ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
GUIA DIDÀCTICA MATERIALS
AUDIOVISUALS: VIDEO
IDENTIFICACIÓ DEL MATERIAL:
TÍTOL DEL MATERIAL: El món de les fruites.
NOM DE L’AUTOR: Ángela Jaén Luchoro.
ANY DE PRODUCCIÓ: 2014.
IDIOMA DEL MATERIAL: Castellà.
BREU DESCRIPCIÓ:
1. Objectius generals:
Aprendre a incerta imatges.
Aprendre a incerta una cançó.
Fer un vídeo amb concordança amb la música i les imatges.
2. Destinataris: Alumnes de tercer cicle de primària.
3. Context educatiu: Aquesta activitat està recomanada per fer en una
aula on els alumnes disposin d’ordinadors per poder realitzar l’activitat.
Aquests ordinadors han de disposar del programa movie-maker si és
Windows, i-movie si és mac.
4. Especificacions tècniques: És convenient explicar als alumnes abans de
començar a fer l’exercici, explicar la funció de movie-maker o i-movie i
com s’utilitza.
5. Aspectes generals sobre la instal·lació i utilització del programa:
Aquest programa és molt senzill d’instal·lar, la gran majoria dels
ordinadors si son Windows ja ve amb el programa instal·lat.

1
DESCRIPCIÓ DEL MATERIAL:
1. Concepció: Aquesta activitat està pensada per fer un cop ja s’ha
treballat els hàbits d’alimentació i higiene.
Aquesta activitat és un muntatge musical on després d’haver
treballat tot un tema amb diverses activitats, es recopilarà tots els
conceptes apresos en aquest vídeo.
Està pensat per fer tan individual com per parelles, és recomanable
no més de dues persones, així la feina serà molt més productiva, ja
que els alumnes tindran més feina per fer i cap dels dos alumnes es
podrà penjar del treball.
Tots els alumnes tindran la mateixa temàtica en aquest cas les
fruites, cada parella podrà enfocar el vídeo de les fruites com més li
agradi.
La professora hi serà a l´aula amb un paper de guia per ajudar als
alumnes amb les passes que han de seguir, respecte al com enfocarho serà la decisió dels alumnats.
2. Funcionalitat:
Abans de començar l’activitat se’ls donaran als alumnes una
explicació del tema que van a tractar i l´activitat que faran. També
se lis parlarà del programa que utilitzaran, en aquest cas, moviemaker.
El vídeo ho faran en les sessions que es vegin convenient, depenent
del funcionament del grup de classe.
El que s’avaluarà d’aquesta activitat en concret serà l’evolució de
l’alumne en el projecte i l’actitud que ha demostrat durant l’activitat
i sobretot, els conceptes que ha après de tota la unitat treballada.
3. Aportacions didàctiques: L’aportació didàctica que pot tenir la
realització del vídeo és com enfoquen els alumnes el tema de les
fruites per mitjà del vídeo.
4. Estructura i organització del material:
Primer es donarà un temps per a l’explicació del tema, després
l’objectiu que treballaran en l’activitat, un cop això, s’explicarà
l’exercici i les normes més importants de cara a l’aula i el
funcionament per parelles o individualment.
2
En segon lloc se’ls mostrarà un exemple d’un vídeo per acabar
d´assolir el que s’espera.
Tot seguit es donarà pas a tots els possibles dubtes i es passarà a
crear el vídeo.

ORIENTACIONS DIDÀCTIQUES:
1. Destinataris: Alumnes de tercer cicle de primària.
2. Competències, objectius i continguts:
 Competències:
 Aprendre a aprendre.
 Tractament de la informació i competència digital i la
competència en comunicació lingüística.
 Autonomia i iniciativa personal.
 Objectiu:
 Relacionar els conceptes apresos amb el vídeo.
 Continguts:
Desenvolupaments de vida saludable.
3. Utilització del material:
Com ja s’ha dit abans primer es donarà als alumnes unes pautes
introductòries amb l’explicació del tema que treballaran en el vídeo.
Després cada parella es posarà d’acord amb el qual vol projectar.
Cercaran les imatges més adequades per al vídeo, les imatges han
de ser relacionades amb fruites, és a dir, que poden ser sucs
naturals, batuts, personatges menjant fruites.
Un cop cercada les imatges cercaran una cançó per al vídeo.
És convenient fer una posada en comú un cop ja han acabat els
vídeos per veure el treball de la resta de companys.

3
4. Avaluació:
Per avaluar aquesta activitat és important:
 El professor durà a cada classe unes fulles amb els noms de les
parelles, devora del nom de cada parella, apuntarà l’evolució de
la feina, l’actitud que han dut a terme, si han funcionat com a
parella, que es el que no ha funcionat.
 Per fer anotacions en aquestes fulles, el professor es passejarà
per l’aula per veure el funcionament de les aules.
 Un cop acabat l’activitat és realitzarà un debat d’allò que els ha
agradat i el que no, el que canviarien, totes aquestes aportacions
el professor els anotarà per saber el que ha fallat i que és el que
pot canviar per millorar.

4

More Related Content

What's hot (9)

Guió didàctica del vídeo
Guió didàctica del vídeoGuió didàctica del vídeo
Guió didàctica del vídeo
ainacasado12
Guia didàctica 2
Guia didàctica 2Guia didàctica 2
Guia didàctica 2
valcalde
EL VIDEO A L'ENSENYAMENT EN EDUCACIÓ INFANTIL
EL VIDEO A L'ENSENYAMENT EN EDUCACIÓ INFANTILEL VIDEO A L'ENSENYAMENT EN EDUCACIÓ INFANTIL
EL VIDEO A L'ENSENYAMENT EN EDUCACIÓ INFANTIL
nylevei21
Tema 13: El vídeo en l'ensenyament i la formació
Tema 13: El vídeo en l'ensenyament i la formacióTema 13: El vídeo en l'ensenyament i la formació
Tema 13: El vídeo en l'ensenyament i la formació
Patriciasanz38
Guia Didàctica "Les cançons de Mallorca"
Guia Didàctica "Les cançons de Mallorca"Guia Didàctica "Les cançons de Mallorca"
Guia Didàctica "Les cançons de Mallorca"
Marinaramon
E-recurs
E-recursE-recurs
E-recurs
Andrea Lomas
Taller pràctic 5 power point
Taller pràctic 5  power pointTaller pràctic 5  power point
Taller pràctic 5 power point
mantoniasampol
Mostra documentada sense avaluació 3 ultimes activitats
Mostra documentada sense avaluació 3 ultimes activitatsMostra documentada sense avaluació 3 ultimes activitats
Mostra documentada sense avaluació 3 ultimes activitats
noe_86
Podcast d'àudio
Podcast d'àudioPodcast d'àudio
Podcast d'àudio
axhenry
Guió didàctica del vídeo
Guió didàctica del vídeoGuió didàctica del vídeo
Guió didàctica del vídeo
ainacasado12
Guia didàctica 2
Guia didàctica 2Guia didàctica 2
Guia didàctica 2
valcalde
EL VIDEO A L'ENSENYAMENT EN EDUCACIÓ INFANTIL
EL VIDEO A L'ENSENYAMENT EN EDUCACIÓ INFANTILEL VIDEO A L'ENSENYAMENT EN EDUCACIÓ INFANTIL
EL VIDEO A L'ENSENYAMENT EN EDUCACIÓ INFANTIL
nylevei21
Tema 13: El vídeo en l'ensenyament i la formació
Tema 13: El vídeo en l'ensenyament i la formacióTema 13: El vídeo en l'ensenyament i la formació
Tema 13: El vídeo en l'ensenyament i la formació
Patriciasanz38
Guia Didàctica "Les cançons de Mallorca"
Guia Didàctica "Les cançons de Mallorca"Guia Didàctica "Les cançons de Mallorca"
Guia Didàctica "Les cançons de Mallorca"
Marinaramon
Taller pràctic 5 power point
Taller pràctic 5  power pointTaller pràctic 5  power point
Taller pràctic 5 power point
mantoniasampol
Mostra documentada sense avaluació 3 ultimes activitats
Mostra documentada sense avaluació 3 ultimes activitatsMostra documentada sense avaluació 3 ultimes activitats
Mostra documentada sense avaluació 3 ultimes activitats
noe_86
Podcast d'àudio
Podcast d'àudioPodcast d'àudio
Podcast d'àudio
axhenry

Viewers also liked (18)

NTD WN16
NTD WN16NTD WN16
NTD WN16
ntdin
Plot idea 1 (draft)
Plot idea 1 (draft)Plot idea 1 (draft)
Plot idea 1 (draft)
yasminwatkinsmedia
Test PowerPoint C1
Test PowerPoint C1Test PowerPoint C1
Test PowerPoint C1
salesian2014as
Quality Management System Certificate
Quality Management System CertificateQuality Management System Certificate
Quality Management System Certificate
Murat KAYA
Media Pitch C3
Media Pitch C3Media Pitch C3
Media Pitch C3
salesian2014as
Resume
ResumeResume
Resume
Nick Murdic
Presentacion de estadísticaPresentacion de estadística
Presentacion de estadística
Vila Xitamul
Guide Apps Analytics AT InternetGuide Apps Analytics AT Internet
Guide Apps Analytics AT Internet
Stéphanie LEGRAND
certification-detail
certification-detailcertification-detail
certification-detail
Tarun gupta
Asynchronous Programming, Analysis and Testing with State Machines
Asynchronous Programming, Analysis and Testing with State MachinesAsynchronous Programming, Analysis and Testing with State Machines
Asynchronous Programming, Analysis and Testing with State Machines
Pantazis Deligiannis
Gitter marionette deck
Gitter marionette deckGitter marionette deck
Gitter marionette deck
Mike Bartlett
Funny cat stick out tongue like a dog
Funny cat stick out tongue like a dog Funny cat stick out tongue like a dog
Funny cat stick out tongue like a dog
htung147
Séminaire Quadra Diffusion - Vitrine 1Séminaire Quadra Diffusion - Vitrine 1
Séminaire Quadra Diffusion - Vitrine 1
Frédéric Vandenbriele
Personal Tax returns
Personal Tax returnsPersonal Tax returns
Personal Tax returns
Education
Filsafat
FilsafatFilsafat
Filsafat
RiZqii AmaLyaa
Gustakhe rasool ki sharayee saza
Gustakhe rasool ki sharayee sazaGustakhe rasool ki sharayee saza
Gustakhe rasool ki sharayee saza
sunninews92
El maestro de lo infinitamente pequeñoEl maestro de lo infinitamente pequeño
El maestro de lo infinitamente pequeño
jenniferandreacuervo
Quality Management System Certificate
Quality Management System CertificateQuality Management System Certificate
Quality Management System Certificate
Murat KAYA
Presentacion de estadísticaPresentacion de estadística
Presentacion de estadística
Vila Xitamul
Guide Apps Analytics AT InternetGuide Apps Analytics AT Internet
Guide Apps Analytics AT Internet
Stéphanie LEGRAND
Asynchronous Programming, Analysis and Testing with State Machines
Asynchronous Programming, Analysis and Testing with State MachinesAsynchronous Programming, Analysis and Testing with State Machines
Asynchronous Programming, Analysis and Testing with State Machines
Pantazis Deligiannis
Funny cat stick out tongue like a dog
Funny cat stick out tongue like a dog Funny cat stick out tongue like a dog
Funny cat stick out tongue like a dog
htung147
Séminaire Quadra Diffusion - Vitrine 1Séminaire Quadra Diffusion - Vitrine 1
Séminaire Quadra Diffusion - Vitrine 1
Frédéric Vandenbriele
Personal Tax returns
Personal Tax returnsPersonal Tax returns
Personal Tax returns
Education
Gustakhe rasool ki sharayee saza
Gustakhe rasool ki sharayee sazaGustakhe rasool ki sharayee saza
Gustakhe rasool ki sharayee saza
sunninews92
El maestro de lo infinitamente pequeñoEl maestro de lo infinitamente pequeño
El maestro de lo infinitamente pequeño
jenniferandreacuervo

Similar to Guia didàctica materials audiovisuals (20)

Guia Didàctica. Vídeo
Guia Didàctica. VídeoGuia Didàctica. Vídeo
Guia Didàctica. Vídeo
Jaquelín Durán Gil
Guia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeoGuia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeo
laura
Guia didàctica de conte interactiu amb power point
Guia didàctica de conte interactiu amb power pointGuia didàctica de conte interactiu amb power point
Guia didàctica de conte interactiu amb power point
angelajaenluchoro
Guia didactica_video descobreix l'aparell respiratori asma
Guia didactica_video descobreix l'aparell respiratori asmaGuia didactica_video descobreix l'aparell respiratori asma
Guia didactica_video descobreix l'aparell respiratori asma
angelavallespir
Guia didàctica dels materials auditius
Guia didàctica dels materials auditiusGuia didàctica dels materials auditius
Guia didàctica dels materials auditius
angelajaenluchoro
Guia didàctica "Les cançons de Mallorca"
Guia didàctica "Les cançons de Mallorca"Guia didàctica "Les cançons de Mallorca"
Guia didàctica "Les cançons de Mallorca"
Marinaramon
Guies didàctiques
Guies didàctiquesGuies didàctiques
Guies didàctiques
araceli41184
Creació de Materials Audiovisuals. Vídeo
Creació de Materials Audiovisuals. Vídeo Creació de Materials Audiovisuals. Vídeo
Creació de Materials Audiovisuals. Vídeo
Rosa Castillo
Guia didàctia video
Guia didàctia videoGuia didàctia video
Guia didàctia video
mamll
SELECCIÓ DE RECURSOS SEGONS L'ESTRATÈGIA DIDÀCTICA
SELECCIÓ DE RECURSOS SEGONS L'ESTRATÈGIA DIDÀCTICASELECCIÓ DE RECURSOS SEGONS L'ESTRATÈGIA DIDÀCTICA
SELECCIÓ DE RECURSOS SEGONS L'ESTRATÈGIA DIDÀCTICA
Marta Oliver
Guia didactica 3
Guia didactica 3Guia didactica 3
Guia didactica 3
4marina4
Videoexpre1
Videoexpre1Videoexpre1
Videoexpre1
ұò
Guia didàctica presentacions interactives
Guia didàctica presentacions interactivesGuia didàctica presentacions interactives
Guia didàctica presentacions interactives
valcalde
Guia didàctica presentacions interactives
Guia didàctica presentacions interactivesGuia didàctica presentacions interactives
Guia didàctica presentacions interactives
valcalde
Guia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeoGuia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeo
laura
Guia didàctica de conte interactiu amb power point
Guia didàctica de conte interactiu amb power pointGuia didàctica de conte interactiu amb power point
Guia didàctica de conte interactiu amb power point
angelajaenluchoro
Guia didactica_video descobreix l'aparell respiratori asma
Guia didactica_video descobreix l'aparell respiratori asmaGuia didactica_video descobreix l'aparell respiratori asma
Guia didactica_video descobreix l'aparell respiratori asma
angelavallespir
Guia didàctica dels materials auditius
Guia didàctica dels materials auditiusGuia didàctica dels materials auditius
Guia didàctica dels materials auditius
angelajaenluchoro
Guia didàctica "Les cançons de Mallorca"
Guia didàctica "Les cançons de Mallorca"Guia didàctica "Les cançons de Mallorca"
Guia didàctica "Les cançons de Mallorca"
Marinaramon
Creació de Materials Audiovisuals. Vídeo
Creació de Materials Audiovisuals. Vídeo Creació de Materials Audiovisuals. Vídeo
Creació de Materials Audiovisuals. Vídeo
Rosa Castillo
Guia didàctia video
Guia didàctia videoGuia didàctia video
Guia didàctia video
mamll
SELECCIÓ DE RECURSOS SEGONS L'ESTRATÈGIA DIDÀCTICA
SELECCIÓ DE RECURSOS SEGONS L'ESTRATÈGIA DIDÀCTICASELECCIÓ DE RECURSOS SEGONS L'ESTRATÈGIA DIDÀCTICA
SELECCIÓ DE RECURSOS SEGONS L'ESTRATÈGIA DIDÀCTICA
Marta Oliver
Guia didactica 3
Guia didactica 3Guia didactica 3
Guia didactica 3
4marina4
Videoexpre1
Videoexpre1Videoexpre1
Videoexpre1
ұò
Guia didàctica presentacions interactives
Guia didàctica presentacions interactivesGuia didàctica presentacions interactives
Guia didàctica presentacions interactives
valcalde
Guia didàctica presentacions interactives
Guia didàctica presentacions interactivesGuia didàctica presentacions interactives
Guia didàctica presentacions interactives
valcalde

Guia didàctica materials audiovisuals

  • 1. GUIA DIDÀCTICA MATERIALS AUDIOVISUALS: VIDEO IDENTIFICACIÓ DEL MATERIAL: TÍTOL DEL MATERIAL: El món de les fruites. NOM DE L’AUTOR: Ángela Jaén Luchoro. ANY DE PRODUCCIÓ: 2014. IDIOMA DEL MATERIAL: Castellà. BREU DESCRIPCIÓ: 1. Objectius generals: Aprendre a incerta imatges. Aprendre a incerta una cançó. Fer un vídeo amb concordança amb la música i les imatges. 2. Destinataris: Alumnes de tercer cicle de primària. 3. Context educatiu: Aquesta activitat està recomanada per fer en una aula on els alumnes disposin d’ordinadors per poder realitzar l’activitat. Aquests ordinadors han de disposar del programa movie-maker si és Windows, i-movie si és mac. 4. Especificacions tècniques: És convenient explicar als alumnes abans de començar a fer l’exercici, explicar la funció de movie-maker o i-movie i com s’utilitza. 5. Aspectes generals sobre la instal·lació i utilització del programa: Aquest programa és molt senzill d’instal·lar, la gran majoria dels ordinadors si son Windows ja ve amb el programa instal·lat. 1
  • 2. DESCRIPCIÓ DEL MATERIAL: 1. Concepció: Aquesta activitat està pensada per fer un cop ja s’ha treballat els hàbits d’alimentació i higiene. Aquesta activitat és un muntatge musical on després d’haver treballat tot un tema amb diverses activitats, es recopilarà tots els conceptes apresos en aquest vídeo. Està pensat per fer tan individual com per parelles, és recomanable no més de dues persones, així la feina serà molt més productiva, ja que els alumnes tindran més feina per fer i cap dels dos alumnes es podrà penjar del treball. Tots els alumnes tindran la mateixa temàtica en aquest cas les fruites, cada parella podrà enfocar el vídeo de les fruites com més li agradi. La professora hi serà a l´aula amb un paper de guia per ajudar als alumnes amb les passes que han de seguir, respecte al com enfocarho serà la decisió dels alumnats. 2. Funcionalitat: Abans de començar l’activitat se’ls donaran als alumnes una explicació del tema que van a tractar i l´activitat que faran. També se lis parlarà del programa que utilitzaran, en aquest cas, moviemaker. El vídeo ho faran en les sessions que es vegin convenient, depenent del funcionament del grup de classe. El que s’avaluarà d’aquesta activitat en concret serà l’evolució de l’alumne en el projecte i l’actitud que ha demostrat durant l’activitat i sobretot, els conceptes que ha après de tota la unitat treballada. 3. Aportacions didàctiques: L’aportació didàctica que pot tenir la realització del vídeo és com enfoquen els alumnes el tema de les fruites per mitjà del vídeo. 4. Estructura i organització del material: Primer es donarà un temps per a l’explicació del tema, després l’objectiu que treballaran en l’activitat, un cop això, s’explicarà l’exercici i les normes més importants de cara a l’aula i el funcionament per parelles o individualment. 2
  • 3. En segon lloc se’ls mostrarà un exemple d’un vídeo per acabar d´assolir el que s’espera. Tot seguit es donarà pas a tots els possibles dubtes i es passarà a crear el vídeo. ORIENTACIONS DIDÀCTIQUES: 1. Destinataris: Alumnes de tercer cicle de primària. 2. Competències, objectius i continguts:  Competències:  Aprendre a aprendre.  Tractament de la informació i competència digital i la competència en comunicació lingüística.  Autonomia i iniciativa personal.  Objectiu:  Relacionar els conceptes apresos amb el vídeo.  Continguts: Desenvolupaments de vida saludable. 3. Utilització del material: Com ja s’ha dit abans primer es donarà als alumnes unes pautes introductòries amb l’explicació del tema que treballaran en el vídeo. Després cada parella es posarà d’acord amb el qual vol projectar. Cercaran les imatges més adequades per al vídeo, les imatges han de ser relacionades amb fruites, és a dir, que poden ser sucs naturals, batuts, personatges menjant fruites. Un cop cercada les imatges cercaran una cançó per al vídeo. És convenient fer una posada en comú un cop ja han acabat els vídeos per veure el treball de la resta de companys. 3
  • 4. 4. Avaluació: Per avaluar aquesta activitat és important:  El professor durà a cada classe unes fulles amb els noms de les parelles, devora del nom de cada parella, apuntarà l’evolució de la feina, l’actitud que han dut a terme, si han funcionat com a parella, que es el que no ha funcionat.  Per fer anotacions en aquestes fulles, el professor es passejarà per l’aula per veure el funcionament de les aules.  Un cop acabat l’activitat és realitzarà un debat d’allò que els ha agradat i el que no, el que canviarien, totes aquestes aportacions el professor els anotarà per saber el que ha fallat i que és el que pot canviar per millorar. 4