際際滷

際際滷Share a Scribd company logo
Rancangan Mengajar Harian (Mengikut Model ASSURE)
Nama Guru
Mata Pelajaran Matematik
Kelas 1 Budi
Tarikh & Hari 1 Ogos 2016 & Isnin
Masa 8.00  9.00 pagi
Bilangan / Kehadiran Murid 20/ 20 orang; 10 lelaki & 10 perempuan
Umur 賊7 tahun
Tajuk Ruang
KSSR / Standard
Kurikulum
Standard Kurikulum Hasil Pembelajaran / Objektif
Rujuk dalam KSSR dan
tuliskan di ruangan ini
Rujuk dalam KSSR dan
tuliskan di ruangan ini
BI
L
ASPEK
MODEL
ASSURE
HURAIAN
1
Analyse
Learners
(Analisis
Pelajar)
Ciri Umum
Pelajar
Pengetahuan
Sedia Ada
Gaya
Pembelajaran
1.Berlatar
belakangkan
bentuk-bentuk yang
ada di persekitaran
mereka seperti di
rumah, sekolah,
tempat-tempat
awam dan
sebagainya.
1. Murid pernah
melihat bongkah 3D
dalam kehidupan
harian.
1.Murid lebih
cenderung ke arah
gaya penemuan
berpandu dan
koperatif.
2 State
Objective
(Nyatakan
objektif /
hasil
pembelajaran)
Di akhir pembelajaran diharapkan murid dapat:
1.Kognitif
1.Murid dapat mengenal pasti bentuk tiga dimensi berdasarkan
huraian teks.
2.Murid dapat melabelkan ciri-ciri bentuk 3D.
3.Murid dapat menyenaraikan bentuk-bentuk 3D yang ditemui
dalam kehidupan harian.
2. Afektif
1.Murid menunjuk riak muka yang tersenyum semasa melihat
video  Lagu 3D.
2.Murid kelihatan seronok dengan mengangkat tangan dan
berdiri untuk memberi jawapan semasa sesi perbincangan.
3 Select
methods,
media and
materials
(Pilih kaedah,
media dan
bahan
sumber)
Kaedah
Pengajaran
dan
Pembelajaran
yang
digunakan
Media yang
digunakan
Bahan sumber
pengajaran dan
pembelajaran yang
digunakan
Kuliah Tayangan video
lagu 3D
Gambar 3D
Komputer dan LCD
Projek;
Konstruktivism
e
Media 1 (2D) Gambar bongkah
3DBahan 2D-Foto
Koperatif;
Perbincangan
Media 2 (3D) Model barangan;
Kubus, Piramid tapak
segi empat sama,
Silinder, Sfera, Kuboid
dan Kon
Bahan 3D -
Bongkah;
Gambar-gambar
bongkah 3D
4 Utilize media
and materials
(Menggunaka
n media dan
bahan
sumber)
1.Penerangan ringkas tentang persediaan mengajar serta cara
penggunaan media dan bahan  preview, sediakan bahan
untuk penggunaan dalam kelas, sediakan persekitaran.
2.Bahan 2D  Gambar bongkah-bongkah 3D / gambar meja
murid
3.Bahan 3D - Model bongkah
4.Video - Mengenai ciri-ciri bongkah
5.Aktiviti pengajaran dan pembelajaran akan berlangsung di
dalam bilik darjah. Murid diajar mengenal pasti ciri-ciri yang
ada pada enam jenis bongkah..
6. Murid kemudian diarahkan secara berkumpulan
menyelesaikan masalah menggunakan model bongkah 3D .
5 Require
learner
participation
(Libatkan
pelajar
Dalam
pembelajaran)
Senaraikan langkah-langkah pelaksanaan pengajaran dan
pembelajaran yang mesti meliputi yang berikut:
Langkah & Masa Tajuk Aktiviti P&P
Set induksi
5 minit
1.
Bahan
2D
1.Bahan 2D - Digunakan untuk
set induksi pengajaran dan
pembelajaran.
2.Murid melihat gambar yang
dipaparkan.
3.Murid diminta memerhati ciri-
ciri yang ada pada gambar
tersebut.
4. Murid menjawab soalan yang
ditanya oleh guru.
Langkah 1
15 minit
2.
Nama
bongka
h
dan ciri-
cirinya
1. Video nyanyian - digunakan
semasa sesi perkembangan
pengajaran.
2. Sebagai tugasan supaya
murid menumpukan perhatian,
murid diminta menyenaraikan
nama-nama
bongkah dan ciri-cirinya.
3. Berdasarkan Lagu 3D
tersebut, murid dikehendaki
melengkapkan jadual yang
diberikan.
Langkah 2
20 minit
3. hasil
bongka
h 3D
1. Murid dibahagikan kepada
lima kumpulan.
2. Setiap kumpulan diminta
untuk menghasilkan bongkan 3D
berdasarkan pelan yang
diedarkan oleh guru.
3. Selain itu, murid juga diminta
untuk menamakan bentuk 3D
yang telah dihasilkan.
Langkah 3
15 minit
3.Gamb
ar
bongka
h 2D,
3D
1. Bahan 2D - murid dipamerkan
dengan gambar bongkah yang
didapati dalam kehidupan
seharian.
2.Sebagai tugasan, murid
diminta melabelkan bentuk 3D
berdasarkan gambar yang
dipamerkan.
3. Kumpulan yang dapat
melabelkan dengan betul dikira
sebagai pemenang.
Penutup
5 minit
4. Penutup
kognitif
Penutup sosial
1.Membuat
kesimpulan dan
rumusan
daripada
keseluruhan
pembelajaran
pada hari ini.
1.Ucapan
tahniah / cuba
lagi kerana
inisiatif
melabelkan dn
menyelesaika
n masalah
menggunakan
model
bongkah.
tersebut.
2. Video
Nyanyian 
murid
menyanyikan
semula
nyanyian
bongkah untuk
memperkukuh
kan pelajaran
yang telah
dipelajari.
3. Memberi
insentif fizikal
seperti hadiah
carta bintang.
6 Evaluate and
Revise
(Nilai dan
semak
semula)
Aspek Huraian
1.Refleksi 1.Sesi pengajaran dan pembelajaran
berkesan tapi boleh diperkemaskan lagi.
2.Berkesan kerana banyak melibatkan
murid. Tetapi beberapa orang murid yang
introvert tidak mengambil bahagian dan
hanya melihat kawan-kawannya
beraktiviti.
2.Penambahbaikan 1.Guru perlu selalu memanggil nama
murid tersebut dan menggalakkan
mereka terlibat dalam setiap aktiviti
kelas.
3. Rumusan
maklumat
instrumen teknologi
pendidikan (borang
penilaian perlu
disediakan oleh
guru)
1.Video; 20/20 murid fokus kepada klip
video.
2. Bongkah 3D; Semua ahli kumpulan
(4/4) berusaha menggunakan deria
sentuhan untuk bongkah 3D kecuali
beberapa orang murid yang introvert.
Rujukan
Ame-lina. (Feb 12, 2015). RPT- Model Assure Mt Thn 2: Rancangan Mengajar Harian
(Mengikut Model ASSURE). Retrieved From http://documents.tips/documents/rpt-
model-assure-mt-thn-2.html
RPH Matematik Tajuk Ruang berasaskan model assure

More Related Content

What's hot (20)

Pembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalahPembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalah
Rohini Egambaram
Bab 6 pengurusan bilik darjah
Bab 6 pengurusan bilik darjahBab 6 pengurusan bilik darjah
Bab 6 pengurusan bilik darjah
Asyikin4996
PENGAPLIKASIAN MODEL-MODEL PENGURUSAN DISIPLIN BILIK DARJAH BERDASARKAN 2 SIT...
PENGAPLIKASIAN MODEL-MODEL PENGURUSAN DISIPLIN BILIK DARJAH BERDASARKAN 2 SIT...PENGAPLIKASIAN MODEL-MODEL PENGURUSAN DISIPLIN BILIK DARJAH BERDASARKAN 2 SIT...
PENGAPLIKASIAN MODEL-MODEL PENGURUSAN DISIPLIN BILIK DARJAH BERDASARKAN 2 SIT...
Santa Barbara
Jurnal Praktikum IPG (Format dan Penulisan 12 Minggu)
Jurnal Praktikum IPG (Format dan Penulisan 12 Minggu)Jurnal Praktikum IPG (Format dan Penulisan 12 Minggu)
Jurnal Praktikum IPG (Format dan Penulisan 12 Minggu)
rosedainty
Panduan penulisan rph
Panduan penulisan rphPanduan penulisan rph
Panduan penulisan rph
tamya65
PRKA3012 Pengajaran Makro
PRKA3012 Pengajaran MakroPRKA3012 Pengajaran Makro
PRKA3012 Pengajaran Makro
Afifah Yusoff
Konsep dan definisi kurikulum
Konsep dan definisi kurikulumKonsep dan definisi kurikulum
Konsep dan definisi kurikulum
Aziyan Bakar
Aplikasi pendekatan konstruktivisme dalam kalangan murid prasekolah
Aplikasi pendekatan konstruktivisme dalam kalangan murid prasekolahAplikasi pendekatan konstruktivisme dalam kalangan murid prasekolah
Aplikasi pendekatan konstruktivisme dalam kalangan murid prasekolah
Little Butterfly
PERBANDINGAN ANTARA TEORI PERKEMBANGAN KOGNITIF JEAN PIAGET DAN LEV VYGOTSKY
PERBANDINGAN ANTARA TEORI PERKEMBANGAN KOGNITIF JEAN PIAGET DAN LEV VYGOTSKYPERBANDINGAN ANTARA TEORI PERKEMBANGAN KOGNITIF JEAN PIAGET DAN LEV VYGOTSKY
PERBANDINGAN ANTARA TEORI PERKEMBANGAN KOGNITIF JEAN PIAGET DAN LEV VYGOTSKY
Santa Barbara
FAKTOR KRITIKAL KEJAYAAN PENDIDIKAN INKLUSIF
FAKTOR KRITIKAL KEJAYAAN PENDIDIKAN INKLUSIFFAKTOR KRITIKAL KEJAYAAN PENDIDIKAN INKLUSIF
FAKTOR KRITIKAL KEJAYAAN PENDIDIKAN INKLUSIF
NURLIDYAWATI JASMIN
CONTOH PENULISAN JURNAL MINGGUAN PRAKTIKUM
CONTOH PENULISAN JURNAL MINGGUAN PRAKTIKUMCONTOH PENULISAN JURNAL MINGGUAN PRAKTIKUM
CONTOH PENULISAN JURNAL MINGGUAN PRAKTIKUM
Janet Jouti
Model Tyler (PPT)
Model Tyler (PPT)Model Tyler (PPT)
Model Tyler (PPT)
khai naem
Rubrik slaid
Rubrik slaidRubrik slaid
Rubrik slaid
Abdul Razak Ismail
Perkembangan moral
Perkembangan moral Perkembangan moral
Perkembangan moral
shantini raman
Perancangan pengurusan bilik darjah yang berkesan
Perancangan pengurusan bilik darjah yang berkesanPerancangan pengurusan bilik darjah yang berkesan
Perancangan pengurusan bilik darjah yang berkesan
Zue Shari
Pernyataan profesional
Pernyataan profesionalPernyataan profesional
Pernyataan profesional
Sella Yunik
PENGAJARAN MIKRO
PENGAJARAN MIKROPENGAJARAN MIKRO
PENGAJARAN MIKRO
keryman313
Penilaian formatif & sumatif
Penilaian formatif & sumatifPenilaian formatif & sumatif
Penilaian formatif & sumatif
Hanim Hanisha
Pembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalahPembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalah
Rohini Egambaram
Bab 6 pengurusan bilik darjah
Bab 6 pengurusan bilik darjahBab 6 pengurusan bilik darjah
Bab 6 pengurusan bilik darjah
Asyikin4996
PENGAPLIKASIAN MODEL-MODEL PENGURUSAN DISIPLIN BILIK DARJAH BERDASARKAN 2 SIT...
PENGAPLIKASIAN MODEL-MODEL PENGURUSAN DISIPLIN BILIK DARJAH BERDASARKAN 2 SIT...PENGAPLIKASIAN MODEL-MODEL PENGURUSAN DISIPLIN BILIK DARJAH BERDASARKAN 2 SIT...
PENGAPLIKASIAN MODEL-MODEL PENGURUSAN DISIPLIN BILIK DARJAH BERDASARKAN 2 SIT...
Santa Barbara
Jurnal Praktikum IPG (Format dan Penulisan 12 Minggu)
Jurnal Praktikum IPG (Format dan Penulisan 12 Minggu)Jurnal Praktikum IPG (Format dan Penulisan 12 Minggu)
Jurnal Praktikum IPG (Format dan Penulisan 12 Minggu)
rosedainty
Panduan penulisan rph
Panduan penulisan rphPanduan penulisan rph
Panduan penulisan rph
tamya65
PRKA3012 Pengajaran Makro
PRKA3012 Pengajaran MakroPRKA3012 Pengajaran Makro
PRKA3012 Pengajaran Makro
Afifah Yusoff
Konsep dan definisi kurikulum
Konsep dan definisi kurikulumKonsep dan definisi kurikulum
Konsep dan definisi kurikulum
Aziyan Bakar
Aplikasi pendekatan konstruktivisme dalam kalangan murid prasekolah
Aplikasi pendekatan konstruktivisme dalam kalangan murid prasekolahAplikasi pendekatan konstruktivisme dalam kalangan murid prasekolah
Aplikasi pendekatan konstruktivisme dalam kalangan murid prasekolah
Little Butterfly
PERBANDINGAN ANTARA TEORI PERKEMBANGAN KOGNITIF JEAN PIAGET DAN LEV VYGOTSKY
PERBANDINGAN ANTARA TEORI PERKEMBANGAN KOGNITIF JEAN PIAGET DAN LEV VYGOTSKYPERBANDINGAN ANTARA TEORI PERKEMBANGAN KOGNITIF JEAN PIAGET DAN LEV VYGOTSKY
PERBANDINGAN ANTARA TEORI PERKEMBANGAN KOGNITIF JEAN PIAGET DAN LEV VYGOTSKY
Santa Barbara
FAKTOR KRITIKAL KEJAYAAN PENDIDIKAN INKLUSIF
FAKTOR KRITIKAL KEJAYAAN PENDIDIKAN INKLUSIFFAKTOR KRITIKAL KEJAYAAN PENDIDIKAN INKLUSIF
FAKTOR KRITIKAL KEJAYAAN PENDIDIKAN INKLUSIF
NURLIDYAWATI JASMIN
CONTOH PENULISAN JURNAL MINGGUAN PRAKTIKUM
CONTOH PENULISAN JURNAL MINGGUAN PRAKTIKUMCONTOH PENULISAN JURNAL MINGGUAN PRAKTIKUM
CONTOH PENULISAN JURNAL MINGGUAN PRAKTIKUM
Janet Jouti
Model Tyler (PPT)
Model Tyler (PPT)Model Tyler (PPT)
Model Tyler (PPT)
khai naem
Perkembangan moral
Perkembangan moral Perkembangan moral
Perkembangan moral
shantini raman
Perancangan pengurusan bilik darjah yang berkesan
Perancangan pengurusan bilik darjah yang berkesanPerancangan pengurusan bilik darjah yang berkesan
Perancangan pengurusan bilik darjah yang berkesan
Zue Shari
Pernyataan profesional
Pernyataan profesionalPernyataan profesional
Pernyataan profesional
Sella Yunik
PENGAJARAN MIKRO
PENGAJARAN MIKROPENGAJARAN MIKRO
PENGAJARAN MIKRO
keryman313
Penilaian formatif & sumatif
Penilaian formatif & sumatifPenilaian formatif & sumatif
Penilaian formatif & sumatif
Hanim Hanisha

Viewers also liked (20)

4 sektor
4 sektor4 sektor
4 sektor
tiara octav
仗亠亰亠仆舒亳 从舒舒仍仂亞舒 Farmasi 礌于舒 2016
仗亠亰亠仆舒亳 从舒舒仍仂亞舒 Farmasi 礌于舒 2016仗亠亰亠仆舒亳 从舒舒仍仂亞舒 Farmasi 礌于舒 2016
仗亠亰亠仆舒亳 从舒舒仍仂亞舒 Farmasi 礌于舒 2016
亊仆舒 于舒仆仂于舒
XM CV 2015
XM CV 2015XM CV 2015
XM CV 2015
Xavier Moodley
Task 3
Task 3Task 3
Task 3
Zoheb Ashraf
Le calendrier de ma piscineLe calendrier de ma piscine
Le calendrier de ma piscine
Equipe Web Hydro Sud
Ideas for short films
Ideas for short films Ideas for short films
Ideas for short films
kyeallen
ConAgraPresentation
ConAgraPresentationConAgraPresentation
ConAgraPresentation
Emily Olson
悋愕惺 惠惡愀 悒 悖惆 愕惠悋惠悋 悵 惺悋 1999
悋愕惺 惠惡愀 悒 悖惆 愕惠悋惠悋 悵 惺悋 1999悋愕惺 惠惡愀 悒 悖惆 愕惠悋惠悋 悵 惺悋 1999
悋愕惺 惠惡愀 悒 悖惆 愕惠悋惠悋 悵 惺悋 1999
saxobankme
HaradinCVBytyqi
HaradinCVBytyqiHaradinCVBytyqi
HaradinCVBytyqi
Haradin Bytyqi-Monty
PLAN RSE
PLAN RSEPLAN RSE
PLAN RSE
lymservicios
Hazte oir twitter - informaci坦nHazte oir twitter - informaci坦n
Hazte oir twitter - informaci坦n
Hazte oir twitter
Groupon
GrouponGroupon
Groupon
Kratika Jain
Tag Questions Powerpoint
Tag Questions PowerpointTag Questions Powerpoint
Tag Questions Powerpoint
jlcampbell15
Practica No 8Practica No 8
Practica No 8
Kleber Loayza
仆仆舒 仍弍亠亟舒
仆仆舒 仍弍亠亟舒仆仆舒 仍弍亠亟舒
仆仆舒 仍弍亠亟舒
SmartLviv
RESUME-Adimulam-Rahul
RESUME-Adimulam-RahulRESUME-Adimulam-Rahul
RESUME-Adimulam-Rahul
adimulam rahul
ERP_Magazine_2_05_2010
ERP_Magazine_2_05_2010ERP_Magazine_2_05_2010
ERP_Magazine_2_05_2010
Duman Zhunissov
れ塹
れ塹れ塹
れ塹
choiyeran
丶: 亳仂亞亳 仂仗从仆仂亞仂 仍亠舒-2015 - 亳仍亠亟仂于舒仆亳亠 仆舒 mResearcher
丶: 亳仂亞亳 仂仗从仆仂亞仂 仍亠舒-2015 - 亳仍亠亟仂于舒仆亳亠 仆舒 mResearcher丶: 亳仂亞亳 仂仗从仆仂亞仂 仍亠舒-2015 - 亳仍亠亟仂于舒仆亳亠 仆舒 mResearcher
丶: 亳仂亞亳 仂仗从仆仂亞仂 仍亠舒-2015 - 亳仍亠亟仂于舒仆亳亠 仆舒 mResearcher
mResearcher
Contaminaci坦n por PurinesContaminaci坦n por Purines
Contaminaci坦n por Purines
Lislly Isabel
仗亠亰亠仆舒亳 从舒舒仍仂亞舒 Farmasi 礌于舒 2016
仗亠亰亠仆舒亳 从舒舒仍仂亞舒 Farmasi 礌于舒 2016仗亠亰亠仆舒亳 从舒舒仍仂亞舒 Farmasi 礌于舒 2016
仗亠亰亠仆舒亳 从舒舒仍仂亞舒 Farmasi 礌于舒 2016
亊仆舒 于舒仆仂于舒
Le calendrier de ma piscineLe calendrier de ma piscine
Le calendrier de ma piscine
Equipe Web Hydro Sud
Ideas for short films
Ideas for short films Ideas for short films
Ideas for short films
kyeallen
ConAgraPresentation
ConAgraPresentationConAgraPresentation
ConAgraPresentation
Emily Olson
悋愕惺 惠惡愀 悒 悖惆 愕惠悋惠悋 悵 惺悋 1999
悋愕惺 惠惡愀 悒 悖惆 愕惠悋惠悋 悵 惺悋 1999悋愕惺 惠惡愀 悒 悖惆 愕惠悋惠悋 悵 惺悋 1999
悋愕惺 惠惡愀 悒 悖惆 愕惠悋惠悋 悵 惺悋 1999
saxobankme
Hazte oir twitter - informaci坦nHazte oir twitter - informaci坦n
Hazte oir twitter - informaci坦n
Hazte oir twitter
Tag Questions Powerpoint
Tag Questions PowerpointTag Questions Powerpoint
Tag Questions Powerpoint
jlcampbell15
Practica No 8Practica No 8
Practica No 8
Kleber Loayza
仆仆舒 仍弍亠亟舒
仆仆舒 仍弍亠亟舒仆仆舒 仍弍亠亟舒
仆仆舒 仍弍亠亟舒
SmartLviv
RESUME-Adimulam-Rahul
RESUME-Adimulam-RahulRESUME-Adimulam-Rahul
RESUME-Adimulam-Rahul
adimulam rahul
ERP_Magazine_2_05_2010
ERP_Magazine_2_05_2010ERP_Magazine_2_05_2010
ERP_Magazine_2_05_2010
Duman Zhunissov
丶: 亳仂亞亳 仂仗从仆仂亞仂 仍亠舒-2015 - 亳仍亠亟仂于舒仆亳亠 仆舒 mResearcher
丶: 亳仂亞亳 仂仗从仆仂亞仂 仍亠舒-2015 - 亳仍亠亟仂于舒仆亳亠 仆舒 mResearcher丶: 亳仂亞亳 仂仗从仆仂亞仂 仍亠舒-2015 - 亳仍亠亟仂于舒仆亳亠 仆舒 mResearcher
丶: 亳仂亞亳 仂仗从仆仂亞仂 仍亠舒-2015 - 亳仍亠亟仂于舒仆亳亠 仆舒 mResearcher
mResearcher
Contaminaci坦n por PurinesContaminaci坦n por Purines
Contaminaci坦n por Purines
Lislly Isabel

Similar to RPH Matematik Tajuk Ruang berasaskan model assure (20)

Rph cuaca
Rph cuacaRph cuaca
Rph cuaca
khalish2
kit-media-rph1.pdf
kit-media-rph1.pdfkit-media-rph1.pdf
kit-media-rph1.pdf
IzzatiAzam1
Rancangan mengajar berpusatkan pelajar
Rancangan mengajar berpusatkan pelajarRancangan mengajar berpusatkan pelajar
Rancangan mengajar berpusatkan pelajar
Salma Ismail
Rancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatif
Rancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatifRancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatif
Rancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatif
Kean Hagen
Rancangan mengajar berkonsepkan pengajaran masteri
Rancangan mengajar berkonsepkan pengajaran masteriRancangan mengajar berkonsepkan pengajaran masteri
Rancangan mengajar berkonsepkan pengajaran masteri
Salma Ismail
Pdpdc abd 21
Pdpdc abd 21Pdpdc abd 21
Pdpdc abd 21
Cikgu Fauzana
Teknik KBKK dalam PdP
Teknik KBKK dalam PdPTeknik KBKK dalam PdP
Teknik KBKK dalam PdP
norhafizahabdrahim
Contoh rph topeng thn 3.docx
Contoh rph topeng thn 3.docxContoh rph topeng thn 3.docx
Contoh rph topeng thn 3.docx
Ahmad NazRi
rancangan pengajaran harian pendidikan kesihatan
rancangan pengajaran harian pendidikan kesihatanrancangan pengajaran harian pendidikan kesihatan
rancangan pengajaran harian pendidikan kesihatan
Mary Lemok
Rph pendidikan seni
Rph pendidikan seniRph pendidikan seni
Rph pendidikan seni
Nur Khairani
Contoh rph abad ke 21 (sainsbm)
Contoh rph abad ke 21 (sainsbm)Contoh rph abad ke 21 (sainsbm)
Contoh rph abad ke 21 (sainsbm)
nur habibah yusuf
Rph prasekolah bentuk 2D
Rph prasekolah bentuk 2DRph prasekolah bentuk 2D
Rph prasekolah bentuk 2D
mirin lambung
Teknik KBKK dalam PdP
Teknik KBKK dalam PdPTeknik KBKK dalam PdP
Teknik KBKK dalam PdP
norhafizahabdrahim
Minggu 8 2020
Minggu 8 2020Minggu 8 2020
Minggu 8 2020
Wan Smara Wan Muda
Mt 2 nilam
Mt 2 nilamMt 2 nilam
Mt 2 nilam
Nurhaimi Abdul Rahman
AKTIVITI PNP MASA KINI
AKTIVITI PNP MASA KINIAKTIVITI PNP MASA KINI
AKTIVITI PNP MASA KINI
Solehin Basir
Rph cuaca
Rph cuacaRph cuaca
Rph cuaca
khalish2
kit-media-rph1.pdf
kit-media-rph1.pdfkit-media-rph1.pdf
kit-media-rph1.pdf
IzzatiAzam1
Rancangan mengajar berpusatkan pelajar
Rancangan mengajar berpusatkan pelajarRancangan mengajar berpusatkan pelajar
Rancangan mengajar berpusatkan pelajar
Salma Ismail
Rancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatif
Rancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatifRancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatif
Rancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatif
Kean Hagen
Rancangan mengajar berkonsepkan pengajaran masteri
Rancangan mengajar berkonsepkan pengajaran masteriRancangan mengajar berkonsepkan pengajaran masteri
Rancangan mengajar berkonsepkan pengajaran masteri
Salma Ismail
Contoh rph topeng thn 3.docx
Contoh rph topeng thn 3.docxContoh rph topeng thn 3.docx
Contoh rph topeng thn 3.docx
Ahmad NazRi
rancangan pengajaran harian pendidikan kesihatan
rancangan pengajaran harian pendidikan kesihatanrancangan pengajaran harian pendidikan kesihatan
rancangan pengajaran harian pendidikan kesihatan
Mary Lemok
Rph pendidikan seni
Rph pendidikan seniRph pendidikan seni
Rph pendidikan seni
Nur Khairani
Contoh rph abad ke 21 (sainsbm)
Contoh rph abad ke 21 (sainsbm)Contoh rph abad ke 21 (sainsbm)
Contoh rph abad ke 21 (sainsbm)
nur habibah yusuf
Rph prasekolah bentuk 2D
Rph prasekolah bentuk 2DRph prasekolah bentuk 2D
Rph prasekolah bentuk 2D
mirin lambung
AKTIVITI PNP MASA KINI
AKTIVITI PNP MASA KINIAKTIVITI PNP MASA KINI
AKTIVITI PNP MASA KINI
Solehin Basir

Recently uploaded (6)

際際滷 KBAT KOKO.pptx gggggggggggggggggggggggggggggggggg
際際滷 KBAT KOKO.pptx gggggggggggggggggggggggggggggggggg際際滷 KBAT KOKO.pptx gggggggggggggggggggggggggggggggggg
際際滷 KBAT KOKO.pptx gggggggggggggggggggggggggggggggggg
wan hanif wan ahmad
pengenalan kepada buli dan cara pencegahan buli
pengenalan kepada buli dan cara pencegahan bulipengenalan kepada buli dan cara pencegahan buli
pengenalan kepada buli dan cara pencegahan buli
g95547989
Sejarah Tahun 5 - Unit 1.ppsxkkkk.pptxjj
Sejarah Tahun 5 - Unit 1.ppsxkkkk.pptxjjSejarah Tahun 5 - Unit 1.ppsxkkkk.pptxjj
Sejarah Tahun 5 - Unit 1.ppsxkkkk.pptxjj
ssuserff1994
MESYUARAT PANITIA bahasa tamil sjkt sungai besi kl
MESYUARAT PANITIA bahasa tamil sjkt sungai besi klMESYUARAT PANITIA bahasa tamil sjkt sungai besi kl
MESYUARAT PANITIA bahasa tamil sjkt sungai besi kl
ssuser13911c
Tahun 5 Unit 6 Rakyat Bersatu Negara Maju.ppt
Tahun 5 Unit 6 Rakyat Bersatu Negara Maju.pptTahun 5 Unit 6 Rakyat Bersatu Negara Maju.ppt
Tahun 5 Unit 6 Rakyat Bersatu Negara Maju.ppt
ssuser5530e8
dialog prestasi spm 2020 bagi subjek Perniagaan
dialog prestasi spm 2020 bagi subjek Perniagaandialog prestasi spm 2020 bagi subjek Perniagaan
dialog prestasi spm 2020 bagi subjek Perniagaan
NAJIHAHBINTISULAIMAN
際際滷 KBAT KOKO.pptx gggggggggggggggggggggggggggggggggg
際際滷 KBAT KOKO.pptx gggggggggggggggggggggggggggggggggg際際滷 KBAT KOKO.pptx gggggggggggggggggggggggggggggggggg
際際滷 KBAT KOKO.pptx gggggggggggggggggggggggggggggggggg
wan hanif wan ahmad
pengenalan kepada buli dan cara pencegahan buli
pengenalan kepada buli dan cara pencegahan bulipengenalan kepada buli dan cara pencegahan buli
pengenalan kepada buli dan cara pencegahan buli
g95547989
Sejarah Tahun 5 - Unit 1.ppsxkkkk.pptxjj
Sejarah Tahun 5 - Unit 1.ppsxkkkk.pptxjjSejarah Tahun 5 - Unit 1.ppsxkkkk.pptxjj
Sejarah Tahun 5 - Unit 1.ppsxkkkk.pptxjj
ssuserff1994
MESYUARAT PANITIA bahasa tamil sjkt sungai besi kl
MESYUARAT PANITIA bahasa tamil sjkt sungai besi klMESYUARAT PANITIA bahasa tamil sjkt sungai besi kl
MESYUARAT PANITIA bahasa tamil sjkt sungai besi kl
ssuser13911c
Tahun 5 Unit 6 Rakyat Bersatu Negara Maju.ppt
Tahun 5 Unit 6 Rakyat Bersatu Negara Maju.pptTahun 5 Unit 6 Rakyat Bersatu Negara Maju.ppt
Tahun 5 Unit 6 Rakyat Bersatu Negara Maju.ppt
ssuser5530e8
dialog prestasi spm 2020 bagi subjek Perniagaan
dialog prestasi spm 2020 bagi subjek Perniagaandialog prestasi spm 2020 bagi subjek Perniagaan
dialog prestasi spm 2020 bagi subjek Perniagaan
NAJIHAHBINTISULAIMAN

RPH Matematik Tajuk Ruang berasaskan model assure

  • 1. Rancangan Mengajar Harian (Mengikut Model ASSURE) Nama Guru Mata Pelajaran Matematik Kelas 1 Budi Tarikh & Hari 1 Ogos 2016 & Isnin Masa 8.00 9.00 pagi Bilangan / Kehadiran Murid 20/ 20 orang; 10 lelaki & 10 perempuan Umur 賊7 tahun Tajuk Ruang KSSR / Standard Kurikulum Standard Kurikulum Hasil Pembelajaran / Objektif Rujuk dalam KSSR dan tuliskan di ruangan ini Rujuk dalam KSSR dan tuliskan di ruangan ini BI L ASPEK MODEL ASSURE HURAIAN 1 Analyse Learners (Analisis Pelajar) Ciri Umum Pelajar Pengetahuan Sedia Ada Gaya Pembelajaran 1.Berlatar belakangkan bentuk-bentuk yang ada di persekitaran mereka seperti di rumah, sekolah, tempat-tempat awam dan sebagainya. 1. Murid pernah melihat bongkah 3D dalam kehidupan harian. 1.Murid lebih cenderung ke arah gaya penemuan berpandu dan koperatif. 2 State Objective (Nyatakan objektif / hasil pembelajaran) Di akhir pembelajaran diharapkan murid dapat: 1.Kognitif 1.Murid dapat mengenal pasti bentuk tiga dimensi berdasarkan huraian teks. 2.Murid dapat melabelkan ciri-ciri bentuk 3D. 3.Murid dapat menyenaraikan bentuk-bentuk 3D yang ditemui dalam kehidupan harian. 2. Afektif 1.Murid menunjuk riak muka yang tersenyum semasa melihat video Lagu 3D. 2.Murid kelihatan seronok dengan mengangkat tangan dan berdiri untuk memberi jawapan semasa sesi perbincangan.
  • 2. 3 Select methods, media and materials (Pilih kaedah, media dan bahan sumber) Kaedah Pengajaran dan Pembelajaran yang digunakan Media yang digunakan Bahan sumber pengajaran dan pembelajaran yang digunakan Kuliah Tayangan video lagu 3D Gambar 3D Komputer dan LCD Projek; Konstruktivism e Media 1 (2D) Gambar bongkah 3DBahan 2D-Foto Koperatif; Perbincangan Media 2 (3D) Model barangan; Kubus, Piramid tapak segi empat sama, Silinder, Sfera, Kuboid dan Kon Bahan 3D - Bongkah; Gambar-gambar bongkah 3D 4 Utilize media and materials (Menggunaka n media dan bahan sumber) 1.Penerangan ringkas tentang persediaan mengajar serta cara penggunaan media dan bahan preview, sediakan bahan untuk penggunaan dalam kelas, sediakan persekitaran. 2.Bahan 2D Gambar bongkah-bongkah 3D / gambar meja murid 3.Bahan 3D - Model bongkah 4.Video - Mengenai ciri-ciri bongkah 5.Aktiviti pengajaran dan pembelajaran akan berlangsung di dalam bilik darjah. Murid diajar mengenal pasti ciri-ciri yang ada pada enam jenis bongkah.. 6. Murid kemudian diarahkan secara berkumpulan menyelesaikan masalah menggunakan model bongkah 3D . 5 Require learner participation (Libatkan pelajar Dalam pembelajaran) Senaraikan langkah-langkah pelaksanaan pengajaran dan pembelajaran yang mesti meliputi yang berikut: Langkah & Masa Tajuk Aktiviti P&P Set induksi 5 minit 1. Bahan 2D 1.Bahan 2D - Digunakan untuk set induksi pengajaran dan pembelajaran. 2.Murid melihat gambar yang dipaparkan. 3.Murid diminta memerhati ciri- ciri yang ada pada gambar tersebut. 4. Murid menjawab soalan yang ditanya oleh guru.
  • 3. Langkah 1 15 minit 2. Nama bongka h dan ciri- cirinya 1. Video nyanyian - digunakan semasa sesi perkembangan pengajaran. 2. Sebagai tugasan supaya murid menumpukan perhatian, murid diminta menyenaraikan nama-nama bongkah dan ciri-cirinya. 3. Berdasarkan Lagu 3D tersebut, murid dikehendaki melengkapkan jadual yang diberikan. Langkah 2 20 minit 3. hasil bongka h 3D 1. Murid dibahagikan kepada lima kumpulan. 2. Setiap kumpulan diminta untuk menghasilkan bongkan 3D berdasarkan pelan yang diedarkan oleh guru. 3. Selain itu, murid juga diminta untuk menamakan bentuk 3D yang telah dihasilkan. Langkah 3 15 minit 3.Gamb ar bongka h 2D, 3D 1. Bahan 2D - murid dipamerkan dengan gambar bongkah yang didapati dalam kehidupan seharian. 2.Sebagai tugasan, murid diminta melabelkan bentuk 3D berdasarkan gambar yang dipamerkan. 3. Kumpulan yang dapat melabelkan dengan betul dikira sebagai pemenang. Penutup 5 minit 4. Penutup kognitif Penutup sosial 1.Membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan pembelajaran pada hari ini. 1.Ucapan tahniah / cuba lagi kerana inisiatif melabelkan dn menyelesaika n masalah menggunakan model bongkah. tersebut.
  • 4. 2. Video Nyanyian murid menyanyikan semula nyanyian bongkah untuk memperkukuh kan pelajaran yang telah dipelajari. 3. Memberi insentif fizikal seperti hadiah carta bintang. 6 Evaluate and Revise (Nilai dan semak semula) Aspek Huraian 1.Refleksi 1.Sesi pengajaran dan pembelajaran berkesan tapi boleh diperkemaskan lagi. 2.Berkesan kerana banyak melibatkan murid. Tetapi beberapa orang murid yang introvert tidak mengambil bahagian dan hanya melihat kawan-kawannya beraktiviti. 2.Penambahbaikan 1.Guru perlu selalu memanggil nama murid tersebut dan menggalakkan mereka terlibat dalam setiap aktiviti kelas. 3. Rumusan maklumat instrumen teknologi pendidikan (borang penilaian perlu disediakan oleh guru) 1.Video; 20/20 murid fokus kepada klip video. 2. Bongkah 3D; Semua ahli kumpulan (4/4) berusaha menggunakan deria sentuhan untuk bongkah 3D kecuali beberapa orang murid yang introvert. Rujukan Ame-lina. (Feb 12, 2015). RPT- Model Assure Mt Thn 2: Rancangan Mengajar Harian (Mengikut Model ASSURE). Retrieved From http://documents.tips/documents/rpt- model-assure-mt-thn-2.html