Коло і круг. Побудова кола за поданим радіусом. Розв’язування вправ і задач ...Ковпитська ЗОШКоло і круг. Побудова кола за поданим радіусом. Розв’язування вправ і задач на вивчені випадки арифметичних дій.
Прямокутник і квадрат.Надвірнянський інформаційно - методичний центрМета:
• навчальна: повторити і систематизувати знання учнів про прямо- кутник і квадрат, одержані в початковій школі; відпрацювати навички обчислення периметра прямокутника, квадрата, побудови названих фігур за допомогою лінійки;
• розвивальна: розвивати інтерес до математики;
• виховна: виховувати розуміння учнями важливості геометрії в повсякденному житті.
Жигалюк Ольга Антонівна,
вчитель математики Чорноославської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Коло і круг. Побудова кола за поданим радіусом. Розв’язування вправ і задач ...Ковпитська ЗОШКоло і круг. Побудова кола за поданим радіусом. Розв’язування вправ і задач на вивчені випадки арифметичних дій.
Прямокутник і квадрат.Надвірнянський інформаційно - методичний центрМета:
• навчальна: повторити і систематизувати знання учнів про прямо- кутник і квадрат, одержані в початковій школі; відпрацювати навички обчислення периметра прямокутника, квадрата, побудови названих фігур за допомогою лінійки;
• розвивальна: розвивати інтерес до математики;
• виховна: виховувати розуміння учнями важливості геометрії в повсякденному житті.
Жигалюк Ольга Антонівна,
вчитель математики Чорноославської ЗОШ І-ІІІ ступенів
2. Підготувала:
учитель математики,
спеціаліст вищої категорії
Хижинецької СЗШ І – ІІІ ступенів
Вінницького району
Вінницької області
Холопкіна Катерина Валентинівна
Урок № 20
Геометрія
9 клас
дата_____
Тема уроку: Довжина кола і дуги кола
Мета уроку: сформувати поняття довжини кола та довжини дуги кола, домогтися
засвоєння формул для обчислення довжини кола та довжини дуги кола; сформувати
вміння учнів застосовувати ці формули до розв’язування задач; формувати елементи
інформаційної, життєтворчої компетентностей; активізувати пізнавальну діяльність
учнів .
Розвивати вміння міркувати, аналізувати, робити висновки; розвивати творчі
здібності, логічне мислення та кругозір учнів.
Виховувати активність, увагу, інтерес до нових знань і прагнень їх набувати.
Тип уроку: урок формування знань та умінь учнів
Обладнання та наочність: ППЗ «Бібліотека електронних наочностей» (Урок «Довжина
кола»), презентація «Довжина кола і дуги кола», роздатковий матеріал
Хід уроку:
І. Організація класу
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1) Перевірка завдання, заданого за підручником
№ 199(б – в)
( Учні перевіряють виконання вправ за записами на дошці (слайд 3- 4))
Перевірка
д/з
Перевірка
д/з
№ 199 б
№ 199 в
3. 2) Фронтальне опитування: (слайд 5)
Перевірка д/з
• Який многокутник називають
правильним?
•Який многокутник називають вписаним у
коло?
•Який многокутник називають описаним
навколо кола?
• Сформулюйте теорему про вписане й
описане кола правильного многокутника
• Знайдіть градусну міру центрального
кута, якщо відповідна йому дуга
становить ½, ¼, 2/3 кола.
- Який многокутник називають правильним?
- Який многокутник називають вписаним у коло?
- Який многокутник називають описаним навколо кола?
- Сформулюйте теорему про вписане й описане кола правильного
многокутника.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Повторення навчального матеріалу (слайд 6)
- Який кут називається центральним?
- Який кут називається вписаним?
- Що означає вислів “ Кут спирається на дугу ”?
- Як знайти міру центрального кута?
- Сформулюйте теорему про вписаний кут.
- Яку міру має вписаний кут, що спирається на діаметр?
-
Знайдіть градусну міру центрального кута, якщо відповідна йому дуга становить
, , кола.
4. Повторення
• Який кут називається центральним?
• Який кут називається вписаним?
• Що означає вислів “ Кут спирається на
дугу ”?
• Як знайти міру центрального кута?
• Сформулюйте теорему про вписаний
кут.
• Яку міру має вписаний кут, що
спирається на діаметр?
ІV. Мотивація навчальної діяльності учнів (слайд 7)
Девіз уроку: Природа говорить мовою математики, букви цієї мови: трикутники,
кола…
Г.Галілей
Недаремно італійський математик і фізик Галілео Галілей назвав буквою математики
коло. Людей здавна цікавили круглі тіла. А скільки циліндричних, конічних, круглих
тіл було в оточенні людей?! У ночі на небі вони бачили Місяць. Кинувши камінець у
гладінь води, спостерігали хвилі у вигляді кіл. Давньогрецьний учений Фалес ще в VІ
ст. до н. е. дав поняття кола та сформулював його властивість про те, що діаметр
розбиває коло на дві рівні частини.
Закономірно постає питання про довжину кола.
Повідомлення теми і мети уроку
Девіз уроку:
Природа говорить
мовою
математики,
букви цієї мови:
трикутники,
кола…
Г. Галілей
V. Вивчення нового матеріалу
План вивчення теми (слайд 8):
1) - Означення довжини кола(слайди 9 – 10)
- Теорема про відношення довжини кола до його діаметра (слайд 11)
- Формула для обчислення довжини кола ( слайди 11, 12, 14)
- Формула для обчислення довжини дуги кола (слайди 13, 14)
5. 2) Історія числа π (Повідомлення учнів) (слайд 15)
План вивчення теми
- Означення довжини кола
- Теорема про відношення довжини
кола до його діаметра
- Формула для обчислення довжини
кола
-Формула для обчислення довжини
дуги кола
- Історія числа π
Довжина дуги кола
С= πd, d = 1, С =π
6. Довжина кола. Довжина дуги кола
Назва формули
Формула
Позначення
Довжина кола
C=2πR
C – довжина кола;
R – радіус кола
C=πD
Історія
числа
π
C – довжина кола;
D – діаметр кола
Довжина дуги
lα – довжина дуги;
R – радіус кола;
α – градусна міра
відповідного
центрального кута
Уперше обчислив π на основі
теоретичних міркувань Архімед. Він
користувався дробом, який
захований у вірші:
Двадцять дві сови сиділи,
І завзято говорили,
Як їм 7 мишей зловити,
Що для цього слід зробити.
7 мишей, що грають в жмурки,
У яких гладенькі шкурки…
Хоч спіймати їх і важко
Та кортіло побалакать.
22 сови старенькі
Мріють 7 мишей зловити.
Який це дріб?
VІ. Засвоєння знань та вмінь учнів
1) Усні вправи (слайд 16 )
- Чому дорівнює довжина кола, радіус якого 3 см?
- Чому дорівнює довжина кола, діаметр якого 5 см?
- Знайдіть радіус кола, якщо його довжина дорівнює 12π см.
- Знайдіть діаметр кола, якщо його довжина дорівнює π см.
2) Робота з підручником (слайд 17)
№221, 225 – рівень А;
№235 – рівень Б.
Усні вправи
• Чому дорівнює довжина кола,
радіус якого 3 см?
• Чому дорівнює довжина кола,
діаметр якого 5 см?
• Знайдіть радіус кола, якщо його
довжина дорівнює 12π см.
• Знайдіть діаметр кола, якщо його
довжина дорівнює π см.
Додаткові завдання:
Розв'язування задач
Рівень А
•№ 221
№ 225
Рівень Б
• № 235
7. VІІ. Підсумок уроку
1) Закінчіть речення (слайд 18):
- Відомим для мене на уроці було …
- Новим для мене на уроці було … .
- Нові поняття, які вивчили … .
- Найбільше запам'яталося …
Підсумок уроку
Відомим для мене на уроці
було …
Новим для мене на уроці
було …
Нові поняття, які вивчили
…
Найбільше запам'яталося
…
2) Встановіть відповідність
(Учні встановлюють відповідність між назвою формули , числа та формулою,
значенням числа (слайд 19) та виконують самоперевірку (слайд 20))
Довжина
кола
А. С =
Б.
Довжина
дуги кола
В.
Довжина
півкола
Г. С = 2
8. Д. 3,14
Підсумок уроку
Перевір
себе
Встановіть відповідність:
1. Довжина кола
2. π
Б.
3. Довжина дуги кола
В.
4. Довжина півкола
.
А. С = πR
Г. С = 2πR
Д. 3,14
3) Оцінювання учнів
VІІІ. Домашнє завдання (слайд 21)
Вивчити §7, п. 7.1;
розв’язати №222,224, 227 – рівень А;
№ 237 – рівень Б;
повторити тему «Площі фігур»
Домашнє завдання:
•Вивчити § 7, п. 7.1;
• Розв'язати:
Рівень А- № 222 ,224, 227
Рівень Б – № 237
• Повторити тему
“ Площі фігур ”
1
2
3
4
Г
Д
Б
А