функція у = х 2 Гергель ОльгаРесурс призначений для проведення уроку з теми «Функція у=х2». Розглянуто властивості функції, приклади розв’язання рівнянь графічним способом, наведені завдання для відпрацювання основних умінь та навичок з теми, тестові завдання для перевірки рівня засвоєння навчального матеріалу . Ресурс може бути використаний вчителями математики, а також учнями як на уроці, так і з метою повторення та узагальнення знань.
темаОбщеобразовательная школаІнтегрований урок з алгебри та інформатики
по темі:
Узагальнення і систематизація знань,
умінь та навичок з теми:
‘‘Функція. Властивості функції.
Функція у = ах2 + bх + с.
Розв’язування квадратичних нерівностей’’.
’’Використання можливостей текстового
редактора Microsoft Word для побудови
графіків квадратичної функції.’’
функція у=коріньхГергель ОльгаРесурс призначений для проведення уроку алгебри 8 класу з теми «Функція у = √х». Навчальний матеріал відповідає діючий програми: Міністерство освіти і науки України. Математика. 8кл. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: “Перун”, 2005. Ресурс може бути використано і при викладанні предмета у класах із поглибленим вивченням математики.
Показано побудову графіка функції, розглянуто властивості функції. Запропоновані завдання на розв’язування рівнянь графічним способом. Тестові завдання допоможуть вчителеві здійснити ефективний контроль над рівнем засвоєння навчального матеріалу, а учневі – зорієнтуватися у завданнях та набути навичок швидкого та безпомилкового виконання робіт.
Ресурс може бути використаний вчителями математики, а також учнями як на уроці, так і з метою повторення та узагальнення знань.
урок 6Galina YaceikoТема: Найпростіші перетворення графіків функцій: y=f (x)+b,y= f (x+b),y=−f (x) Мета: Ознайомити студентів з нафпростішими перетвореннями графіків функцій. При побудові графіків звернути увагу на правильність виконання графіка, естетичне оформлення, виховувати при цьому охайність, увагу, чіткість, вміння раціонально використовувати кожну хвилину учбового часу. Розвивати творчість здібності студентів.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь. Обладнання: Таблиці “Графіки функцій виду y=f (x)+b,y= f (x+b),y=−f (x)
Lesson # 41. branching algorithms for processing quantities. bzd briefingNikolay ShaygorodskiyАлгоритми з розгалуженнями для опрацювання величин. Інструктаж з БЖД
функція у=коріньхГергель ОльгаРесурс призначений для проведення уроку алгебри 8 класу з теми «Функція у = √х». Навчальний матеріал відповідає діючий програми: Міністерство освіти і науки України. Математика. 8кл. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: “Перун”, 2005. Ресурс може бути використано і при викладанні предмета у класах із поглибленим вивченням математики.
Показано побудову графіка функції, розглянуто властивості функції. Запропоновані завдання на розв’язування рівнянь графічним способом. Тестові завдання допоможуть вчителеві здійснити ефективний контроль над рівнем засвоєння навчального матеріалу, а учневі – зорієнтуватися у завданнях та набути навичок швидкого та безпомилкового виконання робіт.
Ресурс може бути використаний вчителями математики, а також учнями як на уроці, так і з метою повторення та узагальнення знань.
урок 6Galina YaceikoТема: Найпростіші перетворення графіків функцій: y=f (x)+b,y= f (x+b),y=−f (x) Мета: Ознайомити студентів з нафпростішими перетвореннями графіків функцій. При побудові графіків звернути увагу на правильність виконання графіка, естетичне оформлення, виховувати при цьому охайність, увагу, чіткість, вміння раціонально використовувати кожну хвилину учбового часу. Розвивати творчість здібності студентів.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь. Обладнання: Таблиці “Графіки функцій виду y=f (x)+b,y= f (x+b),y=−f (x)
Lesson # 41. branching algorithms for processing quantities. bzd briefingNikolay ShaygorodskiyАлгоритми з розгалуженнями для опрацювання величин. Інструктаж з БЖД
урок 8Galina YaceikoТема: Розв'язування вправ. Мета: Закріпити знання студентів про перетворення графіків функцій, вдосконалити вміння і навички застосовувати такі перетворення на практиці.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань. Обладнання: Роздатковий матеріал.
1. Урок з алгебри у 9клас.
Тема: Перетворення графіків функцій.
Мета:
• Формування нових знань з теми, умінь та навичок будувати
графіки функцій.
• Формування
навичок
застосовувати
інформаційнокомп’ютерні технології для оволодіння новими знаннями.
• Розвиток логічного мислення.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: таблиця: «Перетворення графіків функцій»,
персональні комп’ютери.
Роздавальний матеріал:
• самостійні роботи,
• картки самоконтролю.
ХІД УРОКУ:
І. Організаційна частина.
Привітання та психологічний налаштунок на урок.
Добрий день, учні! Сьогодні в нас незвичайний урок: ми
проведемо деякі дослідження функцій за допомогою інформаційнокомунікативних технологій.
Чи готові ви до випробувань?
Пропоную на планшетах замалювати смайлик вашого
настрою.Сподіваюся, що ваш настрій залишиться гарним до кінця
уроку, а в деяких учнів покращиться. Отже всім бажаю успіху і
вдачі.
У кожного з вас на парті є карта самоконтролю. Заповніть її
будь-ласка. Ви бачите 5 видів завдань, за виконання яких ви будете
отримувати певну кількість балів.
2. Карта самоконтролю учня (учениці) 9–Б класу
________________________________________________
Варіант ____
Кількість
балів
50–52
46–49
42–45
38–41
34–37
30–33
26–29
21–25
16–20
11–15
6–10
1–5
Оцінка
12
11
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Кількість балів за виконання завдань
1. Самостійна робота №1____________
2. Усне опитування ________________
3. Робота на комп’ютері_____________
4. Тестове опитування______________
5. Самостійна робота №2____________
Загальна кількість балів____________
Оцінка ____________________
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Перше завдання–самостійна робота№1,яке перевіряє рівень
вашої підготовки до цього уроку. Час виконання роботи 7 хвилин.
Завдання 1 варіанту
3. Самостійна робота №1
1. Позначте область визначення функції
у=
А) усі дійсні числа
25 х
.
В) числа 0 і 1
Б) х ≤ 0
Г) проміжок [0; +∞)
−6
2. Задано функцію f ( x) = х + 2 . Позначте правильне твердження
плюсом, неправильне – мінусом.
А) f(0) = 3
Б) областю визначення функції f(x) є всі дійсні числа
В) графік функції f(х) проходить через точку М(–8; 0)
Г) область визначення функції f(х) задається умовою х ≠ –2
3. На рисунку зображено графік функції у = f(x). Позначте
правильне твердження плюсом, неправильне – мінусом.
у
х
–3
–2
–1
1
2
3
4
5
6
7
А) якщо х ∈ ( 4;7), то f(х) ≥ 0
Б) якщо х ∈ [–3; –1], то f(х) ≤ 0
В) f(х) < 0, якщо х ∈ (–3;–1) U (2; 4) U ( 7; + ∞)
4. Г) якщо х ∈ (–1; 2), то f(х) < 0
Всього балів
Завдання 2 варіанту
Самостійна робота №1
1. Позначте область визначення функції
у = 16 х
А) усі дійсні числа
.
В) числа 0 і 1
Б) х < 0
Г) проміжок [0; +∞)
4
2. Задано функцію f ( x) = х − 2 . Позначте правильне твердження
плюсом, неправильне – мінусом.
А) f(0) = 2
Б) областю визначення функції f(x) є всі дійсні числа
В) графік функції f(х) проходить через точку М(6; 1)
Г) область визначення функції f(х) задається умовою х ≠ 2
3. На рисунку зображено графік функції у = f(x). Позначте
правильне твердження плюсом, правильне твердження плюсом,
у
х
1
2
3
А) якщо х ∈ ( 1;3), то f(х) < 0
Б) якщо х ∈ [3; 5], то f(х) ≥ 0
4
5
6
5. В) f(х) > 0, якщо х ∈ (3;5) U (6; + ∞)
Г) якщо х ∈ (5; 6), то f(х) > 0
Всього балів
Після закінчення виконання роботи перевірка в парах за
поданим зразком на дошці. За кожну правильну відповідь
зараховуємо 1 бал. Записуємо результат до карти самоконтролю.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Візьміть , будь-ласка, планшети. Я прошу вас дати відповіді на
деякі питання. Будьте уважні, за кожну правильну відповідь ви
отримуєте 1 бал.
Питання:
1
1. Вказати область визначення функції у = х .
2. Вказати область значень функції у = х − 2 +1 .
3. Знайти значення функції у = х2 + 3х – 4 при х = 1.
4. Вказати область визначення функції у = х +1 .
5. Схематично зобразити графік функції у = – х .
6. Схематично зобразити графік функції у = –х2.
7. Чи проходить графік функції у = х 2 – 1 через точку з
координатами (3; 5)?
8. Назвати нулі функції у = х2 – 4.
9. На якому з рисунків зображено зростаючу функцію?
ІV. Повідомлення теми, мети уроку.
Дослідження функції за готовим графіком є більш простим,
ніж за формулою (підтвердженням цієї думки можуть стати
результати перевірки тестових завдань з домашнього завдання).
В ряді випадків для розв’язування задач необхідно буває
побудувати графік функції, яка не є елементарною. Чи існують
засоби за допомогою яких можна побудувати графік деякої функції,
використовуючи при цьому вміння будувати графіки елементарних
функцій. Якщо існують, то як ними користуватися?
6. Сьогодні на уроці ми познайомимося з перетвореннями
графіків елементарних функцій. Але спочатку повторимо деякі
теоретичні положення.
Завдання:
Встановити відповідність між графіком і
відповідною функцією.
V. Формування нових знань.
Вивчаючи попередню тему, ми з вами досліджували
перетворення у = –f(x) та у = f(–х) за допомогою комп’ютера.
Назвіть, будь ласка:
1. Як називається програма для побудови графіків функцій?
2. Яка мова використовується в програмі?
3. Як комп’ютер вводить функції кореня квадратного, степеня?
4. Повторення правил техніки безпеки під час роботи на ПК.
Зараз з вашою допомогою ми дослідимо нові перетворення
графіків функцій. Кожна група учнів отримує завдання знайти в
комп’ютері файли з завданнями на побудову графіків функцій і
після виконання роботи протягом 5 хвилин презентує свій проект.
Учні займають робочі місця, вмикають комп’ютер, працюють над
проектом.
Завдання для роботи на комп’ютері
РМУ № 1, 2, 3 – Побудувати графіки функцій y = х2, y = (х + 1)2,
y = (х+3)2
РМУ № 4, 5, 6 – Побудувати графіки функцій y = x , y = x −1 ,
y = x −3 .
РМУ № 7, 8 – Побудувати графіки функцій y = х3, y = х3 + 1 y = х3+
3.
РМУ № 9, 10 – Побудувати графіки функцій y = х2, y = х2– 1,
y = х2– 3.
Презентація проектів. Під час презентації учні заповнюють
таблицю перетворень графіків функцій у зошитах, виставляють
оцінку за роботу.
Занесення результату до карти самоконтролю.
Поміркуємо разом:
За допомогою яких перетворень можна отримати з графіка
функції у = х2 графіки функцій: у = ( х +1)2 – 3 ,у = ( х –2)2 + 2, у =
7. = ( х –1)2 – 1.
VІ. Систематизація та осмислення вивченого матеріалу.
1. «Перші номери» залишаються за комп’ютерами і працюють
з тестовою програмою Test–w «Графіки функцій». «Другі номери»
розв’язують завдання на картках(самостійна робота№2). Після
виконання завдань учні міняються місцями і виконують відповідні
завдання. Занесення результатів роботи над тестом до карти
самоконтролю.
Завдання 1 варіанту
Самостійна робота №2
1. Графік функції у = х2 перенесли вправо на 2 одиниці. Позначте
функцію, графік якої отримали.
А) у = х2 + 2
В) у = х2 – 2
Б) у = (х + 2)2
Г) у = (х – 2)2
2. Графік функції у = х + 4 − 2 можна отримати із графіка функції
у = х , якщо виконати паралельне перенесення
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
______
3. У таблицю запишіть формули функцій, графіки яких зображені
на відповідних рисунках.
8. Всього балів
Завдання 2 варіанту
Самостійна робота №2
1. Графік функції у = х2 перенесли вниз на 2 одиниці. Позначте
функцію, графік якої отримали.
А) у = х2 + 2
В) у = х2 – 2
Б) у = (х + 2)2
Г) у = (х – 2)2
2. Графік функції у = х − 2 + 4 можна отримати із графіка функції
у = х , якщо виконати паралельне перенесення
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
______
3. У таблицю запишіть формули функцій, графіки яких зображені
на відповідних рисунках.
9. Всього балів
Перевірку виконання письмової роботи здійснюють експерти
за зразком.
2. Під час перевірки робіт усне виконання вправ за
підручником.
Занесення результатів роботи до карти самоконтролю.
3.Письмове виконання вправ на побудову графіків функцій з
використанням шаблонів.
VІІ. Підсумок уроку та домашнє завдання.
Ми з вами дослідили перетворення графіків функцій.
Пригадаємо їх: вчитель показує функцію, учні називають які
перетворення необхідно виконати перетворення.
Чому ви навчилися на уроці?
Яку оцінку ви в поставили собі за урок? (Відповідь запишіть
на планшеті.)
Просумуйте отримані бали і згідно таблиці отримайте оцінку.
Чи співпали ваші отримані результати з власною оцінкою?
Після уроку учні здають карти самоконтролю вчителю для
виставлення оцінки до журналу. Вчитель повідомляє, що оцінки
менші семи балів виставлятися не будуть і учень отримує
можливість допрацювати матеріал і покращити оцінку.
На наступному уроці ми продовжимо роботу над темою. Щоб
закріпити отримані знання на уроці вдома виконайте завдання №№
281,285(а, б).
10. На планшетах зобразити смайлик настрою.( Можливі слова
вчителя: Мені приємно бачити ваші усмішки. Бажаю вам зберігати
гарний настрій протягом тривалого часу. На цьому урок закінчено,
дякую за увагу.)