際際滷

際際滷Share a Scribd company logo
Rancangan Pengajaran Harian

Tarikh / Hari      :          1 Oktober 2012 / Isnin
Kelas              :          Tahun 5
Mata Pelajaran     :          Bahasa Melayu
Masa               :          0800-0830
Bil. Pelajar       :          39 orang
Tajuk              :          Kesihatan Asas Kesejahteraan
Objektif           :          Pada akhir unit pembelajaran murid-murid boleh :
                         i.   Mengelaskan makanan mengikut zat makanan yang terkandung di dalam
                              makanan tersebut dengan betul.
                        ii.   Mengelaskan sukan mengikut jenis-jenis sukan dengan tepat.
                       iii.   Membaca dan mengecam isi-isi penting yang terdapat dalam petikan.
                       iv.    Menyenaraikan penanda wacana yang terdapat dalam petikan.
Pengetahuan Sedia Ada :
                         i.   Murid mengetahui cara-cara menjaga kesihatan diri sendiri.
                        ii.   Murid-murid boleh menyatakan zat-zat makanan yang diperlukan oleh tubuh
                              badan kita.
                       iii.   Murid boleh memberikan contoh-contoh sukan mengikut jenisnya.
Konsep             :          Badan yang sihat akan melahirkan minda yang cerdas.
Nilai              :          Kebersihan fizikal dan mental
                              Kesyukuran
Bahan              :          Petikan / Teks, Lembaran kerja Pantun (Tema kesihatan dan sukan)
                              Borang Pengurusan Grafik
Kemahiran          :          Mendengar dan Bertutur
                              3.1 Aras 1(i) Mengelaskan maklumat berdasarkan sesuatu topik yang
                                             dibincangkan.
                              Membaca
                              6.3 Aras 1(i) Membaca dan mengecam isi-isi penting daripada pelbagai bahan
                                             bacaan.
                              Menulis
                              8.5 Aras 1(i) Memilih dan mengenal pasti penanda wacana
                                         (ii) Mengelaskan makanan mengikut zat makanan yang terkandung
                                             di dalam makanan tersebut dengan betul.
                                         (iii) Mengelaskan sukan mengikut jenis-jenis sukan dengan tepat.
                                         (iv) Membaca dan mengecam isi-isi penting yang terdapat dalam
                                             petikan.
                                         (v) Menyenaraikan penanda wacana yang terdapat dalam petikan.
Langkah-langkah Pengajaran dan Pembelajaran

 Langkah /                         Aktiviti Pengajaran              Pembelajaran
               Isi Pelajaran                                                                     Catatan
   Masa                                Aktiviti Guru                Aktiviti Murid

Set Induksi   Pengetahuan         1.Guru menyoal tentang      1.Murid menceritakan        Kemahiran
( 3 minit )   sedia ada murid :     makanan dan sukan           tentang makanan dan sukan Kontekstual
              Contoh-contoh         kegemaran masing-           kegemaran mereka.
              makanan &             masing.
              contoh-contoh
              sukan


                                  1.Guru mengedarkan teks 1.Murid membaca teks.
Langkah 1     Membaca teks          dan meminta murid
                                    membacanya.
(3 minit)

Langkah 2     Mengenal pasti      1.Guru mengarahkan          1.Murid mengumpul
              penanda wacana        murid mencari penanda       penanda wacana dan
(5 minit)                           wacana yang terdapat        mencatat dalam lembaran
                                    dalam teks.                 kerja yang diberi.

Langkah 3     Mencari isi         1.Guru meminta murid        1.Murid membaca teks
              penting               membaca teks semula         sambil menggariskan isi
(8 minit)                           secara senyap untuk         penting.
                                    mencari isi penting

                                  2.Guru meminta murid
                                    membentangkan isi
                                    penting di hadapan
                                    kelas.


Langkah 4     Mengelaskan         1.Guru mengarahkan          1.Murid secara berpasangan     Kemahiran
              maklumat              murid mencari               merekodkan maklumat.         Bernilai Tambah :
(6 minit)                           pasangan untuk aktiviti                                  Mengelaskan.
                                    mengelaskan maklumat
                                    dan mengedarkan
                                    borang pengurusan
                                    grafik.


                                  1.Guru melekatkan carta     1.Murid menyanyikan lagu
Penutup       Merumus isi           pantun yang                 rasa sayang yang diselang-   Kecerdasan
              pelajaran dan         bertemakan sukan dan        selikan dengan pantun        Pelbagai :
(5 minit)     nilai murni           kesihatan.                  secara kelas dan kumpulan.
                                                                                             Pendidikan Muzik
                                  2.Guru membimbing           2.Murid merumus isi
                                    murid merumus isi           pelajaran dan menyatakan
                                    pelajaran dan mencari       nilai murni tersurat dan
                                    nilai murni.                tersirat.

More Related Content

What's hot (19)

Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
wanida_rossana
Rph asas teknologi DST KSSR thn 3
Rph asas teknologi DST KSSR thn 3Rph asas teknologi DST KSSR thn 3
Rph asas teknologi DST KSSR thn 3
Fadhilah Sabbar
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah  - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah  - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
Stephanie Unsil
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 1RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 1
Cikgu Zaliza
Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)
Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)
Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)
Zuzan Michael Japang
Rph harian (1)
Rph harian (1)Rph harian (1)
Rph harian (1)
mvinom
Acf422 fasa5 plot lakonan rp js
Acf422 fasa5 plot lakonan rp jsAcf422 fasa5 plot lakonan rp js
Acf422 fasa5 plot lakonan rp js
dramajalansempit
1. perayaan-kawan-saya
1. perayaan-kawan-saya1. perayaan-kawan-saya
1. perayaan-kawan-saya
roseryzal
Rph bm 17
Rph bm 17Rph bm 17
Rph bm 17
hahana93
Rph bm siawping (a)
Rph bm siawping (a)Rph bm siawping (a)
Rph bm siawping (a)
Bus Tea Are Rachman
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
She Dah
Rph sains thn 4 manusia membiak
Rph sains thn 4 manusia membiakRph sains thn 4 manusia membiak
Rph sains thn 4 manusia membiak
mrs tigress
Rancangan pengajaran bahasa malaysia lengkap
Rancangan pengajaran bahasa malaysia lengkapRancangan pengajaran bahasa malaysia lengkap
Rancangan pengajaran bahasa malaysia lengkap
rafidah1974
RPH Pendekatan Pengajaran Berteraskan Pelbagai Kecerdasan
RPH Pendekatan Pengajaran Berteraskan Pelbagai KecerdasanRPH Pendekatan Pengajaran Berteraskan Pelbagai Kecerdasan
RPH Pendekatan Pengajaran Berteraskan Pelbagai Kecerdasan
Zuzan Michael Japang
Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilangan
Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilanganRancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilangan
Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilangan
Nor Sazlin Kusai
Rancangan pengajaran harian 16 ogos
Rancangan pengajaran harian 16 ogosRancangan pengajaran harian 16 ogos
Rancangan pengajaran harian 16 ogos
Nurhaimi Abdul Rahman
Rph sains th 4
Rph sains th 4Rph sains th 4
Rph sains th 4
roslinur
Rancangan pengajaran harian pendidikan seni( sayur sayuran )
Rancangan pengajaran harian pendidikan seni( sayur sayuran )Rancangan pengajaran harian pendidikan seni( sayur sayuran )
Rancangan pengajaran harian pendidikan seni( sayur sayuran )
eeiwee
Rph pengajaran makro
Rph pengajaran makroRph pengajaran makro
Rph pengajaran makro
Nsha Shari
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
wanida_rossana
Rph asas teknologi DST KSSR thn 3
Rph asas teknologi DST KSSR thn 3Rph asas teknologi DST KSSR thn 3
Rph asas teknologi DST KSSR thn 3
Fadhilah Sabbar
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah  - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah  - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
Stephanie Unsil
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 1RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 1
Cikgu Zaliza
Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)
Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)
Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)
Zuzan Michael Japang
Rph harian (1)
Rph harian (1)Rph harian (1)
Rph harian (1)
mvinom
Acf422 fasa5 plot lakonan rp js
Acf422 fasa5 plot lakonan rp jsAcf422 fasa5 plot lakonan rp js
Acf422 fasa5 plot lakonan rp js
dramajalansempit
1. perayaan-kawan-saya
1. perayaan-kawan-saya1. perayaan-kawan-saya
1. perayaan-kawan-saya
roseryzal
Rph bm 17
Rph bm 17Rph bm 17
Rph bm 17
hahana93
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
She Dah
Rph sains thn 4 manusia membiak
Rph sains thn 4 manusia membiakRph sains thn 4 manusia membiak
Rph sains thn 4 manusia membiak
mrs tigress
Rancangan pengajaran bahasa malaysia lengkap
Rancangan pengajaran bahasa malaysia lengkapRancangan pengajaran bahasa malaysia lengkap
Rancangan pengajaran bahasa malaysia lengkap
rafidah1974
RPH Pendekatan Pengajaran Berteraskan Pelbagai Kecerdasan
RPH Pendekatan Pengajaran Berteraskan Pelbagai KecerdasanRPH Pendekatan Pengajaran Berteraskan Pelbagai Kecerdasan
RPH Pendekatan Pengajaran Berteraskan Pelbagai Kecerdasan
Zuzan Michael Japang
Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilangan
Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilanganRancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilangan
Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilangan
Nor Sazlin Kusai
Rancangan pengajaran harian 16 ogos
Rancangan pengajaran harian 16 ogosRancangan pengajaran harian 16 ogos
Rancangan pengajaran harian 16 ogos
Nurhaimi Abdul Rahman
Rph sains th 4
Rph sains th 4Rph sains th 4
Rph sains th 4
roslinur
Rancangan pengajaran harian pendidikan seni( sayur sayuran )
Rancangan pengajaran harian pendidikan seni( sayur sayuran )Rancangan pengajaran harian pendidikan seni( sayur sayuran )
Rancangan pengajaran harian pendidikan seni( sayur sayuran )
eeiwee
Rph pengajaran makro
Rph pengajaran makroRph pengajaran makro
Rph pengajaran makro
Nsha Shari

Viewers also liked (12)

永姻艶壊艶稼岳温界庄坦稼6永姻艶壊艶稼岳温界庄坦稼6
永姻艶壊艶稼岳温界庄坦稼6
Angel Mu単oz Bedoya
Checklist
ChecklistChecklist
Checklist
JLeisMom
Kleding bedrijfskleding bedrukken Meppel
Kleding bedrijfskleding bedrukken MeppelKleding bedrijfskleding bedrukken Meppel
Kleding bedrijfskleding bedrukken Meppel
bedrijfskledingbedrukken
惠惘悴悸 惺惠惆悸 愕悋惘悸 惘悋惆悋 惡悋悋惘悸 惠惘悴悸 惺惠惆悸 惶悸 惘悋惆悋
惠惘悴悸 惺惠惆悸 愕悋惘悸 惘悋惆悋 惡悋悋惘悸   惠惘悴悸 惺惠惆悸 惶悸 惘悋惆悋惠惘悴悸 惺惠惆悸 愕悋惘悸 惘悋惆悋 惡悋悋惘悸   惠惘悴悸 惺惠惆悸 惶悸 惘悋惆悋
惠惘悴悸 惺惠惆悸 愕悋惘悸 惘悋惆悋 惡悋悋惘悸 惠惘悴悸 惺惠惆悸 惶悸 惘悋惆悋
Alhayah Translation
Ghggggggggggggggggggggggggggggggg
GhgggggggggggggggggggggggggggggggGhggggggggggggggggggggggggggggggg
Ghggggggggggggggggggggggggggggggg
Santiago Carmona
CuadroCuadro
Cuadro
Aalejhandra Donjuan Sanchez
Las tic  aprendizaje o distracci坦nLas tic  aprendizaje o distracci坦n
Las tic aprendizaje o distracci坦n
Jhonatan Andres Angulo
Evaluacion de la pruebaEvaluacion de la prueba
Evaluacion de la prueba
MILErafaela
Flujo de cajaFlujo de caja
Flujo de caja
Gerba Xolo Rojo
Concentrado de expedientes con t鱈tulo y cedulaConcentrado de expedientes con t鱈tulo y cedula
Concentrado de expedientes con t鱈tulo y cedula
Instituto Tecnol坦gico Superior de Puerto Vallarta
裡亮亮竜凌流 凌了竜溜僚 侶 14侶 竜留虜流 僚略僚侶侶 僚竜留僚旅虜流 凌旅虜凌留虜凌旅虜流 隆侶亮旅...
裡亮亮竜凌流 凌了竜溜僚 侶 14侶 竜留虜流 僚略僚侶侶 僚竜留僚旅虜流 凌旅虜凌留虜凌旅虜流 隆侶亮旅...裡亮亮竜凌流 凌了竜溜僚 侶 14侶 竜留虜流 僚略僚侶侶 僚竜留僚旅虜流 凌旅虜凌留虜凌旅虜流 隆侶亮旅...
裡亮亮竜凌流 凌了竜溜僚 侶 14侶 竜留虜流 僚略僚侶侶 僚竜留僚旅虜流 凌旅虜凌留虜凌旅虜流 隆侶亮旅...
Lia Papapetrou-2nd Geniko Lykeio Echedorou
osmel y davidosmel y david
osmel y david
Osmel Pantoja
永姻艶壊艶稼岳温界庄坦稼6永姻艶壊艶稼岳温界庄坦稼6
永姻艶壊艶稼岳温界庄坦稼6
Angel Mu単oz Bedoya
Checklist
ChecklistChecklist
Checklist
JLeisMom
Kleding bedrijfskleding bedrukken Meppel
Kleding bedrijfskleding bedrukken MeppelKleding bedrijfskleding bedrukken Meppel
Kleding bedrijfskleding bedrukken Meppel
bedrijfskledingbedrukken
惠惘悴悸 惺惠惆悸 愕悋惘悸 惘悋惆悋 惡悋悋惘悸 惠惘悴悸 惺惠惆悸 惶悸 惘悋惆悋
惠惘悴悸 惺惠惆悸 愕悋惘悸 惘悋惆悋 惡悋悋惘悸   惠惘悴悸 惺惠惆悸 惶悸 惘悋惆悋惠惘悴悸 惺惠惆悸 愕悋惘悸 惘悋惆悋 惡悋悋惘悸   惠惘悴悸 惺惠惆悸 惶悸 惘悋惆悋
惠惘悴悸 惺惠惆悸 愕悋惘悸 惘悋惆悋 惡悋悋惘悸 惠惘悴悸 惺惠惆悸 惶悸 惘悋惆悋
Alhayah Translation
Ghggggggggggggggggggggggggggggggg
GhgggggggggggggggggggggggggggggggGhggggggggggggggggggggggggggggggg
Ghggggggggggggggggggggggggggggggg
Santiago Carmona
Las tic  aprendizaje o distracci坦nLas tic  aprendizaje o distracci坦n
Las tic aprendizaje o distracci坦n
Jhonatan Andres Angulo
Evaluacion de la pruebaEvaluacion de la prueba
Evaluacion de la prueba
MILErafaela
Flujo de cajaFlujo de caja
Flujo de caja
Gerba Xolo Rojo
Concentrado de expedientes con t鱈tulo y cedulaConcentrado de expedientes con t鱈tulo y cedula
Concentrado de expedientes con t鱈tulo y cedula
Instituto Tecnol坦gico Superior de Puerto Vallarta
裡亮亮竜凌流 凌了竜溜僚 侶 14侶 竜留虜流 僚略僚侶侶 僚竜留僚旅虜流 凌旅虜凌留虜凌旅虜流 隆侶亮旅...
裡亮亮竜凌流 凌了竜溜僚 侶 14侶 竜留虜流 僚略僚侶侶 僚竜留僚旅虜流 凌旅虜凌留虜凌旅虜流 隆侶亮旅...裡亮亮竜凌流 凌了竜溜僚 侶 14侶 竜留虜流 僚略僚侶侶 僚竜留僚旅虜流 凌旅虜凌留虜凌旅虜流 隆侶亮旅...
裡亮亮竜凌流 凌了竜溜僚 侶 14侶 竜留虜流 僚略僚侶侶 僚竜留僚旅虜流 凌旅虜凌留虜凌旅虜流 隆侶亮旅...
Lia Papapetrou-2nd Geniko Lykeio Echedorou
osmel y davidosmel y david
osmel y david
Osmel Pantoja

Similar to Rph (20)

Morfologi individu alip
Morfologi individu alipMorfologi individu alip
Morfologi individu alip
Muhd Firdaus
Rancangan Pengajaran Harian Pendekatan Pengajaran Berasaskan Masalah
Rancangan Pengajaran Harian Pendekatan Pengajaran Berasaskan MasalahRancangan Pengajaran Harian Pendekatan Pengajaran Berasaskan Masalah
Rancangan Pengajaran Harian Pendekatan Pengajaran Berasaskan Masalah
Zuzan Michael Japang
RPH Bahasa melayu sjkc tahun 3 2019
RPH Bahasa melayu sjkc  tahun 3 2019RPH Bahasa melayu sjkc  tahun 3 2019
RPH Bahasa melayu sjkc tahun 3 2019
CLINIE JONATHAN
Rancangan mengajar yang betul
Rancangan mengajar yang betulRancangan mengajar yang betul
Rancangan mengajar yang betul
Kamariah Osman
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusa
lizapandi
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusa
lizapandi
Bbm kfikir
Bbm kfikirBbm kfikir
Bbm kfikir
betiaing
Ternakan rusa
Ternakan rusaTernakan rusa
Ternakan rusa
lizapandi
Rph tahun 3
Rph tahun 3Rph tahun 3
Rph tahun 3
akunizam
Rancangan pengajaran harian sains &tekn
Rancangan pengajaran harian sains &teknRancangan pengajaran harian sains &tekn
Rancangan pengajaran harian sains &tekn
norhanaghazaly
Rancangan pelajaran harian
Rancangan pelajaran harianRancangan pelajaran harian
Rancangan pelajaran harian
mnznasir
RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajarRPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
Zuzan Michael Japang
Isl 9 penyediaan rancangan pelajaran kemahiran membaca
Isl 9   penyediaan rancangan pelajaran kemahiran membacaIsl 9   penyediaan rancangan pelajaran kemahiran membaca
Isl 9 penyediaan rancangan pelajaran kemahiran membaca
asihwiniy viniy
Rph bm tahun 1B
Rph bm tahun 1BRph bm tahun 1B
Rph bm tahun 1B
kfphoon_17
Rph thn 5 gaya hidup sihat
Rph thn 5 gaya hidup sihatRph thn 5 gaya hidup sihat
Rph thn 5 gaya hidup sihat
Xeno Venz
Morfologi individu alip
Morfologi individu alipMorfologi individu alip
Morfologi individu alip
Muhd Firdaus
Rancangan Pengajaran Harian Pendekatan Pengajaran Berasaskan Masalah
Rancangan Pengajaran Harian Pendekatan Pengajaran Berasaskan MasalahRancangan Pengajaran Harian Pendekatan Pengajaran Berasaskan Masalah
Rancangan Pengajaran Harian Pendekatan Pengajaran Berasaskan Masalah
Zuzan Michael Japang
RPH Bahasa melayu sjkc tahun 3 2019
RPH Bahasa melayu sjkc  tahun 3 2019RPH Bahasa melayu sjkc  tahun 3 2019
RPH Bahasa melayu sjkc tahun 3 2019
CLINIE JONATHAN
Rancangan mengajar yang betul
Rancangan mengajar yang betulRancangan mengajar yang betul
Rancangan mengajar yang betul
Kamariah Osman
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusa
lizapandi
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusa
lizapandi
Bbm kfikir
Bbm kfikirBbm kfikir
Bbm kfikir
betiaing
Ternakan rusa
Ternakan rusaTernakan rusa
Ternakan rusa
lizapandi
Rph tahun 3
Rph tahun 3Rph tahun 3
Rph tahun 3
akunizam
Rancangan pengajaran harian sains &tekn
Rancangan pengajaran harian sains &teknRancangan pengajaran harian sains &tekn
Rancangan pengajaran harian sains &tekn
norhanaghazaly
Rancangan pelajaran harian
Rancangan pelajaran harianRancangan pelajaran harian
Rancangan pelajaran harian
mnznasir
RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajarRPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
Zuzan Michael Japang
Isl 9 penyediaan rancangan pelajaran kemahiran membaca
Isl 9   penyediaan rancangan pelajaran kemahiran membacaIsl 9   penyediaan rancangan pelajaran kemahiran membaca
Isl 9 penyediaan rancangan pelajaran kemahiran membaca
asihwiniy viniy
Rph bm tahun 1B
Rph bm tahun 1BRph bm tahun 1B
Rph bm tahun 1B
kfphoon_17
Rph thn 5 gaya hidup sihat
Rph thn 5 gaya hidup sihatRph thn 5 gaya hidup sihat
Rph thn 5 gaya hidup sihat
Xeno Venz

Rph

  • 1. Rancangan Pengajaran Harian Tarikh / Hari : 1 Oktober 2012 / Isnin Kelas : Tahun 5 Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Masa : 0800-0830 Bil. Pelajar : 39 orang Tajuk : Kesihatan Asas Kesejahteraan Objektif : Pada akhir unit pembelajaran murid-murid boleh : i. Mengelaskan makanan mengikut zat makanan yang terkandung di dalam makanan tersebut dengan betul. ii. Mengelaskan sukan mengikut jenis-jenis sukan dengan tepat. iii. Membaca dan mengecam isi-isi penting yang terdapat dalam petikan. iv. Menyenaraikan penanda wacana yang terdapat dalam petikan. Pengetahuan Sedia Ada : i. Murid mengetahui cara-cara menjaga kesihatan diri sendiri. ii. Murid-murid boleh menyatakan zat-zat makanan yang diperlukan oleh tubuh badan kita. iii. Murid boleh memberikan contoh-contoh sukan mengikut jenisnya. Konsep : Badan yang sihat akan melahirkan minda yang cerdas. Nilai : Kebersihan fizikal dan mental Kesyukuran Bahan : Petikan / Teks, Lembaran kerja Pantun (Tema kesihatan dan sukan) Borang Pengurusan Grafik Kemahiran : Mendengar dan Bertutur 3.1 Aras 1(i) Mengelaskan maklumat berdasarkan sesuatu topik yang dibincangkan. Membaca 6.3 Aras 1(i) Membaca dan mengecam isi-isi penting daripada pelbagai bahan bacaan. Menulis 8.5 Aras 1(i) Memilih dan mengenal pasti penanda wacana (ii) Mengelaskan makanan mengikut zat makanan yang terkandung di dalam makanan tersebut dengan betul. (iii) Mengelaskan sukan mengikut jenis-jenis sukan dengan tepat. (iv) Membaca dan mengecam isi-isi penting yang terdapat dalam petikan. (v) Menyenaraikan penanda wacana yang terdapat dalam petikan.
  • 2. Langkah-langkah Pengajaran dan Pembelajaran Langkah / Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Isi Pelajaran Catatan Masa Aktiviti Guru Aktiviti Murid Set Induksi Pengetahuan 1.Guru menyoal tentang 1.Murid menceritakan Kemahiran ( 3 minit ) sedia ada murid : makanan dan sukan tentang makanan dan sukan Kontekstual Contoh-contoh kegemaran masing- kegemaran mereka. makanan & masing. contoh-contoh sukan 1.Guru mengedarkan teks 1.Murid membaca teks. Langkah 1 Membaca teks dan meminta murid membacanya. (3 minit) Langkah 2 Mengenal pasti 1.Guru mengarahkan 1.Murid mengumpul penanda wacana murid mencari penanda penanda wacana dan (5 minit) wacana yang terdapat mencatat dalam lembaran dalam teks. kerja yang diberi. Langkah 3 Mencari isi 1.Guru meminta murid 1.Murid membaca teks penting membaca teks semula sambil menggariskan isi (8 minit) secara senyap untuk penting. mencari isi penting 2.Guru meminta murid membentangkan isi penting di hadapan kelas. Langkah 4 Mengelaskan 1.Guru mengarahkan 1.Murid secara berpasangan Kemahiran maklumat murid mencari merekodkan maklumat. Bernilai Tambah : (6 minit) pasangan untuk aktiviti Mengelaskan. mengelaskan maklumat dan mengedarkan borang pengurusan grafik. 1.Guru melekatkan carta 1.Murid menyanyikan lagu Penutup Merumus isi pantun yang rasa sayang yang diselang- Kecerdasan pelajaran dan bertemakan sukan dan selikan dengan pantun Pelbagai : (5 minit) nilai murni kesihatan. secara kelas dan kumpulan. Pendidikan Muzik 2.Guru membimbing 2.Murid merumus isi murid merumus isi pelajaran dan menyatakan pelajaran dan mencari nilai murni tersurat dan nilai murni. tersirat.