際際滷

際際滷Share a Scribd company logo
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN


Tarikh : 26 Mac 2012
Hari                   : Isnin
Kelas : 5 Orkid
Masa : 9.15 pagi  10.15 pagi (60 minit)
Bilanganmurid : 36 orang
Mata pelajaran         : Bahasa Malaysia
Tema                   : SukandanKesihatan
Tajuk                  : FaedahBersukan


FOKUS UTAMA
SK 5.1
Membacakuatperkataandanayatdengansebutandanintonasi                         yang
betuldanmemahamiperkarayangdibaca.
SP 3(1)
Membacaayatdalamteksdengansebutandanintonasi yang betul.


FOKUS SAMPINGAN
SK 9.3
Menyusunmaklumatsecarakohesidaripada nota ataucatatanhasildaripadabahan yang
didengarataudibaca.
SP 2.(1)
Menyusunaturmaklumatmengikutkeutamaan.


OBJEKTIF
1. Membacakuatperkataandanayatdengansebutandanintonasi                      yang
   betuldanmemahamiperkara yang dibaca.
2. Menyusunmaklumatsecarakohesidaripada      nota   ataucatatanhasildaripadabahan
   yang didengarataudibaca.
PENGISIAN KURIKULUM
1) Ilmu : PendidikanKesihatan
2) Nilai : tanggungjawab - menjagakesihatan
3) KBKK          : menghubungkait
4) BCB           : mendengardenganberkesan
5) TKP           : verbal linguistik


SISTEM BAHASA
- Tatabahasa : kata namakhas
- Kosa kata      : menyihatkan, sisatoksikdanvandalisme


MEDIA
- Petikanteks
- Lembarankerja
- Bulutangkis
- Kotak
- Radio
- Pita rakaman
- Kad manila
- Pen maker
- Pembesarsuara


PENGETAHUAN SEDIA ADA :                Murid-muridpernah :
1. bermain badminton danmenyanyikanlagu SatuMuridSatuSukan.
2. biasamengikutipembelajaranmelibatkansukandalamPendidikanJasmani.
Fasa      Isi Kandungan         AktivitiPengajarandanPembelajaran            Nota
                                        Aktiviti Guru        AktivitiMurid
Permulaan       Menekabendadal     1. Memilihdanminta    1. Menekabahan       Strategi/teknik:
Mencungkil      amkotak.           muridmelihatbahan     dalamkotak           Aktivitiinkuri.
Idea            Melakonkangayap dalamkotakdan            berpandukanaksi
(5 minit)       ermainanberdasar melakonkan              lakonan.
                kanbahan yang      permainanberdasar
                terdapat di        kadarahan.
                dalamkotak.


Menstruktur/    Membacapetikan     1. Guru mengedar      1. Muridmenerima     Strategibacaan:
menstrukturse                      petikan.              petikan.             - senyap
mula                               2. Guru membimbing    2. Muridmembaca      - kelas
(30 minit)                         muridmembaca          kuatpetikan          - kumpulan
                                   mengikutsebutan       dengansebutan        - individu
                                   danintonasi yang      danintonasi yang     Penyoalan:
                                   betul.                betul.               - seluruhkelas
                                   3. Bersoaljawab       3. Muridmenyatakan   - individu
                                   tentangfaedah         faedahbersukan.
                                   bersukan.
                                   4. Memberipeluang     4. Muridmenyoal
                                   kepadamurid           danmurid
                                   mengemukakan          menjawab
                                   soalanberdasarkan     soalan yang
                                   petikan.              dikemukakan.


Aplikasi idea   Menyusunaturma     1. Guru mengedarkan   1. Muridmenyusun     Strategi :
(20 minit)      klumatmengikutke   lembarankerja, kad    maklumat             Perbincanganku
                utamaanberdasar      maniladan pen       mengikut             mpulan.
                kanpetikan.        maker kepadasetiap    keutamaansecara
                                   kumpulan.             kumpulan.


       Fasa      Isi Kandungan         AktivitiPengajarandanPembelajaran            Nota
Aktiviti Guru       AktivitiMurid
                                2. Guru mintamurid   2. Muridmencatat    Sikapsaintifikda
                                berbincangdan        maklumat            nnilaimurni:
                                melaporkandapatan    dalamkad manila.    Penglibatanaktif
                                mengikutkumpulan.    3.Wakil kumpulan    dankerjasama.
                                                     melaporkan
                                                     dapatan di
                                                     hadapankelas.


Refleksi/   1.Membuat           1.Meminta murid      1.Murid membuat     Strategi :
Penutup     rumusan.            membuatrumusan       rumusantentang      - Rumusan
(5 minit)                       tentangtajuk yang    tajuk yang          murid.
                                dipelajari.          dipelajari.
            2. Nyanyian Satu   2.Meminta murid      2. Murid            - Nyanyian
            MuridSatu           menyanyilagu Satu   menyanyikanlagu
            Sukan              MuridSatuSukan       SatuMuridSatu
                                mengikut pita        Sukan mengikut
                                rakaman.             pitarakaman.

More Related Content

What's hot (7)

Fokus utama bahasa melayu penulisan 2017
Fokus utama bahasa melayu penulisan 2017Fokus utama bahasa melayu penulisan 2017
Fokus utama bahasa melayu penulisan 2017
Shankal Kashan
RPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
RPH (Slot) 1 Subjek SahajaRPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
RPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
cikgumar2012
Fokus utama bahasa melayu penulisan 2016
Fokus utama bahasa melayu penulisan 2016Fokus utama bahasa melayu penulisan 2016
Fokus utama bahasa melayu penulisan 2016
Shankal Kashan
Rph pk tahun 4 aras piramid makanan
Rph pk tahun 4 aras piramid makananRph pk tahun 4 aras piramid makanan
Rph pk tahun 4 aras piramid makanan
SYAFIK
Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah
Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolahRancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah
Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah
Emy Bribip
Masalah pembelajaran latest
Masalah pembelajaran latestMasalah pembelajaran latest
Masalah pembelajaran latest
Kamarudin Jaafar
Fokus utama bahasa melayu penulisan 2017
Fokus utama bahasa melayu penulisan 2017Fokus utama bahasa melayu penulisan 2017
Fokus utama bahasa melayu penulisan 2017
Shankal Kashan
RPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
RPH (Slot) 1 Subjek SahajaRPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
RPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
cikgumar2012
Fokus utama bahasa melayu penulisan 2016
Fokus utama bahasa melayu penulisan 2016Fokus utama bahasa melayu penulisan 2016
Fokus utama bahasa melayu penulisan 2016
Shankal Kashan
Rph pk tahun 4 aras piramid makanan
Rph pk tahun 4 aras piramid makananRph pk tahun 4 aras piramid makanan
Rph pk tahun 4 aras piramid makanan
SYAFIK
Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah
Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolahRancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah
Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah
Emy Bribip
Masalah pembelajaran latest
Masalah pembelajaran latestMasalah pembelajaran latest
Masalah pembelajaran latest
Kamarudin Jaafar

Similar to Rancangan pelajaran harian (19)

Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
tarapkampung
Borang persediaan mengajar
Borang persediaan mengajarBorang persediaan mengajar
Borang persediaan mengajar
Ummu Adra
Pengajaran dan pembelajaran
Pengajaran dan pembelajaranPengajaran dan pembelajaran
Pengajaran dan pembelajaran
Pensil Dan Pemadam
Rph assig sem 2.1 (slideshare)
Rph assig sem 2.1 (slideshare)Rph assig sem 2.1 (slideshare)
Rph assig sem 2.1 (slideshare)
teacherjenny69
Persediaan Mengajar Kaedah Kesihatan
Persediaan Mengajar  Kaedah KesihatanPersediaan Mengajar  Kaedah Kesihatan
Persediaan Mengajar Kaedah Kesihatan
PAKLONG CIKGU
Rph assig sem 2(slideshare)
Rph assig sem 2(slideshare)Rph assig sem 2(slideshare)
Rph assig sem 2(slideshare)
teacherjenny69
Rph muzik
Rph muzikRph muzik
Rph muzik
izzall
contoh Rph kepelbagaian pelajar
contoh Rph kepelbagaian pelajarcontoh Rph kepelbagaian pelajar
contoh Rph kepelbagaian pelajar
farhana86
Rph intro (1)
Rph intro (1)Rph intro (1)
Rph intro (1)
Aini Safwan Rahimi
Penulisan hasil pembelajaran
Penulisan hasil pembelajaranPenulisan hasil pembelajaran
Penulisan hasil pembelajaran
cik noorlyda
Contoh soalan soalan ptk fungsi
Contoh  soalan soalan  ptk fungsiContoh  soalan soalan  ptk fungsi
Contoh soalan soalan ptk fungsi
zabidah awang
Rancangan harian bahasa melayu
Rancangan harian bahasa melayuRancangan harian bahasa melayu
Rancangan harian bahasa melayu
Saya Menang Moto
Pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu berbantukan komputer
Pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu berbantukan komputerPengajaran dan pembelajaran bahasa melayu berbantukan komputer
Pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu berbantukan komputer
government
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1
ChangHongChoon
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
tarapkampung
Borang persediaan mengajar
Borang persediaan mengajarBorang persediaan mengajar
Borang persediaan mengajar
Ummu Adra
Pengajaran dan pembelajaran
Pengajaran dan pembelajaranPengajaran dan pembelajaran
Pengajaran dan pembelajaran
Pensil Dan Pemadam
Rph assig sem 2.1 (slideshare)
Rph assig sem 2.1 (slideshare)Rph assig sem 2.1 (slideshare)
Rph assig sem 2.1 (slideshare)
teacherjenny69
Persediaan Mengajar Kaedah Kesihatan
Persediaan Mengajar  Kaedah KesihatanPersediaan Mengajar  Kaedah Kesihatan
Persediaan Mengajar Kaedah Kesihatan
PAKLONG CIKGU
Rph assig sem 2(slideshare)
Rph assig sem 2(slideshare)Rph assig sem 2(slideshare)
Rph assig sem 2(slideshare)
teacherjenny69
Rph muzik
Rph muzikRph muzik
Rph muzik
izzall
contoh Rph kepelbagaian pelajar
contoh Rph kepelbagaian pelajarcontoh Rph kepelbagaian pelajar
contoh Rph kepelbagaian pelajar
farhana86
Penulisan hasil pembelajaran
Penulisan hasil pembelajaranPenulisan hasil pembelajaran
Penulisan hasil pembelajaran
cik noorlyda
Contoh soalan soalan ptk fungsi
Contoh  soalan soalan  ptk fungsiContoh  soalan soalan  ptk fungsi
Contoh soalan soalan ptk fungsi
zabidah awang
Rancangan harian bahasa melayu
Rancangan harian bahasa melayuRancangan harian bahasa melayu
Rancangan harian bahasa melayu
Saya Menang Moto
Pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu berbantukan komputer
Pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu berbantukan komputerPengajaran dan pembelajaran bahasa melayu berbantukan komputer
Pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu berbantukan komputer
government
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1
ChangHongChoon

Rancangan pelajaran harian

  • 1. RANCANGAN PELAJARAN HARIAN Tarikh : 26 Mac 2012 Hari : Isnin Kelas : 5 Orkid Masa : 9.15 pagi 10.15 pagi (60 minit) Bilanganmurid : 36 orang Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Tema : SukandanKesihatan Tajuk : FaedahBersukan FOKUS UTAMA SK 5.1 Membacakuatperkataandanayatdengansebutandanintonasi yang betuldanmemahamiperkarayangdibaca. SP 3(1) Membacaayatdalamteksdengansebutandanintonasi yang betul. FOKUS SAMPINGAN SK 9.3 Menyusunmaklumatsecarakohesidaripada nota ataucatatanhasildaripadabahan yang didengarataudibaca. SP 2.(1) Menyusunaturmaklumatmengikutkeutamaan. OBJEKTIF 1. Membacakuatperkataandanayatdengansebutandanintonasi yang betuldanmemahamiperkara yang dibaca. 2. Menyusunmaklumatsecarakohesidaripada nota ataucatatanhasildaripadabahan yang didengarataudibaca.
  • 2. PENGISIAN KURIKULUM 1) Ilmu : PendidikanKesihatan 2) Nilai : tanggungjawab - menjagakesihatan 3) KBKK : menghubungkait 4) BCB : mendengardenganberkesan 5) TKP : verbal linguistik SISTEM BAHASA - Tatabahasa : kata namakhas - Kosa kata : menyihatkan, sisatoksikdanvandalisme MEDIA - Petikanteks - Lembarankerja - Bulutangkis - Kotak - Radio - Pita rakaman - Kad manila - Pen maker - Pembesarsuara PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid-muridpernah : 1. bermain badminton danmenyanyikanlagu SatuMuridSatuSukan. 2. biasamengikutipembelajaranmelibatkansukandalamPendidikanJasmani.
  • 3. Fasa Isi Kandungan AktivitiPengajarandanPembelajaran Nota Aktiviti Guru AktivitiMurid Permulaan Menekabendadal 1. Memilihdanminta 1. Menekabahan Strategi/teknik: Mencungkil amkotak. muridmelihatbahan dalamkotak Aktivitiinkuri. Idea Melakonkangayap dalamkotakdan berpandukanaksi (5 minit) ermainanberdasar melakonkan lakonan. kanbahan yang permainanberdasar terdapat di kadarahan. dalamkotak. Menstruktur/ Membacapetikan 1. Guru mengedar 1. Muridmenerima Strategibacaan: menstrukturse petikan. petikan. - senyap mula 2. Guru membimbing 2. Muridmembaca - kelas (30 minit) muridmembaca kuatpetikan - kumpulan mengikutsebutan dengansebutan - individu danintonasi yang danintonasi yang Penyoalan: betul. betul. - seluruhkelas 3. Bersoaljawab 3. Muridmenyatakan - individu tentangfaedah faedahbersukan. bersukan. 4. Memberipeluang 4. Muridmenyoal kepadamurid danmurid mengemukakan menjawab soalanberdasarkan soalan yang petikan. dikemukakan. Aplikasi idea Menyusunaturma 1. Guru mengedarkan 1. Muridmenyusun Strategi : (20 minit) klumatmengikutke lembarankerja, kad maklumat Perbincanganku utamaanberdasar maniladan pen mengikut mpulan. kanpetikan. maker kepadasetiap keutamaansecara kumpulan. kumpulan. Fasa Isi Kandungan AktivitiPengajarandanPembelajaran Nota
  • 4. Aktiviti Guru AktivitiMurid 2. Guru mintamurid 2. Muridmencatat Sikapsaintifikda berbincangdan maklumat nnilaimurni: melaporkandapatan dalamkad manila. Penglibatanaktif mengikutkumpulan. 3.Wakil kumpulan dankerjasama. melaporkan dapatan di hadapankelas. Refleksi/ 1.Membuat 1.Meminta murid 1.Murid membuat Strategi : Penutup rumusan. membuatrumusan rumusantentang - Rumusan (5 minit) tentangtajuk yang tajuk yang murid. dipelajari. dipelajari. 2. Nyanyian Satu 2.Meminta murid 2. Murid - Nyanyian MuridSatu menyanyilagu Satu menyanyikanlagu Sukan MuridSatuSukan SatuMuridSatu mengikut pita Sukan mengikut rakaman. pitarakaman.