şÝşÝߣ

şÝşÝߣShare a Scribd company logo
1
გაკვეთილი #2 (03.12.2018)
სსიპ გენერალ გიორგი კვინიტაძის სახელობის კადეტთა სამხედრო ლიცეუმი
მასწავლებლის სახელი, გვარი: ბესიკ მაჩიტაძე
პირადი ნომერი:
საგანი: მსოფლიოს გეოგრაფია
სწავლების საფეხური/კლასი: საშუალო / Xგ
მოსწავლის რაოდენობა: 24 მოსწავლე (სსსმ მოსწავლე არ ირიცხება)
გაკვეთილის თემა: ნატო
გაკვეთილის მიზანი:
• მოსწავლე იმსჯელებს ნატოს როლზე თანამედროვე მსოფლიოში მშვიდობის დაცვაზე;
• მოსწავლე შეძლებს გააცნობიეროს ნატოს მნიშვნელობა მისი წევრი ქვეყნების უსაფრთხოებაზე;
• მოსწავლეებს გამოუმუშავდეთ შემდეგი უნარები:
✓ წიგნიერების უნარის განვითარება;
✓ გეოგრაფიულ თვალსაჩინოებებზე მუშაობის;
✓ გეოგრაფიული ინფორმაციის ინტერპრეტაციის განვითარების;
✓ ანალიზისა და დასკვნების გაკეთების უნარი;
✓ საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვის უნარი;
✓ ურთიერთპატივისცემისა და ურთიერთშემეცნების ჩვევები.
გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა ეროვნულ სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან:
გეო.X.1. მოსწავლეს შეუძლია დააკავშიროს პოლიტიკური რუკის ფორმირება მსოფლიოში მიმდინარე მნიშვნელოვან პროცესებთან.
გეო.X.6. მოსწავლეს შეუძლია გააანალიზოს ტერიტორიული და გეოპოლიტიკური ფაქტორების გავლენა საზოგადოების განვითარებაზე.
➢ ნატოში გაწევრიანების წლების მიხედვით კონტურულ რუკაზე დააქვს ქვეყნები და ქმნის თემატურ რუკას.
➢ ჯგუფური მუშაობისას მოსწავლე აანალიზებს მოძიებულ ინფორმაციას მსოფლიოში მეორე მსოფლიო ომიდან მიმდინარე პროცესების
შესახებ და უკავშირებს მათ თანამედროვე პოლიტიკური რუკის ფორმირებას; მიზეზ-შედეგობრივ კავშირებს გამოხატავს სასურველი
ფორმით.
➢ მოსწავლე აანალიზებს მნიშვნელოვანი საერთაშორისო სამხედრო-პოლიტიკური ორგანიზაციის როლს მათში გაწევრიანებული ქვეყნების
უსაფრთხოებაზე და განვითარებისათვის.
2
გაკვეთილის თემა და მიზანი ზუსტად შეესაბამება ეროვნულ სასწავლო გეგმის, X კლასის სტანდარტში არსებულ შინაარსის პროგრამაში
სავალდებულო შინაარსობრივ საკითხთა ჩამონათვალს.
# აქტივობის მიზანი და აღწერა
გამოყენებული
მეთოდი/
მეთოდები
კლასის
ორგანიზების
ფორმა/ფორმები
სასწავლო რესურსები
(დაასაბუთებული
შინაარსობრივი რესურსების
მიზანშეწონილება სასწავლო
მიზანთან)
დრო
(წთ)
1.
აქტივობა #1 საორგანიზაციო საკითხების გაცნობა
მიზანი: მოსწავლეებმა მოახდინონ ყურადღების
კონცეტრირება და ხელი შეეწყოს ვიზუალური
მეხსიერების გააქტიურებას. ორგანიზებულობის უნარის
ხელშეწყობა.
აღწერა: მოსწავლეებს მოკლედ გავაცნობ დღევანდელი
გაკვეთილის მიზანს, დაგეგმილ აქტივობებსა და
შეფასების რუბრიკებს. ამავდროულად შევახსენებ
ქცევის წესებს.
ვერბალური მთელი კლასი
ლეპტოპი- პროექტორი
(მონიტორზე გამოჩნდება
გაკვეთილის მიზანი და
დაგეგმილი აქტივობები.
მიზანშეწონილობა:
ვიზუალური მეხსიერების
გააქტიურობისათვის)
2 წთ.
2.
აქტივობა #2 წინარე ცოდნის გახსენება
მიზანი: მოსწავლეებმა გაიხსენონ წინარე ცოდნა.
აღწერა: წინასწარ მომზადებული მაქვს გეოგრაფიული
ბინგოს შესავსები სიტყვები და კითხვები. მოსწავლეები
მოახდენენ მის შევსებას. „გამარჯვებულად“ ჩაითვლება
პირველი ორი მოსწავლე, ვინც სწრაფად შეავსებს
ჰორიზონტალურ ან ვერტიკალურ რიგს.
ბინგო ინდივიდუალური
A4 ფორმატის ფურცელი
(მასზე დატანილია ბინგოს
ცხრილი-წინარე ცოდნის
გააქტიურება),
საწერკალამი
6 წთ.
3.
აქტივობა #3 ცოდნის გააქტიურება
მიზანი: აზრობრივი რუკის შევსებით მოვახდინო ნატოს
შესახებ იდეების თავმოყრა. მოსწავლეებმა შეძლონ
ნატოს ირგვლივ ინფორმაციის შეკრება-მობილიზება.
აღწერა: დაფაზე დახატული მაქვს წრე, რომლის
შიგნითაც წერია „ნატო“. კლასს ვთხოვ რა სმენიათ ამ
ორგანიზაციის შესახებ, მოსწავლეთა შეხედულებებს
ვწერ წრის ირგვლი (არ აქვს მნიშვნელობა მცდარია თუ
ჭეშმარიტი). (ამ აქტივობას დავასრულებ გაკვეთილის
რეფლექსიის ფაზაზე).
აზრობრივი
რუკა
ინდივიდუალური
დაფა და მარკერი (ჯგუფის
შეხედულებების
ჩამოსაწერად),
მიზანშეწონილობა:
ვიზუალური მეხსიერების
გააქტიურობისათვის,
მოტივაციის ამაღლება
3 წთ.
4. აქტივობა #4 ჯგუფური მუშაობა
გეოგრაფიულ
თვალსაჩინოებ
ჯგუფური
X კლასის
სახელმძღვანელო, ჩემ მიერ
12 წთ.
3
მიზანი: მოსწავლეს განუვითარდეს გეოგრაფიულ
ტექსტზე და თვალსაჩინოებებზე მუშაობის უნარი.
მოსწავლეში წიგნიერებისა და პრეზენტაციის უნარის
განვითარება.
აღწერა: კლასს გადათვლის პრინციპით დავყოფ 4
ჯგუფად:
I ჯგუფის დავალებაა ჩემ მიერ დარიგებული ტექსტის
საშუალებით მოამზადოს მოკლე პრეზენტაცია „ნატოს
შესახებ“, კონტურულ რუკაზე დაიტანენ ნატოს
შემქმნელ ქვეყნებს.
II ჯგუფს ევალება ნატოში გაწევრიანების ცხრილის
გამოყენებით, ევროპის კონტურულ რუკაზე აღნიშნონ
ნატოს გაფართოება სხვადასხვა ფერის გამოყენებით.
შემდგომ კონტურს გააკრავენ დაფაზე.
III ჯგუფი ჩემ მიერ დარიგებული ტექსტის საშუალებით
მოამზადებს მოკლე პრეზენტაციას ნატოს სამხედრო
მისიების შესახებ, კონტურულ რუკაზე დაიტანენ
ქვეყნებს, რომლებიც მიერთებული არიან პარტნიორობა
მშვიდობისათვის (PFP).
IV ჯგუფი ჩემ მიერ დარიგებული ტექსტის საშუალებით
მოამზადებს მოკლე პრეზენტაციას ნატო - საქართველოს
ურთიერთობის შესახებ. კონტურულ რუკაზე დაიტანენ
ქვეყნებს, რომლებსაც მინიჭებული აქვთ
ინდივიდუალური სამოქმედო გეგმა (MAP) და
ინდივიდუალური პარტნიორობის სამოქმედო გეგმა
(IPAP).
აქტივობის მსვლელობისას ვაკვირდები ჯგუფის
წევრების ჩართულობას და ვახდენ ჩანიშვნებს, ხოლო
თითოეული მოსწავლე ინდივიდუალურად ახდენს
ჯგუფში მუშაობის თვითშეფასებას.
ებზე მუშაობა,
გეოგრაფიულ
ტექსტზე
მუშაობა
მოძიებული
ადაპტირებული ტექსტი
(სახელმძღვანელოში და
ჩემ მიერ მოძიებულ
ტექსტზე ჯგუფები
მოამზადებენ
პრეზენტაციებს), 7-8
კლასის ატლასი (ატლასში
არსებული პოლიტიკური
რუკის გამოყენებით
შეძლებენ კონტურზე
ნატოს წევრი ქვეყნების
დატანას), ევროპის
კონტურული რუკა
ფერადი ფანქრები,
ევროპის პოლიტიკური
რუკის კონტური, წებოვანა
ქაღალდი, ფლიფჩარტი.
მიზანშეწონილობა:
ვიზუალური მეხსიერების
გააქტიურობისათვის.
ადაპტირებული ტექსტით
უახლოესი ინფორმაციის
მიწოდება
5.
აქტივობა #5 პრეზენტაცია
მიზანი: მოსწავლეებს განუვითარდეთ პრეზენტაციის,
კომუნიკაციისა და პასუხისმგებლობის უნარები.
პრეზენტაცია
ჯგუფური,
ინდივიდუალური
წებოვანა ქაღალდი,
ფლიფჩარტი, ლეპტოპი და
პროექტორი.
12 წთ.
4
აღწერა: ჯგუფური მუშაობის დასრულების შემდეგ,
ჯგუფის მიერ შერჩეული პრეზენტატორი მოახდენს
პრეზენტაციას.
თითოეულ პრეზენტატორს ვაძლევ განმავითარებელ
შეფასებას. პრეზენტატორების შეფასებას პრეზენტაციის
შეფასების რუბრიკებით ყველა მოსწავლე
ინდივიდუალურად შეაფასებს, რომელთა ჩამოკრებას
მოვახდენ გაკვეთილის ბოლოს.
მიზანშეწონილობა:
ვიზუალური მეხსიერების
გააქტიურობა
6.
აქტივობა #6 ცოდნის გამტკიცება
მიზანი: მოსწავლეებს განუვითარდეთ ანალიზისა და
შედეგების დამუშავების უნარი.
აღწერა: მოსწავლეებთან ერთად ვახდენ ნატოს შესახებ
აზრობრივი რუკის ანალიზს და ვაჯამებთ შედეგებს,
ხოლო T-სქემით ვახდენ მცდარი და ჭეშმარიტი
შეხედულებების დაჯგუფებას.
აქტივობის ბოლოს ვაძლევ განმავითარებელ შეფასებას.
აზრობრივი
რუკა
T-სქემა
მთელი კლასი
დაფა, მარკერი, წებოვანა
ქაღალდი, ფლიფჩარტი
მიზანშეწონილობა:
ეხმარება წინასწარი
ვარაუდებისა და
მიღებული შედეგების
ურთიერთკავშირის
დამყარებაში
6 წთ.
7.
აქტივობა #7 შეფასება
მიზანი: მოსწავლეებმა ნასწავლი თემიდან გამომდინარე
შეძლონ გაკვეთილის მიზნის სისტემატიზაცია, მიზეზ-
შედეგობრივი კავშირების დამყარება. ჩატარებული
გაკვეთილის რეფლექსია.
აღწერა: მოკლედ ვახდენ ჩატარებული გაკვეთილის
რეზიუმეს-შეფასებას. სლაიდზე გამოჩნდება
გაკვეთილის მიზანი და მოსწავლეებთან ერთად კითხვა-
პასუხით ვახდენ შეფასებას, რამდენად გავედით
გაკვეთილის მიზანზე.
ვერბალური მთელი კლასი
ფლიფჩარტი, მარკერი,
წებოვანი ლენტი
მიზანშეწონილობა:
ამ აქტივობებს შორის
ლოგიკური კავშირების
დამყარებას.
3 წთ.
8.
აქტივობა #8 საშინაო დავალება
მიზანი: მოსწავლეებს განუვითარდეთ ვარაუდების
გამოთქმისა და დასაბუთების უნარი.
აღწერა: მოსწავლეებს ვაძლევ საშინაო დავალებას,
რომელსაც კომპიუტერისა და პროექტორის საშუალებით
ვაჩვენებ ეკრანზე.
დაწერეთ მოკლე ესე, „როგორი წარმოგიდგენიათ
საქართველო ნატოში გაწევრიანების შემდეგ?“
ვერბალური მთელი კლასი
ლეპტოპი, პროექტორი
(ეკრანზე გამოჩნდება
საშინაო დავალება)
მიზანშეწონილობა:
ვიზუალურად მეტი უკეთ
აღქმისათვის
1 წთ.
5
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
✓ მოსწავლეს შეუძლია გაანალიზოს და განსაზღვროს ნატოს როლი მსოფლიოში მშვიდობის დაცვაში;
✓ მოსწავლე იმსჯელებს ნატოს მნიშვნელობაზე წევრი ქვეყნების უსაფრთხოებაში;
✓ მოსწავლეს განუვითარდა გეოგრაფიული ინფორმაციის ინტერპრეტაციისა და გეოგრაფიულ თვალსაჩინოებებზე მუშაობის უნარი.
✓ საკუთარი აზრის დასაბუთებისა და საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვის უნარი, ურთიერთპატივისცემის, კამათისა და
ურთიერთშემეცნების უნარ-ჩვევები.
გამოყენებული ლიტერატურა:
➢ ბლიაძე მ., ჭანტურია გ., კერესელიძე დ. (2012). X კლასის მსოფლიო გეოგრაფია. თბილისი:ბაკურ სულაკაური.
➢ ლობჟანიძე ს., ფირჩხაძე მ., რატიანი მ., და სხვა (2016). მასწავლებლის წიგნი ინტერაქტიური მეთოდები პრაქტიკაში. მასწავლებელთა
პროფესიული განვითარების ცენტრი.
➢ ბლიაძე მ., ჭანტურია გ., კერესელიძე დ. (2012). X კლასის მსოფლიო გეოგრაფია (მასწავლებლის წიგნი). თბილისი:ბაკურ სულაკაური.
➢ საქართველო და ნატო საინფორმაციო ცენტრი: http://infocenter.gov.ge/georgia-and-nato/
შეფასება და თვითშეფასება:
ჯგუფური მუშაობის თვითშეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმი
არასდროს
1
ზოგჯერ
2
ყოველთვის
3
ჩემს აზრს ღიად გამოვთქვამ
როცა სხვა ლაპარაკობს, ვუსმენ ყურადღებით
განსხვავებულ აზრს ვითვალისწინებ
დაკისრებულ ფუნქციას ვასრულებ
ვიცი, რომ კამათი ჩხუბში არ უნდა გადაიზარდოს
ვიცავ დროის ლიმიტს
6
ჯგუფებზე დაკვირვების სქემა
შეფასების კრიტერიუმები I - ჯგუფი II - ჯგუფი III - ჯგუფი IV - ჯგუფი
სუსტი/ძლიერი მხარეები სუსტი ძლიერი სუსტი ძლიერი სუსტი ძლიერისუსტიძლიერი
ჯგუფის წევრების ჩართულობა
ჯგუფის წევრები უსმენენ ერთმანეთს
უცვლიან ერთმანეთს იდეებს და
ინფორმაციას
პრეზენტაციის შეფასების კრიტერიუმები
#
პრეზენტატორის
სახელი და გვარი
პასუხობს
თემას
ფლობს
აუდიტორიას
(იყენებს მიმიკას,
ჟესტიკულაციას,
ინტონაციას)
საუბრობს
გამართული
ენით
შემოქმედებითობი
ს უნარი, იყენებს
განსხვავებულ
წყაროებს
ადარებს
მოვლენებს,
ფაქტებს,
საგნებს
იყენებს
თვალსაჩინოებ
აქ
იცავს
დროის
ლიმიტს
ჯამი
1 2 2 2 1 1 1 10
1
2
3
4
7
გაკვეთილზე ჩართულობის შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები კარგი საშუალო სუსტი
აქტიური მონაწილეობა
ყოველთვის მონაწილეობს და ხშირად
წარმართავს კიდეც საკლასო მსჯელობას
ყოველთვის მონაწილეობს
იშვიათად ან საერთოდ არ
მონაწილეობს
საკუთარი აზრის
დასაბუთებულად
წარმოდგენა
ყოველთვის დამაჯერებლად და
არგუმენტირებულად წარმოადგენს თავის
მოსაზრებას
თითქმის ყოველთვის
ასაბუთებს საკუთარ
მოსაზრებას
უჭირს გამართულად
საუბარი, ხშირად ვერ
ასაბუთებს საკუთარ აზრს
სხვისი აზრის
პატივისცემის
დემონსტრირება
უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას
გამოთქვამს მოსმენილზე დაყრდნობით.
კორექტულია და ამჟღავნებს სხვისი აზრის
მიმართ პატივისცემას
უსმენს სხვებს და საკუთარ
მოსაზრებას გამოთქვამს
მოსმენილზე დაყრდნობით.
არ უსმენს სხვებს
და არ აცდის საუბრის
დამთავრებას
ხელმოწერა: /ბ.მაჩიტაძე/
19.11.2018

More Related Content

What's hot (20)

იგავის ენა
იგავის ენაიგავის ენა
იგავის ენა
mziaegiashvili
Ěý
,,ბოშები” გაკვეთლის ანგარიში
,,ბოშები”   გაკვეთლის ანგარიში,,ბოშები”   გაკვეთლის ანგარიში
,,ბოშები” გაკვეთლის ანგარიში
mziaegiashvili
Ěý
კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის - სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის  - სამოდელო გაკვეთილის გეგმაკარგ ქართველთა ხსოვნისათვის  - სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის - სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
mziaegiashvili
Ěý
ანგ.სამოდ. გაკვ. იგავის ენა
ანგ.სამოდ. გაკვ. იგავის ენაანგ.სამოდ. გაკვ. იგავის ენა
ანგ.სამოდ. გაკვ. იგავის ენა
mziaegiashvili
Ěý
პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜áƒĄ გეგმა 16 ნოემბერი
პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜áƒĄ გეგმა 16 ნოემბერიპრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜áƒĄ გეგმა 16 ნოემბერი
პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜áƒĄ გეგმა 16 ნოემბერი
mziaegiashvili
Ěý
პედაგოგიური პრაქტიკის კვლევა - ბესიკ მაჩიტაძე
პედაგოგიური პრაქტიკის კვლევა - ბესიკ მაჩიტაძეპედაგოგიური პრაქტიკის კვლევა - ბესიკ მაჩიტაძე
პედაგოგიური პრაქტიკის კვლევა - ბესიკ მაჩიტაძე
Besik Machitadze
Ěý
კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის - სამოდელო გაკვეთილის ანგარიში
კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის  - სამოდელო გაკვეთილის ანგარიშიკარგ ქართველთა ხსოვნისათვის  - სამოდელო გაკვეთილის ანგარიში
კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის - სამოდელო გაკვეთილის ანგარიში
mziaegiashvili
Ěý
ანგ.გაკვ.მოგზაურ. აფრიკაში
ანგ.გაკვ.მოგზაურ. აფრიკაშიანგ.გაკვ.მოგზაურ. აფრიკაში
ანგ.გაკვ.მოგზაურ. აფრიკაში
mziaegiashvili
Ěý
ნუგზარ შატაიძის მოთხრობა ,,მოგზაურობა აფრიკაში
ნუგზარ შატაიძის მოთხრობა ,,მოგზაურობა აფრიკაშინუგზარ შატაიძის მოთხრობა ,,მოგზაურობა აფრიკაში
ნუგზარ შატაიძის მოთხრობა ,,მოგზაურობა აფრიკაში
mziaegiashvili
Ěý
ემიგრანტები - გაკვეთილის გეგმა
ემიგრანტები - გაკვეთილის გეგმაემიგრანტები - გაკვეთილის გეგმა
ემიგრანტები - გაკვეთილის გეგმა
mziaegiashvili
Ěý
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ შიინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
mziaegiashvili
Ěý
2012natia პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜ ,,ძალა ერთობაშია''
2012natia   პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜ ,,ძალა ერთობაშია''2012natia   პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜ ,,ძალა ერთობაშია''
2012natia პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜ ,,ძალა ერთობაშია''
Natia Khachiuri
Ěý
გაკვეთილი
გაკვეთილიგაკვეთილი
გაკვეთილი
Khatuna Afridonize
Ěý
ანგარიში ემიგრანტები
ანგარიში   ემიგრანტებიანგარიში   ემიგრანტები
ანგარიში ემიგრანტები
mziaegiashvili
Ěý
პრიორიტეტული გამჭოლი კომპეტენციები
პრიორიტეტული გამჭოლი კომპეტენციები პრიორიტეტული გამჭოლი კომპეტენციები
პრიორიტეტული გამჭოლი კომპეტენციები
fiqria sidamonize
Ěý
ქართველი რომანტიკოსები სამოდელო გაკვეთილის ანგარიში
ქართველი რომანტიკოსები   სამოდელო გაკვეთილის ანგარიშიქართველი რომანტიკოსები   სამოდელო გაკვეთილის ანგარიში
ქართველი რომანტიკოსები სამოდელო გაკვეთილის ანგარიში
mziaegiashvili
Ěý
პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜áƒĄ პრეზენტაცია
პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜áƒĄ პრეზენტაციაპრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜áƒĄ პრეზენტაცია
პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜áƒĄ პრეზენტაცია
marine kvaratskhelia
Ěý
პრეზენტაცია კათედრაზე გაკვეთილის დაგეგმვა
პრეზენტაცია კათედრაზე გაკვეთილის დაგეგმვაპრეზენტაცია კათედრაზე გაკვეთილის დაგეგმვა
პრეზენტაცია კათედრაზე გაკვეთილის დაგეგმვა
marine kvaratskhelia
Ěý
წიგნიერების განვითარება
წიგნიერების განვითარებაწიგნიერების განვითარება
წიგნიერების განვითარება
Lela Goginashvili
Ěý
ნაბიჯი 2. დიდი მცხეთა
ნაბიჯი 2. დიდი მცხეთანაბიჯი 2. დიდი მცხეთა
ნაბიჯი 2. დიდი მცხეთა
nino abuladze
Ěý
იგავის ენა
იგავის ენაიგავის ენა
იგავის ენა
mziaegiashvili
Ěý
,,ბოშები” გაკვეთლის ანგარიში
,,ბოშები”   გაკვეთლის ანგარიში,,ბოშები”   გაკვეთლის ანგარიში
,,ბოშები” გაკვეთლის ანგარიში
mziaegiashvili
Ěý
კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის - სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის  - სამოდელო გაკვეთილის გეგმაკარგ ქართველთა ხსოვნისათვის  - სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის - სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
mziaegiashvili
Ěý
ანგ.სამოდ. გაკვ. იგავის ენა
ანგ.სამოდ. გაკვ. იგავის ენაანგ.სამოდ. გაკვ. იგავის ენა
ანგ.სამოდ. გაკვ. იგავის ენა
mziaegiashvili
Ěý
პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜áƒĄ გეგმა 16 ნოემბერი
პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜áƒĄ გეგმა 16 ნოემბერიპრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜áƒĄ გეგმა 16 ნოემბერი
პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜áƒĄ გეგმა 16 ნოემბერი
mziaegiashvili
Ěý
პედაგოგიური პრაქტიკის კვლევა - ბესიკ მაჩიტაძე
პედაგოგიური პრაქტიკის კვლევა - ბესიკ მაჩიტაძეპედაგოგიური პრაქტიკის კვლევა - ბესიკ მაჩიტაძე
პედაგოგიური პრაქტიკის კვლევა - ბესიკ მაჩიტაძე
Besik Machitadze
Ěý
კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის - სამოდელო გაკვეთილის ანგარიში
კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის  - სამოდელო გაკვეთილის ანგარიშიკარგ ქართველთა ხსოვნისათვის  - სამოდელო გაკვეთილის ანგარიში
კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის - სამოდელო გაკვეთილის ანგარიში
mziaegiashvili
Ěý
ანგ.გაკვ.მოგზაურ. აფრიკაში
ანგ.გაკვ.მოგზაურ. აფრიკაშიანგ.გაკვ.მოგზაურ. აფრიკაში
ანგ.გაკვ.მოგზაურ. აფრიკაში
mziaegiashvili
Ěý
ნუგზარ შატაიძის მოთხრობა ,,მოგზაურობა აფრიკაში
ნუგზარ შატაიძის მოთხრობა ,,მოგზაურობა აფრიკაშინუგზარ შატაიძის მოთხრობა ,,მოგზაურობა აფრიკაში
ნუგზარ შატაიძის მოთხრობა ,,მოგზაურობა აფრიკაში
mziaegiashvili
Ěý
ემიგრანტები - გაკვეთილის გეგმა
ემიგრანტები - გაკვეთილის გეგმაემიგრანტები - გაკვეთილის გეგმა
ემიგრანტები - გაკვეთილის გეგმა
mziaegiashvili
Ěý
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ შიინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
mziaegiashvili
Ěý
2012natia პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜ ,,ძალა ერთობაშია''
2012natia   პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜ ,,ძალა ერთობაშია''2012natia   პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜ ,,ძალა ერთობაშია''
2012natia პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜ ,,ძალა ერთობაშია''
Natia Khachiuri
Ěý
გაკვეთილი
გაკვეთილიგაკვეთილი
გაკვეთილი
Khatuna Afridonize
Ěý
ანგარიში ემიგრანტები
ანგარიში   ემიგრანტებიანგარიში   ემიგრანტები
ანგარიში ემიგრანტები
mziaegiashvili
Ěý
პრიორიტეტული გამჭოლი კომპეტენციები
პრიორიტეტული გამჭოლი კომპეტენციები პრიორიტეტული გამჭოლი კომპეტენციები
პრიორიტეტული გამჭოლი კომპეტენციები
fiqria sidamonize
Ěý
ქართველი რომანტიკოსები სამოდელო გაკვეთილის ანგარიში
ქართველი რომანტიკოსები   სამოდელო გაკვეთილის ანგარიშიქართველი რომანტიკოსები   სამოდელო გაკვეთილის ანგარიში
ქართველი რომანტიკოსები სამოდელო გაკვეთილის ანგარიში
mziaegiashvili
Ěý
პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜áƒĄ პრეზენტაცია
პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜áƒĄ პრეზენტაციაპრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜áƒĄ პრეზენტაცია
პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜áƒĄ პრეზენტაცია
marine kvaratskhelia
Ěý
პრეზენტაცია კათედრაზე გაკვეთილის დაგეგმვა
პრეზენტაცია კათედრაზე გაკვეთილის დაგეგმვაპრეზენტაცია კათედრაზე გაკვეთილის დაგეგმვა
პრეზენტაცია კათედრაზე გაკვეთილის დაგეგმვა
marine kvaratskhelia
Ěý
წიგნიერების განვითარება
წიგნიერების განვითარებაწიგნიერების განვითარება
წიგნიერების განვითარება
Lela Goginashvili
Ěý
ნაბიჯი 2. დიდი მცხეთა
ნაბიჯი 2. დიდი მცხეთანაბიჯი 2. დიდი მცხეთა
ნაბიჯი 2. დიდი მცხეთა
nino abuladze
Ěý

Similar to Nato gegma (20)

საკლასო პლაკატის დამზადება
საკლასო პლაკატის დამზადებასაკლასო პლაკატის დამზადება
საკლასო პლაკატის დამზადება
ritadateshidze
Ěý
პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜áƒĄ პრეზენტაციის
პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜áƒĄ პრეზენტაციისპრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜áƒĄ პრეზენტაციის
პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜áƒĄ პრეზენტაციის
ssuser4f8217
Ěý
Pedagogiuri praqtikis kvleva aniko eriashvili
Pedagogiuri praqtikis kvleva aniko eriashviliPedagogiuri praqtikis kvleva aniko eriashvili
Pedagogiuri praqtikis kvleva aniko eriashvili
ekunakaterina
Ěý
ვორქშოპი
ვორქშოპივორქშოპი
ვორქშოპი
N2 public school
Ěý
Ict lesson plan sample
Ict lesson plan   sampleIct lesson plan   sample
Ict lesson plan sample
jgufi8
Ěý
Ict lesson plan sample1
Ict lesson plan   sample1Ict lesson plan   sample1
Ict lesson plan sample1
jgufi8
Ěý
Proeqti
ProeqtiProeqti
Proeqti
Lela Goginashvili
Ěý
Unit plan template_overview
Unit plan template_overviewUnit plan template_overview
Unit plan template_overview
Daria Gabashvili
Ěý
Unit plan template_overview
Unit plan template_overviewUnit plan template_overview
Unit plan template_overview
Daria Gabashvili
Ěý
Unit plan template_overview
Unit plan template_overviewUnit plan template_overview
Unit plan template_overview
Daria Gabashvili
Ěý
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ შიინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
mziaegiashvili
Ěý
Fiqria vasadzis praqtikis kvlevis angarishi
Fiqria vasadzis praqtikis kvlevis angarishiFiqria vasadzis praqtikis kvlevis angarishi
Fiqria vasadzis praqtikis kvlevis angarishi
ssuser40ab08
Ěý
Samodelo gakvetili
Samodelo gakvetiliSamodelo gakvetili
Samodelo gakvetili
Diana Chaladze
Ěý
პირველი მსოფლიო ომი
პირველი მსოფლიო ომიპირველი მსოფლიო ომი
პირველი მსოფლიო ომი
nino abuladze
Ěý
პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜
პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜áƒžáƒ áƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜
პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜
guest9d9812
Ěý
ევროპა ჩემს გავეთილზე
ევროპა ჩემს გავეთილზეევროპა ჩემს გავეთილზე
ევროპა ჩემს გავეთილზე
Nino Aslamazashvili
Ěý
საკუთარი პრაქტიკის კვალდაკვალ
საკუთარი პრაქტიკის კვალდაკვალსაკუთარი პრაქტიკის კვალდაკვალ
საკუთარი პრაქტიკის კვალდაკვალ
მაია მამისეიშვილი
Ěý
ქსელური პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜
ქსელური პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜áƒĽáƒĄáƒ”áƒšáƒŁáƒ áƒ˜ პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜
ქსელური პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜
Dimitri Popovi
Ěý
საკლასო პლაკატის დამზადება
საკლასო პლაკატის დამზადებასაკლასო პლაკატის დამზადება
საკლასო პლაკატის დამზადება
ritadateshidze
Ěý
პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜áƒĄ პრეზენტაციის
პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜áƒĄ პრეზენტაციისპრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜áƒĄ პრეზენტაციის
პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜áƒĄ პრეზენტაციის
ssuser4f8217
Ěý
Pedagogiuri praqtikis kvleva aniko eriashvili
Pedagogiuri praqtikis kvleva aniko eriashviliPedagogiuri praqtikis kvleva aniko eriashvili
Pedagogiuri praqtikis kvleva aniko eriashvili
ekunakaterina
Ěý
ვორქშოპი
ვორქშოპივორქშოპი
ვორქშოპი
N2 public school
Ěý
Ict lesson plan sample
Ict lesson plan   sampleIct lesson plan   sample
Ict lesson plan sample
jgufi8
Ěý
Ict lesson plan sample1
Ict lesson plan   sample1Ict lesson plan   sample1
Ict lesson plan sample1
jgufi8
Ěý
Unit plan template_overview
Unit plan template_overviewUnit plan template_overview
Unit plan template_overview
Daria Gabashvili
Ěý
Unit plan template_overview
Unit plan template_overviewUnit plan template_overview
Unit plan template_overview
Daria Gabashvili
Ěý
Unit plan template_overview
Unit plan template_overviewUnit plan template_overview
Unit plan template_overview
Daria Gabashvili
Ěý
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ შიინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
mziaegiashvili
Ěý
Fiqria vasadzis praqtikis kvlevis angarishi
Fiqria vasadzis praqtikis kvlevis angarishiFiqria vasadzis praqtikis kvlevis angarishi
Fiqria vasadzis praqtikis kvlevis angarishi
ssuser40ab08
Ěý
Samodelo gakvetili
Samodelo gakvetiliSamodelo gakvetili
Samodelo gakvetili
Diana Chaladze
Ěý
პირველი მსოფლიო ომი
პირველი მსოფლიო ომიპირველი მსოფლიო ომი
პირველი მსოფლიო ომი
nino abuladze
Ěý
პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜
პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜áƒžáƒ áƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜
პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜
guest9d9812
Ěý
ევროპა ჩემს გავეთილზე
ევროპა ჩემს გავეთილზეევროპა ჩემს გავეთილზე
ევროპა ჩემს გავეთილზე
Nino Aslamazashvili
Ěý
ქსელური პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜
ქსელური პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜áƒĽáƒĄáƒ”áƒšáƒŁáƒ áƒ˜ პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜
ქსელური პრáƒ×ÇłĽáƒĽáƒ˘áƒ˜
Dimitri Popovi
Ěý

More from Besik Machitadze (20)

CMLSazogadoebrivi.pptx
CMLSazogadoebrivi.pptxCMLSazogadoebrivi.pptx
CMLSazogadoebrivi.pptx
Besik Machitadze
Ěý
სათბობი რესურსები.pptx
სათბობი რესურსები.pptxსათბობი რესურსები.pptx
სათბობი რესურსები.pptx
Besik Machitadze
Ěý
ენერგიის სახეები
ენერგიის სახეებიენერგიის სახეები
ენერგიის სახეები
Besik Machitadze
Ěý
მ.ადეიშვილი 10 (1).pptx
მ.ადეიშვილი 10 (1).pptxმ.ადეიშვილი 10 (1).pptx
მ.ადეიშვილი 10 (1).pptx
Besik Machitadze
Ěý
ლუკა ვერულაშვილი.pptx
ლუკა ვერულაშვილი.pptxლუკა ვერულაშვილი.pptx
ლუკა ვერულაშვილი.pptx
Besik Machitadze
Ěý
მ.ჭელიძე copy.pptx
მ.ჭელიძე copy.pptxმ.ჭელიძე copy.pptx
მ.ჭელიძე copy.pptx
Besik Machitadze
Ěý
რ.ფუთურიძ᳥.ąčąčłŮłć
რ.ფუთურიძ᳥.ąčąčłŮłćრ.ფუთურიძ᳥.ąčąčłŮłć
რ.ფუთურიძ᳥.ąčąčłŮłć
Besik Machitadze
Ěý
დ.მარღია 1-5.pptx
დ.მარღია 1-5.pptxდ.მარღია 1-5.pptx
დ.მარღია 1-5.pptx
Besik Machitadze
Ěý
მარიამ-ცინცაძე-10-5.ąčąčłŮłć
მარიამ-ცინცაძე-10-5.ąčąčłŮłćმარიამ-ცინცაძე-10-5.ąčąčłŮłć
მარიამ-ცინცაძე-10-5.ąčąčłŮłć
Besik Machitadze
Ěý
ნატა ნადირაძა (2) (1).pptx
ნატა ნადირაძა (2) (1).pptxნატა ნადირაძა (2) (1).pptx
ნატა ნადირაძა (2) (1).pptx
Besik Machitadze
Ěý
ვ.ჭეიშვილი 10-5.pptx
ვ.ჭეიშვილი 10-5.pptxვ.ჭეიშვილი 10-5.pptx
ვ.ჭეიშვილი 10-5.pptx
Besik Machitadze
Ěý
D.Malania გეოგრაფია.pptx
D.Malania გეოგრაფია.pptxD.Malania გეოგრაფია.pptx
D.Malania გეოგრაფია.pptx
Besik Machitadze
Ěý
ცქფურიშვილი.ąčąčłŮłć
ცქფურიშვილი.ąčąčłŮłćცქფურიშვილი.ąčąčłŮłć
ცქფურიშვილი.ąčąčłŮłć
Besik Machitadze
Ěý
ა.გოგილავა.ąčąčłŮłć
ა.გოგილავა.ąčąčłŮłćა.გოგილავა.ąčąčłŮłć
ა.გოგილავა.ąčąčłŮłć
Besik Machitadze
Ěý
შ᳥ყილაძ᳥.ąčąčłŮłć
შ᳥ყილაძ᳥.ąčąčłŮłćშ᳥ყილაძ᳥.ąčąčłŮłć
შ᳥ყილაძ᳥.ąčąčłŮłć
Besik Machitadze
Ěý
მ.თუთბერიძე.ąčąčłŮłć
მ.თუთბერიძე.ąčąčłŮłćმ.თუთბერიძე.ąčąčłŮłć
მ.თუთბერიძე.ąčąčłŮłć
Besik Machitadze
Ěý
რ.გოგატშვილი 10-5.pptx
რ.გოგატშვილი 10-5.pptxრ.გოგატშვილი 10-5.pptx
რ.გოგატშვილი 10-5.pptx
Besik Machitadze
Ěý
სანდრო აბრამიძე.pptx
სანდრო აბრამიძე.pptxსანდრო აბრამიძე.pptx
სანდრო აბრამიძე.pptx
Besik Machitadze
Ěý
ლ.ლომიძე 10-5.pptx
ლ.ლომიძე 10-5.pptxლ.ლომიძე 10-5.pptx
ლ.ლომიძე 10-5.pptx
Besik Machitadze
Ěý
რ.ბ᳥რიძ᳥.ąčąčłŮłć
რ.ბ᳥რიძ᳥.ąčąčłŮłćრ.ბ᳥რიძ᳥.ąčąčłŮłć
რ.ბ᳥რიძ᳥.ąčąčłŮłć
Besik Machitadze
Ěý
CMLSazogadoebrivi.pptx
CMLSazogadoebrivi.pptxCMLSazogadoebrivi.pptx
CMLSazogadoebrivi.pptx
Besik Machitadze
Ěý
სათბობი რესურსები.pptx
სათბობი რესურსები.pptxსათბობი რესურსები.pptx
სათბობი რესურსები.pptx
Besik Machitadze
Ěý
ენერგიის სახეები
ენერგიის სახეებიენერგიის სახეები
ენერგიის სახეები
Besik Machitadze
Ěý
მ.ადეიშვილი 10 (1).pptx
მ.ადეიშვილი 10 (1).pptxმ.ადეიშვილი 10 (1).pptx
მ.ადეიშვილი 10 (1).pptx
Besik Machitadze
Ěý
ლუკა ვერულაშვილი.pptx
ლუკა ვერულაშვილი.pptxლუკა ვერულაშვილი.pptx
ლუკა ვერულაშვილი.pptx
Besik Machitadze
Ěý
მ.ჭელიძე copy.pptx
მ.ჭელიძე copy.pptxმ.ჭელიძე copy.pptx
მ.ჭელიძე copy.pptx
Besik Machitadze
Ěý
რ.ფუთურიძ᳥.ąčąčłŮłć
რ.ფუთურიძ᳥.ąčąčłŮłćრ.ფუთურიძ᳥.ąčąčłŮłć
რ.ფუთურიძ᳥.ąčąčłŮłć
Besik Machitadze
Ěý
დ.მარღია 1-5.pptx
დ.მარღია 1-5.pptxდ.მარღია 1-5.pptx
დ.მარღია 1-5.pptx
Besik Machitadze
Ěý
მარიამ-ცინცაძე-10-5.ąčąčłŮłć
მარიამ-ცინცაძე-10-5.ąčąčłŮłćმარიამ-ცინცაძე-10-5.ąčąčłŮłć
მარიამ-ცინცაძე-10-5.ąčąčłŮłć
Besik Machitadze
Ěý
ნატა ნადირაძა (2) (1).pptx
ნატა ნადირაძა (2) (1).pptxნატა ნადირაძა (2) (1).pptx
ნატა ნადირაძა (2) (1).pptx
Besik Machitadze
Ěý
ვ.ჭეიშვილი 10-5.pptx
ვ.ჭეიშვილი 10-5.pptxვ.ჭეიშვილი 10-5.pptx
ვ.ჭეიშვილი 10-5.pptx
Besik Machitadze
Ěý
D.Malania გეოგრაფია.pptx
D.Malania გეოგრაფია.pptxD.Malania გეოგრაფია.pptx
D.Malania გეოგრაფია.pptx
Besik Machitadze
Ěý
ცქფურიშვილი.ąčąčłŮłć
ცქფურიშვილი.ąčąčłŮłćცქფურიშვილი.ąčąčłŮłć
ცქფურიშვილი.ąčąčłŮłć
Besik Machitadze
Ěý
ა.გოგილავა.ąčąčłŮłć
ა.გოგილავა.ąčąčłŮłćა.გოგილავა.ąčąčłŮłć
ა.გოგილავა.ąčąčłŮłć
Besik Machitadze
Ěý
შ᳥ყილაძ᳥.ąčąčłŮłć
შ᳥ყილაძ᳥.ąčąčłŮłćშ᳥ყილაძ᳥.ąčąčłŮłć
შ᳥ყილაძ᳥.ąčąčłŮłć
Besik Machitadze
Ěý
მ.თუთბერიძე.ąčąčłŮłć
მ.თუთბერიძე.ąčąčłŮłćმ.თუთბერიძე.ąčąčłŮłć
მ.თუთბერიძე.ąčąčłŮłć
Besik Machitadze
Ěý
რ.გოგატშვილი 10-5.pptx
რ.გოგატშვილი 10-5.pptxრ.გოგატშვილი 10-5.pptx
რ.გოგატშვილი 10-5.pptx
Besik Machitadze
Ěý
სანდრო აბრამიძე.pptx
სანდრო აბრამიძე.pptxსანდრო აბრამიძე.pptx
სანდრო აბრამიძე.pptx
Besik Machitadze
Ěý
ლ.ლომიძე 10-5.pptx
ლ.ლომიძე 10-5.pptxლ.ლომიძე 10-5.pptx
ლ.ლომიძე 10-5.pptx
Besik Machitadze
Ěý
რ.ბ᳥რიძ᳥.ąčąčłŮłć
რ.ბ᳥რიძ᳥.ąčąčłŮłćრ.ბ᳥რიძ᳥.ąčąčłŮłć
რ.ბ᳥რიძ᳥.ąčąčłŮłć
Besik Machitadze
Ěý

Nato gegma

  • 1. 1 გაკვეთილი #2 (03.12.2018) სსიპ გენერალ გიორგი კვინიტაძის სახელობის კადეტთა სამხედრო ლიცეუმი მასწავლებლის სახელი, გვარი: ბესიკ მაჩიტაძე პირადი ნომერი: საგანი: მსოფლიოს გეოგრაფია სწავლების საფეხური/კლასი: საშუალო / Xგ მოსწავლის რაოდენობა: 24 მოსწავლე (სსსმ მოსწავლე არ ირიცხება) გაკვეთილის თემა: ნატო გაკვეთილის მიზანი: • მოსწავლე იმსჯელებს ნატოს როლზე თანამედროვე მსოფლიოში მშვიდობის დაცვაზე; • მოსწავლე შეძლებს გააცნობიეროს ნატოს მნიშვნელობა მისი წევრი ქვეყნების უსაფრთხოებაზე; • მოსწავლეებს გამოუმუშავდეთ შემდეგი უნარები: ✓ წიგნიერების უნარის განვითარება; ✓ გეოგრაფიულ თვალსაჩინოებებზე მუშაობის; ✓ გეოგრაფიული ინფორმაციის ინტერპრეტაციის განვითარების; ✓ ანალიზისა და დასკვნების გაკეთების უნარი; ✓ საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვის უნარი; ✓ ურთიერთპატივისცემისა და ურთიერთშემეცნების ჩვევები. გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა ეროვნულ სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან: გეო.X.1. მოსწავლეს შეუძლია დააკავშიროს პოლიტიკური რუკის ფორმირება მსოფლიოში მიმდინარე მნიშვნელოვან პროცესებთან. გეო.X.6. მოსწავლეს შეუძლია გააანალიზოს ტერიტორიული და გეოპოლიტიკური ფაქტორების გავლენა საზოგადოების განვითარებაზე. ➢ ნატოში გაწევრიანების წლების მიხედვით კონტურულ რუკაზე დააქვს ქვეყნები და ქმნის თემატურ რუკას. ➢ ჯგუფური მუშაობისას მოსწავლე აანალიზებს მოძიებულ ინფორმაციას მსოფლიოში მეორე მსოფლიო ომიდან მიმდინარე პროცესების შესახებ და უკავშირებს მათ თანამედროვე პოლიტიკური რუკის ფორმირებას; მიზეზ-შედეგობრივ კავშირებს გამოხატავს სასურველი ფორმით. ➢ მოსწავლე აანალიზებს მნიშვნელოვანი საერთაშორისო სამხედრო-პოლიტიკური ორგანიზაციის როლს მათში გაწევრიანებული ქვეყნების უსაფრთხოებაზე და განვითარებისათვის.
  • 2. 2 გაკვეთილის თემა და მიზანი ზუსტად შეესაბამება ეროვნულ სასწავლო გეგმის, X კლასის სტანდარტში არსებულ შინაარსის პროგრამაში სავალდებულო შინაარსობრივ საკითხთა ჩამონათვალს. # აქტივობის მიზანი და აღწერა გამოყენებული მეთოდი/ მეთოდები კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები სასწავლო რესურსები (დაასაბუთებული შინაარსობრივი რესურსების მიზანშეწონილება სასწავლო მიზანთან) დრო (წთ) 1. აქტივობა #1 საორგანიზაციო საკითხების გაცნობა მიზანი: მოსწავლეებმა მოახდინონ ყურადღების კონცეტრირება და ხელი შეეწყოს ვიზუალური მეხსიერების გააქტიურებას. ორგანიზებულობის უნარის ხელშეწყობა. აღწერა: მოსწავლეებს მოკლედ გავაცნობ დღევანდელი გაკვეთილის მიზანს, დაგეგმილ აქტივობებსა და შეფასების რუბრიკებს. ამავდროულად შევახსენებ ქცევის წესებს. ვერბალური მთელი კლასი ლეპტოპი- პროექტორი (მონიტორზე გამოჩნდება გაკვეთილის მიზანი და დაგეგმილი აქტივობები. მიზანშეწონილობა: ვიზუალური მეხსიერების გააქტიურობისათვის) 2 წთ. 2. აქტივობა #2 წინარე ცოდნის გახსენება მიზანი: მოსწავლეებმა გაიხსენონ წინარე ცოდნა. აღწერა: წინასწარ მომზადებული მაქვს გეოგრაფიული ბინგოს შესავსები სიტყვები და კითხვები. მოსწავლეები მოახდენენ მის შევსებას. „გამარჯვებულად“ ჩაითვლება პირველი ორი მოსწავლე, ვინც სწრაფად შეავსებს ჰორიზონტალურ ან ვერტიკალურ რიგს. ბინგო ინდივიდუალური A4 ფორმატის ფურცელი (მასზე დატანილია ბინგოს ცხრილი-წინარე ცოდნის გააქტიურება), საწერკალამი 6 წთ. 3. აქტივობა #3 ცოდნის გააქტიურება მიზანი: აზრობრივი რუკის შევსებით მოვახდინო ნატოს შესახებ იდეების თავმოყრა. მოსწავლეებმა შეძლონ ნატოს ირგვლივ ინფორმაციის შეკრება-მობილიზება. აღწერა: დაფაზე დახატული მაქვს წრე, რომლის შიგნითაც წერია „ნატო“. კლასს ვთხოვ რა სმენიათ ამ ორგანიზაციის შესახებ, მოსწავლეთა შეხედულებებს ვწერ ჏რიქ ირგვლი (არ აქვს მნიშვნელობა მცდარია თუ ჭეშმარიტი). (ამ აქტივობას დავასრულებ გაკვეთილის რეფლექსიის ფაზაზე). აზრობრივი რუკა ინდივიდუალური დაფა და მარკერი (ჯგუფის შეხედულებების ჩამოსაწერად), მიზანშეწონილობა: ვიზუალური მეხსიერების გააქტიურობისათვის, მოტივაციის ამაღლება 3 წთ. 4. აქტივობა #4 ჯგუფური მუშაობა გეოგრაფიულ თვალსაჩინოებ ჯგუფური X კლასის სახელმძღვანელო, ჩემ მიერ 12 წთ.
  • 3. 3 მიზანი: მოსწავლეს განუვითარდეს გეოგრაფიულ ტექსტზე და თვალსაჩინოებებზე მუშაობის უნარი. მოსწავლეში წიგნიერებისა და პრეზენტაციის უნარის განვითარება. აღწერა: კლასს გადათვლის პრინციპით დავყოფ 4 ჯგუფად: I ჯგუფის დავალებაა ჩემ მიერ დარიგებული ტექსტის საშუალებით მოამზადოს მოკლე პრეზენტაცია „ნატოს შესახებ“, კონტურულ რუკაზე დაიტანენ ნატოს შემქმნელ ქვეყნებს. II ჯგუფს ევალება ნატოში გაწევრიანების ცხრილის გამოყენებით, ევროპის კონტურულ რუკაზე აღნიშნონ ნატოს გაფართოება სხვადასხვა ფერის გამოყენებით. შემდგომ კონტურს გააკრავენ დაფაზე. III ჯგუფი ჩემ მიერ დარიგებული ტექსტის საშუალებით მოამზადებს მოკლე პრეზენტაციას ნატოს სამხედრო მისიების შესახებ, კონტურულ რუკაზე დაიტანენ ქვეყნებს, რომლებიც მიერთებული არიან პარტნიორობა მშვიდობისათვის (PFP). IV ჯგუფი ჩემ მიერ დარიგებული ტექსტის საშუალებით მოამზადებს მოკლე პრეზენტაციას ნატო - საქართველოს ურთიერთობის შესახებ. კონტურულ რუკაზე დაიტანენ ქვეყნებს, რომლებსაც მინიჭებული აქვთ ინდივიდუალური სამოქმედო გეგმა (MAP) და ინდივიდუალური პარტნიორობის სამოქმედო გეგმა (IPAP). აქტივობის მსვლელობისას ვაკვირდები ჯგუფის წევრების ჩართულობას და ვახდენ ჩანიშვნებს, ხოლო თითოეული მოსწავლე ინდივიდუალურად ახდენს ჯგუფში მუშაობის თვითშეფასებას. ებზე მუშაობა, გეოგრაფიულ ტექსტზე მუშაობა მოძიებული ადაპტირებული ტექსტი (სახელმძღვანელოში და ჩემ მიერ მოძიებულ ტექსტზე ჯგუფები მოამზადებენ პრეზენტაციებს), 7-8 კლასის ატლასი (ატლასში არსებული პოლიტიკური რუკის გამოყენებით შეძლებენ კონტურზე ნატოს წევრი ქვეყნების დატანას), ევროპის კონტურული რუკა ფერადი ფანქრები, ევროპის პოლიტიკური რუკის კონტური, წებოვანა ქაღალდი, ფლიფჩარტი. მიზანშეწონილობა: ვიზუალური მეხსიერების გააქტიურობისათვის. ადაპტირებული ტექსტით უახლოესი ინფორმაციის მიწოდება 5. აქტივობა #5 პრეზენტაცია მიზანი: მოსწავლეებს განუვითარდეთ პრეზენტაციის, კომუნიკაციისა და პასუხისმგებლობის უნარები. პრეზენტაცია ჯგუფური, ინდივიდუალური წებოვანა ქაღალდი, ფლიფჩარტი, ლეპტოპი და პროექტორი. 12 წთ.
  • 4. 4 აღწერა: ჯგუფური მუშაობის დასრულების შემდეგ, ჯგუფის მიერ შერჩეული პრეზენტატორი მოახდენს პრეზენტაციას. თითოეულ პრეზენტატორს ვაძლევ განმავითარებელ შეფასებას. პრეზენტატორების შეფასებას პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკებით ყველა მოსწავლე ინდივიდუალურად შეაფასებს, რომელთა ჩამოკრებას მოვახდენ გაკვეთილის ბოლოს. მიზანშეწონილობა: ვიზუალური მეხსიერების გააქტიურობა 6. აქტივობა #6 ცოდნის გამტკიცება მიზანი: მოსწავლეებს განუვითარდეთ ანალიზისა და შედეგების დამუშავების უნარი. აღწერა: მოსწავლეებთან ერთად ვახდენ ნატოს შესახებ აზრობრივი რუკის ანალიზს და ვაჯამებთ შედეგებს, ხოლო T-სქემით ვახდენ მცდარი და ჭეშმარიტი შეხედულებების დაჯგუფებას. აქტივობის ბოლოს ვაძლევ განმავითარებელ შეფასებას. აზრობრივი რუკა T-სქემა მთელი კლასი დაფა, მარკერი, წებოვანა ქაღალდი, ფლიფჩარტი მიზანშეწონილობა: ეხმარება წინასწარი ვარაუდებისა და მიღებული შედეგების ურთიერთკავშირის დამყარებაში 6 წთ. 7. აქტივობა #7 შეფასება მიზანი: მოსწავლეებმა ნასწავლი თემიდან გამომდინარე შეძლონ გაკვეთილის მიზნის სისტემატიზაცია, მიზეზ- შედეგობრივი კავშირების დამყარება. ჩატარებული გაკვეთილის რეფლექსია. აღწერა: მოკლედ ვახდენ ჩატარებული გაკვეთილის რეზიუმეს-შეფასებას. სლაიდზე გამოჩნდება გაკვეთილის მიზანი და მოსწავლეებთან ერთად კითხვა- პასუხით ვახდენ შეფასებას, რამდენად გავედით გაკვეთილის მიზანზე. ვერბალური მთელი კლასი ფლიფჩარტი, მარკერი, წებოვანი ლენტი მიზანშეწონილობა: ამ აქტივობებს შორის ლოგიკური კავშირების დამყარებას. 3 წთ. 8. აქტივობა #8 საშინაო დავალება მიზანი: მოსწავლეებს განუვითარდეთ ვარაუდების გამოთქმისა და დასაბუთების უნარი. აღწერა: მოსწავლეებს ვაძლევ საშინაო დავალებას, რომელსაც კომპიუტერისა და პროექტორის საშუალებით ვაჩვენებ ეკრანზე. დაწერეთ მოკლე ესე, „როგორი წარმოგიდგენიათ საქართველო ნატოში გაწევრიანების შემდეგ?“ ვერბალური მთელი კლასი ლეპტოპი, პროექტორი (ეკრანზე გამოჩნდება საშინაო დავალება) მიზანშეწონილობა: ვიზუალურად მეტი უკეთ აღქმისათვის 1 წთ.
  • 5. 5 გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები: ✓ მოსწავლეს შეუძლია გაანალიზოს და განსაზღვროს ნატოს როლი მსოფლიოში მშვიდობის დაცვაში; ✓ მოსწავლე იმსჯელებს ნატოს მნიშვნელობაზე წევრი ქვეყნების უსაფრთხოებაში; ✓ მოსწავლეს განუვითარდა გეოგრაფიული ინფორმაციის ინტერპრეტაციისა და გეოგრაფიულ თვალსაჩინოებებზე მუშაობის უნარი. ✓ საკუთარი აზრის დასაბუთებისა და საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვის უნარი, ურთიერთპატივისცემის, კამათისა და ურთიერთშემეცნების უნარ-ჩვევები. გამოყენებული ლიტერატურა: ➢ ბლიაძე მ., ჭანტურია გ., კერესელიძე დ. (2012). X კლასის მსოფლიო გეოგრაფია. თბილისი:ბაკურ სულაკაური. ➢ ლობჟანიძე ქ., ფირჩხაძე მ., რატიანი მ., და სხვა (2016). მასწავლებლის წიგნი ინტერაქტიური მეთოდები პრაქტიკაში. მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ცენტრი. ➢ ბლიაძე მ., ჭანტურია გ., კერესელიძე დ. (2012). X კლასის მსოფლიო გეოგრაფია (მასწავლებლის წიგნი). თბილისი:ბაკურ სულაკაური. ➢ საქართველო და ნატო საინფორმაციო ცენტრი: http://infocenter.gov.ge/georgia-and-nato/ შეფასება და თვითშეფასება: ჯგუფური მუშაობის თვითშეფასების რუბრიკა კრიტერიუმი არასდროს 1 ზოგჯერ 2 ყოველთვის 3 ჩემს აზრს ღიად გამოვთქვამ როცა სხვა ლაპარაკობს, ვუსმენ ყურადღებით განსხვავებულ აზრს ვითვალისწინებ დაკისრებულ ფუნქციას ვასრულებ ვიცი, რომ კამათი ჩხუბში არ უნდა გადაიზარდოს ვიცავ დროის ლიმიტს
  • 6. 6 ჯგუფებზე დაკვირვების სქემა შეფასების კრიტერიუმები I - ჯგუფი II - ჯგუფი III - ჯგუფი IV - ჯგუფი ქუქტი/ძლიერი მხარეები ქუქტი ძლიერი ქუქტი ძლიერი ქუქტი ძლიერისუსტიძლიერი ჯგუფის წევრების ჩართულობა ჯგუფის წევრები უსმენენ ერთმანეთს უცვლიან ერთმანეთს იდეებს და ინფორმაციას პრეზენტაციის შეფასების კრიტერიუმები # პრეზენტატორის სახელი და გვარი პასუხობს თემას ფლობს აუდიტორიას (იყენებს მიმიკას, ჟესტიკულაციას, ინტონაციას) საუბრობს გამართული ენით შემოქმედებითობი ქ უნარი, იყენებს განსხვავებულ წყაროებს ადარებს მოვლენებს, ფაქტებს, საგნებს იყენებს თვალსაჩინოებ აქ იცავს დროის ლიმიტს ჯამი 1 2 2 2 1 1 1 10 1 2 3 4
  • 7. 7 გაკვეთილზე ჩართულობის შეფასების რუბრიკა კრიტერიუმები კარგი საშუალო ქუქტი აჼტიური მონაწილეობა ყოველთვის მონაწილეობს და ხშირად წარმართავს კიდეც საკლასო მსჯელობას ყოველთვის მონაწილეობს იშვიათად ან საერთოდ არ მონაწილეობს საკუთარი აზრის დასაბუთებულად წარმოდგენა ყოველთვის დამაჯერებლად და არგუმენტირებულად წარმოადგენს თავის მოსაზრებას თითქმის ყოველთვის ასაბუთებს საკუთარ მოსაზრებას უჭირქ გამართულად საუბარი, ხშირად ვერ ასაბუთებს საკუთარ აზრს სხვისი აზრის პატივისცემის დემონსტრირება უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე დაყრდნობით. კორექტულია და ამჟღავნებს სხვისი აზრის მიმართ პატივისცემას უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე დაყრდნობით. არ უსმენს სხვებს და არ აცდის საუბრის დამთავრებას ხელმოწერა: /ბ.მაჩიტაძე/ 19.11.2018