ºÝºÝߣ

ºÝºÝߣShare a Scribd company logo
Guia did¨¤ctica
del v¨ªdeo        1
GUIA DID?CTICA DEL VIDEO


1. FITXA T?CNICA DEL MATERIAL:
                                                                                          2
     a. T¨ªtol del material: Les aventures de Cotonet, el nigul.

     b. Nom dels autors: Elisabet Serra Comas i Esperan?a Jaume Mas.

     c. Col¡¤laboradors: Aina Sastre Segu¨ª, Francina Ensenyat Parets, Nuria Coll
        Cantero, Mar¨ªa Folch Mayol i Maria de Lluc Fiol Cantallops.

     d. Any de producci¨®: 2013.

     e. Idioma: Catal¨¤.

     f. Durada estimada: 1 sessi¨®.

     g. Especificacions t¨¨cniques: Es necessita un ordinador, amb un
        programa de reproducci¨® de v¨ªdeo, connectat a un projector i una pantalla
        desplegable on poder-hi projectar la imatge.

     h. Aspectes generales sobre la instal¡¤laci¨® i utilitzaci¨® del programa:
        Reproduir el v¨ªdeo i en el cas de desitjar-ho, posar pausa en els moments
        en que la pr¨°pia gravaci¨® ho recomana.

     i. Breu descripci¨®:

             - Objectius: Treballar de forma interactiva els conceptes de
               moviment de rotaci¨® i moviment de translaci¨® de la Terra, per tal de
               despertar   la   curiositat   dels   alumnes   i   motivar-los   en   el
               desenvolupament global del projecte.
- Destinataris: Segon curs del primer cicle d¡¯Educaci¨® Prim¨¤ria.

- Context educatiu: Col¡¤legi Ramon Llull de Santa Maria del Cam¨ª.

- ?rea d'intervenci¨®: Coneixement del medi.
                                                                    3
2. PRESENTACI? DEL MATERIAL:

     a. Descripci¨® del material: Es tracta d¡¯un v¨ªdeo protagonitzat per Cotonet,
        el nigul, un personatge creat per nosaltres amb la intenci¨® de motivar als
        alumnes i, mitjan?ant la interacci¨® amb ells, en Cotonet ens ajudar¨¤ a         4
        aprofundir en els conceptes a tractar.

        A m¨¦s, el propi v¨ªdeo est¨¤ pensat per dur a terme l¡¯avaluaci¨® dels
        continguts explicats a partir de la interacci¨® dels nins amb els personatges
        i de la pr¨°pia experi¨¨ncia dels alumnes.

     b. Estructura: El v¨ªdeo comen?a introduint el personatge de Cotonet, el qual
        convida als alumnes a anar a viure aventures amb ell. Aleshores viatgen
        fins a l¡¯espai, on es troben amb el Senyor Planeta, el qual s¡¯encarregar¨¤
        d¡¯explicar els continguts que anem a treballar.

        Durant la reproducci¨®, el mestre disposar¨¤ de diferents ocasions en les
        quals podr¨¤ posar en pausa el v¨ªdeo per tal de dur a terme una pluja
        d¡¯idees amb els alumnes, contestar una pregunta que plantegi algun dels
        personatges o els propis alumnes, o simplement, tornar a explicar alguna
        cosa que no s¡¯hagi ent¨¨s.

        Al final de la primera part del v¨ªdeo, trobem una avaluaci¨® del concepte de
        moviment de rotaci¨®, a trav¨¦s de preguntes plantejades per Cotonet, que
        els nins hauran de respondre.

        La segona part del v¨ªdeo, en el qual es treballa el concepte de moviment
        de translaci¨®, s¡¯avalua de la mateixa manera, afegint el que s¡¯ha apr¨¦s
        anteriorment.
Finalment, per tal de concloure la sessi¨®, trobem una activitat en la qual
             els nins es convertiran, de forma ordenada, en planetes i, per tant, hauran
             de seguir les instruccions que els donar¨¤ Cotonet. Amb aquesta activitat
             pretenem apropar els conceptes apresos a la realitat dels infants i que
                                                                                           5
             experimentin en primera persona amb el que han apr¨¦s.

*Per veure m¨¦s detalladament la miniatura de cadascuna de les pantalles i les relacions
entre cadascuna d¡¯elles, veure annex 1.
3. GUIA D¡¯?S DID?CTIC: PLANIFICACI?

     a. Destinataris: El v¨ªdeo est¨¤ pensat per alumnes de segon curs de
        Prim¨¤ria, ¨¦s a dir, alumnes entre 7 i 8 anys.
                                                                                         6
        Els alumnes disposen de les capacitats cognitives necess¨¤ries per poder
        accedir als continguts que se¡¯ls explicaran, aix¨ª com tamb¨¦ tenen els
        coneixements     previs   necessaris     per    poder   seguir   l¡¯explicaci¨®,
        coneixements que varen adquirir durant el curs passat.

        Aquest ¨¦s un material que est¨¤ pensat i dissenyat perqu¨¨ tots els alumnes
        puguin entendre mitjan?ant la seva utilitzaci¨® els conceptes de moviment
        de rotaci¨® i moviment de translaci¨®. En cas d¡¯haver-hi alumnes que
        presentin necessitats educatives de suport educatiu, considerem que
        aquests alumnes no tindran cap tipus de problema per poder entendre els
        conceptes que s¡¯expliquen durant la reproducci¨® del v¨ªdeo, ja que el fet de
        fer l¡¯explicaci¨® utilitzant aquest mitj¨¤ facilita poder entendre-ho millor. Ja
        que sabem que els conceptes de moviment de rotaci¨® i moviment de
        translaci¨® s¨®n conceptes dif¨ªcils d¡¯entendre degut al seu nivell
        d¡¯abstracci¨®, hem elegit utilitzar el v¨ªdeo, pensant que aix¨ª aconseguim
        apropar i fer m¨¦s tangibles els continguts que explicarem. Est¨¤ clar que el
        fet d¡¯utilitzar un mitj¨¤ tan visual per dur a terme l¡¯explicaci¨® d¡¯ambd¨®s
        conceptes, permetr¨¤ als nostres alumnes entendre millor el que s¡¯ha
        explicat i d¡¯aquesta manera aconseguirem un aprenentatge significatiu.
Hem decidit utilitzar un personatge com en Cotonet, el nigul, ja que
   d¡¯aquesta manera ens apropem a la realitat dels nostres alumnes i
   pretenem aix¨ª captar la seva atenci¨®, motivant-los i creant en ells la
   necessitat i el desig de con¨¨ixer i viure aventures amb en Cotonet, el
                                                                                 7
   nigul. Volem que els nins el vegin com un personatge que els desperta
   curiositat, com puguin veure per exemple a qualsevol personatge de la
   televisi¨®.

   Si resulta que amb en Cotonet, el nigul, els nins responen positivament i
   ens adonem que aquest personatge i els altres que apareixen durant el
   nostre projecte ens s¨®n ¨²tils per explicar continguts que volem treballar,
   es pot considerar l¡¯opci¨® de crear nou material per explicar nous
   conceptes i continguts. Es podria utilitzar tamb¨¦ el personatge de Cotonet,
   el nigul, per explicar continguts d¡¯altres ¨¤rees de coneixement.

b. Compet¨¨ncies: Les compet¨¨ncies b¨¤siques que es treballen amb aquest
   material s¨®n les seg¨¹ents:

        - Autonomia i iniciativa personal.

        - Tractament de la informaci¨® i compet¨¨ncia digital.

        - Compet¨¨ncia per aprendre a aprendre.

        - Compet¨¨ncia en comunicaci¨® ling¨¹¨ªstica.

        - Compet¨¨ncia social i ciutadana.

        - Compet¨¨ncia en el coneixement i interacci¨® amb el m¨®n f¨ªsic.
c. Objectius: Treballar de forma interactiva els conceptes de moviment de
   rotaci¨® i moviment de translaci¨® de la Terra, per tal de despertar la
   curiositat dels alumnes i motivar-los.

d. Continguts: Els continguts que determina el curr¨ªculum per aquest cicle i      8
   que es treballen amb aquest material s¨®n:

        - El concepte de moviment de rotaci¨®.

        - El concepte de moviment de translaci¨®.

e. Utilitzaci¨® del material:

        - Activitats educatives per treballar amb el material:

          Abans: Una activitat inicial que podria fer-se ¨¦s una pluja d¡¯idees
          amb l¡¯objectiu de veure que saben els alumnes del tema que se¡¯ls
          explicar¨¤. D¡¯aquesta manera el docent tindria una primera
          impressi¨® sobre els coneixements previs que tenen els alumnes
          sobre el tema, i podria aix¨ª considerar la necessitat d¡¯incidir m¨¦s o
          manco en l¡¯explicaci¨®.

          Durant: Hi ha moments que el mateix v¨ªdeo suggereix al docent
          aturar la gravaci¨® per tal de poder dur a terme una pluja d¡¯idees
          sobre una pregunta que ha fet en Cotonet. D¡¯aquesta manera el
          docent pot esbrinar quins coneixements tenen i qu¨¨ saben els
          alumnes sobre el tema a explicar, aix¨ª com tamb¨¦ pot utilitzar
          aquesta aturada per despertar en ells una motivaci¨® i un inter¨¨s
          que far¨¤ que els nins gaudeixen m¨¦s de l¡¯explicaci¨® que va a
          continuaci¨®.
Despr¨¦s: Com tamb¨¦ es veu amb el v¨ªdeo, hem dissenyat una
 activitat final en la qual els nins es convertiran, de forma ordenada i
 tal com els mana en Cotonet, en planetes i, per tant, hauran de
 seguir les instruccions que els donar¨¤ Cotonet. Aquest n¡¯¨¦s un
                                                                            9
 exemple de possible activitat a dur a terme posteriorment de
 l¡¯explicaci¨® del v¨ªdeo, per¨° se¡¯n poden pensar moltes de diferents.

- Agrupament: Aquest material est¨¤ pensat per ser treballat en gran
 grup, ja que en Cotonet fa refer¨¨ncia a ¡°nins¡± en plural i quan
 demana alguna pregunta es dirigeix a m¨¦s d¡¯un nin. Aix¨ª que ¨¦s un
 material ideal per treballar tota la classe alhora.

- Organitzaci¨® de l¡¯espai: Per dur a terme aquesta activitat
 col¡¤locarem la classe en tres files, ja que com es pot veure al final
 del v¨ªdeo, ser¨¤ necess¨¤ria aquesta distribuci¨® per poder dur a
 terme l¡¯activitat final que hauran de realitzar els alumnes.
 D¡¯aquesta manera tindrem tres files de nins col¡¤locades mirant cap
 a la pantalla, posteriorment desplegada i on es projectaran les
 imatges del v¨ªdeo. Els nins estaran asseguts ¨²nicament amb la
 cadira, havent retirat anteriorment les taules per tal de crear l¡¯efecte
 cinema i aconseguir rompre amb la rutina di¨¤ria proporcionant-los
 aix¨ª una experi¨¨ncia i una explicaci¨® que pretenem que recordin.
- Organitzaci¨® del temps: La durada aproximada per aquesta
 activitat ¨¦s d¡¯una sessi¨® de l¡¯¨¤rea de coneixement de medi. Cal dir
 per¨° que aquest material est¨¤ pensat tamb¨¦ per poder ser dut a
 terme en dues sessions, si aix¨ª ho consideres necessari el docent.
                                                                        10
 D¡¯aquesta manera al final de la primera part del v¨ªdeo, trobem una
 avaluaci¨® del concepte de moviment de rotaci¨®, a trav¨¦s de
 preguntes plantejades per Cotonet, que els nins hauran de
 respondre. En aquest moment podr¨ªem acabar la sessi¨® i continuar
 amb la a segona part del v¨ªdeo el seg¨¹ent dia, part en la qual es
 treballa el concepte de moviment de translaci¨®, i finalment s¡¯avalua
 el que s¡¯ha apr¨¨s de la mateixa manera que s¡¯avalua el concepte
 de moviment de rotaci¨®, afegint a m¨¦s a m¨¦s el que s¡¯havia apr¨¦s
 anteriorment en la primera sessi¨®.

 Tot i que segons el que el mestre consideri necessari podr¨¤ dur a
 terme el v¨ªdeo amb una sessi¨® o be amb dues, nosaltres per
 aquest projecte hem considerat que per el nostre grup classe amb
 una sessi¨® podr¨ªem explicar tot el que pretenem.

- Rol del docent:

 Abans: El docent hauria d¡¯encarregar-se d¡¯introduir el personatge
 de Cotonet, el nigul, despertant curiositat en els seus alumnes
 perqu¨¨ tinguin ganes de coneix-se¡¯l i viure aventures amb ell.
 D¡¯aquesta manera els alumnes veurien en Cotonet com un amic
 m¨¦s del grup i amb el qual es diverteixen i aprenen coses noves i
 interessants.
A m¨¦s, abans de comen?ar amb l¡¯explicaci¨®, ¨¦s important que el
docent expliqui als seus alumnes que el v¨ªdeo que veuran a
continuaci¨® es tracta d¡¯un v¨ªdeo de titelles, per tal de que els nins ja
estiguin avisats i aix¨ª quan reprodu?m el v¨ªdeo no es distreguin del
                                                                           11
seu contingut.

Durant la reproducci¨® del v¨ªdeo, el docent s¡¯ha d¡¯encarregar que
els alumnes estan entenent el que s¡¯est¨¤ explicant. El docent ha de
tenir en compte tamb¨¦ les sugger¨¨ncies que el mateix material fa.

A m¨¦s a m¨¦s, el docent s¡¯ha d¡¯encarregar que els alumnes s¡¯estan
portant b¨¦ i que no hi ha cap tipus de descontrol dins l¡¯aula. A
vegades el fet de rompre amb la rutina introduint activitats
innovadores, pot provocar tant d¡¯entusiasme en els alumnes fins
arribar al punt que es perd el control de l¡¯aula, no permetent aix¨ª
que es produeixi el proc¨¦s d¡¯ensenyament-aprenentatge que es
pretenia aconseguir.

A m¨¦s a m¨¦s el docent haur¨¤ de tenir certa compet¨¨ncia digital, per
tal de ser capa? de poder utilitzar els mitjans dels que disposem al
centre.

Despr¨¦s de dur a terme l¡¯activitat, el docent s¡¯encarregar¨¤ de
demanar als seus alumnes si els ha agradat con¨¨ixer a en Cotonet
o no i que ells expliquin el que vulguin al docent. D¡¯aquesta manera
el mestre podr¨¤ valorar si l¡¯activitat ha tingut ¨¨xit o no, si s¡¯ha
aconseguit l¡¯objectiu proposat anteriorment i si cal considerar la
possibilitat d¡¯usar el personatge de Cotonet, el nigul, per explicar
altres continguts, fins i tot continguts d¡¯altres ¨¤rees.
f. Formes d¡¯avaluaci¨® de l¡¯¨²s del material:

   Al final de la primera part del v¨ªdeo, trobem una avaluaci¨® del concepte de
   moviment de rotaci¨®, a trav¨¦s de preguntes plantejades per el mateix
   Cotonet i que els nins hauran de respondre. A la segona part del v¨ªdeo,        12
   en el qual es treballa el concepte de moviment de translaci¨®, s¡¯avalua de
   la mateixa manera si s¡¯ha apr¨¨s el contingut que es pretenia explicar,
   afegint a m¨¦s a m¨¦s el que s¡¯havia apr¨¦s anteriorment.

   Finalment, per tal de concloure la sessi¨®, trobem una activitat en la qual
   els nins es convertiran, de forma ordenada i per files, en planetes i, per
   tant, hauran de seguir     les instruccions que els donar¨¤ Cotonet. Amb
   aquesta activitat pretenem apropar els conceptes apresos a la realitat dels
   infants, que experimentin en primera persona amb el que han apr¨¦s i ens
   servir¨¤ a nosaltres com a docents per avaluar si hem aconseguit l¡¯objectiu
   per el qual va ser creat aquest material. observant que tots els nins saben
   quin moviment han de fer en cada ocasi¨®.

   Si el que volem saber ¨¦s si el nostre projecte ha tingut ¨¨xit o no entre els
   nostres alumnes, ja hem dit anteriorment que un dels rols del docent
   despr¨¨s de dur a terme l¡¯activitat era el de demanar als seus alumnes si
   els ha agradat con¨¨ixer a en Cotonet o no i quina impressi¨® han tingut.
   Tamb¨¦ es pot fer una enquesta als pares dels nins per saber si els
   alumnes els han explicat el que han fet a classe, si han notat que els seus
   fills estaven especialment entusiasmats, si estaven motivats i quina
   impressi¨® han tingut ells durant la realitzaci¨® del projecte.
4. REFER?NCIES I RECURSOS.

     a. Recomanaci¨® d¡¯altres recursos per treballar el tema: aquesta activitat
        forma part del conjunt d¡¯un projecte, per tant per aconseguir l¡¯objectiu per
        el qual ha estat creat, ¨¦s necessari que es duguin a terme a m¨¦s a m¨¦s         13
        d¡¯aquesta activitat, les dem¨¦s activitats proposades (activitats per dur a
        terme amb la pissarra digital i la WebQuest).
Ad

Recommended

PDF
Projecte tic
Esperanceta Jaume Mas
?
PDF
Projecte tic
Esperanceta Jaume Mas
?
PDF
Recull d'experi¨¨ncies escolars en v¨ªdeo a Catalunya
Dolors Masats
?
PDF
Guia did¨¤ctica: materials audiovisuals, V?DEO.
Desiree Ferrer
?
DOC
Cas 2 carme taula
Carme Vilar Ivern
?
PDF
Index
e3944813
?
PDF
Actgenerals
e3944813
?
PDF
Imatfixa
e3944813
?
PDF
Guiadidacticawebquest
Esperanceta Jaume Mas
?
PDF
Guia did¨¤ctica power point
Esperanceta Jaume Mas
?
PPT
Calculo de volumenes para movimientos de tierra
Edwin Alvaro Aparicio Castillo
?
PDF
Emeralda Resort Ninh Binh
Emeralda Management Group
?
PDF
Emeralda resort ninh binh facsheet
Emeralda Management Group
?
PDF
Emeralda resort ninh binh factsheetvn
Emeralda Management Group
?
PDF
Mobile design
FiddleFly
?
PPTX
4850 glenerinslideshow
David Speedie
?
PPTX
Diari d'Eloi
yomarcos
?
ODP
Parlem amb precisi¨®
ofontpla
?
PPTX
Winter gathering d_tjahjanto
Victor Samuel
?
PPTX
×ø·É»ú±Ê±è³Ù
rhou123
?
PPTX
Blanc i negre1
iristree2
?
DOC
Fairday thanks media alert
PrideWA
?
PDF
X-ISCKER
Jose Pinilla
?
PPTX
Colonial america
eidso1br
?
PDF
Kursplan V M
Camilla Verngren
?
PDF
Kursplan I B
Camilla Verngren
?
PDF
Social Media The New Emerging DNA
Jimmy Jay
?
PDF
Guia Did¨¤ctica. V¨ªdeo
Jaquel¨ªn Dur¨¢n Gil
?
PPTX
EL VIDEO A L'ENSENYAMENT EN EDUCACI? INFANTIL
nylevei21
?

More Related Content

Viewers also liked (20)

PDF
Guiadidacticawebquest
Esperanceta Jaume Mas
?
PDF
Guia did¨¤ctica power point
Esperanceta Jaume Mas
?
PPT
Calculo de volumenes para movimientos de tierra
Edwin Alvaro Aparicio Castillo
?
PDF
Emeralda Resort Ninh Binh
Emeralda Management Group
?
PDF
Emeralda resort ninh binh facsheet
Emeralda Management Group
?
PDF
Emeralda resort ninh binh factsheetvn
Emeralda Management Group
?
PDF
Mobile design
FiddleFly
?
PPTX
4850 glenerinslideshow
David Speedie
?
PPTX
Diari d'Eloi
yomarcos
?
ODP
Parlem amb precisi¨®
ofontpla
?
PPTX
Winter gathering d_tjahjanto
Victor Samuel
?
PPTX
×ø·É»ú±Ê±è³Ù
rhou123
?
PPTX
Blanc i negre1
iristree2
?
DOC
Fairday thanks media alert
PrideWA
?
PDF
X-ISCKER
Jose Pinilla
?
PPTX
Colonial america
eidso1br
?
PDF
Kursplan V M
Camilla Verngren
?
PDF
Kursplan I B
Camilla Verngren
?
PDF
Social Media The New Emerging DNA
Jimmy Jay
?
Guiadidacticawebquest
Esperanceta Jaume Mas
?
Guia did¨¤ctica power point
Esperanceta Jaume Mas
?
Calculo de volumenes para movimientos de tierra
Edwin Alvaro Aparicio Castillo
?
Emeralda Resort Ninh Binh
Emeralda Management Group
?
Emeralda resort ninh binh facsheet
Emeralda Management Group
?
Emeralda resort ninh binh factsheetvn
Emeralda Management Group
?
Mobile design
FiddleFly
?
4850 glenerinslideshow
David Speedie
?
Diari d'Eloi
yomarcos
?
Parlem amb precisi¨®
ofontpla
?
Winter gathering d_tjahjanto
Victor Samuel
?
×ø·É»ú±Ê±è³Ù
rhou123
?
Blanc i negre1
iristree2
?
Fairday thanks media alert
PrideWA
?
X-ISCKER
Jose Pinilla
?
Colonial america
eidso1br
?
Kursplan V M
Camilla Verngren
?
Kursplan I B
Camilla Verngren
?
Social Media The New Emerging DNA
Jimmy Jay
?

Similar to Guia did¨¤ctica v¨ªdeo (20)

PDF
Guia Did¨¤ctica. V¨ªdeo
Jaquel¨ªn Dur¨¢n Gil
?
PPTX
EL VIDEO A L'ENSENYAMENT EN EDUCACI? INFANTIL
nylevei21
?
PPTX
Tema 13: El v¨ªdeo en l'ensenyament i la formaci¨®
Patriciasanz38
?
PDF
SELECCI? DE RECURSOS SEGONS L'ESTRAT?GIA DID?CTICA
Marta Oliver
?
PDF
Guia did¨¤ctica (presentacions mmi)
Maria Sampol Hern¨¤ndez
?
DOCX
Guia did¨¤ctica video
laura garau
?
PDF
Guia did¨¤ctica taller v¨ªdeo
Marinaramon
?
DOCX
Guia Did¨¤ctica v¨ªdeo: Mallorca
Ana Laura FerrrandisBonnin
?
DOCX
Guia did?€ctica conte audiovisual
albajim
?
ODT
Gu¨ªa didactica v¨ªdeo
Alex Henry
?
DOCX
Guia did¨¤ctica
Antonia Maria Catal¨¤ Morro
?
DOC
Guia didactica ecoplaneta
BeaExojo
?
DOC
Guia didactica reciclatge
BeaExojo
?
PDF
Guia did¨¤ctica video
valcalde
?
DOCX
Gu¨ªa did¨¤ctica conte audiovisual
Melani GuePe
?
PDF
Imatseq
e3944813
?
DOCX
Fem un minicurt amb fotos "STOP MOTION"
Gloria Cid
?
PDF
GUIA DID?CTICA MMI III
marina-tic
?
PDF
Projecte v¨ªdeo a les aules
vanerale
?
PDF
Gu¨ªa did¨¤ctica v¨ªdeo
Elvira Gonzalez
?
Guia Did¨¤ctica. V¨ªdeo
Jaquel¨ªn Dur¨¢n Gil
?
EL VIDEO A L'ENSENYAMENT EN EDUCACI? INFANTIL
nylevei21
?
Tema 13: El v¨ªdeo en l'ensenyament i la formaci¨®
Patriciasanz38
?
SELECCI? DE RECURSOS SEGONS L'ESTRAT?GIA DID?CTICA
Marta Oliver
?
Guia did¨¤ctica (presentacions mmi)
Maria Sampol Hern¨¤ndez
?
Guia did¨¤ctica video
laura garau
?
Guia did¨¤ctica taller v¨ªdeo
Marinaramon
?
Guia Did¨¤ctica v¨ªdeo: Mallorca
Ana Laura FerrrandisBonnin
?
Guia did?€ctica conte audiovisual
albajim
?
Gu¨ªa didactica v¨ªdeo
Alex Henry
?
Guia didactica ecoplaneta
BeaExojo
?
Guia didactica reciclatge
BeaExojo
?
Guia did¨¤ctica video
valcalde
?
Gu¨ªa did¨¤ctica conte audiovisual
Melani GuePe
?
Imatseq
e3944813
?
Fem un minicurt amb fotos "STOP MOTION"
Gloria Cid
?
GUIA DID?CTICA MMI III
marina-tic
?
Projecte v¨ªdeo a les aules
vanerale
?
Gu¨ªa did¨¤ctica v¨ªdeo
Elvira Gonzalez
?
Ad

Guia did¨¤ctica v¨ªdeo

  • 2. GUIA DID?CTICA DEL VIDEO 1. FITXA T?CNICA DEL MATERIAL: 2 a. T¨ªtol del material: Les aventures de Cotonet, el nigul. b. Nom dels autors: Elisabet Serra Comas i Esperan?a Jaume Mas. c. Col¡¤laboradors: Aina Sastre Segu¨ª, Francina Ensenyat Parets, Nuria Coll Cantero, Mar¨ªa Folch Mayol i Maria de Lluc Fiol Cantallops. d. Any de producci¨®: 2013. e. Idioma: Catal¨¤. f. Durada estimada: 1 sessi¨®. g. Especificacions t¨¨cniques: Es necessita un ordinador, amb un programa de reproducci¨® de v¨ªdeo, connectat a un projector i una pantalla desplegable on poder-hi projectar la imatge. h. Aspectes generales sobre la instal¡¤laci¨® i utilitzaci¨® del programa: Reproduir el v¨ªdeo i en el cas de desitjar-ho, posar pausa en els moments en que la pr¨°pia gravaci¨® ho recomana. i. Breu descripci¨®: - Objectius: Treballar de forma interactiva els conceptes de moviment de rotaci¨® i moviment de translaci¨® de la Terra, per tal de despertar la curiositat dels alumnes i motivar-los en el desenvolupament global del projecte.
  • 3. - Destinataris: Segon curs del primer cicle d¡¯Educaci¨® Prim¨¤ria. - Context educatiu: Col¡¤legi Ramon Llull de Santa Maria del Cam¨ª. - ?rea d'intervenci¨®: Coneixement del medi. 3
  • 4. 2. PRESENTACI? DEL MATERIAL: a. Descripci¨® del material: Es tracta d¡¯un v¨ªdeo protagonitzat per Cotonet, el nigul, un personatge creat per nosaltres amb la intenci¨® de motivar als alumnes i, mitjan?ant la interacci¨® amb ells, en Cotonet ens ajudar¨¤ a 4 aprofundir en els conceptes a tractar. A m¨¦s, el propi v¨ªdeo est¨¤ pensat per dur a terme l¡¯avaluaci¨® dels continguts explicats a partir de la interacci¨® dels nins amb els personatges i de la pr¨°pia experi¨¨ncia dels alumnes. b. Estructura: El v¨ªdeo comen?a introduint el personatge de Cotonet, el qual convida als alumnes a anar a viure aventures amb ell. Aleshores viatgen fins a l¡¯espai, on es troben amb el Senyor Planeta, el qual s¡¯encarregar¨¤ d¡¯explicar els continguts que anem a treballar. Durant la reproducci¨®, el mestre disposar¨¤ de diferents ocasions en les quals podr¨¤ posar en pausa el v¨ªdeo per tal de dur a terme una pluja d¡¯idees amb els alumnes, contestar una pregunta que plantegi algun dels personatges o els propis alumnes, o simplement, tornar a explicar alguna cosa que no s¡¯hagi ent¨¨s. Al final de la primera part del v¨ªdeo, trobem una avaluaci¨® del concepte de moviment de rotaci¨®, a trav¨¦s de preguntes plantejades per Cotonet, que els nins hauran de respondre. La segona part del v¨ªdeo, en el qual es treballa el concepte de moviment de translaci¨®, s¡¯avalua de la mateixa manera, afegint el que s¡¯ha apr¨¦s anteriorment.
  • 5. Finalment, per tal de concloure la sessi¨®, trobem una activitat en la qual els nins es convertiran, de forma ordenada, en planetes i, per tant, hauran de seguir les instruccions que els donar¨¤ Cotonet. Amb aquesta activitat pretenem apropar els conceptes apresos a la realitat dels infants i que 5 experimentin en primera persona amb el que han apr¨¦s. *Per veure m¨¦s detalladament la miniatura de cadascuna de les pantalles i les relacions entre cadascuna d¡¯elles, veure annex 1.
  • 6. 3. GUIA D¡¯?S DID?CTIC: PLANIFICACI? a. Destinataris: El v¨ªdeo est¨¤ pensat per alumnes de segon curs de Prim¨¤ria, ¨¦s a dir, alumnes entre 7 i 8 anys. 6 Els alumnes disposen de les capacitats cognitives necess¨¤ries per poder accedir als continguts que se¡¯ls explicaran, aix¨ª com tamb¨¦ tenen els coneixements previs necessaris per poder seguir l¡¯explicaci¨®, coneixements que varen adquirir durant el curs passat. Aquest ¨¦s un material que est¨¤ pensat i dissenyat perqu¨¨ tots els alumnes puguin entendre mitjan?ant la seva utilitzaci¨® els conceptes de moviment de rotaci¨® i moviment de translaci¨®. En cas d¡¯haver-hi alumnes que presentin necessitats educatives de suport educatiu, considerem que aquests alumnes no tindran cap tipus de problema per poder entendre els conceptes que s¡¯expliquen durant la reproducci¨® del v¨ªdeo, ja que el fet de fer l¡¯explicaci¨® utilitzant aquest mitj¨¤ facilita poder entendre-ho millor. Ja que sabem que els conceptes de moviment de rotaci¨® i moviment de translaci¨® s¨®n conceptes dif¨ªcils d¡¯entendre degut al seu nivell d¡¯abstracci¨®, hem elegit utilitzar el v¨ªdeo, pensant que aix¨ª aconseguim apropar i fer m¨¦s tangibles els continguts que explicarem. Est¨¤ clar que el fet d¡¯utilitzar un mitj¨¤ tan visual per dur a terme l¡¯explicaci¨® d¡¯ambd¨®s conceptes, permetr¨¤ als nostres alumnes entendre millor el que s¡¯ha explicat i d¡¯aquesta manera aconseguirem un aprenentatge significatiu.
  • 7. Hem decidit utilitzar un personatge com en Cotonet, el nigul, ja que d¡¯aquesta manera ens apropem a la realitat dels nostres alumnes i pretenem aix¨ª captar la seva atenci¨®, motivant-los i creant en ells la necessitat i el desig de con¨¨ixer i viure aventures amb en Cotonet, el 7 nigul. Volem que els nins el vegin com un personatge que els desperta curiositat, com puguin veure per exemple a qualsevol personatge de la televisi¨®. Si resulta que amb en Cotonet, el nigul, els nins responen positivament i ens adonem que aquest personatge i els altres que apareixen durant el nostre projecte ens s¨®n ¨²tils per explicar continguts que volem treballar, es pot considerar l¡¯opci¨® de crear nou material per explicar nous conceptes i continguts. Es podria utilitzar tamb¨¦ el personatge de Cotonet, el nigul, per explicar continguts d¡¯altres ¨¤rees de coneixement. b. Compet¨¨ncies: Les compet¨¨ncies b¨¤siques que es treballen amb aquest material s¨®n les seg¨¹ents: - Autonomia i iniciativa personal. - Tractament de la informaci¨® i compet¨¨ncia digital. - Compet¨¨ncia per aprendre a aprendre. - Compet¨¨ncia en comunicaci¨® ling¨¹¨ªstica. - Compet¨¨ncia social i ciutadana. - Compet¨¨ncia en el coneixement i interacci¨® amb el m¨®n f¨ªsic.
  • 8. c. Objectius: Treballar de forma interactiva els conceptes de moviment de rotaci¨® i moviment de translaci¨® de la Terra, per tal de despertar la curiositat dels alumnes i motivar-los. d. Continguts: Els continguts que determina el curr¨ªculum per aquest cicle i 8 que es treballen amb aquest material s¨®n: - El concepte de moviment de rotaci¨®. - El concepte de moviment de translaci¨®. e. Utilitzaci¨® del material: - Activitats educatives per treballar amb el material: Abans: Una activitat inicial que podria fer-se ¨¦s una pluja d¡¯idees amb l¡¯objectiu de veure que saben els alumnes del tema que se¡¯ls explicar¨¤. D¡¯aquesta manera el docent tindria una primera impressi¨® sobre els coneixements previs que tenen els alumnes sobre el tema, i podria aix¨ª considerar la necessitat d¡¯incidir m¨¦s o manco en l¡¯explicaci¨®. Durant: Hi ha moments que el mateix v¨ªdeo suggereix al docent aturar la gravaci¨® per tal de poder dur a terme una pluja d¡¯idees sobre una pregunta que ha fet en Cotonet. D¡¯aquesta manera el docent pot esbrinar quins coneixements tenen i qu¨¨ saben els alumnes sobre el tema a explicar, aix¨ª com tamb¨¦ pot utilitzar aquesta aturada per despertar en ells una motivaci¨® i un inter¨¨s que far¨¤ que els nins gaudeixen m¨¦s de l¡¯explicaci¨® que va a continuaci¨®.
  • 9. Despr¨¦s: Com tamb¨¦ es veu amb el v¨ªdeo, hem dissenyat una activitat final en la qual els nins es convertiran, de forma ordenada i tal com els mana en Cotonet, en planetes i, per tant, hauran de seguir les instruccions que els donar¨¤ Cotonet. Aquest n¡¯¨¦s un 9 exemple de possible activitat a dur a terme posteriorment de l¡¯explicaci¨® del v¨ªdeo, per¨° se¡¯n poden pensar moltes de diferents. - Agrupament: Aquest material est¨¤ pensat per ser treballat en gran grup, ja que en Cotonet fa refer¨¨ncia a ¡°nins¡± en plural i quan demana alguna pregunta es dirigeix a m¨¦s d¡¯un nin. Aix¨ª que ¨¦s un material ideal per treballar tota la classe alhora. - Organitzaci¨® de l¡¯espai: Per dur a terme aquesta activitat col¡¤locarem la classe en tres files, ja que com es pot veure al final del v¨ªdeo, ser¨¤ necess¨¤ria aquesta distribuci¨® per poder dur a terme l¡¯activitat final que hauran de realitzar els alumnes. D¡¯aquesta manera tindrem tres files de nins col¡¤locades mirant cap a la pantalla, posteriorment desplegada i on es projectaran les imatges del v¨ªdeo. Els nins estaran asseguts ¨²nicament amb la cadira, havent retirat anteriorment les taules per tal de crear l¡¯efecte cinema i aconseguir rompre amb la rutina di¨¤ria proporcionant-los aix¨ª una experi¨¨ncia i una explicaci¨® que pretenem que recordin.
  • 10. - Organitzaci¨® del temps: La durada aproximada per aquesta activitat ¨¦s d¡¯una sessi¨® de l¡¯¨¤rea de coneixement de medi. Cal dir per¨° que aquest material est¨¤ pensat tamb¨¦ per poder ser dut a terme en dues sessions, si aix¨ª ho consideres necessari el docent. 10 D¡¯aquesta manera al final de la primera part del v¨ªdeo, trobem una avaluaci¨® del concepte de moviment de rotaci¨®, a trav¨¦s de preguntes plantejades per Cotonet, que els nins hauran de respondre. En aquest moment podr¨ªem acabar la sessi¨® i continuar amb la a segona part del v¨ªdeo el seg¨¹ent dia, part en la qual es treballa el concepte de moviment de translaci¨®, i finalment s¡¯avalua el que s¡¯ha apr¨¨s de la mateixa manera que s¡¯avalua el concepte de moviment de rotaci¨®, afegint a m¨¦s a m¨¦s el que s¡¯havia apr¨¦s anteriorment en la primera sessi¨®. Tot i que segons el que el mestre consideri necessari podr¨¤ dur a terme el v¨ªdeo amb una sessi¨® o be amb dues, nosaltres per aquest projecte hem considerat que per el nostre grup classe amb una sessi¨® podr¨ªem explicar tot el que pretenem. - Rol del docent: Abans: El docent hauria d¡¯encarregar-se d¡¯introduir el personatge de Cotonet, el nigul, despertant curiositat en els seus alumnes perqu¨¨ tinguin ganes de coneix-se¡¯l i viure aventures amb ell. D¡¯aquesta manera els alumnes veurien en Cotonet com un amic m¨¦s del grup i amb el qual es diverteixen i aprenen coses noves i interessants.
  • 11. A m¨¦s, abans de comen?ar amb l¡¯explicaci¨®, ¨¦s important que el docent expliqui als seus alumnes que el v¨ªdeo que veuran a continuaci¨® es tracta d¡¯un v¨ªdeo de titelles, per tal de que els nins ja estiguin avisats i aix¨ª quan reprodu?m el v¨ªdeo no es distreguin del 11 seu contingut. Durant la reproducci¨® del v¨ªdeo, el docent s¡¯ha d¡¯encarregar que els alumnes estan entenent el que s¡¯est¨¤ explicant. El docent ha de tenir en compte tamb¨¦ les sugger¨¨ncies que el mateix material fa. A m¨¦s a m¨¦s, el docent s¡¯ha d¡¯encarregar que els alumnes s¡¯estan portant b¨¦ i que no hi ha cap tipus de descontrol dins l¡¯aula. A vegades el fet de rompre amb la rutina introduint activitats innovadores, pot provocar tant d¡¯entusiasme en els alumnes fins arribar al punt que es perd el control de l¡¯aula, no permetent aix¨ª que es produeixi el proc¨¦s d¡¯ensenyament-aprenentatge que es pretenia aconseguir. A m¨¦s a m¨¦s el docent haur¨¤ de tenir certa compet¨¨ncia digital, per tal de ser capa? de poder utilitzar els mitjans dels que disposem al centre. Despr¨¦s de dur a terme l¡¯activitat, el docent s¡¯encarregar¨¤ de demanar als seus alumnes si els ha agradat con¨¨ixer a en Cotonet o no i que ells expliquin el que vulguin al docent. D¡¯aquesta manera el mestre podr¨¤ valorar si l¡¯activitat ha tingut ¨¨xit o no, si s¡¯ha aconseguit l¡¯objectiu proposat anteriorment i si cal considerar la possibilitat d¡¯usar el personatge de Cotonet, el nigul, per explicar altres continguts, fins i tot continguts d¡¯altres ¨¤rees.
  • 12. f. Formes d¡¯avaluaci¨® de l¡¯¨²s del material: Al final de la primera part del v¨ªdeo, trobem una avaluaci¨® del concepte de moviment de rotaci¨®, a trav¨¦s de preguntes plantejades per el mateix Cotonet i que els nins hauran de respondre. A la segona part del v¨ªdeo, 12 en el qual es treballa el concepte de moviment de translaci¨®, s¡¯avalua de la mateixa manera si s¡¯ha apr¨¨s el contingut que es pretenia explicar, afegint a m¨¦s a m¨¦s el que s¡¯havia apr¨¦s anteriorment. Finalment, per tal de concloure la sessi¨®, trobem una activitat en la qual els nins es convertiran, de forma ordenada i per files, en planetes i, per tant, hauran de seguir les instruccions que els donar¨¤ Cotonet. Amb aquesta activitat pretenem apropar els conceptes apresos a la realitat dels infants, que experimentin en primera persona amb el que han apr¨¦s i ens servir¨¤ a nosaltres com a docents per avaluar si hem aconseguit l¡¯objectiu per el qual va ser creat aquest material. observant que tots els nins saben quin moviment han de fer en cada ocasi¨®. Si el que volem saber ¨¦s si el nostre projecte ha tingut ¨¨xit o no entre els nostres alumnes, ja hem dit anteriorment que un dels rols del docent despr¨¨s de dur a terme l¡¯activitat era el de demanar als seus alumnes si els ha agradat con¨¨ixer a en Cotonet o no i quina impressi¨® han tingut. Tamb¨¦ es pot fer una enquesta als pares dels nins per saber si els alumnes els han explicat el que han fet a classe, si han notat que els seus fills estaven especialment entusiasmats, si estaven motivats i quina impressi¨® han tingut ells durant la realitzaci¨® del projecte.
  • 13. 4. REFER?NCIES I RECURSOS. a. Recomanaci¨® d¡¯altres recursos per treballar el tema: aquesta activitat forma part del conjunt d¡¯un projecte, per tant per aconseguir l¡¯objectiu per el qual ha estat creat, ¨¦s necessari que es duguin a terme a m¨¦s a m¨¦s 13 d¡¯aquesta activitat, les dem¨¦s activitats proposades (activitats per dur a terme amb la pissarra digital i la WebQuest).