«Олесь Бердник: Зоряний корсар України» : біобібліографічний покажчик / уклад...Unbib MkДаний біобібліографічний покажчик із літературного циклу “Краяни-ювіляри” містить інформацію про життя та творчість письменника Олеся Бердника.
Покажчик рекомендовано бібліотечним працівникам, учителям, учням, студентам та іншим категоріям читачів.
«Олесь Бердник: Зоряний корсар України» : біобібліографічний покажчик / уклад...Unbib MkДаний біобібліографічний покажчик із літературного циклу “Краяни-ювіляри” містить інформацію про життя та творчість письменника Олеся Бердника.
Покажчик рекомендовано бібліотечним працівникам, учителям, учням, студентам та іншим категоріям читачів.
1. Добропільська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №19
Виховний захід
«Тої слави козацької повік не забудем»
Підготувала та провела
учитель історії
Ульєнко Н.М.
Добропілля
2013
2. Мета:
1. Розширити знання учнів з життя запорізького козацтва.
2. Виховувати повагу до героїки наших предків, любов до рідного краю.
Обладнання:
• два “напіввідкриті курені”;
• записані на плакатах речення про звичаї козаків;
• на столах: рушники, глечики, полумиски, дерев’яні ложки, портрети
гетьманів, магнітофон з записами українських народних пісень.
Хід заходу
Звучить пісня, танок з рушниками
Учитель:
На розпутті кобзар сидить
Та на кобзі грає;
Грає кобзар, виспівує –
Аж лихо сміється...
“Була колись гетьманщина,
Та вже не вернеться,
Було колись – панували,
Та більше не будем!
Тої слави козацької
Довік не забудем!”
(Т. Шевченко, “Тарасова ніч”).
З давніх-давен людям відомо: “Дерево життя – це гілочка, на якій
ростуть три листочки. Перший листочок – символ минулого, другий –
сучасного, а третій – майбутнього”. Зображення “дерева життя”
зустрічається на каменях далеких часів і свідчить про те, що люди ще в сиву
давнину знали про нерозривний зв’язок “трьох листочків”.
У минулому українського народу було таке неповторне і легендарне
явище, як Запорізька Січ. Це про неї Гоголь писав: “Так ось вона Січ! Ось те
гніздо, звідки вилітають усі горді й дужі, як леви! Ось звідки розвивається
воля й козацтво на всю Україну!”
Спробуйте на хвилину замислитись над змістом слова “козак”.
Учень: У нашій уяві спалахує образ сильних, мужніх і відданих рідній землі
людей. Ми чули про них із козацьких пісень, уявляємо їх за картиною Рєпіна
“Запорожці пишуть листа турецькому султанові” та за мультфільмами про
пригоди козаків.
Перша розповідь:
Де і як жили запорізькі козаки
1-й учень: Прибуваючи до безмежного степу, козаки селились понад
Дніпром та Південним Бугом. Особливо їх приваблював Дніпро – священна й
3. заповітна ріка, оспівана в думах та переказах. Наші предки - слов’яни
називали Дніпро славутою, тобто слов’янською рікою. Унікальною
особли ’яних скель. Січ і стала
називатись “Запорозькою”, бо була за порогами.
2-й учень: Нижче Хортиці Дніпро широко розливався, вбирав у себе великі і
малі річки. Козаки дуже любили цю місцину і називали її Великим Лугом.
Недалеко народилося прислів’я: “С – батько, отам
треба умирати”.
Звучить пісня “Реве та стогне Дніпр широкий ...”
3-й учень: Великий Луг знаходився у серці козацьких земель, які давали все,
що було потрібне для життя: м’який клімат, родючі землі, зелений океан
степових рослин, переповнені рибою озера та ріки.
Друга розповідь:
Розпорядок дня на Січі
1-й учень: Козаки кожного куреня вставали до світ сонця та йшли на річку
купатися, незважаючи на пору року. Після цього сідали за стіл у куре-ні
снідати. На сніданок подавалася соломаха – житнє борошно, зварене у воді й
засмажене олією. Після сніданку всі йшли на заутреню молитву до січової
церкви, потім прали одяг, ладнали зброю, човни, укріплення. У січовій школі
в цей час навчали письму, церковному читанню, хоровому співу, музиці,
танцям.
2-й учень: Рівно в полудень з фортечної гармати лунав постріл. За цим
сигналом козаки йшли обідати. На обід подавалися: тетеря – зварене пшоно
або житнє борошно на квасі, варена або печена риба, мед, пиво і брага,
галушки, куліш з салом, баранина, свинина. Після обіду співали пісні, думи,
слухали гру кобзарів.
3-й учень: За розпорядженням курінного отамана частина козаків готувалась
до виконання службових обов’язків у фортеці, а також за її межами.
Надвечір дзвонили дзвони січової церкви, закликали козаків на молитву. У
церкві всіх зачаровував хор січової школи, який складався з хлопчаків-
підлітків. Після молитви йшли в курені вечеряти. Через деякий час, за
винятком вартових, Січ занурювалась у сон.
Діти виносять українські страви
Третя розповідь:
Як воювали козаки
1-й учень: Але не подумайте, що жили козаки, як у раю. Із-за кожного
дерева, куща, ярка на них чекала небезпека.
Починаючи з ХVІ ст., не минало й року, щоб татари не здійснили набігів на
Україну. Роки 1515 до 1671 позначені страшними набігами кочівників.
4. Татари забирали в неволю десятки тисяч християн. На торговиці люди
дивувалися: “Хіба там ще є люди?” Страшною була доля невільників: жінок і
дітей віддавали багатіям для роботи та на втіху, а чоловіків заковували в
кайдани на галерах, і вони змушені були проводити все своє життя на лавці
біля весла. Ось і стали козаки своєрідними прикордонниками, які попере-
джували людей про небезпеку, й першими вступали в бій з людоловами.
2-й учень: Понад 400 років народ прославляє у пісні відважного лицаря
Байду. А історики довели, що його прототипом була реальна людина –
Дмитро Іванович Вишневецький, князь, гетьман, засновник Запорозької Січі,
один із перших організаторів українського козацтва.
Звучить дума про Байду
Один із католицьких священиків сказав: “Мені довелося бачити, як козаки
кулею гасили свічку, відсікаючи нагар”. Філософія козаків була така: “Смерті
не треба боятись, бо від неї однак не вбережешся”.
Четверта розповідь:
Дисципліна та суд у запорожців
1-й учень: Військова дисципліна на Січі була заснована на принципах
людської гідності. Найбільше козак боявся осуду своїх товаришів за
порушення дисципліни. Дуже важливим було побратимство.
Сумлінне, чесне ставлення до своїх обов’язків та приязне ставлення до
товаришів ґрунтувалося на патріотичному почутті кожного козака. Але й
серед козаків, хоч і дуже рідко, траплялися ганебні вчинки. Взагалі-то
документи свідчать, що козацький суд не був жорстоким.
2-й учень: Злочинця приковували до ганебного стовпа, що був у фортеці. Це
було великою ганьбою в товаристві козаків, де честь була дорожчою за
життя. Біля стовпа клали в’язанку київ, ставили їжу й напої і годували
злочинця. Нерідко винуватого забивали на смерть. Від шибениці чи київ
козака могла врятувати дівчина, коли накривала його хусткою й
оголошувала своїм чоловіком.
Сценка «Посвята у козаки»
Діють: отаман, полковник, осавул, кандидат-козак.
Стіл, покритий скатеркою. За столом стоять отаман, священик,
полковники, осавули. На столі – хліб-сіль, ікона Матері Божої, Євангеліє,
Кодекси, обітниця. Осавули тримають прапори та Січ. Отаман з перначем.
Отаман: Шановна громадо! Просимо всіх встати.
Полковник: Наше козацьке товариство поповнюється сьогодні новими
товаришами. До козацької громади запрошується (прізвище, ім’я).
Кандидат підходить до ікони.
5. Полковник (тримає ікону): Перехрестися тричі, козаче, до образу
Покровительки нашого роду козацького Пресвятої Богородиці.
Кандидат хреститься тричі.
Осавул (тримає Кодекси та обітницю): Підійди до обітниці. Клади долоню
лівиці своєї на святе письмо. Читай Кодекси та обітницю.
Ведучий: Кандидат зачитує Кодекси людського буття Українського
козацтва, Кодекс лицарської честі Українського козацтва та заповіді
милосердя і дає урочисту обітницю.
Кандидат, поклавши ліву руку на Євангеліє, а правицею взявши текст:
Кандидат: Перед Богом нашим Всевишнім, перед Святою Покровом, перед
українським народом обіцяю: захищати свободу народу нашого рідного,
вікові порядки та звичаї, Самостійну Україну! Присягаю: стояти за свободу і
незалежність України, недоторканість її кордонів! Слава Україні! Слава
Українському козацтву!
Осавул: Роби на згадку відтиск гулого пальця правої руки на обкладинці
Євангелія.
Кандидат робить відтиск гулого пальця.
Осавул: Козаче, до прапора!
Кандидат підходить до прапора, стає на коліно, цілує прапор.
Осавул: Нахили голову, козаче. Покриємо тебе тінню нашого прапора, як
оберегом.
Покриває кандидата-козака прапором.
Осавул: До Січі!
Кандидат-козак підходить до осавула, той кладе йому на ліве плече рушник.
Виймає шаблю, кладе поверх рушника на ліве плече лезом зовні. Каже: Тепер і
від нині ти рівний серед рівних, вільний серед вільних в сім’ї козаків! Вручає
козаку-кандидату шаблю, лезом зовні в руки.
Осавул: Цілуй козацьку зброю.
Козак-кандидат цілує.
Осавул: Слава козаку!
Козак (підіймає шаблю вгору) : Слава козакам! Слава Україні!
Отаман: Панове козаки! Слава Богу, що ми козаки! Слава козакам! Слава
Україні!.
Всі: Слава! Слава! Слава!
6. П’ята розповідь:
Козацька берегиня
1-й учень: На Січ під страхом смерті заборонялося приводити жінок. Крім
того, запорожці вважали небажаним одружуватись. У козаків було дуже
небезпечне життя, над ними повсякчас кружляла смерть; мати дружину та
дітей за таких обставин – означало свідомо прирікати їх на сирітство. На
одному з козацьких прапорів був зображений козак на коні, а під ним –
напис: “Козак куди хоче, туди й скаче, ніхто за ним не заплаче”.
Звучить пісня
2-й учень: Але, на жаль, дуже помилялися козаки, бо у кожного була мати,
були й сестри, кохані, наречені, були й дружини з дітьми. Вони й плакали,
виряджаючи козаків на Січ, у похід, чекали роками їх повернення, а не
дочекавшись, знову чекали... Т. Шевченко у баладі “Тополя” в образі
дівчини, що перетворилася в тополю, не дочекавшись свого коханого,
показав долю тогочасної української жінки.
Таку пісню чорнобрива
В степу заспівала.
Тополею стала.
Не вернулася додому,
Не діждала пари;
Тонка, тонка та висока –
До самої хмари
Танок «Любить не любить»
3-й учень: Пошана до матері, до бабусі, до сестри у хлопця – майбутнього
козака – поступово переростала в пошану до дівчини, майбутньої дружини.
Отже, звичай заборони появи жінки на Січі був викликаний не зневагою до
жінки, а високою пошаною до неї та відповідальністю козака за свої вчинки
перед дівчиною, дружиною, матір’ю. Сильні духом люди ніколи не образять
ніжність ідуть поруч. Народ вважав, що людина, непорядна в особистому
житті, не може прислужитися своїй землі. Якщо хтось здатний зрадити
близьку людину, то він зрадить і Батьківщину.
Звучить українська пісня «Гей, ви, козаченьки»
Учитель (підводячи підсумок): Душа, дух... Власне він і є народом,
нацією... Ми любимо свою Україну за все: і за цей наш вітряний степ, і за
ясні зорі, і за чумацький шлях, яким наші предки мандрували до Криму, і за
материнську пісню. Але найбільше – за те, що сформувалося в душі народу
й передається з покоління в покоління. Таким духовним набуттям є пам’ять
про волелюбних лицарів наших степів – запорізьких козаків.