ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
Знам’янська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів
Кіровоградської обласної ради
Весела подорож у місто звуків.
Автоматизація звука [С]в мовленні
Логопедичне заняття
Підготувала Смірнова В.О.,
учитель-логопед, спеціаліст
вищої категорії, старший
вчитель
м. Знам᾽янка
2017 р.
Тема. Весела подорож у місто звуків. Автоматизація звука [С]
в мовленні.
Мета: формувати правильну вимову звука [с]; розвивати фонематичні
процеси, мовну і загальну моторику. Коригувати процеси мислення, пам’яті,
розвивати зв’язне мовлення (вчити будувати речення), навички звуко-
буквеного аналізу, збагачувати активний словник учнів, виховувати бажання
вдосконалювати свою вимову, вчити бачити красу природи рідної України і
берегти її.
Обладнання : предметні та сюжетні малюнки, презентація до заняття,
артикуляційний профіль, картки з завданням, вірші, клей, заготовки для
аплікації, карта подорожі, малюнки-символи, люстерка.
Хід заняття.
І. Організаційний момент
Мета. Організувати дітей до сприймання логопедичного матеріалу,
формувати вміння логічно мислити, орієнтуватися в часі, вироблятивміння
робитичастковийзвуко-буквений аналіз слів, складати простінепоширені
речення.
1. Зачарованеслово.
- Діти, прочитайте слово, дивлячись на букви та виділяючи перші літери
слів – малюнків.
Звучить музика Антоніо Вівальді. – Ця музика яка: сумна чи весела?
Про яку поруроку вона розповідає?Коли природарадіє?
2. Прикмети весни.
- Склади розповідь за табличкою.
1. Весна.
2. Світить сонечко.
3. Тануть бурульки.
4. З’являютьсяквіти.
3. Розвиток та корекція фонематичного слуху, слухового сприйманя.
Мета:розвиватислухове сприймання, вміння на слух визначити спільний
звук у словах.
- Першими з’являютьсятакі квіти: крокус, підсніжник, ряст, пролісок, сон.
Визначте на слух спільний звук у словах-назвах первоцвітів. ([С]) З цим
звуком ми сьогоднібудемо гратися.
Дидактична гра «Формуємо потяг».
- Ми будемо подорожуватидо міста, де живе звук [С]. Для цього треба
сформуватиспеціальний потяг з гарними вагончиками. Відбирайте лише
ті вагони, де є малюнки-слова із звуком [С].
А тепер у путь!
Поїзд їде, їде. Їде,
Поїзд мчить, мчить, мчить.
Поїзд вітер обганяє(ш-ш-ш-ш),
Аж у вухах він свистить (с-с-с-с).
Уповільнює ходу (ч-ч-ч-ч)
І дає гудок він: у-у-у-у !
5. Легкий самомасаж обличчя.
Мета: знизити напругу м᾽язів обличчя або підвищити тонус малорухомих
м᾽язів обличчя, верхньої та нижньої губи.
Вікна були відкриті і нас трохи припорошило. Будемо чиститись.
- Діти, обома руками погладьте лобик ( від середини до виска );
- щічки ( від носика до виска) ;
- носик ( кругові рухи вказівним пальцем знизу вгору);
- підборіддя ( від середини підборіддя до виска);
- губи ( вказівним пальцем від середини до кутиків губ).
6. Дихальні вправи.
Мета : формувати навики правильного глибокого дихання, уміння
поєднувати фазу вдиху з напруженням м᾽язів і фазу видиху – з повним
розслабленням м᾽язів у мовних органах.
- Вдих та видих через ніс.
- Вдих та видих ротиком.
- Вдих ротиком, видих носиком.
Відчуваєте приємний аромат? Так квітнуть троянди біля хатинки веселого
язичка. Завітаємо до його хатинки та пограємося з ним!
7. Артикуляційна гімнастика.
Мета : активізувати м᾽язи язика, вироблятипідйом язика вгору, координацію
рухів язика і їх чергування, ритмічність та диференційовані рухи язика,
навчити утримувати кінчик язика за нижніми зубами.
У будиночку своєму
Язичок шукає двері.
На прогулянку зібрався -
Він умився,
Причесався,На сусідів озирнувся,
Вправо-вліво обернувся.
Вниз упав,
Вгору забрався,
Раз – і в ротику сховався.
Знову вийшов язичок
Погулять до діточок.
Зазирає у віконечка,
Гріється на сонечку.
Тут повіяв вітерець –
Заховався пустунець.
В гості кішечка прийшла,
Просить: «Дайте молока!».
Потім коник прискакав,
Все копитом вибивав.
А тут двері відчинилися –
Товсті гості вмить з’явилися.
За ними – худі,
Лише шкіра та кості…
Ось такі прийшли до нас гості.
Ми їм щиро посміхнулись,
Поцілувати потягнулись.
І співати будем ми
З ними звуки голосні.
Вирушаємо далі. Бувай, язичок! З тобою було дуже весело.
ІІ. Основна частина заняття.
1.Уточнення вимови звука.
Мета: формувати кінестатичні відчуття правильного положення органів
артикуляції при вимові звука [с], запам’ятовувати це положення,
закріплювати навички правильної вимови звука.
В цьому будинку живе звук [с]. Екскурсовод дівчинка Соня запрошує в
картинну галерею. Подивіться на артикуляційний уклад мовних органів при
вимові цього звука.
а). Розгляд артикуляційного профілю звука.
б ). Опис артикуляції звука
[С] – губи напіввідкриті в легку посмішку; зуби злегка розкриті;, кінчик
язика широкий та торкається нижнього ряду зубів, бічні краї язика
притиснуті до верхніх корінних зубів, спинка язика злегка вигнута,
посередині язика утворюється поздовжній жолобок, по якому йде холодний
видихуваний струмінь повітря. М’яке піднебіння підняте до задньої стінки
гортані та закриває прохід повітря через ніс. Голосові зв’язки не вібрують,
тобто звук вимовляється без участі голосу. Звук [С] – приголосний, глухий,
передньоязиковий, щілинний, твердий.
А яка різниця між буквою і звуком?
2.Автоматизація вимови звука в складах, словах, реченнях.
А тепер Соня надуває різнокольорові кульки.
а) Ізольована вимова звука [с]
Соня повітряну кульку надула,
А мотузком зав’язати забула.
Здулася кулька, ви бачите, діти?
Спробуйте так, як вона посвистіти.
Згадайте, які дії нагадує звук [с]?
З крану так біжить водичка – С-С-С
Умиває руки й личко.
Пробите колесо свистить – С-С-С,
І гусак ось так сичить – С-С-С.
Так накачує насос – С-С-С.
Так працює пилосос –С-С-С.
б) Вимова звука в чисто мовці.
А тепер Соня запрошує нас до палацу «Несподіванок».
- Ой, в чудовий сад залетіла оса!
Са-са-са - прилетіла в сад оса.
Су-су-су – я вам меду принесу.
Са-са-са – не приносить мед оса.
Сі-сі-сі – ми не віримо осі.
Си-си-си – не злякались ми оси.
Су-су-су – геть погнали ми осу.
в) Визначення місця звука [с] в словах.
Мета: розвивати фонематичні процеси, вчити визначати місце звука в слові.
- В палаці кожному видають цікаву табличку і пропонують весело гратися.
«Слово називаємо, місце звука визначаємо».
г) Дидактична гра «Дощик, Сонечко, Листочок».
Мета: автоматизувати правильну вимову звука у словах, реченнях;
формувати вміння вживати іменники в різних відмінках,будувати та
поширювати речення; розвивати зорову пам’ять, увагу, мовлення.
- А тепер з нами пограються Дощик, Сонечко і Листочок.
Хід ігри.
Діти отримують коректурні таблиці. Називають зображені предмети і
запам’ятовують їх. За командою заплющують очі. У цей час логопед
накриває одну з картинок зображенням дощику. Розплющивши очі,
дитина повинна відгадати, яку картинку закрили , і дати повну відповідь:
«Дощик намочив синичку».
Фізкультхвилинка.
Наступний будиночок запрошує в гості. Там живе Фея квітів. Вона пропонує
відвідати її володіння і на мить уявити себе першими квітами.
Психологічний етюд «Первоцвіти».
Під музику Вівальді діти виконують зарядку-танок.
Ми квіточки чарівні
Розквітаємо на весні,
До сонечка потягнулись
І росичкою умились,
Подивились вправо, вліво:
- Ой, яка земля красива!
Фея дарує нам пам’ятку: «Не треба зриватиквіти, адже рослинине встигають
розмножуватися. Їх з кожним роком стає все менше. Бережіть красу весняної
природи!»
- А як можна милуватися красою весни вдома? (Сфотографувати,
намалювати, наклеїти аплікацію, скласти квітку з аркушів паперу).
д) Автоматизація звука [с] у вірші.
А в цьому будинку хто живе? Відгадайте загадку.
У червоного малятка
На спині краплини-цятки,
Чорні вуса, голова,
Любить лагідні слова. (Сонечко, райська комашка, сонячний жук).
Давайте про цього жучка вивчимо новий вірш.
Сонечко вгору
Повзе по травинці.
Чорний горошок
У нього на спинці.
Грає проміння
Довкола яскраве.
Сонечко сонцю
Всміхнулось ласкаво.
е) Дидактична гра «Цікаві покупки».
Мета: розвивати фонематичні процеси, вчити визначати наявність звука [с] в
слові.
- Допоможіть сонечку зробити покупки в магазині. Треба вибрати лише ті
продукти, в назвах яких заховався звук [с].
( сухарі, м’ясо, сир, ситро,сирок, сливи, апельсини, іриски, смородина, сало,
ковбаса, капуста, квасоля, часник)
ІІІ Підсумок заняття
1.Зняття нервово - психічної напруги.
Всі ви добре працювали, щоб ви гарно відпочивали мешканці хатинки
«Працьовитіпальчики » приготували вам гарну гру «Квіткова мозаїка». Будь
уважним і склади квітку з частинок. Подаруй цю квітку сонечку.
Діти отримують частинки до аплікації.
2.Оцінювання .
Що сподобалося вам на занятті? Чи дізналися про щось нове? Який звук
з нами грався?
Як треба берегти красу весняної природи?

More Related Content

What's hot (20)

Логопедичне обстеження (логопедичний альбом українською)
Логопедичне обстеження (логопедичний альбом українською)Логопедичне обстеження (логопедичний альбом українською)
Логопедичне обстеження (логопедичний альбом українською)
Olena Slavinska
буклет для батьків "Як організувати логопедичні заняття вдома"
буклет для батьків "Як організувати логопедичні заняття вдома"буклет для батьків "Як організувати логопедичні заняття вдома"
буклет для батьків "Як організувати логопедичні заняття вдома"
paginec
моя дизартрія копия
моя дизартрія   копиямоя дизартрія   копия
моя дизартрія копия
nelarina
дислексія
дислексіядислексія
дислексія
nelarina
Автоматизація звуку Р в складах, словах
Автоматизація звуку Р в складах, словахАвтоматизація звуку Р в складах, словах
Автоматизація звуку Р в складах, словах
Інна Жидких
портфоліо учителя -логопеда
портфоліо учителя -логопеда портфоліо учителя -логопеда
портфоліо учителя -логопеда
Методичний кабінет
Чулак Любов Йосипівна атестація
Чулак Любов Йосипівна атестаціяЧулак Любов Йосипівна атестація
Чулак Любов Йосипівна атестація
Любов Чулак
Тема: “ Формування граматичних категорій,засобами дидактичних ігор у дітей з ...
Тема: “ Формування граматичних категорій,засобами дидактичних ігор у дітей з ...Тема: “ Формування граматичних категорій,засобами дидактичних ігор у дітей з ...
Тема: “ Формування граматичних категорій,засобами дидактичних ігор у дітей з ...
Інна Жидких
артикуляційні вправи
артикуляційні вправиартикуляційні вправи
артикуляційні вправи
Loki_Oki
Презентація Біоенергопластика
Презентація БіоенергопластикаПрезентація Біоенергопластика
Презентація Біоенергопластика
TatianaYaroshenko1
Автоматизація звука "ш" в складах, словах
Автоматизація звука "ш" в складах, словахАвтоматизація звука "ш" в складах, словах
Автоматизація звука "ш" в складах, словах
Дарья Сердечная
пальчикові ігри
пальчикові ігрипальчикові ігри
пальчикові ігри
Natasha Maksimenko
Словотворення іменників
Словотворення    іменниківСловотворення    іменників
Словотворення іменників
Інна Жидких
захоплюючий світ пальчикової абетки
захоплюючий світ пальчикової абеткизахоплюючий світ пальчикової абетки
захоплюючий світ пальчикової абетки
Роман Бадулін
Вправи на розвиток дрібної моторики
Вправи на розвиток дрібної моторикиВправи на розвиток дрібної моторики
Вправи на розвиток дрібної моторики
paginec
Слухняний язичок
Слухняний язичокСлухняний язичок
Слухняний язичок
Tanya Kovalchuk
Логопедичне обстеження (логопедичний альбом українською)
Логопедичне обстеження (логопедичний альбом українською)Логопедичне обстеження (логопедичний альбом українською)
Логопедичне обстеження (логопедичний альбом українською)
Olena Slavinska
буклет для батьків "Як організувати логопедичні заняття вдома"
буклет для батьків "Як організувати логопедичні заняття вдома"буклет для батьків "Як організувати логопедичні заняття вдома"
буклет для батьків "Як організувати логопедичні заняття вдома"
paginec
моя дизартрія копия
моя дизартрія   копиямоя дизартрія   копия
моя дизартрія копия
nelarina
дислексія
дислексіядислексія
дислексія
nelarina
Автоматизація звуку Р в складах, словах
Автоматизація звуку Р в складах, словахАвтоматизація звуку Р в складах, словах
Автоматизація звуку Р в складах, словах
Інна Жидких
Чулак Любов Йосипівна атестація
Чулак Любов Йосипівна атестаціяЧулак Любов Йосипівна атестація
Чулак Любов Йосипівна атестація
Любов Чулак
Тема: “ Формування граматичних категорій,засобами дидактичних ігор у дітей з ...
Тема: “ Формування граматичних категорій,засобами дидактичних ігор у дітей з ...Тема: “ Формування граматичних категорій,засобами дидактичних ігор у дітей з ...
Тема: “ Формування граматичних категорій,засобами дидактичних ігор у дітей з ...
Інна Жидких
артикуляційні вправи
артикуляційні вправиартикуляційні вправи
артикуляційні вправи
Loki_Oki
Презентація Біоенергопластика
Презентація БіоенергопластикаПрезентація Біоенергопластика
Презентація Біоенергопластика
TatianaYaroshenko1
Автоматизація звука "ш" в складах, словах
Автоматизація звука "ш" в складах, словахАвтоматизація звука "ш" в складах, словах
Автоматизація звука "ш" в складах, словах
Дарья Сердечная
Словотворення іменників
Словотворення    іменниківСловотворення    іменників
Словотворення іменників
Інна Жидких
захоплюючий світ пальчикової абетки
захоплюючий світ пальчикової абеткизахоплюючий світ пальчикової абетки
захоплюючий світ пальчикової абетки
Роман Бадулін
Вправи на розвиток дрібної моторики
Вправи на розвиток дрібної моторикиВправи на розвиток дрібної моторики
Вправи на розвиток дрібної моторики
paginec
Слухняний язичок
Слухняний язичокСлухняний язичок
Слухняний язичок
Tanya Kovalchuk

Similar to Автоматизація звука [с] в мовленні. (20)

осінні фантазії
осінні фантазіїосінні фантазії
осінні фантазії
Вікторія Смірнова
Казкова осінь,чарівна.Уточнення правильної вимови звука [К]
Казкова осінь,чарівна.Уточнення правильної вимови звука [К]Казкова осінь,чарівна.Уточнення правильної вимови звука [К]
Казкова осінь,чарівна.Уточнення правильної вимови звука [К]
Вікторія Смірнова
Відкритий урок.docx
Відкритий урок.docxВідкритий урок.docx
Відкритий урок.docx
InnaKovalova
Весела подорож до міста звуків.
Весела подорож до міста звуків.Весела подорож до міста звуків.
Весела подорож до міста звуків.
Вікторія Смірнова
Конкурс Іменник.docx
Конкурс Іменник.docxКонкурс Іменник.docx
Конкурс Іменник.docx
Репетитор Історія України
1 klas-bukvar-ivanicja-2018-1
1 klas-bukvar-ivanicja-2018-11 klas-bukvar-ivanicja-2018-1
1 klas-bukvar-ivanicja-2018-1
NoName520
Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)
Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)
Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)
Ковпитська ЗОШ
Українська мова. Буквар. Іваниця Г. М. 1 частина
Українська мова. Буквар. Іваниця Г. М. 1 частинаУкраїнська мова. Буквар. Іваниця Г. М. 1 частина
Українська мова. Буквар. Іваниця Г. М. 1 частина
Ulyana_M
Конспект заняття
Конспект заняттяКонспект заняття
Конспект заняття
Марина Максимова
Bukvar 1-klas-ivanycja-2018-1
Bukvar 1-klas-ivanycja-2018-1Bukvar 1-klas-ivanycja-2018-1
Bukvar 1-klas-ivanycja-2018-1
kreidaros1
проект Nursery rhymes на уроках англійської мови в початкових класах
проект Nursery rhymes на уроках англійської мови в початкових класахпроект Nursery rhymes на уроках англійської мови в початкових класах
проект Nursery rhymes на уроках англійської мови в початкових класах
Sergiy Sydoriv
Prezentatsiya logopeda
Prezentatsiya logopedaPrezentatsiya logopeda
Prezentatsiya logopeda
ampyiam
спеціалізована програма
спеціалізована програмаспеціалізована програма
спеціалізована програма
nfnf2012
1_b1_i_2018.pdf
1_b1_i_2018.pdf1_b1_i_2018.pdf
1_b1_i_2018.pdf
4book
Заняття з грамоти зіменко
Заняття з грамоти зіменкоЗаняття з грамоти зіменко
Заняття з грамоти зіменко
sadokzirochka
Казкова осінь,чарівна.Уточнення правильної вимови звука [К]
Казкова осінь,чарівна.Уточнення правильної вимови звука [К]Казкова осінь,чарівна.Уточнення правильної вимови звука [К]
Казкова осінь,чарівна.Уточнення правильної вимови звука [К]
Вікторія Смірнова
Відкритий урок.docx
Відкритий урок.docxВідкритий урок.docx
Відкритий урок.docx
InnaKovalova
1 klas-bukvar-ivanicja-2018-1
1 klas-bukvar-ivanicja-2018-11 klas-bukvar-ivanicja-2018-1
1 klas-bukvar-ivanicja-2018-1
NoName520
Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)
Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)
Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)
Ковпитська ЗОШ
Українська мова. Буквар. Іваниця Г. М. 1 частина
Українська мова. Буквар. Іваниця Г. М. 1 частинаУкраїнська мова. Буквар. Іваниця Г. М. 1 частина
Українська мова. Буквар. Іваниця Г. М. 1 частина
Ulyana_M
Bukvar 1-klas-ivanycja-2018-1
Bukvar 1-klas-ivanycja-2018-1Bukvar 1-klas-ivanycja-2018-1
Bukvar 1-klas-ivanycja-2018-1
kreidaros1
проект Nursery rhymes на уроках англійської мови в початкових класах
проект Nursery rhymes на уроках англійської мови в початкових класахпроект Nursery rhymes на уроках англійської мови в початкових класах
проект Nursery rhymes на уроках англійської мови в початкових класах
Sergiy Sydoriv
Prezentatsiya logopeda
Prezentatsiya logopedaPrezentatsiya logopeda
Prezentatsiya logopeda
ampyiam
спеціалізована програма
спеціалізована програмаспеціалізована програма
спеціалізована програма
nfnf2012
1_b1_i_2018.pdf
1_b1_i_2018.pdf1_b1_i_2018.pdf
1_b1_i_2018.pdf
4book
Заняття з грамоти зіменко
Заняття з грамоти зіменкоЗаняття з грамоти зіменко
Заняття з грамоти зіменко
sadokzirochka

More from Вікторія Смірнова (20)

казкова осінь
казкова осіньказкова осінь
казкова осінь
Вікторія Смірнова
Дітям про всесвіт
Дітям про всесвітДітям про всесвіт
Дітям про всесвіт
Вікторія Смірнова
дрібна моторика
дрібна моторикадрібна моторика
дрібна моторика
Вікторія Смірнова
Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"
Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"
Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"
Вікторія Смірнова
Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"
Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"
Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"
Вікторія Смірнова
Розвиток дрібної моторики в дітей із мовленнєвими порушеннями за допомогою пр...
Розвиток дрібної моторики в дітей із мовленнєвими порушеннями за допомогою пр...Розвиток дрібної моторики в дітей із мовленнєвими порушеннями за допомогою пр...
Розвиток дрібної моторики в дітей із мовленнєвими порушеннями за допомогою пр...
Вікторія Смірнова
Математична країна
Математична країнаМатематична країна
Математична країна
Вікторія Смірнова
Подорож-гра "Математична країна"
Подорож-гра "Математична країна"Подорож-гра "Математична країна"
Подорож-гра "Математична країна"
Вікторія Смірнова
АТО
АТОАТО
АТО
Вікторія Смірнова
майстер клас бісер
майстер клас бісермайстер клас бісер
майстер клас бісер
Вікторія Смірнова
Домашні тварини - ліки для дітей
Домашні тварини - ліки для дітейДомашні тварини - ліки для дітей
Домашні тварини - ліки для дітей
Вікторія Смірнова
маленька країна дитинства
маленька країна дитинствамаленька країна дитинства
маленька країна дитинства
Вікторія Смірнова
зарядка для язика
зарядка для язиказарядка для язика
зарядка для язика
Вікторія Смірнова
скільки слів повинна знати ваша дитина
скільки слів повинна  знати ваша дитинаскільки слів повинна  знати ваша дитина
скільки слів повинна знати ваша дитина
Вікторія Смірнова
Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"
Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"
Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"
Вікторія Смірнова
Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"
Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"
Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"
Вікторія Смірнова
Розвиток дрібної моторики в дітей із мовленнєвими порушеннями за допомогою пр...
Розвиток дрібної моторики в дітей із мовленнєвими порушеннями за допомогою пр...Розвиток дрібної моторики в дітей із мовленнєвими порушеннями за допомогою пр...
Розвиток дрібної моторики в дітей із мовленнєвими порушеннями за допомогою пр...
Вікторія Смірнова
скільки слів повинна знати ваша дитина
скільки слів повинна  знати ваша дитинаскільки слів повинна  знати ваша дитина
скільки слів повинна знати ваша дитина
Вікторія Смірнова

Recently uploaded (13)

Фінансовий звіт станом на січень 2025 року.pdf
Фінансовий звіт станом на січень 2025 року.pdfФінансовий звіт станом на січень 2025 року.pdf
Фінансовий звіт станом на січень 2025 року.pdf
Назарій Середа
Румунія у міжвоєнний дададад період.pptx
Румунія у міжвоєнний дададад період.pptxРумунія у міжвоєнний дададад період.pptx
Румунія у міжвоєнний дададад період.pptx
dedkenzo
Безпека дитини в мережі інтернет_презентація
Безпека дитини в мережі інтернет_презентаціяБезпека дитини в мережі інтернет_презентація
Безпека дитини в мережі інтернет_презентація
ssusercc73e0
«ЧАРІВНА СКРИНЬКА КАЗОК МИКОЛИ ЗІНЧУКА»: віртуальна книжкова виставка до 100-...
«ЧАРІВНА СКРИНЬКА КАЗОК МИКОЛИ ЗІНЧУКА»: віртуальна книжкова виставка до 100-...«ЧАРІВНА СКРИНЬКА КАЗОК МИКОЛИ ЗІНЧУКА»: віртуальна книжкова виставка до 100-...
«ЧАРІВНА СКРИНЬКА КАЗОК МИКОЛИ ЗІНЧУКА»: віртуальна книжкова виставка до 100-...
Чернівецька обласна бібліотека для дітей
Презентація Інституту геодезії 2025 НУЛП
Презентація Інституту геодезії 2025 НУЛППрезентація Інституту геодезії 2025 НУЛП
Презентація Інституту геодезії 2025 НУЛП
Anatoliy13
Фінансовий звіт станом на січень 2025 року.pdf
Фінансовий звіт станом на січень 2025 року.pdfФінансовий звіт станом на січень 2025 року.pdf
Фінансовий звіт станом на січень 2025 року.pdf
Назарій Середа
Ми проти насилля. Презентація до тижня протидії булінгу
Ми проти насилля. Презентація до тижня протидії булінгуМи проти насилля. Презентація до тижня протидії булінгу
Ми проти насилля. Презентація до тижня протидії булінгу
ssusercc73e0
Третя річниця національного спротиву російській збройній агресії
Третя річниця національного спротиву російській збройній агресіїТретя річниця національного спротиву російській збройній агресії
Третя річниця національного спротиву російській збройній агресії
ostrovskogo1898
КРИК ПРО ДОПОМОГУ Презентація (тренінг).pptx
КРИК ПРО ДОПОМОГУ Презентація (тренінг).pptxКРИК ПРО ДОПОМОГУ Презентація (тренінг).pptx
КРИК ПРО ДОПОМОГУ Презентація (тренінг).pptx
ssusercc73e0
Презентація. Стадії психологічного стресу.pptx
Презентація. Стадії психологічного стресу.pptxПрезентація. Стадії психологічного стресу.pptx
Презентація. Стадії психологічного стресу.pptx
ssusercc73e0
Особливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptx
Особливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptxОсобливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptx
Особливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptx
JurgenstiX
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
JurgenstiX
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
JurgenstiX
Фінансовий звіт станом на січень 2025 року.pdf
Фінансовий звіт станом на січень 2025 року.pdfФінансовий звіт станом на січень 2025 року.pdf
Фінансовий звіт станом на січень 2025 року.pdf
Назарій Середа
Румунія у міжвоєнний дададад період.pptx
Румунія у міжвоєнний дададад період.pptxРумунія у міжвоєнний дададад період.pptx
Румунія у міжвоєнний дададад період.pptx
dedkenzo
Безпека дитини в мережі інтернет_презентація
Безпека дитини в мережі інтернет_презентаціяБезпека дитини в мережі інтернет_презентація
Безпека дитини в мережі інтернет_презентація
ssusercc73e0
Презентація Інституту геодезії 2025 НУЛП
Презентація Інституту геодезії 2025 НУЛППрезентація Інституту геодезії 2025 НУЛП
Презентація Інституту геодезії 2025 НУЛП
Anatoliy13
Фінансовий звіт станом на січень 2025 року.pdf
Фінансовий звіт станом на січень 2025 року.pdfФінансовий звіт станом на січень 2025 року.pdf
Фінансовий звіт станом на січень 2025 року.pdf
Назарій Середа
Ми проти насилля. Презентація до тижня протидії булінгу
Ми проти насилля. Презентація до тижня протидії булінгуМи проти насилля. Презентація до тижня протидії булінгу
Ми проти насилля. Презентація до тижня протидії булінгу
ssusercc73e0
Третя річниця національного спротиву російській збройній агресії
Третя річниця національного спротиву російській збройній агресіїТретя річниця національного спротиву російській збройній агресії
Третя річниця національного спротиву російській збройній агресії
ostrovskogo1898
КРИК ПРО ДОПОМОГУ Презентація (тренінг).pptx
КРИК ПРО ДОПОМОГУ Презентація (тренінг).pptxКРИК ПРО ДОПОМОГУ Презентація (тренінг).pptx
КРИК ПРО ДОПОМОГУ Презентація (тренінг).pptx
ssusercc73e0
Презентація. Стадії психологічного стресу.pptx
Презентація. Стадії психологічного стресу.pptxПрезентація. Стадії психологічного стресу.pptx
Презентація. Стадії психологічного стресу.pptx
ssusercc73e0
Особливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptx
Особливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptxОсобливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptx
Особливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptx
JurgenstiX
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
JurgenstiX
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
JurgenstiX

Автоматизація звука [с] в мовленні.

  • 1. Знам’янська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів Кіровоградської обласної ради Весела подорож у місто звуків. Автоматизація звука [С]в мовленні Логопедичне заняття Підготувала Смірнова В.О., учитель-логопед, спеціаліст вищої категорії, старший вчитель м. Знам᾽янка 2017 р.
  • 2. Тема. Весела подорож у місто звуків. Автоматизація звука [С] в мовленні. Мета: формувати правильну вимову звука [с]; розвивати фонематичні процеси, мовну і загальну моторику. Коригувати процеси мислення, пам’яті, розвивати зв’язне мовлення (вчити будувати речення), навички звуко- буквеного аналізу, збагачувати активний словник учнів, виховувати бажання вдосконалювати свою вимову, вчити бачити красу природи рідної України і берегти її. Обладнання : предметні та сюжетні малюнки, презентація до заняття, артикуляційний профіль, картки з завданням, вірші, клей, заготовки для аплікації, карта подорожі, малюнки-символи, люстерка. Хід заняття. І. Організаційний момент Мета. Організувати дітей до сприймання логопедичного матеріалу, формувати вміння логічно мислити, орієнтуватися в часі, вироблятивміння робитичастковийзвуко-буквений аналіз слів, складати простінепоширені речення. 1. Зачарованеслово. - Діти, прочитайте слово, дивлячись на букви та виділяючи перші літери слів – малюнків. Звучить музика Антоніо Вівальді. – Ця музика яка: сумна чи весела? Про яку поруроку вона розповідає?Коли природарадіє? 2. Прикмети весни. - Склади розповідь за табличкою. 1. Весна. 2. Світить сонечко. 3. Тануть бурульки. 4. З’являютьсяквіти. 3. Розвиток та корекція фонематичного слуху, слухового сприйманя.
  • 3. Мета:розвиватислухове сприймання, вміння на слух визначити спільний звук у словах. - Першими з’являютьсятакі квіти: крокус, підсніжник, ряст, пролісок, сон. Визначте на слух спільний звук у словах-назвах первоцвітів. ([С]) З цим звуком ми сьогоднібудемо гратися. Дидактична гра «Формуємо потяг». - Ми будемо подорожуватидо міста, де живе звук [С]. Для цього треба сформуватиспеціальний потяг з гарними вагончиками. Відбирайте лише ті вагони, де є малюнки-слова із звуком [С]. А тепер у путь! Поїзд їде, їде. Їде, Поїзд мчить, мчить, мчить. Поїзд вітер обганяє(ш-ш-ш-ш), Аж у вухах він свистить (с-с-с-с). Уповільнює ходу (ч-ч-ч-ч) І дає гудок він: у-у-у-у ! 5. Легкий самомасаж обличчя. Мета: знизити напругу м᾽язів обличчя або підвищити тонус малорухомих м᾽язів обличчя, верхньої та нижньої губи. Вікна були відкриті і нас трохи припорошило. Будемо чиститись. - Діти, обома руками погладьте лобик ( від середини до виска ); - щічки ( від носика до виска) ; - носик ( кругові рухи вказівним пальцем знизу вгору); - підборіддя ( від середини підборіддя до виска); - губи ( вказівним пальцем від середини до кутиків губ). 6. Дихальні вправи. Мета : формувати навики правильного глибокого дихання, уміння поєднувати фазу вдиху з напруженням м᾽язів і фазу видиху – з повним розслабленням м᾽язів у мовних органах. - Вдих та видих через ніс. - Вдих та видих ротиком. - Вдих ротиком, видих носиком. Відчуваєте приємний аромат? Так квітнуть троянди біля хатинки веселого язичка. Завітаємо до його хатинки та пограємося з ним! 7. Артикуляційна гімнастика. Мета : активізувати м᾽язи язика, вироблятипідйом язика вгору, координацію рухів язика і їх чергування, ритмічність та диференційовані рухи язика, навчити утримувати кінчик язика за нижніми зубами. У будиночку своєму Язичок шукає двері. На прогулянку зібрався - Він умився,
  • 4. Причесався,На сусідів озирнувся, Вправо-вліво обернувся. Вниз упав, Вгору забрався, Раз – і в ротику сховався. Знову вийшов язичок Погулять до діточок. Зазирає у віконечка, Гріється на сонечку. Тут повіяв вітерець – Заховався пустунець. В гості кішечка прийшла, Просить: «Дайте молока!». Потім коник прискакав, Все копитом вибивав. А тут двері відчинилися – Товсті гості вмить з’явилися. За ними – худі, Лише шкіра та кості… Ось такі прийшли до нас гості. Ми їм щиро посміхнулись, Поцілувати потягнулись. І співати будем ми З ними звуки голосні. Вирушаємо далі. Бувай, язичок! З тобою було дуже весело. ІІ. Основна частина заняття. 1.Уточнення вимови звука. Мета: формувати кінестатичні відчуття правильного положення органів артикуляції при вимові звука [с], запам’ятовувати це положення, закріплювати навички правильної вимови звука. В цьому будинку живе звук [с]. Екскурсовод дівчинка Соня запрошує в картинну галерею. Подивіться на артикуляційний уклад мовних органів при вимові цього звука. а). Розгляд артикуляційного профілю звука. б ). Опис артикуляції звука [С] – губи напіввідкриті в легку посмішку; зуби злегка розкриті;, кінчик язика широкий та торкається нижнього ряду зубів, бічні краї язика притиснуті до верхніх корінних зубів, спинка язика злегка вигнута, посередині язика утворюється поздовжній жолобок, по якому йде холодний видихуваний струмінь повітря. М’яке піднебіння підняте до задньої стінки гортані та закриває прохід повітря через ніс. Голосові зв’язки не вібрують, тобто звук вимовляється без участі голосу. Звук [С] – приголосний, глухий, передньоязиковий, щілинний, твердий. А яка різниця між буквою і звуком? 2.Автоматизація вимови звука в складах, словах, реченнях.
  • 5. А тепер Соня надуває різнокольорові кульки. а) Ізольована вимова звука [с] Соня повітряну кульку надула, А мотузком зав’язати забула. Здулася кулька, ви бачите, діти? Спробуйте так, як вона посвистіти. Згадайте, які дії нагадує звук [с]? З крану так біжить водичка – С-С-С Умиває руки й личко. Пробите колесо свистить – С-С-С, І гусак ось так сичить – С-С-С. Так накачує насос – С-С-С. Так працює пилосос –С-С-С. б) Вимова звука в чисто мовці. А тепер Соня запрошує нас до палацу «Несподіванок». - Ой, в чудовий сад залетіла оса! Са-са-са - прилетіла в сад оса. Су-су-су – я вам меду принесу. Са-са-са – не приносить мед оса. Сі-сі-сі – ми не віримо осі. Си-си-си – не злякались ми оси. Су-су-су – геть погнали ми осу. в) Визначення місця звука [с] в словах. Мета: розвивати фонематичні процеси, вчити визначати місце звука в слові. - В палаці кожному видають цікаву табличку і пропонують весело гратися. «Слово називаємо, місце звука визначаємо». г) Дидактична гра «Дощик, Сонечко, Листочок».
  • 6. Мета: автоматизувати правильну вимову звука у словах, реченнях; формувати вміння вживати іменники в різних відмінках,будувати та поширювати речення; розвивати зорову пам’ять, увагу, мовлення. - А тепер з нами пограються Дощик, Сонечко і Листочок. Хід ігри. Діти отримують коректурні таблиці. Називають зображені предмети і запам’ятовують їх. За командою заплющують очі. У цей час логопед накриває одну з картинок зображенням дощику. Розплющивши очі, дитина повинна відгадати, яку картинку закрили , і дати повну відповідь: «Дощик намочив синичку». Фізкультхвилинка. Наступний будиночок запрошує в гості. Там живе Фея квітів. Вона пропонує відвідати її володіння і на мить уявити себе першими квітами. Психологічний етюд «Первоцвіти». Під музику Вівальді діти виконують зарядку-танок. Ми квіточки чарівні Розквітаємо на весні, До сонечка потягнулись І росичкою умились, Подивились вправо, вліво: - Ой, яка земля красива! Фея дарує нам пам’ятку: «Не треба зриватиквіти, адже рослинине встигають розмножуватися. Їх з кожним роком стає все менше. Бережіть красу весняної природи!» - А як можна милуватися красою весни вдома? (Сфотографувати, намалювати, наклеїти аплікацію, скласти квітку з аркушів паперу). д) Автоматизація звука [с] у вірші. А в цьому будинку хто живе? Відгадайте загадку. У червоного малятка На спині краплини-цятки, Чорні вуса, голова, Любить лагідні слова. (Сонечко, райська комашка, сонячний жук). Давайте про цього жучка вивчимо новий вірш. Сонечко вгору Повзе по травинці. Чорний горошок У нього на спинці. Грає проміння Довкола яскраве.
  • 7. Сонечко сонцю Всміхнулось ласкаво. е) Дидактична гра «Цікаві покупки». Мета: розвивати фонематичні процеси, вчити визначати наявність звука [с] в слові. - Допоможіть сонечку зробити покупки в магазині. Треба вибрати лише ті продукти, в назвах яких заховався звук [с]. ( сухарі, м’ясо, сир, ситро,сирок, сливи, апельсини, іриски, смородина, сало, ковбаса, капуста, квасоля, часник) ІІІ Підсумок заняття 1.Зняття нервово - психічної напруги. Всі ви добре працювали, щоб ви гарно відпочивали мешканці хатинки «Працьовитіпальчики » приготували вам гарну гру «Квіткова мозаїка». Будь уважним і склади квітку з частинок. Подаруй цю квітку сонечку. Діти отримують частинки до аплікації. 2.Оцінювання . Що сподобалося вам на занятті? Чи дізналися про щось нове? Який звук з нами грався? Як треба берегти красу весняної природи?