня числа 10:

10

100

1000

10 000

100 000

1 000 000

10n

10

10

10

10

10

VІ. Підсумок уроку
Тестові запитання класу
1. Як називається запис 54?
2. Як називається число 5 в цьому запису? Що воно показує?
3. Як називається число 4 в цьому запису? Що воно показує?
4. Як піднести 5 до четвертого степеня?
5. Чи правильно виконані дії у прикладі 5 · 22 = 102 = 100? Чому? Яка відповідь
правильна?
Поспішай , та не помиляйся!
1. Не виконуючи обчислень, поясніть, чому зведення в
квадрат виконано не вірно:

1) 362 = 924;
2)

752 =

4825;

3) 1012 = 1021;
4) 1902 = 3610.

2. Як називається запис 54?
3. Як називається число 5 в цьому запису? Що воно показує?
4. Як називається число 4 в цьому запису? Що воно показує?
5. Як піднести 5 до четвертого степеня?
6. Чи правильно виконані дії у прикладі 5 · 2 2 = 102 = 100?
Чому? Яка відповідь правильна?

VІІ. Домашнє завдання
п. 19, №№ 561; 564; 566. Повторення № 573 (3).
п. 19, №№ 561; 564; 566.
Повторення № 573 (3).
Поспішай , та не помиляйся!
1. Не виконуючи обчислень, поясніть, чому зведення в
квадрат виконано не вірно:

1) 362 = 924;
2)

752 =

4825;

3) 1012 = 1021;
4) 1902 = 3610.

2. Як називається запис 54?
3. Як називається число 5 в цьому запису? Що воно показує?
4. Як називається число 4 в цьому запису? Що воно показує?
5. Як піднести 5 до четвертого степеня?
6. Чи правильно виконані дії у прикладі 5 · 2 2 = 102 = 100?
Чому? Яка відповідь правильна?

VІІ. Домашнє завдання
п. 19, №№ 561; 564; 566. Повторення № 573 (3).
п. 19, №№ 561; 564; 566.
Повторення № 573 (3).

More Related Content

What's hot (17)

18361 збірник контрольних робіт 6 клас
18361 збірник контрольних робіт 6 клас18361 збірник контрольних робіт 6 клас
18361 збірник контрольних робіт 6 клас
Александр Гергардт
7 a m_pog_2015
7 a m_pog_20157 a m_pog_2015
7 a m_pog_2015
4book
алгебра підручник для 7 класу авт. бевз г. п. бевз в. г.
алгебра   підручник для 7 класу авт. бевз г. п. бевз в. г.алгебра   підручник для 7 класу авт. бевз г. п. бевз в. г.
алгебра підручник для 7 класу авт. бевз г. п. бевз в. г.
Гергель Ольга
7 алг кравчук_янченко_2007_укр
7 алг кравчук_янченко_2007_укр7 алг кравчук_янченко_2007_укр
7 алг кравчук_янченко_2007_укр
Aira_Roo
6 msz m_2014
6 msz m_20146 msz m_2014
6 msz m_2014
6klas
8 a i
8 a i8 a i
8 a i
8klas
7 a c_2015
7 a c_20157 a c_2015
7 a c_2015
7klnew
7126 брошура формули
7126 брошура формули7126 брошура формули
7126 брошура формули
urvlan
5288 математика 6 клас
5288 математика 6 клас5288 математика 6 клас
5288 математика 6 клас
urvlan
5 msz m_2013
5 msz m_20135 msz m_2013
5 msz m_2013
UA4-6
Алгебра 8 кл.
Алгебра 8 кл.Алгебра 8 кл.
Алгебра 8 кл.
school8zv
Мартинюк Н.І
Мартинюк Н.ІМартинюк Н.І
Мартинюк Н.І
Schoolno1Kovel
алгебра підручник для 7 класу авт. кравчук в.р. підручна м. в. янченко г. м.
алгебра   підручник для 7 класу авт. кравчук в.р. підручна м. в. янченко г. м. алгебра   підручник для 7 класу авт. кравчук в.р. підручна м. в. янченко г. м.
алгебра підручник для 7 класу авт. кравчук в.р. підручна м. в. янченко г. м.
Гергель Ольга
111 контрольні 6 клас
111 контрольні 6 клас111 контрольні 6 клас
111 контрольні 6 клас
urvlan
Алгебра 7 клас. Збірник завдань для самостійних та контрольних робіт
Алгебра 7 клас. Збірник завдань для самостійних та контрольних робітАлгебра 7 клас. Збірник завдань для самостійних та контрольних робіт
Алгебра 7 клас. Збірник завдань для самостійних та контрольних робіт
Сергій Ільчишин
Математика 6 клас
Математика 6 класМатематика 6 клас
Математика 6 клас
Igor Shuvarsky
8 КЛАС д.н.алгебра 8
8 КЛАС д.н.алгебра 88 КЛАС д.н.алгебра 8
8 КЛАС д.н.алгебра 8
school8zv
7 a m_pog_2015
7 a m_pog_20157 a m_pog_2015
7 a m_pog_2015
4book
алгебра підручник для 7 класу авт. бевз г. п. бевз в. г.
алгебра   підручник для 7 класу авт. бевз г. п. бевз в. г.алгебра   підручник для 7 класу авт. бевз г. п. бевз в. г.
алгебра підручник для 7 класу авт. бевз г. п. бевз в. г.
Гергель Ольга
7 алг кравчук_янченко_2007_укр
7 алг кравчук_янченко_2007_укр7 алг кравчук_янченко_2007_укр
7 алг кравчук_янченко_2007_укр
Aira_Roo
6 msz m_2014
6 msz m_20146 msz m_2014
6 msz m_2014
6klas
7126 брошура формули
7126 брошура формули7126 брошура формули
7126 брошура формули
urvlan
5288 математика 6 клас
5288 математика 6 клас5288 математика 6 клас
5288 математика 6 клас
urvlan
5 msz m_2013
5 msz m_20135 msz m_2013
5 msz m_2013
UA4-6
Алгебра 8 кл.
Алгебра 8 кл.Алгебра 8 кл.
Алгебра 8 кл.
school8zv
алгебра підручник для 7 класу авт. кравчук в.р. підручна м. в. янченко г. м.
алгебра   підручник для 7 класу авт. кравчук в.р. підручна м. в. янченко г. м. алгебра   підручник для 7 класу авт. кравчук в.р. підручна м. в. янченко г. м.
алгебра підручник для 7 класу авт. кравчук в.р. підручна м. в. янченко г. м.
Гергель Ольга
111 контрольні 6 клас
111 контрольні 6 клас111 контрольні 6 клас
111 контрольні 6 клас
urvlan
Алгебра 7 клас. Збірник завдань для самостійних та контрольних робіт
Алгебра 7 клас. Збірник завдань для самостійних та контрольних робітАлгебра 7 клас. Збірник завдань для самостійних та контрольних робіт
Алгебра 7 клас. Збірник завдань для самостійних та контрольних робіт
Сергій Ільчишин
Математика 6 клас
Математика 6 класМатематика 6 клас
Математика 6 клас
Igor Shuvarsky
8 КЛАС д.н.алгебра 8
8 КЛАС д.н.алгебра 88 КЛАС д.н.алгебра 8
8 КЛАС д.н.алгебра 8
school8zv

Similar to 8056 математика 5 клас (20)

8056 8) квадрат и куб числа
8056 8) квадрат и куб числа8056 8) квадрат и куб числа
8056 8) квадрат и куб числа
urvlan
6_m_bevz_2023-2.pdf
6_m_bevz_2023-2.pdf6_m_bevz_2023-2.pdf
6_m_bevz_2023-2.pdf
LudaM3
Степінь з цілим показником
Степінь з цілим показникомСтепінь з цілим показником
Степінь з цілим показником
asdfghj7
урок розкладання
урок розкладанняурок розкладання
урок розкладання
lelipusik
розробка уроку інтерактивна дошка
розробка уроку інтерактивна дошкарозробка уроку інтерактивна дошка
розробка уроку інтерактивна дошка
school11_dp
5 m i_2013
5 m i_20135 m i_2013
5 m i_2013
UA4-6
математика 5 кл
математика 5 клматематика 5 кл
математика 5 кл
Школа Леди и Кадетство
Підручник Алгебра 7 клас Кравчук В.Р.
Підручник Алгебра 7 клас Кравчук В.Р.Підручник Алгебра 7 клас Кравчук В.Р.
Підручник Алгебра 7 клас Кравчук В.Р.
oleg379
7 a k_2015
7 a k_20157 a k_2015
7 a k_2015
4book
Algebra 7 kravchuk-v.r.-pidruchna-m.v.-y_anchenko-g.m.
Algebra 7 kravchuk-v.r.-pidruchna-m.v.-y_anchenko-g.m.Algebra 7 kravchuk-v.r.-pidruchna-m.v.-y_anchenko-g.m.
Algebra 7 kravchuk-v.r.-pidruchna-m.v.-y_anchenko-g.m.
Дмитро Мельник
4 klas-matematyka-lohachevska-2021-1
4 klas-matematyka-lohachevska-2021-14 klas-matematyka-lohachevska-2021-1
4 klas-matematyka-lohachevska-2021-1
cgf gfgfg
Matematyka 4-klas-lohachevska-2021-1
Matematyka 4-klas-lohachevska-2021-1Matematyka 4-klas-lohachevska-2021-1
Matematyka 4-klas-lohachevska-2021-1
kreidaros1
Підручник Математика 4 клас С. П. Логачевська, Т. А. Логачевська (2021 рік) Ч...
Підручник Математика 4 клас С. П. Логачевська, Т. А. Логачевська (2021 рік) Ч...Підручник Математика 4 клас С. П. Логачевська, Т. А. Логачевська (2021 рік) Ч...
Підручник Математика 4 клас С. П. Логачевська, Т. А. Логачевська (2021 рік) Ч...
12Балів ГДЗ
Множини. Підмножини. Числові множини. Раціональні числа.
Множини. Підмножини. Числові множини. Раціональні числа.Множини. Підмножини. Числові множини. Раціональні числа.
Множини. Підмножини. Числові множини. Раціональні числа.
sveta7940
7 klas algebra_merzljak_2015
7 klas algebra_merzljak_20157 klas algebra_merzljak_2015
7 klas algebra_merzljak_2015
della street
Множення і ділення раціональних чисел
Множення і ділення раціональних чиселМноження і ділення раціональних чисел
Множення і ділення раціональних чисел
sveta7940
Zvichayn drobi 5_klas
Zvichayn drobi 5_klasZvichayn drobi 5_klas
Zvichayn drobi 5_klas
urvlan
Підручник Алгебра 8 клас Г.П. Бевз, В.Г. Бевз (2021 рік)
Підручник Алгебра 8 клас Г.П. Бевз, В.Г. Бевз (2021 рік) Підручник Алгебра 8 клас Г.П. Бевз, В.Г. Бевз (2021 рік)
Підручник Алгебра 8 клас Г.П. Бевз, В.Г. Бевз (2021 рік)
12Балів ГДЗ
Alhebra 8-klas-bevz-2021
Alhebra 8-klas-bevz-2021Alhebra 8-klas-bevz-2021
Alhebra 8-klas-bevz-2021
kreidaros1
8056 8) квадрат и куб числа
8056 8) квадрат и куб числа8056 8) квадрат и куб числа
8056 8) квадрат и куб числа
urvlan
6_m_bevz_2023-2.pdf
6_m_bevz_2023-2.pdf6_m_bevz_2023-2.pdf
6_m_bevz_2023-2.pdf
LudaM3
Степінь з цілим показником
Степінь з цілим показникомСтепінь з цілим показником
Степінь з цілим показником
asdfghj7
урок розкладання
урок розкладанняурок розкладання
урок розкладання
lelipusik
розробка уроку інтерактивна дошка
розробка уроку інтерактивна дошкарозробка уроку інтерактивна дошка
розробка уроку інтерактивна дошка
school11_dp
5 m i_2013
5 m i_20135 m i_2013
5 m i_2013
UA4-6
Підручник Алгебра 7 клас Кравчук В.Р.
Підручник Алгебра 7 клас Кравчук В.Р.Підручник Алгебра 7 клас Кравчук В.Р.
Підручник Алгебра 7 клас Кравчук В.Р.
oleg379
7 a k_2015
7 a k_20157 a k_2015
7 a k_2015
4book
Algebra 7 kravchuk-v.r.-pidruchna-m.v.-y_anchenko-g.m.
Algebra 7 kravchuk-v.r.-pidruchna-m.v.-y_anchenko-g.m.Algebra 7 kravchuk-v.r.-pidruchna-m.v.-y_anchenko-g.m.
Algebra 7 kravchuk-v.r.-pidruchna-m.v.-y_anchenko-g.m.
Дмитро Мельник
4 klas-matematyka-lohachevska-2021-1
4 klas-matematyka-lohachevska-2021-14 klas-matematyka-lohachevska-2021-1
4 klas-matematyka-lohachevska-2021-1
cgf gfgfg
Matematyka 4-klas-lohachevska-2021-1
Matematyka 4-klas-lohachevska-2021-1Matematyka 4-klas-lohachevska-2021-1
Matematyka 4-klas-lohachevska-2021-1
kreidaros1
Підручник Математика 4 клас С. П. Логачевська, Т. А. Логачевська (2021 рік) Ч...
Підручник Математика 4 клас С. П. Логачевська, Т. А. Логачевська (2021 рік) Ч...Підручник Математика 4 клас С. П. Логачевська, Т. А. Логачевська (2021 рік) Ч...
Підручник Математика 4 клас С. П. Логачевська, Т. А. Логачевська (2021 рік) Ч...
12Балів ГДЗ
Множини. Підмножини. Числові множини. Раціональні числа.
Множини. Підмножини. Числові множини. Раціональні числа.Множини. Підмножини. Числові множини. Раціональні числа.
Множини. Підмножини. Числові множини. Раціональні числа.
sveta7940
7 klas algebra_merzljak_2015
7 klas algebra_merzljak_20157 klas algebra_merzljak_2015
7 klas algebra_merzljak_2015
della street
Множення і ділення раціональних чисел
Множення і ділення раціональних чиселМноження і ділення раціональних чисел
Множення і ділення раціональних чисел
sveta7940
Zvichayn drobi 5_klas
Zvichayn drobi 5_klasZvichayn drobi 5_klas
Zvichayn drobi 5_klas
urvlan
Підручник Алгебра 8 клас Г.П. Бевз, В.Г. Бевз (2021 рік)
Підручник Алгебра 8 клас Г.П. Бевз, В.Г. Бевз (2021 рік) Підручник Алгебра 8 клас Г.П. Бевз, В.Г. Бевз (2021 рік)
Підручник Алгебра 8 клас Г.П. Бевз, В.Г. Бевз (2021 рік)
12Балів ГДЗ
Alhebra 8-klas-bevz-2021
Alhebra 8-klas-bevz-2021Alhebra 8-klas-bevz-2021
Alhebra 8-klas-bevz-2021
kreidaros1

More from urvlan (20)

253 урок на укр 7 кл
253 урок на укр 7 кл253 урок на укр 7 кл
253 урок на укр 7 кл
urvlan
2236 презентация1
2236 презентация12236 презентация1
2236 презентация1
urvlan
форм скор мн 7 1
форм скор мн 7 1форм скор мн 7 1
форм скор мн 7 1
urvlan
тесты 6 б 2007
тесты  6 б 2007тесты  6 б 2007
тесты 6 б 2007
urvlan
геом фигуры 6
геом фигуры   6геом фигуры   6
геом фигуры 6
urvlan
Naibolshiy obshchiy delitel
Naibolshiy obshchiy delitelNaibolshiy obshchiy delitel
Naibolshiy obshchiy delitel
urvlan
13452 6 клас
13452 6 клас13452 6 клас
13452 6 клас
urvlan
13397 презентація
13397 презентація13397 презентація
13397 презентація
urvlan
13397 додав рац чисел розробка уроку
13397 додав рац чисел розробка уроку13397 додав рац чисел розробка уроку
13397 додав рац чисел розробка уроку
urvlan
13268 математика 6 клас
13268 математика 6 клас13268 математика 6 клас
13268 математика 6 клас
urvlan
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
urvlan
12888 rozrobka uroku_6_klass
12888 rozrobka uroku_6_klass12888 rozrobka uroku_6_klass
12888 rozrobka uroku_6_klass
urvlan
12721 пропорція і відношення
12721 пропорція і відношення12721 пропорція і відношення
12721 пропорція і відношення
urvlan
12309 координатна площина
12309 координатна площина12309 координатна площина
12309 координатна площина
urvlan
12309 координатна площина
12309 координатна площина12309 координатна площина
12309 координатна площина
urvlan
12242 тема на урок у 6 класі
12242 тема на урок у 6 класі12242 тема на урок у 6 класі
12242 тема на урок у 6 класі
urvlan
12217 урок путешествие по теме
12217 урок путешествие по теме12217 урок путешествие по теме
12217 урок путешествие по теме
urvlan
12217 тема
12217 тема12217 тема
12217 тема
urvlan
12217 приложение 1
12217 приложение 112217 приложение 1
12217 приложение 1
urvlan
12182 6кл протилежні числа
12182 6кл протилежні числа12182 6кл протилежні числа
12182 6кл протилежні числа
urvlan
253 урок на укр 7 кл
253 урок на укр 7 кл253 урок на укр 7 кл
253 урок на укр 7 кл
urvlan
2236 презентация1
2236 презентация12236 презентация1
2236 презентация1
urvlan
форм скор мн 7 1
форм скор мн 7 1форм скор мн 7 1
форм скор мн 7 1
urvlan
тесты 6 б 2007
тесты  6 б 2007тесты  6 б 2007
тесты 6 б 2007
urvlan
геом фигуры 6
геом фигуры   6геом фигуры   6
геом фигуры 6
urvlan
Naibolshiy obshchiy delitel
Naibolshiy obshchiy delitelNaibolshiy obshchiy delitel
Naibolshiy obshchiy delitel
urvlan
13452 6 клас
13452 6 клас13452 6 клас
13452 6 клас
urvlan
13397 презентація
13397 презентація13397 презентація
13397 презентація
urvlan
13397 додав рац чисел розробка уроку
13397 додав рац чисел розробка уроку13397 додав рац чисел розробка уроку
13397 додав рац чисел розробка уроку
urvlan
13268 математика 6 клас
13268 математика 6 клас13268 математика 6 клас
13268 математика 6 клас
urvlan
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
urvlan
12888 rozrobka uroku_6_klass
12888 rozrobka uroku_6_klass12888 rozrobka uroku_6_klass
12888 rozrobka uroku_6_klass
urvlan
12721 пропорція і відношення
12721 пропорція і відношення12721 пропорція і відношення
12721 пропорція і відношення
urvlan
12309 координатна площина
12309 координатна площина12309 координатна площина
12309 координатна площина
urvlan
12309 координатна площина
12309 координатна площина12309 координатна площина
12309 координатна площина
urvlan
12242 тема на урок у 6 класі
12242 тема на урок у 6 класі12242 тема на урок у 6 класі
12242 тема на урок у 6 класі
urvlan
12217 урок путешествие по теме
12217 урок путешествие по теме12217 урок путешествие по теме
12217 урок путешествие по теме
urvlan
12217 тема
12217 тема12217 тема
12217 тема
urvlan
12217 приложение 1
12217 приложение 112217 приложение 1
12217 приложение 1
urvlan
12182 6кл протилежні числа
12182 6кл протилежні числа12182 6кл протилежні числа
12182 6кл протилежні числа
urvlan

8056 математика 5 клас

  • 1. Математика 5 клас Урок № Тема уроку: Квадрат і куб числа. Дата: Квадрат та куб числа Тема уроку: Навчальна мета: ознайомити учнів з поняттям степеня числа з натуральним показником та термінологією (основа степеня, показник степеня, степінь); навчити записувати добуток рівних множників у вигляді степеня і навпаки, а також знаходити значення виразів, що містять степінь. Розвиваюча мета: розвивати в учнів логічне мислення, уміння користуватися індукцією, дедукцією, розвивати увагу, культуру мовлення та математичну культуру учнів, сприяти формуванню та розвитку інтелектуальних і творчих здібностей учнів, прищеплювати інтерес до математики. Виховна мета: продовжити формувати в учнів науковий світогляд і раціональне математичне мислення, виховання працьовитості, позитивне ставлення до навчання і відповідальність за свої досягнення, наполегливості в подоланні труднощів. • ознайомити учнів з поняттям степеня числа з натуральним показником та термінологією (основа степеня, показник степеня, степінь); • навчити записувати добуток рівних множників у вигляді степеня і навпаки; • знаходити значення виразів, що містять степінь; • розвивати в учнів логічне мислення; • продовжити формувати в учнів науковий світогляд і раціональне математичне мислення. Тип уроку: засвоєння нових знань. Обладнання: таблиця «Степінь з натуральним показником», проектор, комп'ютер. Хід уроку І. Організаційний момент Привітання з класом. Перевірка присутності учнів. ІІ. Перевірка домашнього завдання №№ 543, 545, 547 Перевіряємо домашнє завдання, пояснення супроводжується показом презентації. № 543 В один ящик уміщується 20 кг яблук. Скільки потрібно ящиків, щоб покласти в них 176 кг яблук? 1) 176 : 20 = 8 (ост. 16) 2) 8 + 1 = 9 (ящиків) Відповідь: 9 ящиків. № 545 Знайдіть ділене, якщо дільник дорівнює 18, неповна частка – 4, а остача – 11. а = 18 · 4 + 11, а = 83. № 547 Виразіть ділене через неповну частку, дільник і остачу у вигляді рівності а = bq + r, де а – ділене, b – дільник, q – неповна частка, r – остача: 45 : 7. а = 45 q= ? b=7 r=? 45 : 7 = 6 (ост.3) 45 = 7·6 + 3
  • 2. ІIІ. Актуалізація опорних знань Усні вправи 1. Запишіть у вигляді добутку суму: 1) 7 + 7 + 7 + 7; 2) 3 + 3 + 3 + 3 + 3; 3) а + а + а + а + а + а. 2. Знайдіть добуток: 1) п'яти множників, кожний з яких дорівнює 2; 2) десяти множників, кожний з яких дорівнює 1; 3) трьох множників, кожний з яких дорівнює 3; 4) двох множників, кожний з яких дорівнює 5; 5) тридцяти множників, кожний з яких дорівнює 0; 6) шести множників, кожний з яких дорівнює 10. 1. Запишіть у вигляді добутку суму: 1) 7 + 7 + 7 + 7; 2) 3 + 3 + 3 + 3 + 3; 3) а + а + а + а + а + а. 2. Знайдіть добуток: 1) п' множників, кожний з яких дорівнює 2; яти 2) десяти множників, кожний з яких дорівнює 1; 3) трьох множників, кожний з яких дорівнює 3; 4) двох множників, кожний з яких дорівнює 5; 5) тридцяти множників, кожний з яких дорівнює 0; 6) шести множників, кожний з яких дорівнює 10. ІV. Формування нових знань. Пояснюю матеріал, пояснення супроводжується показом презентації. а = 6 см Р=? S -? Він давно знайомий мій, Кожен кут в ньому прямий. Всі чотири сторони - однакової довжини. Вам його представити рад. Як зовуть його? S = 49 см2 а -?  Поставити перед учнями завдання, що приведе їх до «відкриття» поняття степеня і розуміння суті запису добутку однакових множників у вигляді степеня. Завдання 1 Який запис пропущено? 5+5+5+5=5·4 3+3+3+3+3=? 4+4+4=? 2+2+2=? 5 · 5 · 5 · 5 = 54 3·3·3·3·3=? 4·4·4=? 2·2·2=? Який запис пропущено? 5+5+5+5=5· 4 3+3+3+3+3=? 4+4+4=? 2+2+2=? 5· 3· 4· 2· 5· 3· 4· 2· 5 · 5 = 54 3· 3· 3=? 4=? 2=? Учні самі можуть встановити, що вирази в лівому стовпчику будуть дорівнювати добутку одних з рівних доданків на їх кількість у сумі, і помітити схожу закономірність у короткому запису добутку однакових множників у вигляді аb, де а
  • 3. — один з однакових множників, a b— число таких множників у добутку. Як ти знаєш, за допомогою добутку зручно записувати суму кількох рівних доданків. Наприклад: 7 + 7 + 7 + 7 = 7 * 4. У математиці придумали спосіб коротко записувати добуток, в якому всі множники рівні. Наприклад: 7 * 7 * 7 * 7 = 74. Вираз 74 називають степенем і читають так : «сім у четвертому степені» або «сім у степені чотири». При цьому число 7 називають основою степеня, а число 4 – показником степеня. Число 4 показує, скільки разів число 7 бере участь у добутку. Як можна записати коротше? 1) х . х . х . х = х4 2) d . d . d . d . d = d5 3) 6 . 6 . 6 . 6 . 6 . 6 . 6 . 6 = 68 Після цього даю означення степеня деякого числа а з натуральним показником п, називаю основні терміни, пов'язані з поняттям степеня (основа, показник степеня, степінь, піднесення до степеня), основними властивостями степеня (а1 = а; 1п = 1; 0п = 0), даю назву другому і третьому степеню числа а (а2 — квадрат числа а, b3 — куб числа b) і формулюю правило виконання дій у виразі, що містить степінь (учні роблять короткі записи в зошитах відповідно до схеми «Степінь з натуральним показником»). Степінь з натуральним показником а  ⋅ а ⋅ ... = а п ⋅  а  ; п разів 7 ⋅ 7 = 7 4 ⋅⋅ 7 7 ; 4 рази 1 а = а; 1п = 1; 0п = 0 а — основа степеня п — показник степеня ап — степінь 7 — основа, 4 — показник, 74 — степінь Загальний вид степеня числа а: -показник основа- Приклади: . а . . . . . а , n>1 n∈N п раз а — основа степеня n — показник степеня — степінь 7 — основа, 4 — показник, ап = а — степінь а2 = а . а а3 = а . а . а Прийнято вважати: а = а1 51 = 5 або 5 = 51
  • 4. 35 = 3 * 3 * 3 * 3 * 3 = 243 53 = 5 * 5 * 5 = 125, 102 = 10 * 10 = 100. Другий степінь також називають квадратом числа. Наприклад, запис 2 а читають «а в квадраті». Третій степінь числа називають кубом числа, і запис а3 читають «а в кубі». 2 2 2 Таблиця квадратів а 1 2 3 4 5 а.а 1 4 9 16 25 6 7 36 49 8 9 10 64 81 100 Таблиця а 1 а3 1 а2 = а . а Читають: “а в квадраті” або “квадрат числа а” кубів 2 3 8 27 64 125 216 343 512 729 1000 4 5 6 7 8 9 10 а3 = а.а.а Читають: “а в кубі” або “куб числа а” Чи може показник степеня дорівнювати одиниці? Може! І оскільки не прийнято розглядати добуток, який складається з одного множника, то просто домовилися, що а1 =а. Наприклад: 21 = 2, 171 = 17. Звернемо увагу, що піднесення числа до степеня – це нова, п`ята, арифметична дія. Визначимо черговість її виконання при знаходженні значення числового виразу. Якщо, в числовий вираз входить степінь, то спочатку виконують піднесення до степеня, а потім інші дії. Наприклад: 5 * 2 = 5 * 4 = 20, 5 + 22 = 5 + 4 = 9. V. Закріплення матеріалу На закріплення термінології – усно: 1. Назвіть основу і показник степеня: 1) 48; 2) 1310; 3) а9; 4) 239; 5) 931. 2. Який із записів неправильний? Чому? 1) 9 · 9 = 29; 2) 10 · 10 · 10 = 103; 3) b · b = b2; 10 ⋅ 6 ...  4) 6 ⋅ 66 = 6 ; 5) 5 · 6 · 6 · 6 = 64. 10 множників 3. Прочитайте вираз і знайдіть його значення: 1) 31; 2) 110; 3) 025; 4) 52; 5) 23; 6) 34.
  • 5. Назвіть основу і показник степеня: 1) 48; 2) 1310; 3) а9; 4) 239; 5) 931. Який із записів неправильний? Чому? 1) 9 · 9 = 29; 2) 10 · 10 · 10 = 10 3; 3) b · b = b2; 4) 5) 5 · 6 · 6 · 6 = 64. 1. 2. 3. Прочитайте вираз і знайдіть його значення: 1) 31; 2) 110; 3) 025; 4) 5 2; 5) 23; 6) 34.  Після цього слід запропонувати учням письмово виконати вправи: № 565, 567 — на обчислення значень виразів, що містять степінь. Прочитати вирази за допомогою слів «сума», «різниця», «добуток», «частика», «квадрат», «куб» числа, (це підготує їх до виконання №№ 571, 572). № 579. Повторити, що запис, названий степенем, складається з двох чисел — основи і показника. Тому в цьому завданні, оскільки значення степеня є, основа відома, єдине, що треба знайти,— це показник степеня, тобто число, яке показує, скільки однакових доданків треба перемножити, щоб отримати дане число. Розрізняй: 1. 82 – 22 = 64 – 4 = 60 і (8 – 2)2 = 62 = 6 . 6 = 36 5 . 62 = 5 . 36 = 180 і (5 . 6)2 = 302 =30 . 30 = 900 2. № 571. Спрямований на попередження помилок у встановленні порядку виконання дій у виразах, що містять степінь. Додатково: № 573 (1,2). Заповніть таблицю: а 8 9 а2 6 49 25 100 16 Молодець! Заповніть слідуючу таблицю: а 4 а3 5 10 8 1 30 27 Відмінно! А тепер вирази у виді степеня числа 10: 10 100 1000 10 000 100 000 1 000 000 10n 10 10 10 10 10 VІ. Підсумок уроку Тестові запитання класу 1. Як називається запис 54? 2. Як називається число 5 в цьому запису? Що воно показує? 3. Як називається число 4 в цьому запису? Що воно показує? 4. Як піднести 5 до четвертого степеня? 5. Чи правильно виконані дії у прикладі 5 · 22 = 102 = 100? Чому? Яка відповідь правильна?
  • 6. Поспішай , та не помиляйся! 1. Не виконуючи обчислень, поясніть, чому зведення в квадрат виконано не вірно: 1) 362 = 924; 2) 752 = 4825; 3) 1012 = 1021; 4) 1902 = 3610. 2. Як називається запис 54? 3. Як називається число 5 в цьому запису? Що воно показує? 4. Як називається число 4 в цьому запису? Що воно показує? 5. Як піднести 5 до четвертого степеня? 6. Чи правильно виконані дії у прикладі 5 · 2 2 = 102 = 100? Чому? Яка відповідь правильна? VІІ. Домашнє завдання п. 19, №№ 561; 564; 566. Повторення № 573 (3). п. 19, №№ 561; 564; 566. Повторення № 573 (3).
  • 7. Поспішай , та не помиляйся! 1. Не виконуючи обчислень, поясніть, чому зведення в квадрат виконано не вірно: 1) 362 = 924; 2) 752 = 4825; 3) 1012 = 1021; 4) 1902 = 3610. 2. Як називається запис 54? 3. Як називається число 5 в цьому запису? Що воно показує? 4. Як називається число 4 в цьому запису? Що воно показує? 5. Як піднести 5 до четвертого степеня? 6. Чи правильно виконані дії у прикладі 5 · 2 2 = 102 = 100? Чому? Яка відповідь правильна? VІІ. Домашнє завдання п. 19, №№ 561; 564; 566. Повторення № 573 (3). п. 19, №№ 561; 564; 566. Повторення № 573 (3).