2. แผนการจัดการเรียนรู้เพื่อพัฒนาทักษะการฟัง
กลุ่มสาระการเรียนรู้ภาษาต่างประเทศวิชาภาษาอังกฤษ ชั้นมัธยมศึกษาปีที่ 1
Unit: Myself
Topic: Personal experiences: Past events
วันที่สอน วันที่ .........เดือน............................ พ.ศ. .................
1. จุดประสงค์การเรียนรู้
1. ฟังเรื่อง Weekend แล้วสามารถเรียงลาดับเหตุการณ์ได้ถูกต้อง
(While-listening 1, Putting information in order, หน้า 50)
2. ฟังเรื่อง Weekend แล้วสามารถตอบคาถามเกี่ยวกับเรื่องที่ฟังได้
(While-listening 2, True or false, หน้า 50)
3. เขียนและพูดสรุปใจความสาคัญของบทสนทนาได้อย่างถูกต้อง (Post-listening, Task listening,
หน้า 47, Repeating strategy)
2. ตัวชี้วัด
ต 1.1.1 ม.1/4 ระบุหัวข้อเรื่อง (topic) ใจความสาคัญ (main idea) และตอบคาถามจากการฟัง
และอ่านบทสนทนา นิทาน และเรื่องสั้น (While-listening 1, Putting information in order), (While-
listening 2, True or false), (Post-listening, Task listening)
3. 3. เนื้อหา
Vocabulary: weekend, messy, boring, ferret, beautiful, clean
Structure: Simple Past Tense
Simple Past Tense indicates that an action is in the past relative to the speaker or writer.
Example: I saw a ferret.
It was a beautiful sunny day.
4. กลยุทธ์การเรียนรู้ภาษา (Language learning strategy)
Direct strategy – Cognitive strategy--
5. สื่อการเรียนรู้
1. Power Point
2. วีดีโอนาเข้าเรื่อง Did you have a good weekend?
3. แถบเสียงเรื่อง Weekend
4. Activity 1, 2, 3
6. กิจกรรมการเรียนรู้
ครู นักเรียน
Pre-listening
1.ครูให้นักเรียนฟังเพลง Did you have a good
weekend? เพื่อนาเข้าสู่บทเรียน
2. ครูถามคาถามนักเรียนเกี่ยวกับวีดีโอที่ได้ดู เช่น
- Did she have a good weekend?
-What did she do on her weekend?
-What did he do on her weekend?
1. นักเรียนฟังเพลง Did you have a good
weekend? นาเข้าสู่บทเรียน
2.นักเรียนตอบคาถามครูจากวิดีโอที่ได้ดู เช่น
- Yes, she did.
- She went to the concert and the movies.
- He went camping and hiking.
4. 3. ครูแจก text 1ให้นักเรียนทุกคน แล้วเปิด Power
Point อธิบายคาศัพท์ให้นักเรียนฟังและออกเสียงตาม
4. ครูทบทวนคาศัพท์เพื่อตรวจสอบความเข้าใจของ
นักเรียนจากคาอธิบายความหมายของคาศัพท์
5. ครูแจก text 2 ให้นักเรียนทุกคน แล้วอธิบาย
โครงสร้างไวยากรณ์จาก Power Point ให้นักเรียนฟัง
และทาความเข้าใจ
6. ครูตรวจสอบความเข้าใจในโครงสร้างไวยากรณ์ของ
นักเรียนโดยถามคาถามจาก Power Point
7. ครูเปิดเสียงเรื่อง Weekend ให้นักเรียนฟัง 2 รอบ
8. ครูถามคาถามนักเรียนเกี่ยวกับเรื่องที่ฟังเพื่อตรวจสอบ
ความเข้าใจ เช่น
- What did Shirley talk about?
- What animals did she see?
-What did she saw at the art museum?
While-listening 1
Putting information in order
1. ครูอธิบายขั้นตอนการทากิจกรรมโดย
- ครูเปิดแถบเสียง เรื่อง Weekend ให้นักเรียนฟัง
2 รอบ
- ครูให้นักเรียนทุกคนเรียงลาดับเหตุการณ์จากบท
สนทนาได้ถูกต้อง
2. ครูให้เวลานักเรียนทุกคนในการทากิจกรรม 10 นาที
3. ครูเฉลยและให้คะแนน
While-listening 2
True or false
1. ครูแจกใบงาน True or false ให้นักเรียนทุกคน
2. ครูอธิบายขั้นตอนการทากิจกรรม โดยให้นักเรียนทา
3. นักเรียนรับ text 1 จากครู แล้วฟังครูอธิบาย
คาศัพท์และออกเสียงตาม
4. นักเรียนบอกคาศัพท์จากคาอธิบายความหมาย
ของคาศัพท์ที่ครูให้
5.นักเรียนรับ text 2 จากครู แล้วฟังและทาความ
เข้าใจโครงสร้างไวยากรณ์จากPower Point
6. นักเรียนตอบคาถามโครงสร้างไวยากรณ์ที่ครูถาม
จาก Power Point
7. นักเรียนฟังเสียงเรื่อง Weekend 2 รอบ
8. นักเรียนตอบคาถามครูจากเรื่องที่ได้ฟังเพื่อ
ตรวจสอบความเข้าใจ เช่น
- Shirley talked about her weekend, doing
chores, taking in nature and some art.
- She saw a ferret and an ibis.
- She saw pictures, paintings, photographs
and sculptures.
1. นักเรียนทุกคนฟังครูอธิบายขั้นตอนการทา
กิจกรรม
2. นักเรียนทุกคนทากิจกรรม 10 นาที
3. นักเรียนทุกคนฟังเฉลย
1. นักเรียนทุกคนรับใบงาน True or false
2. นักเรียนฟังขั้นตอนการทากิจกรรมอย่างตั้งใจ
7. Text 1
Vocabulary
Text 2
Structur
weekend (n.) the period from Friday evening through Sunday
evening, especially regarded as a time for relax
Ex. how was your weekend?
messy (adj.) untidy or dirty
Ex. cats are messy.
boring (adj.) not interesting
Ex. It’s kind of boring.
ferret (n.) a small animal with a long thin body, used to hunt
rats and rabbits
Ex. I saw a ferret.
beautiful (adj.) having beauty, extremely attractive to look at
Ex. It was a beautiful sunny day.
clean (v.) make (something or someone) free of dirt, marks, or
mess, especially by washing, wiping, or brushing.
Ex. I have to clean the bathroom and then the kitchen.
8. Text 2
Structure
Past simple Tense
Simple Past Tense indicates that an action is in the past relative to the speaker or writer.
when the time period has finished: "We went to Chicago last Christmas."
when the time period is definite: "We visited Mom last week."
with for, when the action is finished: "I worked with the FBI for two months."
Regular verbs use the verb's base form (scream, work) plus the -ed ending (screamed,
worked). Irregular verbs alter their form in some other way (slept, drank, drove)
9. Questions in the Past Tense
We use did to make a question in the past tense.
The main verb (live in the example above) is in its base form (of the infinitive).
The auxiliary did shows that the question is in the past tense.
Negative sentences in the Past Tense
We use didn't (did not) to make a negative sentence in the past tense.
Present: Do they live in France?
Past: Did they live in France?
Present: They don't live in Canada.
Past: They didn't live in Canada.
Did John come to
party yesterday?
He didn't come to my party.
10. Text 3
Conversation
Josh: Hey, Shirley.
Shirley: Hey, Josh.
Josh: So how was your weekend?
Shirley: Hmm, quite busy this weekend.
Josh: Really? Those are hard. So what did you do on Saturday?
Shirley: Well, Saturday morning, I usually clean the house.
Yeah. It’s kind of boring, but I have to clean the bathroom and then the
kitchen, and then the lounge room because I have lots of cats. And the cats
leave hair everywhere. So I always have to clean on Saturday mornings.
Josh: Yes, cats are messy. So what did you do on Sunday?
Shirley: Well, Sunday afternoon, I went for a walk up the mountain.
It was a beautiful sunny day. There were no clouds in the sky.
Josh: Wow.
Shirley: It was gorgeous. So I walked up the mountain and I saw a ferret.
They’re a little furry animal, four legs, tail—not like a rabbit, but about the
same size as a rabbit.
Josh: Okay.
Shirley: And they’re kind of gold brown color.
Josh: Wow, did you see any other animals on your walk?
Shirley: No. I didn’t see any other animals on the ground. But I did see a beautiful
bird flying in the sky.
Josh: Wow. Do you know what kind?
Shirley: I think it was an ibis. It’s a big bird that usually walks in the water. It has long
legs and it was white with a black head.
Josh: Oh, that sounds like you had a great weekend.
Shirley: Yeah, it was good. Thanks.
11. Language learning strategy: Repeating
(Task listening: Post-listening)
This strategy is to repeatedly listen to native speakers of the new
language on a tape or record, with or without silent rehearsal. Students
might listen to the passage more than once to understand it more
completely.
In writing, repeating strategy is revising, that is, going through a
written draft in detail or sometimes a conclusion or summary.
12. While-listening 1
Putting information in order
Directions : Listen the audio two times and number the situations in correct order,
from 1-5.
The situations
__________ Shirley saw a ferret and an ibis.
__________ Shirley cleaned the lounge room.
__________ Shirley cleaned the kitchen.
__________ Shirley saw a ferret and an ibis.
__________ Shirley cleaned the bathroom.
Name__________________________________Student ID________________Class___________
13. While-listening 2
True or false
Directions : Listen to the audio and choose true or false.
True False
1) Shirley did cleaning on Sunday morning.
2) Shirley had to clean because her dogs left their hair.
3) Shirley went hiking before she cleaned.
4) Shirley saw a parrot and an ibis.
5) A ferret is smaller than a rabbit.
6) Shirley saw many animals on the ground.
7) When Shirley walked up the mountain, there was not cloudy.
Name__________________________________Student ID________________Class___________
14. Post-listening
Task listening
Directions: Listen to the audio repeatedly and summarize the conversation by creating
Branching diagram. Then present your work in front of the class.
Name__________________________________Student ID________________Class___________
Shirley’s weekend activities
Saturday Sunday