際際滷

際際滷Share a Scribd company logo
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh              : 21 Mac 2012/Rabu                  Masa: 8.20 -9.20 pagi

Kelas               : Tahun 5                            Bil.murid : 30 orang

Mata pelajaran      : Bahasa Melayu

Tajuk               : Tanaman Organik

Objektif            : Pada akhir mata pelajaran, murid dapat:-
                       -Menyenaraikan 20 kata adjektif
                       -Mengesan kesalahan ejaan, tanda baca dan struktur ayat
                        yang terdapat dalam ayat.

Pengalaman          : Murid pernah belajar kata adjektif ketika berada dalam
sedia ada             Tahun 4.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Konsep         : Kata adjektif menerangkan sifat manusia, haiwan, tumbuh-
                 tumbuhan ,benda

Bahan          : Buku teks, buku latihan, bahan maujud (petai,jering,
                 pegaga,ulam raja)

Nilai          :Bersyukur

Kemahiran      Fokus utama                     :8.1 Aras 1 (i)
               Fokus sampingan                 :9.1 Aras 2 (i)
Langkah/         Isi
                                 Aktiviti Pengajaran Pembelajaran                 Catatan
  Masa        Pelajaran
                              Aktiviti Guru           Aktiviti Murid
Set induksi   Tajuk:      1.Guru menunjukkan     1.Murid menamakan
 (3 minit)    Tanaman       ulam-ulaman          ulam                        Didik Hibur
              Organik     kepada                   ulaman yang ditunjuk
                            murid dan mereka       kan oleh guru iaitu
                            dikehendaki          petai,
                            menamakannya           jering,pegaga,ulam raja
                          2.Guru meminta murid   2.Beberapa orang murid
                            menceritakan            menceritakan
                            secara ringkas          pengalaman mereka
                            tentang pengalaman      makan ulam-ulaman
                            mereka makan ulam
                            ulaman.
Langkah/        Isi              Aktiviti Pengajaran Pembelajaran         Catatan
  Masa       Pelajaran
                                Aktiviti Guru           Aktiviti Murid
Langkah 1                1.Guru mengarahkan      1.Murid membaca
(10 minit)                 murid membaca           petikan bertajuk
                           petikan bertajuk        Misai Kucing
                          Misai Kucing         2.Beberapa orang murid
                         2. Guru mengarahkan        menyatakan maksud
                            murid menyatakan        keseluruhan teks
                            maksud keseluruhan      menggunakan ayat
                            petikan tersebut.       sendiri
                         3. Guru mengarahkan
                            setiap kumpulan      3.Setiap kumpulan
                            mencatatkan            berbincang untuk
                            kebaikanMisai         mencari kebaikan
                            Kucingpada            Misai Kucing  pada
                            kesihatan.             kesihatan.
Langkah/      Isi              Aktiviti Pengajaran Pembelajaran          Catatan
  Masa     Pelajaran
                            Aktiviti Guru           Aktiviti Murid
                       4.Guru meminta setiap 4.Wakil setiap kumpulan
                         wakil kumpulan        membentangkan
                         membentangkan         hasil dapatan daripada
                         kebaikan Misai       perbincangan tersebut
                         Kucing               iaitu:-
                                             a) Menyingkirkan asid
                                                  urik yang berlebihan
                                                  dalam badan.
                                             a) Melawaskan
                                                  pembuangan air kecil
                                             b) Menguraangkan
                                                  kadar kolestrol dan
                                                  tekanan darah tinggi
Langkah/        Isi               Aktiviti Pengajaran Pembelajaran               Catatan
  Masa       Pelajaran
                              Aktiviti Guru              Aktiviti Murid
Langkah 2                1.Guru mengarahkan        1.Murid memberi pelbagai
(15 minit)   Kata           murid menyatakan          maksud kata adjektif
             adjektif       maksud kata adjektif      mengikut pemahaman
                         2.Guru menunjukkan           masing-masing.
                            petai dan meminta      2.Murid menyatakan
                            murid menyatakan          bahawa rasa petai ada
                            rasa petai tersebut.      lah pahit.
                         3. Guru menjelaskan       3. Murid mendengar
                            kepada murid              penjelasan guru.
                            bahawa pahit         4. Murid menggaris kata
                            merupakan kata             adjektif yang terdapat
                            adjektif iaitu sifat       dalam teks iaitu tirus,
                            sesuatu benda.             tinggi, hijau.
Langkah/      Isi               Aktiviti Pengajaran Pembelajaran          Catatan
  Masa     Pelajaran
                            Aktiviti Guru             Aktiviti Murid
                       4. Guru menyuruh          5. Murid menyenaraikan
           Kata           murid menggariskan        20 kata adjektif.
           adjektif       kata adjektif yang        Contoh:-
                          terdapat dalam teks    -    Rendah
                       5. Guru mengarahkan       -    Merah
                          murid menyenarai       -    Panjang
                          kan 20 kata adjektif   -    Manis
                          yang mereka tahu.      -    Comel
                                                 -    Gelap
                                                 -    Harum
                                                 -    Bulat
                                                 -    Lazat
                                                 -    Busuk
Langkah/        Isi                Aktiviti Pengajaran Pembelajaran          Catatan
  Masa       Pelajaran
                               Aktiviti Guru             Aktiviti Murid
Langkah 3    Kata        1.Guru mengarahkan       1.Murid membina ayat
(20 minit)   adjektif       murid membina ayat       menggunakan kata
                            menggunakan kata         adjektif.
                            adjektif.             2.Murid membaca ayat
                         2.Guru mengarahkan          yang telah dibina.
                            murid membaca ayat    3. Murid menulis ayat
                            yang telah dibina.       pada ruangan yang di
                         3. Guru mengarahkan         sediakan mengikut
                             murid menulis ayat      kumpulan iaitu
                             yang telah dibina       kumpulan cemerlang,
                             pada ruangan yang       kumpulan sederhana
                             disediakan pada         dan kumpulan potensi.
                             papan tulis.         4.Murid menyemak
                         4. Guru mengarahkan         jawapan rakan dan
                            murid menyemak           mengesan kesalahan
                            jawapan rakan.           dari segi ejaan,tanda
                         5. Guru memberi             baca ,struktur ayat.
                             ulasan berkaitan     5.Murid mendengar
                             dengan penyemakan       penjelasan guru.
                             tersebut.
Langkah/        Isi               Aktiviti Pengajaran Pembelajaran            Catatan
  Masa       Pelajaran

                              Aktiviti Guru              Aktiviti Murid
Langkah 4    Kata        1.Guru mengarahkan        1.Murid membuat
(10 minit)   adjektif       murid menyenarai         tugasan seperti mana
                            kan 20 kata adjektif     yang diarah oleh guru.
                            dan memilih 6 dari
                            padanya untuk di
                            buat ayat.
Penutup                  1.Guru meminta murid      1.Murid mencari barangan
(2 minit)    Menciri        mencari barangan di      berbentuk bulat.
                            dalam kelas yang         Contoh:-
                            berbentuk bulat.         -pengasah pensel
                         2. Guru merumus isi         -duit syiling
                             pelajaran hari ini.     -penutup botol air
                                                     -permukaan jam tangan
                                                   2.Murid mendengar
                                                     penjelasan guru.
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
1. Murid diminta menamakan jenis ulam-ulaman yang yang terdapat di
   atas.
2. Murid diminta menceritakan pengalaman sendiri tentang ulam-
   ulaman di Malaysia.
                  i) melihat        - bentuk
                                    - warna
                  ii) makan         - rasa
                  iii) sentuh       - rasa

3. Guru menghubungkaitkan dengan pelajaran      hari ini.
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5

More Related Content

What's hot (20)

5. rph kemahiran membaca kssr
5. rph kemahiran membaca kssr5. rph kemahiran membaca kssr
5. rph kemahiran membaca kssr
Sharieda Md Dam
PENGAPLIKASIAN MODEL-MODEL PENGURUSAN DISIPLIN BILIK DARJAH BERDASARKAN 2 SIT...
PENGAPLIKASIAN MODEL-MODEL PENGURUSAN DISIPLIN BILIK DARJAH BERDASARKAN 2 SIT...PENGAPLIKASIAN MODEL-MODEL PENGURUSAN DISIPLIN BILIK DARJAH BERDASARKAN 2 SIT...
PENGAPLIKASIAN MODEL-MODEL PENGURUSAN DISIPLIN BILIK DARJAH BERDASARKAN 2 SIT...
Santa Barbara
Rph kemahiran membaca & menulis
Rph kemahiran membaca & menulisRph kemahiran membaca & menulis
Rph kemahiran membaca & menulis
Ranjini Valauthan
Aktiviti Muzikal (Penggabungan Aspek Nyanyian, Pergerakan secara Kreatif dan ...
Aktiviti Muzikal (Penggabungan Aspek Nyanyian, Pergerakan secara Kreatif dan ...Aktiviti Muzikal (Penggabungan Aspek Nyanyian, Pergerakan secara Kreatif dan ...
Aktiviti Muzikal (Penggabungan Aspek Nyanyian, Pergerakan secara Kreatif dan ...
Atifah Ruzana Abd Wahab
Teori pengajaran kecerdasan pelbagai
Teori pengajaran kecerdasan pelbagaiTeori pengajaran kecerdasan pelbagai
Teori pengajaran kecerdasan pelbagai
SiTi Nurhidayah
Didik hibur
 Didik hibur Didik hibur
Didik hibur
Deen Jack
PRKA3012 Pengajaran Makro
PRKA3012 Pengajaran MakroPRKA3012 Pengajaran Makro
PRKA3012 Pengajaran Makro
Afifah Yusoff
STRATEGI PENGAJARAN (PERBINCANGAN)
STRATEGI PENGAJARAN (PERBINCANGAN)STRATEGI PENGAJARAN (PERBINCANGAN)
STRATEGI PENGAJARAN (PERBINCANGAN)
Ieta Sa'ad
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
sharifah mu'minah
Kesedaran kepelbagaian sosiobudaya
Kesedaran kepelbagaian sosiobudayaKesedaran kepelbagaian sosiobudaya
Kesedaran kepelbagaian sosiobudaya
sitiaishahmohamad
Pendidikan Inklusif / Program Pendidikan Inklusif (PPI)
Pendidikan Inklusif / Program Pendidikan Inklusif (PPI)Pendidikan Inklusif / Program Pendidikan Inklusif (PPI)
Pendidikan Inklusif / Program Pendidikan Inklusif (PPI)
FaFai S.
Kaedah komunikatif
Kaedah  komunikatifKaedah  komunikatif
Kaedah komunikatif
mohamadawang
Topik 1 teknologi dan media pengajaran
Topik 1 teknologi dan media pengajaranTopik 1 teknologi dan media pengajaran
Topik 1 teknologi dan media pengajaran
Nik Ibrahim Nik Mat
contoh soalan aras taksonomi bloom
contoh soalan aras taksonomi bloomcontoh soalan aras taksonomi bloom
contoh soalan aras taksonomi bloom
Autdrey Yna
Permainan bahasa dalam pengajaran dan pembelajaran (1)
Permainan bahasa dalam pengajaran dan pembelajaran (1)Permainan bahasa dalam pengajaran dan pembelajaran (1)
Permainan bahasa dalam pengajaran dan pembelajaran (1)
Wan Noryatini Mahmood
Refleksi praktikum 2018
Refleksi praktikum 2018Refleksi praktikum 2018
Refleksi praktikum 2018
NANAPOYO
Nota ringkas pengurusan bilik darjah
Nota ringkas pengurusan bilik darjahNota ringkas pengurusan bilik darjah
Nota ringkas pengurusan bilik darjah
hudhud321
Kemahiran variasi rangsangan
Kemahiran variasi rangsanganKemahiran variasi rangsangan
Kemahiran variasi rangsangan
Sohib AlQuran
5. rph kemahiran membaca kssr
5. rph kemahiran membaca kssr5. rph kemahiran membaca kssr
5. rph kemahiran membaca kssr
Sharieda Md Dam
PENGAPLIKASIAN MODEL-MODEL PENGURUSAN DISIPLIN BILIK DARJAH BERDASARKAN 2 SIT...
PENGAPLIKASIAN MODEL-MODEL PENGURUSAN DISIPLIN BILIK DARJAH BERDASARKAN 2 SIT...PENGAPLIKASIAN MODEL-MODEL PENGURUSAN DISIPLIN BILIK DARJAH BERDASARKAN 2 SIT...
PENGAPLIKASIAN MODEL-MODEL PENGURUSAN DISIPLIN BILIK DARJAH BERDASARKAN 2 SIT...
Santa Barbara
Rph kemahiran membaca & menulis
Rph kemahiran membaca & menulisRph kemahiran membaca & menulis
Rph kemahiran membaca & menulis
Ranjini Valauthan
Aktiviti Muzikal (Penggabungan Aspek Nyanyian, Pergerakan secara Kreatif dan ...
Aktiviti Muzikal (Penggabungan Aspek Nyanyian, Pergerakan secara Kreatif dan ...Aktiviti Muzikal (Penggabungan Aspek Nyanyian, Pergerakan secara Kreatif dan ...
Aktiviti Muzikal (Penggabungan Aspek Nyanyian, Pergerakan secara Kreatif dan ...
Atifah Ruzana Abd Wahab
Teori pengajaran kecerdasan pelbagai
Teori pengajaran kecerdasan pelbagaiTeori pengajaran kecerdasan pelbagai
Teori pengajaran kecerdasan pelbagai
SiTi Nurhidayah
Didik hibur
 Didik hibur Didik hibur
Didik hibur
Deen Jack
PRKA3012 Pengajaran Makro
PRKA3012 Pengajaran MakroPRKA3012 Pengajaran Makro
PRKA3012 Pengajaran Makro
Afifah Yusoff
STRATEGI PENGAJARAN (PERBINCANGAN)
STRATEGI PENGAJARAN (PERBINCANGAN)STRATEGI PENGAJARAN (PERBINCANGAN)
STRATEGI PENGAJARAN (PERBINCANGAN)
Ieta Sa'ad
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
sharifah mu'minah
Kesedaran kepelbagaian sosiobudaya
Kesedaran kepelbagaian sosiobudayaKesedaran kepelbagaian sosiobudaya
Kesedaran kepelbagaian sosiobudaya
sitiaishahmohamad
Pendidikan Inklusif / Program Pendidikan Inklusif (PPI)
Pendidikan Inklusif / Program Pendidikan Inklusif (PPI)Pendidikan Inklusif / Program Pendidikan Inklusif (PPI)
Pendidikan Inklusif / Program Pendidikan Inklusif (PPI)
FaFai S.
Kaedah komunikatif
Kaedah  komunikatifKaedah  komunikatif
Kaedah komunikatif
mohamadawang
Topik 1 teknologi dan media pengajaran
Topik 1 teknologi dan media pengajaranTopik 1 teknologi dan media pengajaran
Topik 1 teknologi dan media pengajaran
Nik Ibrahim Nik Mat
contoh soalan aras taksonomi bloom
contoh soalan aras taksonomi bloomcontoh soalan aras taksonomi bloom
contoh soalan aras taksonomi bloom
Autdrey Yna
Permainan bahasa dalam pengajaran dan pembelajaran (1)
Permainan bahasa dalam pengajaran dan pembelajaran (1)Permainan bahasa dalam pengajaran dan pembelajaran (1)
Permainan bahasa dalam pengajaran dan pembelajaran (1)
Wan Noryatini Mahmood
Refleksi praktikum 2018
Refleksi praktikum 2018Refleksi praktikum 2018
Refleksi praktikum 2018
NANAPOYO
Nota ringkas pengurusan bilik darjah
Nota ringkas pengurusan bilik darjahNota ringkas pengurusan bilik darjah
Nota ringkas pengurusan bilik darjah
hudhud321
Kemahiran variasi rangsangan
Kemahiran variasi rangsanganKemahiran variasi rangsangan
Kemahiran variasi rangsangan
Sohib AlQuran

Viewers also liked (20)

Jenis jenis kata adjektif
Jenis jenis kata adjektifJenis jenis kata adjektif
Jenis jenis kata adjektif
Milla Yacob
Nota kata adjektif
Nota kata adjektifNota kata adjektif
Nota kata adjektif
ShaaDa Abidin
Kata adjektif
Kata adjektifKata adjektif
Kata adjektif
Norhaizan Mohd Nasir
Topik 7-kata-adjektif
Topik 7-kata-adjektifTopik 7-kata-adjektif
Topik 7-kata-adjektif
Botol Budu
Mengenal buah buahan tempatan
Mengenal buah buahan tempatanMengenal buah buahan tempatan
Mengenal buah buahan tempatan
NoorliaAbdulKadir
Latihan Kata Adjektif
Latihan Kata AdjektifLatihan Kata Adjektif
Latihan Kata Adjektif
Abdul Manaf Bin Mohd Yasir
Kata adjektif
Kata adjektifKata adjektif
Kata adjektif
suseintay
Latihan kata adjektif
Latihan kata adjektifLatihan kata adjektif
Latihan kata adjektif
Rozaidi Yusof
Contoh peta pemikiran dlm pdp bm
Contoh peta pemikiran dlm pdp bmContoh peta pemikiran dlm pdp bm
Contoh peta pemikiran dlm pdp bm
Kementerian Pelajaran Malaysia
RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)
Suhaida Anior
Kata Adjektif
Kata AdjektifKata Adjektif
Kata Adjektif
michellebek
Pantun Teka-teki buah-buahan
Pantun Teka-teki buah-buahanPantun Teka-teki buah-buahan
Pantun Teka-teki buah-buahan
fadhliacr
Bahasa Malaysia: Penulisan
 Bahasa Malaysia: Penulisan Bahasa Malaysia: Penulisan
Bahasa Malaysia: Penulisan
Shirleyku Ming Choo
Jawapan ujian kata adjektif
Jawapan ujian kata adjektifJawapan ujian kata adjektif
Jawapan ujian kata adjektif
Myean Lee
Rph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriRph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diri
Nurfaten Ismail
BUAH-BUAHAN TEMPATAN
BUAH-BUAHAN TEMPATANBUAH-BUAHAN TEMPATAN
BUAH-BUAHAN TEMPATAN
siti75
Jawapan Latihan Kata Adjektif
Jawapan Latihan Kata AdjektifJawapan Latihan Kata Adjektif
Jawapan Latihan Kata Adjektif
Myean Lee
gambar kata kerja
gambar kata kerjagambar kata kerja
gambar kata kerja
Sheela Subramaniyam
Template peta pemikiran_ctk_latest
Template peta pemikiran_ctk_latestTemplate peta pemikiran_ctk_latest
Template peta pemikiran_ctk_latest
Siti Alias
Jenis jenis kata adjektif
Jenis jenis kata adjektifJenis jenis kata adjektif
Jenis jenis kata adjektif
Milla Yacob
Nota kata adjektif
Nota kata adjektifNota kata adjektif
Nota kata adjektif
ShaaDa Abidin
Topik 7-kata-adjektif
Topik 7-kata-adjektifTopik 7-kata-adjektif
Topik 7-kata-adjektif
Botol Budu
Mengenal buah buahan tempatan
Mengenal buah buahan tempatanMengenal buah buahan tempatan
Mengenal buah buahan tempatan
NoorliaAbdulKadir
Kata adjektif
Kata adjektifKata adjektif
Kata adjektif
suseintay
Latihan kata adjektif
Latihan kata adjektifLatihan kata adjektif
Latihan kata adjektif
Rozaidi Yusof
RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)
Suhaida Anior
Kata Adjektif
Kata AdjektifKata Adjektif
Kata Adjektif
michellebek
Pantun Teka-teki buah-buahan
Pantun Teka-teki buah-buahanPantun Teka-teki buah-buahan
Pantun Teka-teki buah-buahan
fadhliacr
Jawapan ujian kata adjektif
Jawapan ujian kata adjektifJawapan ujian kata adjektif
Jawapan ujian kata adjektif
Myean Lee
Rph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriRph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diri
Nurfaten Ismail
BUAH-BUAHAN TEMPATAN
BUAH-BUAHAN TEMPATANBUAH-BUAHAN TEMPATAN
BUAH-BUAHAN TEMPATAN
siti75
Jawapan Latihan Kata Adjektif
Jawapan Latihan Kata AdjektifJawapan Latihan Kata Adjektif
Jawapan Latihan Kata Adjektif
Myean Lee
Template peta pemikiran_ctk_latest
Template peta pemikiran_ctk_latestTemplate peta pemikiran_ctk_latest
Template peta pemikiran_ctk_latest
Siti Alias

Similar to Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5 (14)

Morfologi individu alip
Morfologi individu alipMorfologi individu alip
Morfologi individu alip
Muhd Firdaus
RPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
RPH (Slot) 1 Subjek SahajaRPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
RPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
cikgumar2012
Rph day1
Rph day1Rph day1
Rph day1
Iry Said
Rph bunyi haiwan
Rph bunyi haiwanRph bunyi haiwan
Rph bunyi haiwan
Iry Said
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
ChangHongChoon
Rancangan pengajaran dan pembelajaran
Rancangan pengajaran dan pembelajaranRancangan pengajaran dan pembelajaran
Rancangan pengajaran dan pembelajaran
cikgupenmerah
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1
ChangHongChoon
RPH BM TAHUN 5
RPH BM TAHUN 5RPH BM TAHUN 5
RPH BM TAHUN 5
lizapandi
Rph assig sem 2(slideshare)
Rph assig sem 2(slideshare)Rph assig sem 2(slideshare)
Rph assig sem 2(slideshare)
teacherjenny69
RPH KSSR BM (kemahiran mendengar dan bertutur)
RPH KSSR BM (kemahiran mendengar dan bertutur)RPH KSSR BM (kemahiran mendengar dan bertutur)
RPH KSSR BM (kemahiran mendengar dan bertutur)
Suhaida Anior
Rph membaca kssr (kump. 7)
Rph membaca kssr (kump. 7)Rph membaca kssr (kump. 7)
Rph membaca kssr (kump. 7)
Fadzilah Patman
Morfologi individu alip
Morfologi individu alipMorfologi individu alip
Morfologi individu alip
Muhd Firdaus
RPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
RPH (Slot) 1 Subjek SahajaRPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
RPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
cikgumar2012
Rph day1
Rph day1Rph day1
Rph day1
Iry Said
Rph bunyi haiwan
Rph bunyi haiwanRph bunyi haiwan
Rph bunyi haiwan
Iry Said
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
ChangHongChoon
Rancangan pengajaran dan pembelajaran
Rancangan pengajaran dan pembelajaranRancangan pengajaran dan pembelajaran
Rancangan pengajaran dan pembelajaran
cikgupenmerah
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1
ChangHongChoon
RPH BM TAHUN 5
RPH BM TAHUN 5RPH BM TAHUN 5
RPH BM TAHUN 5
lizapandi
Rph assig sem 2(slideshare)
Rph assig sem 2(slideshare)Rph assig sem 2(slideshare)
Rph assig sem 2(slideshare)
teacherjenny69
RPH KSSR BM (kemahiran mendengar dan bertutur)
RPH KSSR BM (kemahiran mendengar dan bertutur)RPH KSSR BM (kemahiran mendengar dan bertutur)
RPH KSSR BM (kemahiran mendengar dan bertutur)
Suhaida Anior
Rph membaca kssr (kump. 7)
Rph membaca kssr (kump. 7)Rph membaca kssr (kump. 7)
Rph membaca kssr (kump. 7)
Fadzilah Patman

Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5

  • 2. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh : 21 Mac 2012/Rabu Masa: 8.20 -9.20 pagi Kelas : Tahun 5 Bil.murid : 30 orang Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tajuk : Tanaman Organik Objektif : Pada akhir mata pelajaran, murid dapat:- -Menyenaraikan 20 kata adjektif -Mengesan kesalahan ejaan, tanda baca dan struktur ayat yang terdapat dalam ayat. Pengalaman : Murid pernah belajar kata adjektif ketika berada dalam sedia ada Tahun 4.
  • 3. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Konsep : Kata adjektif menerangkan sifat manusia, haiwan, tumbuh- tumbuhan ,benda Bahan : Buku teks, buku latihan, bahan maujud (petai,jering, pegaga,ulam raja) Nilai :Bersyukur Kemahiran Fokus utama :8.1 Aras 1 (i) Fokus sampingan :9.1 Aras 2 (i)
  • 4. Langkah/ Isi Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan Masa Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Set induksi Tajuk: 1.Guru menunjukkan 1.Murid menamakan (3 minit) Tanaman ulam-ulaman ulam Didik Hibur Organik kepada ulaman yang ditunjuk murid dan mereka kan oleh guru iaitu dikehendaki petai, menamakannya jering,pegaga,ulam raja 2.Guru meminta murid 2.Beberapa orang murid menceritakan menceritakan secara ringkas pengalaman mereka tentang pengalaman makan ulam-ulaman mereka makan ulam ulaman.
  • 5. Langkah/ Isi Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan Masa Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Langkah 1 1.Guru mengarahkan 1.Murid membaca (10 minit) murid membaca petikan bertajuk petikan bertajuk Misai Kucing Misai Kucing 2.Beberapa orang murid 2. Guru mengarahkan menyatakan maksud murid menyatakan keseluruhan teks maksud keseluruhan menggunakan ayat petikan tersebut. sendiri 3. Guru mengarahkan setiap kumpulan 3.Setiap kumpulan mencatatkan berbincang untuk kebaikanMisai mencari kebaikan Kucingpada Misai Kucing pada kesihatan. kesihatan.
  • 6. Langkah/ Isi Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan Masa Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid 4.Guru meminta setiap 4.Wakil setiap kumpulan wakil kumpulan membentangkan membentangkan hasil dapatan daripada kebaikan Misai perbincangan tersebut Kucing iaitu:- a) Menyingkirkan asid urik yang berlebihan dalam badan. a) Melawaskan pembuangan air kecil b) Menguraangkan kadar kolestrol dan tekanan darah tinggi
  • 7. Langkah/ Isi Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan Masa Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Langkah 2 1.Guru mengarahkan 1.Murid memberi pelbagai (15 minit) Kata murid menyatakan maksud kata adjektif adjektif maksud kata adjektif mengikut pemahaman 2.Guru menunjukkan masing-masing. petai dan meminta 2.Murid menyatakan murid menyatakan bahawa rasa petai ada rasa petai tersebut. lah pahit. 3. Guru menjelaskan 3. Murid mendengar kepada murid penjelasan guru. bahawa pahit 4. Murid menggaris kata merupakan kata adjektif yang terdapat adjektif iaitu sifat dalam teks iaitu tirus, sesuatu benda. tinggi, hijau.
  • 8. Langkah/ Isi Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan Masa Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid 4. Guru menyuruh 5. Murid menyenaraikan Kata murid menggariskan 20 kata adjektif. adjektif kata adjektif yang Contoh:- terdapat dalam teks - Rendah 5. Guru mengarahkan - Merah murid menyenarai - Panjang kan 20 kata adjektif - Manis yang mereka tahu. - Comel - Gelap - Harum - Bulat - Lazat - Busuk
  • 9. Langkah/ Isi Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan Masa Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Langkah 3 Kata 1.Guru mengarahkan 1.Murid membina ayat (20 minit) adjektif murid membina ayat menggunakan kata menggunakan kata adjektif. adjektif. 2.Murid membaca ayat 2.Guru mengarahkan yang telah dibina. murid membaca ayat 3. Murid menulis ayat yang telah dibina. pada ruangan yang di 3. Guru mengarahkan sediakan mengikut murid menulis ayat kumpulan iaitu yang telah dibina kumpulan cemerlang, pada ruangan yang kumpulan sederhana disediakan pada dan kumpulan potensi. papan tulis. 4.Murid menyemak 4. Guru mengarahkan jawapan rakan dan murid menyemak mengesan kesalahan jawapan rakan. dari segi ejaan,tanda 5. Guru memberi baca ,struktur ayat. ulasan berkaitan 5.Murid mendengar dengan penyemakan penjelasan guru. tersebut.
  • 10. Langkah/ Isi Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan Masa Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Langkah 4 Kata 1.Guru mengarahkan 1.Murid membuat (10 minit) adjektif murid menyenarai tugasan seperti mana kan 20 kata adjektif yang diarah oleh guru. dan memilih 6 dari padanya untuk di buat ayat. Penutup 1.Guru meminta murid 1.Murid mencari barangan (2 minit) Menciri mencari barangan di berbentuk bulat. dalam kelas yang Contoh:- berbentuk bulat. -pengasah pensel 2. Guru merumus isi -duit syiling pelajaran hari ini. -penutup botol air -permukaan jam tangan 2.Murid mendengar penjelasan guru.
  • 12. 1. Murid diminta menamakan jenis ulam-ulaman yang yang terdapat di atas. 2. Murid diminta menceritakan pengalaman sendiri tentang ulam- ulaman di Malaysia. i) melihat - bentuk - warna ii) makan - rasa iii) sentuh - rasa 3. Guru menghubungkaitkan dengan pelajaran hari ini.