際際滷

際際滷Share a Scribd company logo
2
Most read
3
Most read
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh : 17.08.15
Subjek : Matematik
Kelas : 5 Arif
Jumlah Pelajar : 43 orang
Masa : 60 minit
Waktu : 10.30 a.m.  11.30 a.m.
Topik : Sukatan dan Geometri
Bidang
Pembelajaran
Standard
kandungan
Standard
Pembelajaran
: Panjang
: 12.1 Penukaran unit panjang dalam perpuluhan dan pecahan
: (i) Menukar unit ukuran panjang melibatkan:
(a) millimeter dan sentimeter
(b) sentimeter dan meter
(c) meter dan kilometer
dalam perpuluhan hingga tiga tempat perpuluhan.
(ii) Menukar unit ukuran panjang melibatkan:
(a) millimeter dan sentimeter
(b) sentimeter dan meter
(c) meter dan kilometer
dalam pecahan.
Objektif
Pembelajaran
: Menukar unit ukuran panjang melibatkan millimeter, sentimeter, meter
dan kilometer dan bentuk perpuluhan dan pecahan.
Hasil
Pembelajaran
: Pada akhir pembelajaran, murid dapat
i. Mengukur panjang objek yang dinyatakan dan menukarkan
dalam bentuk pecahan dan perpuluhan.
ii. Menukar unit panjang dalam unit millimeter, sentimeter, meter
dan kilometer.
Pengetahuan
Sedia Ada (PSA)
: Murid telah mempelajari perkaitan antara unit panjang dalam
Tahun 4.
Kemahiran
Berfikir
: Menukar unit panjang untuk mendapatkan jawapan dalam unit yang
dinyatakan.
Penerapan Nilai : Bekerjasama, semangat ingin tahu.
Bahan Bantu
Mengajar
: Pita pengukur, pembaris, tali, benang, slaid PPT, lembaran kerja,
dadu, permainan ular.
Fasa Cadangan aktiviti Cadangan komunikasi
Persediaan
Pemerhatian dan
analisis
(5 minit)
Beg kertas berisi bahan mahjud
 pembaris panjang, pembaris
pendek, pita pengukur,
benang, tali
1. Guru mengeluarkan sebuah beg.
2. Murid- murid cuba meneka alat- alat yang
terdapat di dalam beg tersebut.
3. Guru mengeluarkan dan memperkenalkan alatan
tersebut.
3. Guru memperkenalkan tajuk pembelajaran
kepada murid.
Imaginasi
Penambahbaikan
Menilai
(15 minit)
Slaid PPT 1. Guru menerangkan konsep penukaran unit
panjang dalam unit millimeter, sentimeter, meter
dan kilometer kepada bentuk pecahan dan
perpuluhan.
2. Guru menunjukkan beberapa contoh bagi
memperkukuhkan pemahaman murid.
3. Guru menanyakan beberapa soalan kepada
murid.
Perkembangan
Penambahbaikan
Menilai
(19 minit)
Mengukur objek dan
menukarkan kepada unit yang
berlainan
1. Murid diberikan senarai objek yang perlu diukur.
2. Murid dikehendaki mengukur panjang objek dan
menukarkan dalam unit yang dinyatakan.
3. Murid diberikan masa untuk menyiapkan tugasan
yang diberi.
4. Guru menyemak hasil kerja murid dan
memberikan bantuan sekiranya perlu.
5. Guru membincangkan jawapan bersama murid.
Tindakan
Pelaksanaan
(18 minit)
Permainan Ular 1. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
2. Setiap kumpulan diberikan papan permainan
ular, dadu dan set kad soalan.
3. Murid diberi penerangan akan peraturan dan
cara bermain permainan tersebut.
4. Murid bermain dalam kumpulan, di mana mereka
perlu menukarkan unit panjang dalam bentuk lain
seperti yang tertera di dalam set kad soalan.
3. Guru memantau murid dan memberikan bantuan
sekiranya perlu.
Pentaksiran
(4 minit)
Rumusan 1. Guru merumus pembelajaran diikuti dengan sesi
soal jawab mengenai nilai-nilai di dalam
pembelajaran.
2. Murid- murid diberikan lembaran kerja bagi
memperkukuhkan pemahaman mereka.
RPH Matematik Tahun 5 KSSR
Ad

Recommended

Rph bunyi haiwan
Rph bunyi haiwan
Iry Said
contoh rph
contoh rph
Shamsul Azrul Saari
RPI murid berkeperluan khas
RPI murid berkeperluan khas
Harry Elson Anderson (IPGK Pulau Pinang)
Topik 3 implikasi kepelbagaian sosio budaya terhadap 3
Topik 3 implikasi kepelbagaian sosio budaya terhadap 3
share with me
Rph kolaj rama-rama
Rph kolaj rama-rama
Nur Farhana Azman
Jsu Matematik sekolah rendah
Jsu Matematik sekolah rendah
Ling Jie Wong
Soalan objektif aneka pilihan
Soalan objektif aneka pilihan
Institut Pendidikan Guru Kampus Darulaman
Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan Khas
Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan Khas
Nur Kareena
Rph perbincangan 1
Rph perbincangan 1
norihaharino
Nota Padat EDUP3073 - Budaya dan Pembelajaran
Nota Padat EDUP3073 - Budaya dan Pembelajaran
Ahmad Fahmi
cont0h2 utk set induksi PJ...
cont0h2 utk set induksi PJ...
Nurfaten Ismail
DP PBD T3 2020 KESELURUHAN.ppt
DP PBD T3 2020 KESELURUHAN.ppt
JayaSheela22
Pernyataan profesional
Pernyataan profesional
Sella Yunik
Buku Log BSMM
Buku Log BSMM
Valentinahl
Pembelajaran kooperatif
Pembelajaran kooperatif
Mokhzani Fadir
Pakaian seragam pandu puteri raja
Pakaian seragam pandu puteri raja
ssuserc47642
Kepentingan pentaksiran
Kepentingan pentaksiran
cikgusuepkhas
8 Penerangan Umum Pendekatan Bertema.pptx
8 Penerangan Umum Pendekatan Bertema.pptx
MOHDFAIRUZBINALIKPMG
Rubrik pemarkahan holistik
Rubrik pemarkahan holistik
忰惆 悖惆惡
RPH Pecahan Tahun 1
RPH Pecahan Tahun 1
Fa Qistina
Rancangan pengajaran harian matematik tahun 1
Rancangan pengajaran harian matematik tahun 1
Oleen Hussin
PRKA3012 Pengajaran Makro
PRKA3012 Pengajaran Makro
Afifah Yusoff
2. konsepmatlamat strategi dan pelaksanaan kokurikulum(2)
2. konsepmatlamat strategi dan pelaksanaan kokurikulum(2)
apai79
Refleksi praktikum 2018
Refleksi praktikum 2018
NANAPOYO
Penulisan hasil pembelajaran
Penulisan hasil pembelajaran
cik noorlyda
Rph pengakap m2
Rph pengakap m2
One Step Ahead Football Club
Kaedah & teknik pengajaran
Kaedah & teknik pengajaran
zaini mustaffa
Set induksi
Set induksi
amira nurfahmida
Peratus tahun 4
Peratus tahun 4
nawri27
Kssr 2011
Kssr 2011
Latifah Razali

More Related Content

What's hot (20)

Rph perbincangan 1
Rph perbincangan 1
norihaharino
Nota Padat EDUP3073 - Budaya dan Pembelajaran
Nota Padat EDUP3073 - Budaya dan Pembelajaran
Ahmad Fahmi
cont0h2 utk set induksi PJ...
cont0h2 utk set induksi PJ...
Nurfaten Ismail
DP PBD T3 2020 KESELURUHAN.ppt
DP PBD T3 2020 KESELURUHAN.ppt
JayaSheela22
Pernyataan profesional
Pernyataan profesional
Sella Yunik
Buku Log BSMM
Buku Log BSMM
Valentinahl
Pembelajaran kooperatif
Pembelajaran kooperatif
Mokhzani Fadir
Pakaian seragam pandu puteri raja
Pakaian seragam pandu puteri raja
ssuserc47642
Kepentingan pentaksiran
Kepentingan pentaksiran
cikgusuepkhas
8 Penerangan Umum Pendekatan Bertema.pptx
8 Penerangan Umum Pendekatan Bertema.pptx
MOHDFAIRUZBINALIKPMG
Rubrik pemarkahan holistik
Rubrik pemarkahan holistik
忰惆 悖惆惡
RPH Pecahan Tahun 1
RPH Pecahan Tahun 1
Fa Qistina
Rancangan pengajaran harian matematik tahun 1
Rancangan pengajaran harian matematik tahun 1
Oleen Hussin
PRKA3012 Pengajaran Makro
PRKA3012 Pengajaran Makro
Afifah Yusoff
2. konsepmatlamat strategi dan pelaksanaan kokurikulum(2)
2. konsepmatlamat strategi dan pelaksanaan kokurikulum(2)
apai79
Refleksi praktikum 2018
Refleksi praktikum 2018
NANAPOYO
Penulisan hasil pembelajaran
Penulisan hasil pembelajaran
cik noorlyda
Rph pengakap m2
Rph pengakap m2
One Step Ahead Football Club
Kaedah & teknik pengajaran
Kaedah & teknik pengajaran
zaini mustaffa
Set induksi
Set induksi
amira nurfahmida
Rph perbincangan 1
Rph perbincangan 1
norihaharino
Nota Padat EDUP3073 - Budaya dan Pembelajaran
Nota Padat EDUP3073 - Budaya dan Pembelajaran
Ahmad Fahmi
cont0h2 utk set induksi PJ...
cont0h2 utk set induksi PJ...
Nurfaten Ismail
DP PBD T3 2020 KESELURUHAN.ppt
DP PBD T3 2020 KESELURUHAN.ppt
JayaSheela22
Pernyataan profesional
Pernyataan profesional
Sella Yunik
Buku Log BSMM
Buku Log BSMM
Valentinahl
Pembelajaran kooperatif
Pembelajaran kooperatif
Mokhzani Fadir
Pakaian seragam pandu puteri raja
Pakaian seragam pandu puteri raja
ssuserc47642
Kepentingan pentaksiran
Kepentingan pentaksiran
cikgusuepkhas
8 Penerangan Umum Pendekatan Bertema.pptx
8 Penerangan Umum Pendekatan Bertema.pptx
MOHDFAIRUZBINALIKPMG
Rubrik pemarkahan holistik
Rubrik pemarkahan holistik
忰惆 悖惆惡
RPH Pecahan Tahun 1
RPH Pecahan Tahun 1
Fa Qistina
Rancangan pengajaran harian matematik tahun 1
Rancangan pengajaran harian matematik tahun 1
Oleen Hussin
PRKA3012 Pengajaran Makro
PRKA3012 Pengajaran Makro
Afifah Yusoff
2. konsepmatlamat strategi dan pelaksanaan kokurikulum(2)
2. konsepmatlamat strategi dan pelaksanaan kokurikulum(2)
apai79
Refleksi praktikum 2018
Refleksi praktikum 2018
NANAPOYO
Penulisan hasil pembelajaran
Penulisan hasil pembelajaran
cik noorlyda
Kaedah & teknik pengajaran
Kaedah & teknik pengajaran
zaini mustaffa

Viewers also liked (8)

Peratus tahun 4
Peratus tahun 4
nawri27
Kssr 2011
Kssr 2011
Latifah Razali
Rph isnin
Rph isnin
Razah Dollah
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
Nur Kareena
Model pengajaran behaviorisme disediakan oleh norhayati
Model pengajaran behaviorisme disediakan oleh norhayati
HELMIZAM
Teknik dan-kaedah-pengajaran-matematik
Teknik dan-kaedah-pengajaran-matematik
Mohd Halim
NKRA Pendidikan
NKRA Pendidikan
Mohd Jamil Yaacob
Jadual Spesifikasi Ujian
Jadual Spesifikasi Ujian
Nur Kareena
Peratus tahun 4
Peratus tahun 4
nawri27
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
Nur Kareena
Model pengajaran behaviorisme disediakan oleh norhayati
Model pengajaran behaviorisme disediakan oleh norhayati
HELMIZAM
Teknik dan-kaedah-pengajaran-matematik
Teknik dan-kaedah-pengajaran-matematik
Mohd Halim
Jadual Spesifikasi Ujian
Jadual Spesifikasi Ujian
Nur Kareena
Ad

More from Ruba Rani (8)

Models, Principles and Development of Curriculum Design
Models, Principles and Development of Curriculum Design
Ruba Rani
Lesson plan Year 5SK (Topic: Self- Protection)
Lesson plan Year 5SK (Topic: Self- Protection)
Ruba Rani
RPH Pend. Moral Thn 5 (Hemah Tinggi)
RPH Pend. Moral Thn 5 (Hemah Tinggi)
Ruba Rani
Lesson plan Year 5SK (Topic: The King's Decision)
Lesson plan Year 5SK (Topic: The King's Decision)
Ruba Rani
Lesson plan Year 2 KSSR SJK
Lesson plan Year 2 KSSR SJK
Ruba Rani
RPH Matematik KSSR Tahun 5
RPH Matematik KSSR Tahun 5
Ruba Rani
Lesson plan Year 5
Lesson plan Year 5
Ruba Rani
Lesson plan Year 5 (Writing)
Lesson plan Year 5 (Writing)
Ruba Rani
Models, Principles and Development of Curriculum Design
Models, Principles and Development of Curriculum Design
Ruba Rani
Lesson plan Year 5SK (Topic: Self- Protection)
Lesson plan Year 5SK (Topic: Self- Protection)
Ruba Rani
RPH Pend. Moral Thn 5 (Hemah Tinggi)
RPH Pend. Moral Thn 5 (Hemah Tinggi)
Ruba Rani
Lesson plan Year 5SK (Topic: The King's Decision)
Lesson plan Year 5SK (Topic: The King's Decision)
Ruba Rani
Lesson plan Year 2 KSSR SJK
Lesson plan Year 2 KSSR SJK
Ruba Rani
RPH Matematik KSSR Tahun 5
RPH Matematik KSSR Tahun 5
Ruba Rani
Lesson plan Year 5
Lesson plan Year 5
Ruba Rani
Lesson plan Year 5 (Writing)
Lesson plan Year 5 (Writing)
Ruba Rani
Ad

Recently uploaded (8)

Faraid berasal daripada perkataan dalam bahasa Arab yang asalnya daripada per...
Faraid berasal daripada perkataan dalam bahasa Arab yang asalnya daripada per...
g11424065
DIVIDER CUTI 2025_STLKS.fail e-rph mingguan
DIVIDER CUTI 2025_STLKS.fail e-rph mingguan
KomathiSukumaran2
A193463 CADANGAN MENGURANGKAN KEMALANGAN.pdf
A193463 CADANGAN MENGURANGKAN KEMALANGAN.pdf
UNIVERSITI KEBANGSAAN MALAYSIA
format penulisan ilmiah Hubungan Etnik di Malaysia.ppt
format penulisan ilmiah Hubungan Etnik di Malaysia.ppt
syariefudin2
Pelatihan Kendaraan Energi Baru Industri Berat Tsingtuo.pptx
Pelatihan Kendaraan Energi Baru Industri Berat Tsingtuo.pptx
Demianus Aya
際際滷 Digraf power point BM tahun 1 tanpa gambar
際際滷 Digraf power point BM tahun 1 tanpa gambar
RAFEDAHBINTIABDULRAS
DP BERFOKUS_TEMPLAT PERKONGSIAN AMALAN BAIK.pptx
DP BERFOKUS_TEMPLAT PERKONGSIAN AMALAN BAIK.pptx
YasimJusoh1
SEVITHA-Matematik 000-Mengenalpasti Pecahan & Permudahkan Pecahan
SEVITHA-Matematik 000-Mengenalpasti Pecahan & Permudahkan Pecahan
m13897462
Faraid berasal daripada perkataan dalam bahasa Arab yang asalnya daripada per...
Faraid berasal daripada perkataan dalam bahasa Arab yang asalnya daripada per...
g11424065
DIVIDER CUTI 2025_STLKS.fail e-rph mingguan
DIVIDER CUTI 2025_STLKS.fail e-rph mingguan
KomathiSukumaran2
format penulisan ilmiah Hubungan Etnik di Malaysia.ppt
format penulisan ilmiah Hubungan Etnik di Malaysia.ppt
syariefudin2
Pelatihan Kendaraan Energi Baru Industri Berat Tsingtuo.pptx
Pelatihan Kendaraan Energi Baru Industri Berat Tsingtuo.pptx
Demianus Aya
際際滷 Digraf power point BM tahun 1 tanpa gambar
際際滷 Digraf power point BM tahun 1 tanpa gambar
RAFEDAHBINTIABDULRAS
DP BERFOKUS_TEMPLAT PERKONGSIAN AMALAN BAIK.pptx
DP BERFOKUS_TEMPLAT PERKONGSIAN AMALAN BAIK.pptx
YasimJusoh1
SEVITHA-Matematik 000-Mengenalpasti Pecahan & Permudahkan Pecahan
SEVITHA-Matematik 000-Mengenalpasti Pecahan & Permudahkan Pecahan
m13897462

RPH Matematik Tahun 5 KSSR

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh : 17.08.15 Subjek : Matematik Kelas : 5 Arif Jumlah Pelajar : 43 orang Masa : 60 minit Waktu : 10.30 a.m. 11.30 a.m. Topik : Sukatan dan Geometri Bidang Pembelajaran Standard kandungan Standard Pembelajaran : Panjang : 12.1 Penukaran unit panjang dalam perpuluhan dan pecahan : (i) Menukar unit ukuran panjang melibatkan: (a) millimeter dan sentimeter (b) sentimeter dan meter (c) meter dan kilometer dalam perpuluhan hingga tiga tempat perpuluhan. (ii) Menukar unit ukuran panjang melibatkan: (a) millimeter dan sentimeter (b) sentimeter dan meter (c) meter dan kilometer dalam pecahan. Objektif Pembelajaran : Menukar unit ukuran panjang melibatkan millimeter, sentimeter, meter dan kilometer dan bentuk perpuluhan dan pecahan. Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat i. Mengukur panjang objek yang dinyatakan dan menukarkan dalam bentuk pecahan dan perpuluhan. ii. Menukar unit panjang dalam unit millimeter, sentimeter, meter dan kilometer. Pengetahuan Sedia Ada (PSA) : Murid telah mempelajari perkaitan antara unit panjang dalam Tahun 4. Kemahiran Berfikir : Menukar unit panjang untuk mendapatkan jawapan dalam unit yang dinyatakan. Penerapan Nilai : Bekerjasama, semangat ingin tahu. Bahan Bantu Mengajar : Pita pengukur, pembaris, tali, benang, slaid PPT, lembaran kerja, dadu, permainan ular.
  • 2. Fasa Cadangan aktiviti Cadangan komunikasi Persediaan Pemerhatian dan analisis (5 minit) Beg kertas berisi bahan mahjud pembaris panjang, pembaris pendek, pita pengukur, benang, tali 1. Guru mengeluarkan sebuah beg. 2. Murid- murid cuba meneka alat- alat yang terdapat di dalam beg tersebut. 3. Guru mengeluarkan dan memperkenalkan alatan tersebut. 3. Guru memperkenalkan tajuk pembelajaran kepada murid. Imaginasi Penambahbaikan Menilai (15 minit) Slaid PPT 1. Guru menerangkan konsep penukaran unit panjang dalam unit millimeter, sentimeter, meter dan kilometer kepada bentuk pecahan dan perpuluhan. 2. Guru menunjukkan beberapa contoh bagi memperkukuhkan pemahaman murid. 3. Guru menanyakan beberapa soalan kepada murid. Perkembangan Penambahbaikan Menilai (19 minit) Mengukur objek dan menukarkan kepada unit yang berlainan 1. Murid diberikan senarai objek yang perlu diukur. 2. Murid dikehendaki mengukur panjang objek dan menukarkan dalam unit yang dinyatakan. 3. Murid diberikan masa untuk menyiapkan tugasan yang diberi. 4. Guru menyemak hasil kerja murid dan memberikan bantuan sekiranya perlu. 5. Guru membincangkan jawapan bersama murid. Tindakan Pelaksanaan (18 minit) Permainan Ular 1. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. 2. Setiap kumpulan diberikan papan permainan ular, dadu dan set kad soalan. 3. Murid diberi penerangan akan peraturan dan cara bermain permainan tersebut. 4. Murid bermain dalam kumpulan, di mana mereka perlu menukarkan unit panjang dalam bentuk lain seperti yang tertera di dalam set kad soalan. 3. Guru memantau murid dan memberikan bantuan sekiranya perlu. Pentaksiran (4 minit) Rumusan 1. Guru merumus pembelajaran diikuti dengan sesi soal jawab mengenai nilai-nilai di dalam pembelajaran. 2. Murid- murid diberikan lembaran kerja bagi memperkukuhkan pemahaman mereka.