Леся Воронина. Коротко про життя і творчістьDmytro KryvenkoПрезентація до уроку української літератури у 6 класі на тему "Леся Воронина. Коротко про життя і творчість"
Тема. Моральні цінності в новелі О.Генрі “Дари волхвів”Таміла КозоваМета: проаналізувати новелу О.Генрі “Дари волхвів”, з’ясувати роль моральних цінностей в житті Делли та Джіма, розкрити роль християнських мотивів у реалізації авторського задуму, символічний підтекст назви твору; узагальнити знання учнів про основну ідею творчості митця, художні особливості новел О.Генрі; удосконалювати навички аналізу твору малої прозової форми, враховуючи його художні особливості, дослідити значення художньої деталі та елементів літературного портрета в характеристиці образів головних героїв; розвивати логічне мислення, зв’язне мовлення, творчі здібності учнів; привчати до уважного читання; виховувати найкращі людські якості, уміння співпрацювати в групах, культуру спілкування.
Леся Воронина. Коротко про життя і творчістьDmytro KryvenkoПрезентація до уроку української літератури у 6 класі на тему "Леся Воронина. Коротко про життя і творчість"
Тема. Моральні цінності в новелі О.Генрі “Дари волхвів”Таміла КозоваМета: проаналізувати новелу О.Генрі “Дари волхвів”, з’ясувати роль моральних цінностей в житті Делли та Джіма, розкрити роль християнських мотивів у реалізації авторського задуму, символічний підтекст назви твору; узагальнити знання учнів про основну ідею творчості митця, художні особливості новел О.Генрі; удосконалювати навички аналізу твору малої прозової форми, враховуючи його художні особливості, дослідити значення художньої деталі та елементів літературного портрета в характеристиці образів головних героїв; розвивати логічне мислення, зв’язне мовлення, творчі здібності учнів; привчати до уважного читання; виховувати найкращі людські якості, уміння співпрацювати в групах, культуру спілкування.
23 июняTatyana DudkaЛюди, рожденные 23 июня, обладают противоречивым характером, испытывают трудности в личной жизни из-за непостоянства и влияния социальной среды. Они часто увлечены искусством и стремятся к самосовершенствованию, что может привести к негативным последствиям из-за чрезмерного любопытства. Для них важно научиться концентрироваться на повседневных делах и заботиться о своем здоровье, избегая вредных привычек.
Подорож містами України. Львівська областьНБУ для дітей Львівська область – справжня знахідка для туриста. Не дарма її називають душею і серцем України.
«Слова і кулі». Письменники, що загинули, захищаючи Україну. Володимир Воліковestet13До вашої уваги наступний випуск циклу розповідей про письменників, що загинули, захищаючи Україну. Історія про українського поета, композитора, співака, бойового медика ЗСУ – Володимира Волікова, який під час повномасштабного російського вторгнення долучився до лав Сил оборони України в складі київського ДФТГ «Воля», служив бойовим медиком у званні старшого лейтенанта.
Загинув 6 березня 2025 року на фронті російсько-української війни.
Володимир Миколайович Гагенмейстер. Покликання художникаНБУ для дітей Випуск ознайомить із творчістю Володимира Миколайовича Гагенмейстера – художника-викладача, графіка, мистецтвознавця, кераміста, етнографа, видавця.
Більше інформації на сайті Національної бібліотеки України для дітей: https://chl.kiev.ua/Default.aspx?id=5497
Володимир Миколайович Гагенмейстер. Покликання художникаНБУ для дітей
урок зачумлені звірі
1. Жан де Лафонтен. Байка «Зачумлені звірі».
Мета: повторити відомості з теорії літератури про байку, алегорію, езопову
мову; ознайомити учнів із фактами біографії Жана де Лафонтена, його байкою
«Зачумлені звірі»; удосконалюватинавички аналізу байки та її виразного читання;
розвивати в учнів логічне мислення, творчі здібності; виховувати моральні якості,
критичне ставлення до людських вад.
Обладнання: портрет Жана де Лафонтена, тексти байок, презентація, відеозапис
повільної музики ( для проведення релаксаційної вправи ).
Тип: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційниймомент.
1. Привітання з учнями .
- Добрий день, діти!Мене звати Тетяна Олександрівна. Сьогодні я у вас проведу
урок світової літератури. Сподіваюсь, що наша праця з вами буде співплідною.
2. Релаксаційна вправа„Доторкнися до зірок” .
Вправа проводитьсяз метою формування в учнів оптимістичного ставлення
до уроку й очікування позитивних результатів .
Учитель:
„Сядьте зручніше і заплющіть очі . Уявіть собі , що перед вами нічне зоряне
небо , на якому багато зірок . Виберіть собі найяскравішу зірку . Уявіть , що ця
зірка – гарна оцінка , яку б ви хотіли отримати , вдала відповідь на уроці , це
ваша найзаповітніша мрія . Тепер простягніть руки до неба , щоб доторкнутися
до своєї зірки . Намагайтеся з усіх сил ! Ви обов’язково зможете дістати свою
зірку . І сьогодні на уроці я буду дарувати зірочки за відповіді, а наприкінці
уроку ви підрахуєте свої зірочки та отримаєте гарні оцінки. Тож зорепад
починається!
2. ІІ. Актуалізація опорних знаньучнів.
Опитуванняучнів з використанням презентації«Байкау світовій
літературі».
Коротке, віршоване алегоричне оповідання, в якому закладено
повчальний зміст. (Байка)
Країна, що подарувала світові основоположника жанру байки. (Давня
Греція)
Основоположник жанру байки. (Езоп)
Частина байки, в якій розповідається про події. (Оповідна або
розповідь)
Частина байки, в якій міститься повчання. (Мораль)
Відображення одного предмета через інший. (Алегорія)
Мова, сповнена натяків, недомовок. (Езопова мова)
ІІІ. Мотивація навчальноїдіяльності. Оголошення теми, мети уроку
Слово учителя. - Діти, скажіть, в якій країні ми з вами живемо?
- А чи хотіли б ви побувати за кордоном,у чудовій країні, скажімо у Франції?
- Сьогодніу вас така можливість є. Уявіть собі, що ви у літаку, зручно
вмостились у своїхкріслах, прикріпили паски безпеки. Наш літак бере курс на
Францію, але потрапимо ми не до сучасної країни, а в ХVІІстоліття, де країною
правив Людовик XIV – «король-сонце», зачасів якого було створено Версаль –
архітектурний ансамбль, резиденцію королів (знаходиться в 24-ох кілометрах выд
Парижа). І саме тоді жив та творив Жан де Лафонтен.
- Отже, ми з вами ознайомимось із життєвим і творчим шляхом цього
письменника.
ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчальногоматеріалу.
1. Вивченняжиттєвого та творчого шляху Жана де Лафонтена.
3. Слайд Жан де Лафонтен народився у 1621 р. у французькому містечку Шато-
Тьєррі в сім'ї чиновника. Здобувши несистематичну освіту, він деякий час
працював чиновником, успадкувавши посаду свого батька. Але служба мало
цікавила поета.
Слайд Лафонтен залишив службу і переїхав до Парижа, де швидко здобув славу
талановитого поета і став вести світське життя. Писати почав доволі пізно, коли
йому вже виповнилося тридцять три роки. Життя поета, легке і безтурботне,
нагадувало життя Цикади, героїні його байки «Цикада і Мурашка».
Слайд Героямибайок Лафонтена є люди, тварини, птахи, комахи, явища
природи. Особливо французькийбайкар любив описувати звірів, найголовнішим з
– поміж яких вважав Лева. Цар звірів у творах постаємогутнім, величним,
сильним, жорстоким, славолюбним. В образіЛева сучасники поета вбачали
французького короля, уВовкові, Лисиці, Леопарді – його придворних.
Слайд Герої Лафонтена говорять такоюж вишуканою літературною мовою, що
і французькі дворяни. Персонажібайок дуже культурні, високоосвічені. Лисиця
знає навіть античну літературу, а Вовк знає етикет і мистецтво.
СлайдУ 1668 роціз’явилися перші шість книг під назвою«Байки Езопа,
перекладені на вірші добродієм де Лафонтеном». Байкарську спадщину Жана де
Лафонтена складають 238 байок, вміщених у 12 збірках.
3. Робота над змістомбайки «Зачумленізвірі».
1. Ознайомлювальне (самостійне) читання байки учнями.
2. Лексична робота.
Чума – хвороба, гостре інфекційне захворювання людей і тварин.
Звірина, звірота – тварини.
Впень – геть усе; цілком, зовсім.
Покута – 1) Визнання своєї провини; каяття. 2) Покарання за вчинений
злочин.
4. Картати – гостро дорікати кому-небудь, лаяти когось.
3. Виразне читання байки учнями.
4. Фізкультхвилинка.
5. Бесіда за змістом байки «Зачумлені звірі»
Назвіть героїв байки.
Яке лихо трапилося з лісовими звірами? («Чума косила звірину»)
Навіщо Лев скликав раду? (Щоб обрати найбільшого грішника і
принести його в жертву, щоб зупинити чуму.)
Чи справжнім грішником, на вашу думку, є Лев? (Так, він з'їв не
тільки багато овець, але й пастухів.)
Як Лис виправдовує Лева? Процитуйте відповідь.
(«Сумлінність ваша може Всім бути за взірець. Але хіба то гріх? Та, може, Ви,
ївши тих дурних овець, Їм честь велику виявляли»)
Чому Лис виправдовує Лева? (Тому що Лев - цар звірів)
У чому полягає гріх Осла? (Він ущипнув зелененької травки)
Чи був Осел найбільшим грішником у лісі? (Ні, він навіть не був
хижаком)
Чому ж саме його лісова громада вирішила принести у жертву?
(Осел - найбеззахисніший від усіх звірів)
Яка мораль байки?
(«Отак і в нас: є гроші - маєш право, Немає - то під суд іди»)
5. 6. Фронтальна робота. Визначення теми та ідеї байки
- Що таке тема твору? Визначте тему байки «Зачумлені звірі».
Тема - розповідь про те, як лісові звірі обирали під час чуми «найбільшого»
грішника.
- Що називається ідеєю? Визначте ідею байки.
Ідея – осуд несправедливості суспільства, у якому одним можна все, а іншим -
нічого.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота з інтерактивною дошкою. Робота з цитатами «Впізнайперсонажа».
«Напевно, кару Бог послав
Нам за чиюсь тяжку провину». Лев
«Сумлінність ваша може
Всім бути за взірець». Лис
«Я, грішний, жмутик і вкусив,
А, щиро кажучи, не мав же права». Осел
«А … довів — учений писарчук! —
Що цей Осел — падлюка із падлюк». Вовк
2. Робота в групах.
Леви. Доведіть, що вивчений твір є байкою.
Вовки. Які недоліки людей і суспільства викриває Лафонтен у байці «Зачумлені
звірі»?
6. Осли. Чи актуальні проблеми, порушені у байці «Зачумлені звірі»? Висловіть
власну думку з цього приводу.
Лиси. Що нового вніс Лафонтен у розвиток жанру байки?
Тигри. Якою «чумою» вражені звірі?
VІ. Підсумок уроку
Бесіда:
Що зацікавило вас на уроці ?
Про що нове дізналися ?
Які висновки ви зробили для себе після цього уроку?
- Протягом уроку ви знімали із неба зірки . Я намагалася подарувати вам
зорепад і заразхочу побажати , щоб усі загадані вами бажання та заповітні
мрії обов’язково збулися .
VІ. Домашнє завдання: виразно читати, аналізувати байку, намалювати
ілюстрацію до твору.