Dokumen tersebut memberikan panduan untuk aktiviti membuat kad ucapan menggunakan teknik ikat dan celup yang melibatkan proses mewarnakan kain dengan cara melipat dan mengikatnya sebelum dicelup ke dalam warna. Aktiviti ini bertujuan untuk mengenal pasti unsur dan prinsip rekaan seni serta mengaplikasikan kemahiran membuat corak melalui teknik ikat dan celup.
This document provides instructions for creating a paper craft figure. It lists various art supplies needed like scissors, pens, and paints. The instructions tell the reader to cut out a paper figure template, paint the figure creatively, and add decorative motifs to the body.
Rangkaian tahunan dunia seni visual memberikan ringkasan mengenai 4 minggu pembelajaran seni visual untuk tahun 1. Setiap minggu memberikan tema, tajuk, aktiviti, standar kandungan, dan standar pembelajaran untuk mengenal dan mengaplikasi bahasa seni visual dalam menghasilkan karya seni 2D dan 3D menggunakan pelbagai teknik dan media.
Dokumen tersebut merupakan rancangan pelajaran tahunan untuk mata pelajaran Pendidikan Seni Visual tahun dua semester satu. Ia menyenaraikan 14 topik pembelajaran yang meliputi kemahiran menggambar, membuat corak dan rekaan, membentuk dan membuat binaan, mengenal kraft tradisional dan objektif serta strategi pengajaran dan pembelajaran untuk setiap topik.
1. Matapelajaran: Pendidikan Seni Visual
Kelas/ Tahun: 6 Orkid
Tarikh : 5.3.2012
Masa : 10.20 – 11.20 pagi (1 jam)
Bil. Murid : 25 orang
Bidang Kegiatan: Kraf Tradisional
Tajuk: Keris
Hasil Pembelajaran:
Aras 1
1. Melihat dan memerhati gambar pelbagai jenis keris dan bahagiannya.
Aras 2
1. Membuat model keris dengan menggunakan elephant kad. (melukis, menggunting dan mencantum)
Aras 3
1. Mewarnakan keris dengan menggunakan warna pilihan sendiri (krayon)
2. Objektif : Pada akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengetahui bahagian- bahagian yang terdapat pada keris.
2. Memahami cara menghasilkan keris dengan menggunakan bahan gantian.
3. Menghargai keris sebagai bahan warisan Melayu.
Pengetahuan sedia ada murid :
1. Murid pernah melihat objek keris di majalah dan televisyen.
2. Murid pernah menghias, menggunting dan mewarna.
Nilai Murni : Bekerjasama, ketekunan, ketelitian dan kekemasan.
Alat : Gunting, warna krayon,
Bahan : Kertas lukisan
Kemahiran Berfikir :Kemahiran belajar, pemudahcara
Strategi Pembelajaran : Direktif, Pemerhatian, Kontekstual,koperatif, Kecerdasan Pelbagai
Bahan Bantu Mengajar (BBM) : Video, paparan slaid
3. Langkah/masa Isi Pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
Set induksi Guru menayangkan klip video Murid menonton cerita yang dimainkan BBM : Klip video.
(5 minit)
Kecerdasan pelbagai –
Muzik dan linguistik
Langkah 1 Guru memperkenalkan tajuk 1. Guru menanyakan soalan yang berkaitan BBM : Persembahan
(10 minit) pelajaran pada hari ini. dengan alatan yang tajam. multimedia, projector
2. Murid menjawab soalan yang diberikan oleh
Guru menyoal murid mengenai guru.
jenis alat tajam yang mereka tahu 3. Murid mendengar penerangan guru dengan
dan pernah lihat. penuh minat dan tekun.
4. Guru menayangkan jenis-jenis alatan tajam
Soalan: Siapa pernah melihat dalam bentuk paparan slaid.
alatan tajam? 5. Murid memerhati dengan penuh minat.
Jawapan : saya 6. Guru mengaitkan contoh yang diberikan
dengan tajuk pelajaran pada hari ini.
Soalan : Nyatakan jenis-jenis
alatan tajam yang kamu tahu?
4. Jawapan: Pisau, parang, sabit,
keris
Langkah 2 Soal jawab mengenai keris: Guru menerangkan kepada murid-murid bahawa
(10 minit) mereka akan membuat keris yang diperbuat
Guru: Siapa pernah lihat keris? daripada elephant kad.
Murid : Pernah.
Guru memberi penerangan mengenai bahan yang
Guru : Adakah kamu tahu diperlukan untuk menghasilkan keris.
menghasilkan keris?
Murid: Tidak. Guru membahagikan murid-murid kepada 5
kumpulan dimana setiap kumpulan mempunyai 5
Guru menerangkan senarai alat orang murid.
dan bahan yang diperlukan untuk
menghasilkan keris iaitu: Murid menyediakan alat dan bahan yang dibawa
• Gunting, pensel warna sendiri.
• Kertas lukisan
Guru membuat demonstrasi cara
menghasilkan keris tersebut.
Langkah 3 Guru memberi arahan supaya Murid menghasilkan keris dengan pelbagai saiz dan
5. (25 minit) murid mula menghasilkan keris. bentuk
Murid menghasilkan keris dengan kreativiti mereka
sendiri.
Murid mewarna dan menghias keris yang dihasilkan
dengan pelbagai warna yang menarik.
Langkah 4 Murid mempamerkan hasil karya Guru mengarah murid mempamerkan hasil karya
(5 minit) mereka. masing-masing di hadapan kelas.
Murid menceritakan perihal keris yang dihasilkan
kepada rakan sekelas.
Penutup Membuat penilaian Guru membuat penilaian hasil karya murid
(5 minit) berdasarkan kekemasan, kekreatifan dan
6. Merumuskan tajuk dan kebersihan.
menerapkan nilai
Guru mengulangi tajuk pada hari ini dan
menerapkan nilai murni yang bersesuaian.