際際滷

際際滷Share a Scribd company logo
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

NAMA GURU

MATA PELAJARAN
KELAS
TARIKH
MASA
BILANGAN MURID
TAJUK
HASIL
PEMBELAJARAN

Pn.A.Loges
Pn.S.Sulocana
Pn.Dinamani
Kemahiran Hidup
6 Roja
20.10.2013
12.15-1.15
30 orang
Reka Bentuk Dan Teknologi
Penyelenggaraan dan Membaiki Kerosakan Kecil pada Perabot
i.Mengenalpasti bahagian rosak.
ii.Memilih alatan tangan dan bahan.
iii.Membaiki atau menggantikan bahagian yang rosak.

Analisis pelajar

Ciri-ciri umum pelajar

Jantina
 Lelaki : 12
 Perempuan : 18
Sosio Ekonomi
 Pekerjaan ibu bapa
 Kesihatan pelajar : sihat
 Saiz keluarga

Menyatakan
objektif

Pengetahuan
sedia ada

Pendekatan

Murid pernah
melihat
penyelenggaraan
dan membaiki
kerosakan kecil
pada kerusi dan
meja.

Masteri

Akhir pembelajaran murid dapat :
I.

Mengenalpasti kerosakan pada perabot di dalam bilik darjah.

II.

Memilih lima jenis alatan tangan dan bahan.

III.

Membaiki atau menggantikan dua bahagian yang rosak.
Kaedah

Media

Sumber

-

 Kerusi ,meja

Langkah 1
 Teknik
perbincangan

Slaid-slaid
power point

komputer
riba,LCD

Langkah 2
 Penyelesaian
masalah

Slaid-slaid
power point

 Alatan tangan
dan bahan

Set induksi (5 minit)
 Teknik soal jawab

Memilih
kaedah ,
media, sumber

Langkah 3
 Demonstrasi
Rumusan
 kuiz

Menggunakan media , dan
bahan

 Meja dan kerusi
 Power point

 Komputer riba

 Slaid powerpoint , lembaran kerja , komputer riba ,
Alatan tangan,perabot,LCD

Melibatkan pelajar

 Murid terlibat secara aktif sejak dari awal penglibatan.
Murid mencetuskan idea untuk membuat
perbincangan. Komunikasi 2 hala berlaku secara
langsung.
Langkah/Masa
Set Induksi
( 5 minit )

Isi Pelajaran
Pengenalan
Soalan:a)Apakah yang telah
berlaku pada kerusi
ini?
-rosak dan goyah

Aktiviti P&P

BBM/Nilai

1.Guru menunjukkan kerusi dan meja murid
yang telah goyah.

BBM
Kerusi,meja

2. Kemudian, guru menyoal murid.

Kemahiran Berfikir
Tambah:Kemahiran berfikir

3.Guru mengaitkan jawapan murid dengan
pelajaran hari ini.
.

b) Kenapakah kerusi
dan meja ini goyah?
-Skru longgar, kaki
goyah

Langkah 1
( 10 minit )

Perabot yang rosak
Contoh:
1. Kerusi
2. Meja
3. Almari
4. Rak
-Punca kerosakan

1.Guru menayangkan slaid-slaid power point
mengenai perabot yang rosak di dalam bilik
darjah.
2. Murid dikehendaki mengenalpasti bahagian
perabot yang rosak.
3.Kemudian, murid dikehendaki
menyenaraikan punca kerosakan pada
perabot di dalam kelas.

BBM
Komputer riba,
LCD,
Projektor
Nilai
Berani mencuba
Kemahiran
mentafsir

4.Guru menerangkan kerosakan yang biasa
terjadi pada perabot.

Langkah 2
( 10 minit )

Alatan tangan dan
bahan
Contoh:
Alat
1. Gergaji
2. Tukul besi
3. Pemutar skru
4. Sesiku L
5. Pembaris keluli

1.Murid menyenaraikan alatan tangan dan
bahan yang digunakan dalam aktiviti
membaikpulih perabot.
2.Guru menayangkan slaid-slaid power point
mengenai alatan tangan dan bahan yang
digunakan untuk penyenggaraan.

Bahan
1.Paku panel
2.Papan dan kayu
3.Glu Polivinil
4.syelek
5.Kertas las

3.Seterusnya guru menerangkan kegunaan
alatan tangan dan bahan.

BBM
Alatan tangan
Nilai
Bertanggungjawab
Tunjuk cara
membaiki meja dan
kerusi
Langkah 3
( 20 minit

1.Murid murid dibahagikan kepada beberapa
kumpulan.
2.Guru menunjuk cara membaiki meja dan
kerusi yang tertanggal papannya.

)

3.Murid dikehendaki menyenggara perabot
di dalam kelas dan membaiki bahagian yang
rosak dengan bimbingan guru.
- Murid menyimpan alatan tangan di
tempatnya semula dan mengemaskan tempat
kerja.

Langkah 4
( 10 minit )

Lembaran kerja

1.Guru mengedarkan lembaran kerja kepada
murid.
2.Murid menulis kerosakan pada perabot
dalam gambar yang diberi.
Kemudian, nyatakan cara membaikinya.

Penutup
( 5 minit )

BBM
Kerusi dan meja
yang rosak
Alatan tangan

Pengukuhan isi
pelajaran

-Guru membuat pengukuhan isi pelajaran
dengan menggunakan soalan kuiz
menggunakan Power Point.

Kecerdasan
pelbagai
Kinestetik
Nilai
Kerjasama
Bertanggungjawab

BBM
Lembaran kerja
Nilai
Yakin
Interpersonal

BBM
Powerpoint
Nilai
Berani mencuba
Kemahiran
teknologi maklumat
Pembelajaran Masteri
Pembelajaran masteri adalah suatu kaedah pembelajaran keindividualan yang
menggunakan kurikulum berstruktur yang dibahagikan kepada bahagian bahagian kecil pembelajaran dan kemahiran yang akan dipelajari. Ia direka bentuk
untuk memastikan bahawa semua murid mencapai objektif pembelajarandan setiap murid mempunyai
masa yang cukup untuk mencapai tujuan tersebut.Model masteri memastikan supaya murid
mencapai tahap penguaaanmasa pembelajaran yang fleksibel dan setiap orang
murid menerima arahansasaran pembelajaran, latihan yang diperlukan dan maklum balas.
Pembelajaran m a s t e r i

melibatkan

pengajaran

berasaskan

kumpulan

y a n g t r a d i s i d a n pengajaran pemulihan dan pengayaan secara individu. Dalam strategi
ini, gurumendiagnos kebolehan murid dan kemudian mencadangkan aktiviti pengajaran
individu yang sesuai.

Pembelajaran masteri pada asalnya dibina oleh Bloom (1976, rujukanoleh
Burden

&

Byrd)

menekankan

dengankandungan,pengajaran
objektif dengan

jayanya

oleh

dianostik
semua

fleksibel
dan

masa

preskriptif

murid.Dua

unsur

yang
dan

distrukturkan

mencapai

utama

semua

pembelajaran

masteriadalah arahan yang tepat dan masa.Guru menggunakan pembelajaran masteri untuk
mengurus pengajaranbilik
kemahiran

darjah

mengikutcoraknya,

dengan

teliti,menyampaikan

sentiasa

menentukan

maklumat

dan

kemajuan

muridnya,memaklumkan kepadamurid tentang kemajuannya, membantu murid
mengatasi masalah melaluib i m b i n g a n , l a t i h a n d a n p e n g a j a r a n a t a u l a t i h a n
t a m b a h a n s e r t a m e m b e r i pengayaan tambahan kepada mereka yang menguasai
pembelajaran dengan cepat.

Elemen penting dalam pembelajaran masteri ialah menentukan dengan jelas apa yang perlu
dipelajari dan bagaimana penilainya, membenarkan muridbelajar mengikut kemampuannya
sendiri dan menilai kemajuan dan memberimaklum balas yang sepatutnya serta menguji
untuk

menentukan

bahawa

kriteriapembelajaran

telah

dicapai.Pembelajaran

masteri

memerlukan perancangan, pengurusan dan ujiandiagnostik guru teliti ini. Tugasan dan
aktiviti alternatif perlu disediakan oleh guruuntuk keperluan setiap murid.Terdapat beberapa
kebaikan pembelajaran masteri. Antara kebaikannyaadalah murid mempunyai kemahiran sedia
ada sebelum ke unit yang seterusnya.Selain itu, kebaikan pembelajaran masteri adalah
memerlukan guru membuatanalisis tugasan, dengan itu menjadi lebih bersedia
mengajar unit tersebut.Seterusnya ia memerlukan guru menyatakan objektif sebelum
membahagikanaktiviti dan boleh menyekat kegagalan ( terutamanya penting untuk murid
yang kurang bernasib baik )Pembelajaran masteri juga ada kekurangannya. Satu daripadanya
ialah,bukan semua murid akan menguasai pembelajaran pada kadar yang sama.

Olehi t u , m u r i d y a n g t e l a h m e n g u a s a i s e s u a t u p e m b e l a j a r a n p a d a
k a d a r y a n g sama.Oleh itu, murid yang telah menguasai sesuatu pembelajaran
terpaksam e n u n g g u m u r i d l a i n y a n g b e l u m m e n g u a s a i n y a . G u r u p e r l u
m e m p u n y a i pelbagai bahan untuk pemulihan dan pelbagai jenis ujian diperlukan.
Sekiranyaguru hanya mengguna ujian objektif , ini akan menyebabkan murid menghafaldan
belajar yang spesifik sahaja dan tidak menggalakkan pembekajara tahap tinggi.
ALATAN TANGAN UNTUK MENYELENGGARA PERABOT
ALATAN TANGAN

Gergaji

Tukul Kuku Kambing

Gergaji G
Pembaris Keluli
BAHAN

Glu PVA

Kertas las

Paku Panel

Syelek
KEMAHIRAN HIDUP TAHUN 6

BAIK PULIH DAN PENYENGGARAAN

Nama : ___________________________

Tarikh: __________

Namakan kerosakkan pada perabot dalam gambar dibawah. Kemudian, nyatakan cara membaikinya.
PEMBANGUNAN SAHSIAH
(KKD2063)

SESI PENGAJIAN

SEMESTER 1 (2013)

PROGRAM

PROGRAM PENSISWAZAHAN GURU (PPG)

KOD

KKD2063

KURSUS

BAHASA MELAYU

NAMA PELAJAR

LOGES A/P ABIMANNAN

NO.KAD
PENGENALAN

830907-02-5226

NO.MATRIK

PPG/23775/13

More Related Content

Rph kum kpd3016

  • 1. RANCANGAN MENGAJAR HARIAN NAMA GURU MATA PELAJARAN KELAS TARIKH MASA BILANGAN MURID TAJUK HASIL PEMBELAJARAN Pn.A.Loges Pn.S.Sulocana Pn.Dinamani Kemahiran Hidup 6 Roja 20.10.2013 12.15-1.15 30 orang Reka Bentuk Dan Teknologi Penyelenggaraan dan Membaiki Kerosakan Kecil pada Perabot i.Mengenalpasti bahagian rosak. ii.Memilih alatan tangan dan bahan. iii.Membaiki atau menggantikan bahagian yang rosak. Analisis pelajar Ciri-ciri umum pelajar Jantina Lelaki : 12 Perempuan : 18 Sosio Ekonomi Pekerjaan ibu bapa Kesihatan pelajar : sihat Saiz keluarga Menyatakan objektif Pengetahuan sedia ada Pendekatan Murid pernah melihat penyelenggaraan dan membaiki kerosakan kecil pada kerusi dan meja. Masteri Akhir pembelajaran murid dapat : I. Mengenalpasti kerosakan pada perabot di dalam bilik darjah. II. Memilih lima jenis alatan tangan dan bahan. III. Membaiki atau menggantikan dua bahagian yang rosak.
  • 2. Kaedah Media Sumber - Kerusi ,meja Langkah 1 Teknik perbincangan Slaid-slaid power point komputer riba,LCD Langkah 2 Penyelesaian masalah Slaid-slaid power point Alatan tangan dan bahan Set induksi (5 minit) Teknik soal jawab Memilih kaedah , media, sumber Langkah 3 Demonstrasi Rumusan kuiz Menggunakan media , dan bahan Meja dan kerusi Power point Komputer riba Slaid powerpoint , lembaran kerja , komputer riba , Alatan tangan,perabot,LCD Melibatkan pelajar Murid terlibat secara aktif sejak dari awal penglibatan. Murid mencetuskan idea untuk membuat perbincangan. Komunikasi 2 hala berlaku secara langsung.
  • 3. Langkah/Masa Set Induksi ( 5 minit ) Isi Pelajaran Pengenalan Soalan:a)Apakah yang telah berlaku pada kerusi ini? -rosak dan goyah Aktiviti P&P BBM/Nilai 1.Guru menunjukkan kerusi dan meja murid yang telah goyah. BBM Kerusi,meja 2. Kemudian, guru menyoal murid. Kemahiran Berfikir Tambah:Kemahiran berfikir 3.Guru mengaitkan jawapan murid dengan pelajaran hari ini. . b) Kenapakah kerusi dan meja ini goyah? -Skru longgar, kaki goyah Langkah 1 ( 10 minit ) Perabot yang rosak Contoh: 1. Kerusi 2. Meja 3. Almari 4. Rak -Punca kerosakan 1.Guru menayangkan slaid-slaid power point mengenai perabot yang rosak di dalam bilik darjah. 2. Murid dikehendaki mengenalpasti bahagian perabot yang rosak. 3.Kemudian, murid dikehendaki menyenaraikan punca kerosakan pada perabot di dalam kelas. BBM Komputer riba, LCD, Projektor Nilai Berani mencuba Kemahiran mentafsir 4.Guru menerangkan kerosakan yang biasa terjadi pada perabot. Langkah 2 ( 10 minit ) Alatan tangan dan bahan Contoh: Alat 1. Gergaji 2. Tukul besi 3. Pemutar skru 4. Sesiku L 5. Pembaris keluli 1.Murid menyenaraikan alatan tangan dan bahan yang digunakan dalam aktiviti membaikpulih perabot. 2.Guru menayangkan slaid-slaid power point mengenai alatan tangan dan bahan yang digunakan untuk penyenggaraan. Bahan 1.Paku panel 2.Papan dan kayu 3.Glu Polivinil 4.syelek 5.Kertas las 3.Seterusnya guru menerangkan kegunaan alatan tangan dan bahan. BBM Alatan tangan Nilai Bertanggungjawab
  • 4. Tunjuk cara membaiki meja dan kerusi Langkah 3 ( 20 minit 1.Murid murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. 2.Guru menunjuk cara membaiki meja dan kerusi yang tertanggal papannya. ) 3.Murid dikehendaki menyenggara perabot di dalam kelas dan membaiki bahagian yang rosak dengan bimbingan guru. - Murid menyimpan alatan tangan di tempatnya semula dan mengemaskan tempat kerja. Langkah 4 ( 10 minit ) Lembaran kerja 1.Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid. 2.Murid menulis kerosakan pada perabot dalam gambar yang diberi. Kemudian, nyatakan cara membaikinya. Penutup ( 5 minit ) BBM Kerusi dan meja yang rosak Alatan tangan Pengukuhan isi pelajaran -Guru membuat pengukuhan isi pelajaran dengan menggunakan soalan kuiz menggunakan Power Point. Kecerdasan pelbagai Kinestetik Nilai Kerjasama Bertanggungjawab BBM Lembaran kerja Nilai Yakin Interpersonal BBM Powerpoint Nilai Berani mencuba Kemahiran teknologi maklumat
  • 5. Pembelajaran Masteri Pembelajaran masteri adalah suatu kaedah pembelajaran keindividualan yang menggunakan kurikulum berstruktur yang dibahagikan kepada bahagian bahagian kecil pembelajaran dan kemahiran yang akan dipelajari. Ia direka bentuk untuk memastikan bahawa semua murid mencapai objektif pembelajarandan setiap murid mempunyai masa yang cukup untuk mencapai tujuan tersebut.Model masteri memastikan supaya murid mencapai tahap penguaaanmasa pembelajaran yang fleksibel dan setiap orang murid menerima arahansasaran pembelajaran, latihan yang diperlukan dan maklum balas. Pembelajaran m a s t e r i melibatkan pengajaran berasaskan kumpulan y a n g t r a d i s i d a n pengajaran pemulihan dan pengayaan secara individu. Dalam strategi ini, gurumendiagnos kebolehan murid dan kemudian mencadangkan aktiviti pengajaran individu yang sesuai. Pembelajaran masteri pada asalnya dibina oleh Bloom (1976, rujukanoleh Burden & Byrd) menekankan dengankandungan,pengajaran objektif dengan jayanya oleh dianostik semua fleksibel dan masa preskriptif murid.Dua unsur yang dan distrukturkan mencapai utama semua pembelajaran masteriadalah arahan yang tepat dan masa.Guru menggunakan pembelajaran masteri untuk mengurus pengajaranbilik kemahiran darjah mengikutcoraknya, dengan teliti,menyampaikan sentiasa menentukan maklumat dan kemajuan muridnya,memaklumkan kepadamurid tentang kemajuannya, membantu murid mengatasi masalah melaluib i m b i n g a n , l a t i h a n d a n p e n g a j a r a n a t a u l a t i h a n t a m b a h a n s e r t a m e m b e r i pengayaan tambahan kepada mereka yang menguasai pembelajaran dengan cepat. Elemen penting dalam pembelajaran masteri ialah menentukan dengan jelas apa yang perlu dipelajari dan bagaimana penilainya, membenarkan muridbelajar mengikut kemampuannya sendiri dan menilai kemajuan dan memberimaklum balas yang sepatutnya serta menguji untuk menentukan bahawa kriteriapembelajaran telah dicapai.Pembelajaran masteri memerlukan perancangan, pengurusan dan ujiandiagnostik guru teliti ini. Tugasan dan aktiviti alternatif perlu disediakan oleh guruuntuk keperluan setiap murid.Terdapat beberapa kebaikan pembelajaran masteri. Antara kebaikannyaadalah murid mempunyai kemahiran sedia ada sebelum ke unit yang seterusnya.Selain itu, kebaikan pembelajaran masteri adalah memerlukan guru membuatanalisis tugasan, dengan itu menjadi lebih bersedia
  • 6. mengajar unit tersebut.Seterusnya ia memerlukan guru menyatakan objektif sebelum membahagikanaktiviti dan boleh menyekat kegagalan ( terutamanya penting untuk murid yang kurang bernasib baik )Pembelajaran masteri juga ada kekurangannya. Satu daripadanya ialah,bukan semua murid akan menguasai pembelajaran pada kadar yang sama. Olehi t u , m u r i d y a n g t e l a h m e n g u a s a i s e s u a t u p e m b e l a j a r a n p a d a k a d a r y a n g sama.Oleh itu, murid yang telah menguasai sesuatu pembelajaran terpaksam e n u n g g u m u r i d l a i n y a n g b e l u m m e n g u a s a i n y a . G u r u p e r l u m e m p u n y a i pelbagai bahan untuk pemulihan dan pelbagai jenis ujian diperlukan. Sekiranyaguru hanya mengguna ujian objektif , ini akan menyebabkan murid menghafaldan belajar yang spesifik sahaja dan tidak menggalakkan pembekajara tahap tinggi.
  • 7. ALATAN TANGAN UNTUK MENYELENGGARA PERABOT ALATAN TANGAN Gergaji Tukul Kuku Kambing Gergaji G Pembaris Keluli
  • 9. KEMAHIRAN HIDUP TAHUN 6 BAIK PULIH DAN PENYENGGARAAN Nama : ___________________________ Tarikh: __________ Namakan kerosakkan pada perabot dalam gambar dibawah. Kemudian, nyatakan cara membaikinya.
  • 10. PEMBANGUNAN SAHSIAH (KKD2063) SESI PENGAJIAN SEMESTER 1 (2013) PROGRAM PROGRAM PENSISWAZAHAN GURU (PPG) KOD KKD2063 KURSUS BAHASA MELAYU NAMA PELAJAR LOGES A/P ABIMANNAN NO.KAD PENGENALAN 830907-02-5226 NO.MATRIK PPG/23775/13