際際滷

際際滷Share a Scribd company logo
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TAHUN 1

Tarikh                  :15 Julai 2012.

Masa                    :9.15 pagi -10.15 pagi.

Tempoh                  :60 minit(2 masa)

Tahun                   : 1 Loving

Mata Pelajaran          : Matematik

Unit                    :1

Tajuk                   :Nombor dan operasi.

Skop pembelajaran       :Nombor 0 -10

Standard pembelajaran   : 1.1(1)(a)

Objektif pengajaran     :Murid akan mengetahui,mengenali dan memahami tentang nombor 1-10.

Hasil pembelajaran      :Di akhir pengajaran,pelajar dapat:

                        1)Menyebut nombor dengan betul.

                        2)mengenal nombor dengan betul.

                        3)Membilang objek dalam kumpulan dengan betul.

                        4)menamakan angka dengan betul.
Fokus utama                   :1)Menyatakan kuantiti secara intuitif.

                              2) Menama dan menentukan nilai.

PENGISIAN KURIKULUM

Nilai                         :1)Bekerjasama dalam kumpulan.

                              2)Berani membuat keputusan.

                              3)Berfikir secara kreatif.




Kemahiran berfikir            :Mengenalpasti,menganalisis

Pengetahuan sedia ada murid   :Pelajar tahu menyebut perkataan tetapi tidak mengetahui kuantiti sebenarnya.

Kosa kata                     :kira,turutan,nombor,

Kaedah pengajaran             :Tayangan LCD,penerangan,perbincangan dan bertanya soalan.

Alat bantu pengajaran         :1)Buku teks

                              2)Youtube

                              3)Ms. Powerpoint.

                              4)Ms. Word

                              5)Blog
ISI KANDUNGAN               AKTIVITI GURU                             AKTIVITI PELAJAR                       CATATAN /ALAT
                                                                                                             PENGAJARAN
 Set induksi ( 5 minit. )    Guru menayangkan video youtube             Pelajar memberi perhatian              Youtube
 Menarik minat pelajar       tentang nombor.                            terhadap tayangan.
 terhadap perkara yang       Guru mengaitkan isi pelajaran dengan P
 akan diajar.                tayangan youtube.




 Langkah 1 ( 10 minit )      Guru menayangkan slaid kepada pelajar      Pelajar memberi tumpuan kepada          Ms.Powerpoint
 Pengenalan terhadap         dan meminta pelajar memberi                slaid yang ditayangkan.
 nombor 1-10.                perhatian.                                 Pelajar mengeja dan menyebut
                             Semasa tayangan,guru turut mengeja         nombor yang dipaparkan bersama-
                             dan menyebut nombor yang                   sama guru.
                             dipaparkan.Pelajar diminta mengeja         Pelajar membilang bilangan objek
                             dan menyebut bersama-sama guru.            yang diwakili oleh setiap nombor.
                              Pelajar diminta membilang bilangan        Pelajar mengulangi langkah-langkah
                              objek yang diwakili oleh setiap           di atas sehingga ke nombor 10.
                              nombor bersama-sama guru.
                              Langkah-langkah di atas diulangi
                              sehingga ke nombor 10.
Langkah 2                Murid dikehendaki membuka buku        Pelajar membuka buku teks          Buku teks
( 10 minit )             teks halaman 3-7                      halaman 3-7
                         Murid diminta meneliti dan            Murid meneliti dan mengecam isi-
                         mengecam isi-isi yang terdapat di     isi yang terdapat di dalam teks.
                         dalam teks. Murid dibimbing oleh
                         guru.
                         Guru memberi penerangan dan
                         mengaitkan contoh-contoh di           Pelajar memberi perhatian apa
                         sekeliling dengan nombor yang         yang diterangkan oleh guru.
                         dipelajari.

                         Guru mengedarkan kertas lembaran      Murid berbincang sesama sendiri
Langkah 3 (20 minit)     kerja kepada murid.Murid diminta      untuk menyiapkan tugasan yang      Ms. Word
Aktiviti penggayaan      berbincang secara berpasangan untuk   diberi.
                         menyiapkannya.
                         Guru memberi bimbingan kepada
                         murid.


Langkah 4 ( 10 minit )   Guru memilih pelajar untuk memberi    Pelajar yang terpilih
                         jawapan tentang soalan diberikan .    membentangkan jawapan
                         Guru merumuskan jawapan murid.        sementara pelajar lain mendengar
                         Guru membuat kesimpulan tentang       dengan tekun.
                         apa yang telah dipelajari.
                         Guru meminta pelajar untuk melayari                                      Blog
                         blog matematik untuk mendapat lebih
                         kefahaman.
Guru meminta pelajar menyalin              Pelajar menyalin alamat blog
                              alamat blog matematik yang                 matematik.
                              dimaksudkan.
                              Guru juga meminta pelajar untuk
                              menjawab segala soalan yang
                              disediakan di dalam blog .




Refleksi:Proses pengajaran dan pembelajaran berjalan seperti yang dirancang.Semua murid memberi tumpuan gterhadap sesi
        pengajaran.Hanya seramai 5 orang sahaja yang perlu diberikan bimbingan kerana majoriti murid telah mempelajari no 1-10 di
        rumah atau di prasekolah.Kesemua murid kelihatan berminat untuk mengetahui pelajaran seterusnya dan dapat mengaitkan apa
        yang diajar dengan keadaan sekeliling.
Ad

More Related Content

What's hot (20)

Kajian tindakan kpd3026
Kajian tindakan kpd3026Kajian tindakan kpd3026
Kajian tindakan kpd3026
Adibah Huda
Muka depan kertas soalan
Muka depan kertas soalanMuka depan kertas soalan
Muka depan kertas soalan
richieroyston
Inovasi pengajaran dan_pembelajaran
Inovasi pengajaran dan_pembelajaranInovasi pengajaran dan_pembelajaran
Inovasi pengajaran dan_pembelajaran
RiyanSah2
ANALISIS SWOT KBAT 2018.doc
ANALISIS SWOT  KBAT 2018.docANALISIS SWOT  KBAT 2018.doc
ANALISIS SWOT KBAT 2018.doc
LORETHAHENRYYANLORET
Kerangka konseptual kajian
Kerangka konseptual kajianKerangka konseptual kajian
Kerangka konseptual kajian
airenahmad
Jenis jenis ikatan (knots)
Jenis jenis ikatan (knots)Jenis jenis ikatan (knots)
Jenis jenis ikatan (knots)
islamic international university college of selangor
Rancangan pengajaran harian prasekolah minggu ke 6
Rancangan   pengajaran  harian  prasekolah  minggu ke 6Rancangan   pengajaran  harian  prasekolah  minggu ke 6
Rancangan pengajaran harian prasekolah minggu ke 6
Enyke Eyone
Benda Hidup & Benda Bukan Hidup
Benda Hidup & Benda Bukan HidupBenda Hidup & Benda Bukan Hidup
Benda Hidup & Benda Bukan Hidup
inazaliahmad
contoh-contoh aktiviti yang boleh merangsang pemikiran kreatif kanak-kanak.
contoh-contoh aktiviti yang boleh merangsang pemikiran kreatif kanak-kanak.contoh-contoh aktiviti yang boleh merangsang pemikiran kreatif kanak-kanak.
contoh-contoh aktiviti yang boleh merangsang pemikiran kreatif kanak-kanak.
Ning Fan
Rph membuat corak dan rekaan (kad ucapan hari ibu) kbsr thn 4
Rph membuat corak dan rekaan (kad ucapan hari ibu) kbsr thn 4Rph membuat corak dan rekaan (kad ucapan hari ibu) kbsr thn 4
Rph membuat corak dan rekaan (kad ucapan hari ibu) kbsr thn 4
emynfz
Instrumen pentaksiran sosial
Instrumen  pentaksiran sosialInstrumen  pentaksiran sosial
Instrumen pentaksiran sosial
cikgusuepkhas
Modul 4 graf fungsi
Modul 4 graf fungsiModul 4 graf fungsi
Modul 4 graf fungsi
Fatimah Abdul Khalid
Membuat alat muzik
Membuat alat muzikMembuat alat muzik
Membuat alat muzik
Lee Chiew Meng
INTEGRASI AWAL SAINS
INTEGRASI AWAL SAINSINTEGRASI AWAL SAINS
INTEGRASI AWAL SAINS
nurulanwar
Teori kecerdasan pelbagai
Teori kecerdasan pelbagaiTeori kecerdasan pelbagai
Teori kecerdasan pelbagai
bibahfayyadh
Hdps 4103 Perancangan dan Pengajaran Afektif
Hdps 4103 Perancangan dan Pengajaran AfektifHdps 4103 Perancangan dan Pengajaran Afektif
Hdps 4103 Perancangan dan Pengajaran Afektif
Open University Malaysia
Penulisan hasil pembelajaran
Penulisan hasil pembelajaranPenulisan hasil pembelajaran
Penulisan hasil pembelajaran
cik noorlyda
RPH Pecahan Tahun 1
RPH Pecahan Tahun 1RPH Pecahan Tahun 1
RPH Pecahan Tahun 1
Fa Qistina
Kajian tindakan kpd3026
Kajian tindakan kpd3026Kajian tindakan kpd3026
Kajian tindakan kpd3026
Adibah Huda
Muka depan kertas soalan
Muka depan kertas soalanMuka depan kertas soalan
Muka depan kertas soalan
richieroyston
Inovasi pengajaran dan_pembelajaran
Inovasi pengajaran dan_pembelajaranInovasi pengajaran dan_pembelajaran
Inovasi pengajaran dan_pembelajaran
RiyanSah2
Kerangka konseptual kajian
Kerangka konseptual kajianKerangka konseptual kajian
Kerangka konseptual kajian
airenahmad
Rancangan pengajaran harian prasekolah minggu ke 6
Rancangan   pengajaran  harian  prasekolah  minggu ke 6Rancangan   pengajaran  harian  prasekolah  minggu ke 6
Rancangan pengajaran harian prasekolah minggu ke 6
Enyke Eyone
Benda Hidup & Benda Bukan Hidup
Benda Hidup & Benda Bukan HidupBenda Hidup & Benda Bukan Hidup
Benda Hidup & Benda Bukan Hidup
inazaliahmad
contoh-contoh aktiviti yang boleh merangsang pemikiran kreatif kanak-kanak.
contoh-contoh aktiviti yang boleh merangsang pemikiran kreatif kanak-kanak.contoh-contoh aktiviti yang boleh merangsang pemikiran kreatif kanak-kanak.
contoh-contoh aktiviti yang boleh merangsang pemikiran kreatif kanak-kanak.
Ning Fan
Rph membuat corak dan rekaan (kad ucapan hari ibu) kbsr thn 4
Rph membuat corak dan rekaan (kad ucapan hari ibu) kbsr thn 4Rph membuat corak dan rekaan (kad ucapan hari ibu) kbsr thn 4
Rph membuat corak dan rekaan (kad ucapan hari ibu) kbsr thn 4
emynfz
Instrumen pentaksiran sosial
Instrumen  pentaksiran sosialInstrumen  pentaksiran sosial
Instrumen pentaksiran sosial
cikgusuepkhas
INTEGRASI AWAL SAINS
INTEGRASI AWAL SAINSINTEGRASI AWAL SAINS
INTEGRASI AWAL SAINS
nurulanwar
Teori kecerdasan pelbagai
Teori kecerdasan pelbagaiTeori kecerdasan pelbagai
Teori kecerdasan pelbagai
bibahfayyadh
Hdps 4103 Perancangan dan Pengajaran Afektif
Hdps 4103 Perancangan dan Pengajaran AfektifHdps 4103 Perancangan dan Pengajaran Afektif
Hdps 4103 Perancangan dan Pengajaran Afektif
Open University Malaysia
Penulisan hasil pembelajaran
Penulisan hasil pembelajaranPenulisan hasil pembelajaran
Penulisan hasil pembelajaran
cik noorlyda
RPH Pecahan Tahun 1
RPH Pecahan Tahun 1RPH Pecahan Tahun 1
RPH Pecahan Tahun 1
Fa Qistina

Viewers also liked (20)

Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah
Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolahRancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah
Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah
Emy Bribip
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAHRANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAH
fatimah isa
際際滷 Matematik kumpulan kami
際際滷 Matematik kumpulan kami際際滷 Matematik kumpulan kami
際際滷 Matematik kumpulan kami
Noraini_84
RPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendah
RPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendahRPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendah
RPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendah
Norazlin Mohd Rusdin
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
Ismail Mamat
Pergerakan lokomotor
Pergerakan lokomotorPergerakan lokomotor
Pergerakan lokomotor
Arra Asri
Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)
Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)
Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)
Zuzan Michael Japang
Teori pembelajaran
Teori pembelajaranTeori pembelajaran
Teori pembelajaran
Eyzan Rashid
Dokumen standard prasekolah
Dokumen standard prasekolahDokumen standard prasekolah
Dokumen standard prasekolah
vleadminaba2059
Tunjang sains dan teknologi
Tunjang sains dan teknologiTunjang sains dan teknologi
Tunjang sains dan teknologi
Nor Shahida
contoh Rph pedagogi bermain
contoh Rph pedagogi bermaincontoh Rph pedagogi bermain
contoh Rph pedagogi bermain
Rohana Hamid
Matematik lembaran kerja pemulihan khas 2013
Matematik lembaran kerja pemulihan khas 2013Matematik lembaran kerja pemulihan khas 2013
Matematik lembaran kerja pemulihan khas 2013
PPKI SMK SEKSYEN 19
Rancangan pengajaran harian pozan
Rancangan pengajaran harian pozanRancangan pengajaran harian pozan
Rancangan pengajaran harian pozan
Nana Omar
Rancangan pengajaran harian pendidikan islam
Rancangan pengajaran harian pendidikan islamRancangan pengajaran harian pendidikan islam
Rancangan pengajaran harian pendidikan islam
Mohd Aizat
Membilang nombor mengikut tertib menaik dan menurunMembilang nombor mengikut tertib menaik dan menurun
Membilang nombor mengikut tertib menaik dan menurun
Fa Nia
rph masa waktu
rph masa  wakturph masa  waktu
rph masa waktu
MUHAMAD FAIRUZ LATIF
Rph matematik tahun 1
Rph matematik tahun 1Rph matematik tahun 1
Rph matematik tahun 1
Pang Ling Ling
Amalan terbaik
Amalan terbaikAmalan terbaik
Amalan terbaik
Irmadila Ismail
Awal sains
Awal sainsAwal sains
Awal sains
Nor'arizah Yahya Eza
Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah
Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolahRancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah
Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah
Emy Bribip
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAHRANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAH
fatimah isa
際際滷 Matematik kumpulan kami
際際滷 Matematik kumpulan kami際際滷 Matematik kumpulan kami
際際滷 Matematik kumpulan kami
Noraini_84
RPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendah
RPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendahRPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendah
RPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendah
Norazlin Mohd Rusdin
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
Ismail Mamat
Pergerakan lokomotor
Pergerakan lokomotorPergerakan lokomotor
Pergerakan lokomotor
Arra Asri
Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)
Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)
Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)
Zuzan Michael Japang
Teori pembelajaran
Teori pembelajaranTeori pembelajaran
Teori pembelajaran
Eyzan Rashid
Dokumen standard prasekolah
Dokumen standard prasekolahDokumen standard prasekolah
Dokumen standard prasekolah
vleadminaba2059
Tunjang sains dan teknologi
Tunjang sains dan teknologiTunjang sains dan teknologi
Tunjang sains dan teknologi
Nor Shahida
contoh Rph pedagogi bermain
contoh Rph pedagogi bermaincontoh Rph pedagogi bermain
contoh Rph pedagogi bermain
Rohana Hamid
Matematik lembaran kerja pemulihan khas 2013
Matematik lembaran kerja pemulihan khas 2013Matematik lembaran kerja pemulihan khas 2013
Matematik lembaran kerja pemulihan khas 2013
PPKI SMK SEKSYEN 19
Rancangan pengajaran harian pozan
Rancangan pengajaran harian pozanRancangan pengajaran harian pozan
Rancangan pengajaran harian pozan
Nana Omar
Rancangan pengajaran harian pendidikan islam
Rancangan pengajaran harian pendidikan islamRancangan pengajaran harian pendidikan islam
Rancangan pengajaran harian pendidikan islam
Mohd Aizat
Membilang nombor mengikut tertib menaik dan menurunMembilang nombor mengikut tertib menaik dan menurun
Membilang nombor mengikut tertib menaik dan menurun
Fa Nia
Rph matematik tahun 1
Rph matematik tahun 1Rph matematik tahun 1
Rph matematik tahun 1
Pang Ling Ling
Ad

Similar to Rancangan pengajaran harian tahun 1 (20)

Rpp melukis sudut
Rpp melukis sudutRpp melukis sudut
Rpp melukis sudut
Wahyu Koplo
Rpp pmri
Rpp pmriRpp pmri
Rpp pmri
Rina Anggraini
45625-1593424330.pdf
45625-1593424330.pdf45625-1593424330.pdf
45625-1593424330.pdf
TriHutagalung2
PERANGKAT PEMBELAJARAN_ERMAN. SD.4...pdf
PERANGKAT PEMBELAJARAN_ERMAN. SD.4...pdfPERANGKAT PEMBELAJARAN_ERMAN. SD.4...pdf
PERANGKAT PEMBELAJARAN_ERMAN. SD.4...pdf
hernani08
MA Bilangan VII_B1_B2.docx
MA Bilangan VII_B1_B2.docxMA Bilangan VII_B1_B2.docx
MA Bilangan VII_B1_B2.docx
WahyuSantosa18
RPP SD Kelas 1
RPP SD Kelas 1RPP SD Kelas 1
RPP SD Kelas 1
Lukman Al-Farisy
Rpp kelas v sd/mi matematika
Rpp kelas v sd/mi matematikaRpp kelas v sd/mi matematika
Rpp kelas v sd/mi matematika
Nuril Huda
Rpp sms1.mggu 3
Rpp sms1.mggu 3Rpp sms1.mggu 3
Rpp sms1.mggu 3
Operator Warnet Vast Raha
13 rpp-peluang
13 rpp-peluang13 rpp-peluang
13 rpp-peluang
Septhy AwaNh
Instrumen pedoman wawancara_guru_dan_angket_respon_siswa
Instrumen pedoman wawancara_guru_dan_angket_respon_siswaInstrumen pedoman wawancara_guru_dan_angket_respon_siswa
Instrumen pedoman wawancara_guru_dan_angket_respon_siswa
nurmaliaazmi
Kisi-Kisi Pedoman Wawancara Guru Sebelum Pembelajaran
Kisi-Kisi Pedoman Wawancara Guru Sebelum PembelajaranKisi-Kisi Pedoman Wawancara Guru Sebelum Pembelajaran
Kisi-Kisi Pedoman Wawancara Guru Sebelum Pembelajaran
Muhammad Imam BW
PPT Ubd dalam memenuhi tugas ppg pilotong jabatan 2024
PPT Ubd  dalam memenuhi tugas ppg pilotong jabatan 2024PPT Ubd  dalam memenuhi tugas ppg pilotong jabatan 2024
PPT Ubd dalam memenuhi tugas ppg pilotong jabatan 2024
danimulyana6
Jafar tahing (20101006031106)
Jafar tahing (20101006031106)Jafar tahing (20101006031106)
Jafar tahing (20101006031106)
dileng
Model-Model Pembelajaran
Model-Model PembelajaranModel-Model Pembelajaran
Model-Model Pembelajaran
Gita Kumayas
Model model pembelajaran terbaru
Model model pembelajaran terbaruModel model pembelajaran terbaru
Model model pembelajaran terbaru
Key Anech
Model model pembelajaran terbaru
Model model pembelajaran terbaruModel model pembelajaran terbaru
Model model pembelajaran terbaru
Key Anech
Perencanaan Pembelajaran - Tcl, scl, saintifik, strategi pembelajara
Perencanaan Pembelajaran - Tcl, scl, saintifik, strategi pembelajaraPerencanaan Pembelajaran - Tcl, scl, saintifik, strategi pembelajara
Perencanaan Pembelajaran - Tcl, scl, saintifik, strategi pembelajara
noussevarenna
MATERI PENJUMLAHAN PECAHAN YANG BERPENYEBUT BERBEDA
MATERI PENJUMLAHAN PECAHAN YANG BERPENYEBUT BERBEDAMATERI PENJUMLAHAN PECAHAN YANG BERPENYEBUT BERBEDA
MATERI PENJUMLAHAN PECAHAN YANG BERPENYEBUT BERBEDA
fatahillahmursalim28
Rencana pelaksanaan pembelajaran
Rencana pelaksanaan pembelajaranRencana pelaksanaan pembelajaran
Rencana pelaksanaan pembelajaran
Soga Biliyan Jaya
Rpp melukis sudut
Rpp melukis sudutRpp melukis sudut
Rpp melukis sudut
Wahyu Koplo
45625-1593424330.pdf
45625-1593424330.pdf45625-1593424330.pdf
45625-1593424330.pdf
TriHutagalung2
PERANGKAT PEMBELAJARAN_ERMAN. SD.4...pdf
PERANGKAT PEMBELAJARAN_ERMAN. SD.4...pdfPERANGKAT PEMBELAJARAN_ERMAN. SD.4...pdf
PERANGKAT PEMBELAJARAN_ERMAN. SD.4...pdf
hernani08
MA Bilangan VII_B1_B2.docx
MA Bilangan VII_B1_B2.docxMA Bilangan VII_B1_B2.docx
MA Bilangan VII_B1_B2.docx
WahyuSantosa18
Rpp kelas v sd/mi matematika
Rpp kelas v sd/mi matematikaRpp kelas v sd/mi matematika
Rpp kelas v sd/mi matematika
Nuril Huda
Instrumen pedoman wawancara_guru_dan_angket_respon_siswa
Instrumen pedoman wawancara_guru_dan_angket_respon_siswaInstrumen pedoman wawancara_guru_dan_angket_respon_siswa
Instrumen pedoman wawancara_guru_dan_angket_respon_siswa
nurmaliaazmi
Kisi-Kisi Pedoman Wawancara Guru Sebelum Pembelajaran
Kisi-Kisi Pedoman Wawancara Guru Sebelum PembelajaranKisi-Kisi Pedoman Wawancara Guru Sebelum Pembelajaran
Kisi-Kisi Pedoman Wawancara Guru Sebelum Pembelajaran
Muhammad Imam BW
PPT Ubd dalam memenuhi tugas ppg pilotong jabatan 2024
PPT Ubd  dalam memenuhi tugas ppg pilotong jabatan 2024PPT Ubd  dalam memenuhi tugas ppg pilotong jabatan 2024
PPT Ubd dalam memenuhi tugas ppg pilotong jabatan 2024
danimulyana6
Jafar tahing (20101006031106)
Jafar tahing (20101006031106)Jafar tahing (20101006031106)
Jafar tahing (20101006031106)
dileng
Model-Model Pembelajaran
Model-Model PembelajaranModel-Model Pembelajaran
Model-Model Pembelajaran
Gita Kumayas
Model model pembelajaran terbaru
Model model pembelajaran terbaruModel model pembelajaran terbaru
Model model pembelajaran terbaru
Key Anech
Model model pembelajaran terbaru
Model model pembelajaran terbaruModel model pembelajaran terbaru
Model model pembelajaran terbaru
Key Anech
Perencanaan Pembelajaran - Tcl, scl, saintifik, strategi pembelajara
Perencanaan Pembelajaran - Tcl, scl, saintifik, strategi pembelajaraPerencanaan Pembelajaran - Tcl, scl, saintifik, strategi pembelajara
Perencanaan Pembelajaran - Tcl, scl, saintifik, strategi pembelajara
noussevarenna
MATERI PENJUMLAHAN PECAHAN YANG BERPENYEBUT BERBEDA
MATERI PENJUMLAHAN PECAHAN YANG BERPENYEBUT BERBEDAMATERI PENJUMLAHAN PECAHAN YANG BERPENYEBUT BERBEDA
MATERI PENJUMLAHAN PECAHAN YANG BERPENYEBUT BERBEDA
fatahillahmursalim28
Rencana pelaksanaan pembelajaran
Rencana pelaksanaan pembelajaranRencana pelaksanaan pembelajaran
Rencana pelaksanaan pembelajaran
Soga Biliyan Jaya
Ad

Rancangan pengajaran harian tahun 1

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TAHUN 1 Tarikh :15 Julai 2012. Masa :9.15 pagi -10.15 pagi. Tempoh :60 minit(2 masa) Tahun : 1 Loving Mata Pelajaran : Matematik Unit :1 Tajuk :Nombor dan operasi. Skop pembelajaran :Nombor 0 -10 Standard pembelajaran : 1.1(1)(a) Objektif pengajaran :Murid akan mengetahui,mengenali dan memahami tentang nombor 1-10. Hasil pembelajaran :Di akhir pengajaran,pelajar dapat: 1)Menyebut nombor dengan betul. 2)mengenal nombor dengan betul. 3)Membilang objek dalam kumpulan dengan betul. 4)menamakan angka dengan betul.
  • 2. Fokus utama :1)Menyatakan kuantiti secara intuitif. 2) Menama dan menentukan nilai. PENGISIAN KURIKULUM Nilai :1)Bekerjasama dalam kumpulan. 2)Berani membuat keputusan. 3)Berfikir secara kreatif. Kemahiran berfikir :Mengenalpasti,menganalisis Pengetahuan sedia ada murid :Pelajar tahu menyebut perkataan tetapi tidak mengetahui kuantiti sebenarnya. Kosa kata :kira,turutan,nombor, Kaedah pengajaran :Tayangan LCD,penerangan,perbincangan dan bertanya soalan. Alat bantu pengajaran :1)Buku teks 2)Youtube 3)Ms. Powerpoint. 4)Ms. Word 5)Blog
  • 3. ISI KANDUNGAN AKTIVITI GURU AKTIVITI PELAJAR CATATAN /ALAT PENGAJARAN Set induksi ( 5 minit. ) Guru menayangkan video youtube Pelajar memberi perhatian Youtube Menarik minat pelajar tentang nombor. terhadap tayangan. terhadap perkara yang Guru mengaitkan isi pelajaran dengan P akan diajar. tayangan youtube. Langkah 1 ( 10 minit ) Guru menayangkan slaid kepada pelajar Pelajar memberi tumpuan kepada Ms.Powerpoint Pengenalan terhadap dan meminta pelajar memberi slaid yang ditayangkan. nombor 1-10. perhatian. Pelajar mengeja dan menyebut Semasa tayangan,guru turut mengeja nombor yang dipaparkan bersama- dan menyebut nombor yang sama guru. dipaparkan.Pelajar diminta mengeja Pelajar membilang bilangan objek dan menyebut bersama-sama guru. yang diwakili oleh setiap nombor. Pelajar diminta membilang bilangan Pelajar mengulangi langkah-langkah objek yang diwakili oleh setiap di atas sehingga ke nombor 10. nombor bersama-sama guru. Langkah-langkah di atas diulangi sehingga ke nombor 10.
  • 4. Langkah 2 Murid dikehendaki membuka buku Pelajar membuka buku teks Buku teks ( 10 minit ) teks halaman 3-7 halaman 3-7 Murid diminta meneliti dan Murid meneliti dan mengecam isi- mengecam isi-isi yang terdapat di isi yang terdapat di dalam teks. dalam teks. Murid dibimbing oleh guru. Guru memberi penerangan dan mengaitkan contoh-contoh di Pelajar memberi perhatian apa sekeliling dengan nombor yang yang diterangkan oleh guru. dipelajari. Guru mengedarkan kertas lembaran Murid berbincang sesama sendiri Langkah 3 (20 minit) kerja kepada murid.Murid diminta untuk menyiapkan tugasan yang Ms. Word Aktiviti penggayaan berbincang secara berpasangan untuk diberi. menyiapkannya. Guru memberi bimbingan kepada murid. Langkah 4 ( 10 minit ) Guru memilih pelajar untuk memberi Pelajar yang terpilih jawapan tentang soalan diberikan . membentangkan jawapan Guru merumuskan jawapan murid. sementara pelajar lain mendengar Guru membuat kesimpulan tentang dengan tekun. apa yang telah dipelajari. Guru meminta pelajar untuk melayari Blog blog matematik untuk mendapat lebih kefahaman.
  • 5. Guru meminta pelajar menyalin Pelajar menyalin alamat blog alamat blog matematik yang matematik. dimaksudkan. Guru juga meminta pelajar untuk menjawab segala soalan yang disediakan di dalam blog . Refleksi:Proses pengajaran dan pembelajaran berjalan seperti yang dirancang.Semua murid memberi tumpuan gterhadap sesi pengajaran.Hanya seramai 5 orang sahaja yang perlu diberikan bimbingan kerana majoriti murid telah mempelajari no 1-10 di rumah atau di prasekolah.Kesemua murid kelihatan berminat untuk mengetahui pelajaran seterusnya dan dapat mengaitkan apa yang diajar dengan keadaan sekeliling.