Imbuhan pinjaman dalam bahasa Melayu terdiri dari awalan dan akhiran yang mempunyai makna tertentu. Awalan "maha-" bermakna sangat besar, "tata-" berkaitan dengan peraturan dan sistem, sedangkan akhiran "-wan", "-man", "-wati" dan "-ita" menunjukkan jenis kelamin orang yang berkaitan dengan makna imbuhan tersebut.
Rancangan pengajaran harian (PAK21) mata pelajaran matematik tahun 4 mencakupi empat standard pembelajaran yaitu mengenali sudut, garis, menghitung perimeter dan luas bangun datar, serta isi padu bangun ruang dengan menggunakan berbagai strategi pengajaran dan pembelajaran abad ke-21.
Rancangan ini merangkum strategi pengajaran dan pembelajaran matematik untuk murid tahun 4 termasuk objektif pelajaran tentang pecahan, aktiviti pengajaran dan penilaian, serta catatan untuk penangguhan pelajaran.
FasiLINUS Hasfa Rohizal bin Hassan aims to work in LINUS 2.0 Sektor Pengurusan Akademik in 2016. His identity number is 760731-09-5157 and he holds the grade of DG41.
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
MATEMATIK TAHUN 4
Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Berdaya tahan/
Mahir berkomunikasi
Pemikir/
Kerja sepasukan
Bersifat ingin tahu
Berperinsip
Bermaklumat
Penyayang / Prihatin
Patriotik
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
5P
Penyelesaian masalah/
Pembelajaran berasaskan
projek
Pembelajaran kooperatif
Pembelajaran kecergasan
pelbagai
Pembelajaran Kontekstual
Pembelajaran
Konstruktivisme
Kemahiran Belajar Cara
Belajar
Kajian Masa Depan
Pembelajaran Akses
Kendiri
Pembelajaran Luar Bilik
Darjah
Pembelajaran Masteri
Pendekatan Modular
Pendekatan Berpusatkan
Murid
/
Kelas
Masa
Bidang Nombor dan Operasi
Tajuk Wang hingga Rm100 000
Standard Kandungan 10.1
Standard
Pembelajaran
10.1(i)
Objektif Pembelajaran
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
1. Menyatakan gabungan wang dengan nilai hingga RM100 000
berdasarkan situasi harian.
Ringkasan Aktiviti
Gabungan nilai wang (Buku teks – Muka surat 117)
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid menyatakan gabungan wang dengan nilai hingga RM100
000 berdasarkan situasi harian.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Pentaksiran dan
Penilaian
Lembaran kerja
/ Hasil kerja
Pemerhatian
Kuiz
Lisan
Tugasan
Projek
Refleksi
Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi akan datang.
Catatan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Ulasan Pentadbir
2. Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21
Round Table
Think, Pair, Share/
Hot seat
Permainan
3 stray and 1 stay
Pembentangan
Main Peranan
Gallery Walk
Peta I-Think
Nyanyian
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi
(KBAT)
Mengaplikasi/
Menganalisis
Menilai
Mencipta
Elemen Merentas Kurikulum
(EMK)
Bahasa
Kelestarian Alam Sekitar
Nilai Murni/
Sains dan Teknologi
Patriotisme
Kreativiti dan Inovasi
Keusahawanan
Teknologi Maklumat dan
Komunikasi (TMK)
3. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
MATEMATIK TAHUN 4
Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Berdaya tahan/
Mahir berkomunikasi
Pemikir/
Kerja sepasukan
Bersifat ingin tahu
Berperinsip
Bermaklumat
Penyayang / Prihatin
Patriotik
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
5P
Penyelesaian masalah/
Pembelajaran berasaskan
projek
Pembelajaran kooperatif
Pembelajaran kecergasan
pelbagai
Pembelajaran Kontekstual
Pembelajaran
Konstruktivisme
Kemahiran Belajar Cara
Belajar
Kajian Masa Depan
Pembelajaran Akses
Kendiri
Pembelajaran Luar Bilik
Darjah
Pembelajaran Masteri
Pendekatan Modular
Pendekatan Berpusatkan
Murid
/
Kelas
Masa
Bidang Nombor dan Operasi
Tajuk Wang hingga Rm100 000
Standard Kandungan 10.2
Standard
Pembelajaran
10.2(i)
Objektif Pembelajaran
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
1. Membundarkan wang kepada ringgit terdekat.
Ringkasan Aktiviti
Bundarkan nilai wang (Buku teks – Muka surat 119)
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid membundarkan wang kepada ringgit terdekat.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Pentaksiran dan
Penilaian
Lembaran kerja
/ Hasil kerja
Pemerhatian
Kuiz
Lisan
Tugasan
Projek
Refleksi
Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi akan datang.
Catatan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Ulasan Pentadbir
4. Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21
Round Table
Think, Pair, Share/
Hot seat
Permainan
3 stray and 1 stay
Pembentangan
Main Peranan
Gallery Walk
Peta I-Think
Nyanyian
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi
(KBAT)
Mengaplikasi/
Menganalisis
Menilai
Mencipta
Elemen Merentas Kurikulum
(EMK)
Bahasa
Kelestarian Alam Sekitar
Nilai Murni/
Sains dan Teknologi
Patriotisme
Kreativiti dan Inovasi
Keusahawanan
Teknologi Maklumat dan
Komunikasi (TMK)
5. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
MATEMATIK TAHUN 4
Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Berdaya tahan/
Mahir berkomunikasi
Pemikir/
Kerja sepasukan
Bersifat ingin tahu
Berperinsip
Bermaklumat
Penyayang / Prihatin
Patriotik
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
5P
Penyelesaian masalah/
Pembelajaran berasaskan
projek
Pembelajaran kooperatif
Pembelajaran kecergasan
pelbagai
Pembelajaran Kontekstual
Pembelajaran
Konstruktivisme
Kemahiran Belajar Cara
Belajar
Kajian Masa Depan
Pembelajaran Akses
Kendiri
Pembelajaran Luar Bilik
Darjah
Pembelajaran Masteri
Pendekatan Modular
Pendekatan Berpusatkan
Murid
/
Kelas
Masa
Bidang Nombor dan Operasi
Tajuk Wang hingga Rm100 000
Standard Kandungan 10.3
Standard
Pembelajaran
10.3(i)
Objektif Pembelajaran
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
1. Menambah hingga tiga nilai wang dan jumlahnya tidak melebihi
RM100 000.
Ringkasan Aktiviti
Tambah wang (Buku teks – Muka surat 121)
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid menambah hingga tiga nilai wang dan jumlahnya tidak
melebihi RM100 000.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Pentaksiran dan
Penilaian
Lembaran kerja
/ Hasil kerja
Pemerhatian
Kuiz
Lisan
Tugasan
Projek
Refleksi
Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi akan datang.
Catatan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Ulasan Pentadbir
6. Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21
Round Table
Think, Pair, Share/
Hot seat
Permainan
3 stray and 1 stay
Pembentangan
Main Peranan
Gallery Walk
Peta I-Think
Nyanyian
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi
(KBAT)
Mengaplikasi/
Menganalisis
Menilai
Mencipta
Elemen Merentas Kurikulum
(EMK)
Bahasa
Kelestarian Alam Sekitar
Nilai Murni/
Sains dan Teknologi
Patriotisme
Kreativiti dan Inovasi
Keusahawanan
Teknologi Maklumat dan
Komunikasi (TMK)
7. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
MATEMATIK TAHUN 4
Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Berdaya tahan/
Mahir berkomunikasi
Pemikir/
Kerja sepasukan
Bersifat ingin tahu
Berperinsip
Bermaklumat
Penyayang / Prihatin
Patriotik
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
5P
Penyelesaian masalah/
Pembelajaran berasaskan
projek
Pembelajaran kooperatif
Pembelajaran kecergasan
pelbagai
Pembelajaran Kontekstual
Pembelajaran
Konstruktivisme
Kemahiran Belajar Cara
Belajar
Kajian Masa Depan
Pembelajaran Akses
Kendiri
Pembelajaran Luar Bilik
Darjah
Pembelajaran Masteri
Pendekatan Modular
Pendekatan Berpusatkan
Murid
/
Kelas
Masa
Bidang Nombor dan Operasi
Tajuk Wang hingga Rm100 000
Standard Kandungan 10.4
Standard
Pembelajaran
10.4(i)
Objektif Pembelajaran
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
1. Menolak hingga dua nilai wang daripada sebarang nilai wang
hingga RM100 000.
Ringkasan Aktiviti
Tolak wang (Buku teks – Muka surat 123)
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid menolak hingga dua nilai wang daripada sebarang nilai
wang hingga RM100 000.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Pentaksiran dan
Penilaian
Lembaran kerja
/ Hasil kerja
Pemerhatian
Kuiz
Lisan
Tugasan
Projek
Refleksi
Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi akan datang.
Catatan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Ulasan Pentadbir
8. Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21
Round Table
Think, Pair, Share/
Hot seat
Permainan
3 stray and 1 stay
Pembentangan
Main Peranan
Gallery Walk
Peta I-Think
Nyanyian
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi
(KBAT)
Mengaplikasi/
Menganalisis
Menilai
Mencipta
Elemen Merentas Kurikulum
(EMK)
Bahasa
Kelestarian Alam Sekitar
Nilai Murni/
Sains dan Teknologi
Patriotisme
Kreativiti dan Inovasi
Keusahawanan
Teknologi Maklumat dan
Komunikasi (TMK)
9. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
MATEMATIK TAHUN 4
Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Berdaya tahan/
Mahir berkomunikasi
Pemikir/
Kerja sepasukan
Bersifat ingin tahu
Berperinsip
Bermaklumat
Penyayang / Prihatin
Patriotik
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
5P
Penyelesaian masalah/
Pembelajaran berasaskan
projek
Pembelajaran kooperatif
Pembelajaran kecergasan
pelbagai
Pembelajaran Kontekstual
Pembelajaran
Konstruktivisme
Kemahiran Belajar Cara
Belajar
Kajian Masa Depan
Pembelajaran Akses
Kendiri
Pembelajaran Luar Bilik
Darjah
Pembelajaran Masteri
Pendekatan Modular
Pendekatan Berpusatkan
Murid
/
Kelas
Masa
Bidang Nombor dan Operasi
Tajuk Wang hingga Rm100 000
Standard Kandungan 10.5
Standard
Pembelajaran
10.5(i)
Objektif Pembelajaran
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
1. Menambah dan menolak nilai wang hingga RM100 000.
Ringkasan Aktiviti
Tambah dan tolak wang (Buku teks – Muka surat 125)
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid menambah dan menolak nilai wang hingga RM100 000.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Pentaksiran dan
Penilaian
Lembaran kerja
/ Hasil kerja
Pemerhatian
Kuiz
Lisan
Tugasan
Projek
Refleksi
Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi akan datang.
Catatan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Ulasan Pentadbir
10. Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21
Round Table
Think, Pair, Share/
Hot seat
Permainan
3 stray and 1 stay
Pembentangan
Main Peranan
Gallery Walk
Peta I-Think
Nyanyian
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi
(KBAT)
Mengaplikasi/
Menganalisis
Menilai
Mencipta
Elemen Merentas Kurikulum
(EMK)
Bahasa
Kelestarian Alam Sekitar
Nilai Murni/
Sains dan Teknologi
Patriotisme
Kreativiti dan Inovasi
Keusahawanan
Teknologi Maklumat dan
Komunikasi (TMK)
11. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
MATEMATIK TAHUN 4
Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Berdaya tahan/
Mahir berkomunikasi
Pemikir/
Kerja sepasukan
Bersifat ingin tahu
Berperinsip
Bermaklumat
Penyayang / Prihatin
Patriotik
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
5P
Penyelesaian masalah/
Pembelajaran berasaskan
projek
Pembelajaran kooperatif
Pembelajaran kecergasan
pelbagai
Pembelajaran Kontekstual
Pembelajaran
Konstruktivisme
Kemahiran Belajar Cara
Belajar
Kajian Masa Depan
Pembelajaran Akses
Kendiri
Pembelajaran Luar Bilik
Darjah
Pembelajaran Masteri
Pendekatan Modular
Pendekatan Berpusatkan
Murid
/
Kelas
Masa
Bidang Nombor dan Operasi
Tajuk Wang hingga Rm100 000
Standard Kandungan 10.6
Standard
Pembelajaran
10.6(i)
Objektif Pembelajaran
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
1. Mendarab nilai wang dengan nombor hingga dua digit, 100 dan
1000 dalam lingkungan RM100 000.
Ringkasan Aktiviti
Darab wang (Buku teks – Muka surat 127)
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid mendarab nilai wang dengan nombor hingga dua digit,
100 dan 1000 dalam lingkungan RM100 000.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Pentaksiran dan
Penilaian
Lembaran kerja
/ Hasil kerja
Pemerhatian
Kuiz
Lisan
Tugasan
Projek
Refleksi
Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi akan datang.
Catatan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Ulasan Pentadbir
12. Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21
Round Table
Think, Pair, Share/
Hot seat
Permainan
3 stray and 1 stay
Pembentangan
Main Peranan
Gallery Walk
Peta I-Think
Nyanyian
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi
(KBAT)
Mengaplikasi/
Menganalisis
Menilai
Mencipta
Elemen Merentas Kurikulum
(EMK)
Bahasa
Kelestarian Alam Sekitar
Nilai Murni/
Sains dan Teknologi
Patriotisme
Kreativiti dan Inovasi
Keusahawanan
Teknologi Maklumat dan
Komunikasi (TMK)
13. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
MATEMATIK TAHUN 4
Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Berdaya tahan/
Mahir berkomunikasi
Pemikir/
Kerja sepasukan
Bersifat ingin tahu
Berperinsip
Bermaklumat
Penyayang / Prihatin
Patriotik
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
5P
Penyelesaian masalah/
Pembelajaran berasaskan
projek
Pembelajaran kooperatif
Pembelajaran kecergasan
pelbagai
Pembelajaran Kontekstual
Pembelajaran
Konstruktivisme
Kemahiran Belajar Cara
Belajar
Kajian Masa Depan
Pembelajaran Akses
Kendiri
Pembelajaran Luar Bilik
Darjah
Pembelajaran Masteri
Pendekatan Modular
Pendekatan Berpusatkan
Murid
/
Kelas
Masa
Bidang Nombor dan Operasi
Tajuk Wang hingga Rm100 000
Standard Kandungan 10.7
Standard
Pembelajaran
10.7(i)
Objektif Pembelajaran
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
1. Membahagi nilai wang dengan nombor hingga dua digit, 100
dan 1000 dalam lingkungan RM100 000.
Ringkasan Aktiviti
Bahagi wang (Buku teks – Muka surat 129)
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid membahagi nilai wang dengan nombor hingga dua digit,
100 dan 1000 dalam lingkungan RM100 000.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Pentaksiran dan
Penilaian
Lembaran kerja
/ Hasil kerja
Pemerhatian
Kuiz
Lisan
Tugasan
Projek
Refleksi
Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi akan datang.
Catatan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Ulasan Pentadbir
14. Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21
Round Table
Think, Pair, Share/
Hot seat
Permainan
3 stray and 1 stay
Pembentangan
Main Peranan
Gallery Walk
Peta I-Think
Nyanyian
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi
(KBAT)
Mengaplikasi/
Menganalisis
Menilai
Mencipta
Elemen Merentas Kurikulum
(EMK)
Bahasa
Kelestarian Alam Sekitar
Nilai Murni/
Sains dan Teknologi
Patriotisme
Kreativiti dan Inovasi
Keusahawanan
Teknologi Maklumat dan
Komunikasi (TMK)
15. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
MATEMATIK TAHUN 4
Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Berdaya tahan/
Mahir berkomunikasi
Pemikir/
Kerja sepasukan
Bersifat ingin tahu
Berperinsip
Bermaklumat
Penyayang / Prihatin
Patriotik
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
5P
Penyelesaian masalah/
Pembelajaran berasaskan
projek
Pembelajaran kooperatif
Pembelajaran kecergasan
pelbagai
Pembelajaran Kontekstual
Pembelajaran
Konstruktivisme
Kemahiran Belajar Cara
Belajar
Kajian Masa Depan
Pembelajaran Akses
Kendiri
Pembelajaran Luar Bilik
Darjah
Pembelajaran Masteri
Pendekatan Modular
Pendekatan Berpusatkan
Murid
/
Kelas
Masa
Bidang Nombor dan Operasi
Tajuk Wang hingga Rm100 000
Standard Kandungan 10.8
Standard
Pembelajaran
10.8(i)
Objektif Pembelajaran
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
1. Menyelesaikan masalah harian termasuk transaksi barangan
dan perkhidmatan yang melibatkan penambahan, penolakan,
pendaraban dan pembahagian wang.
Ringkasan Aktiviti
Selesaikan masalah (Buku teks – Muka surat 131)
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid menyelesaikan masalah harian termasuk transaksi
barangan dan perkhidmatan yang melibatkan penambahan,
penolakan, pendaraban dan pembahagian wang.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Pentaksiran dan
Penilaian
Lembaran kerja
/ Hasil kerja
Pemerhatian
Kuiz
Lisan
Tugasan
Projek
Refleksi
Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi akan datang.
Catatan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Ulasan Pentadbir
16. Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21
Round Table
Think, Pair, Share/
Hot seat
Permainan
3 stray and 1 stay
Pembentangan
Main Peranan
Gallery Walk
Peta I-Think
Nyanyian
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi
(KBAT)
Mengaplikasi/
Menganalisis
Menilai
Mencipta
Elemen Merentas Kurikulum
(EMK)
Bahasa
Kelestarian Alam Sekitar
Nilai Murni/
Sains dan Teknologi
Patriotisme
Kreativiti dan Inovasi
Keusahawanan
Teknologi Maklumat dan
Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
17. MATEMATIK TAHUN 4
Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Berdaya tahan/
Mahir berkomunikasi
Pemikir/
Kerja sepasukan
Bersifat ingin tahu
Berperinsip
Bermaklumat
Penyayang / Prihatin
Patriotik
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
5P
Penyelesaian masalah/
Pembelajaran berasaskan
projek
Pembelajaran kooperatif
Pembelajaran kecergasan
pelbagai
Pembelajaran Kontekstual
Pembelajaran
Konstruktivisme
Kemahiran Belajar Cara
Belajar
Kajian Masa Depan
Pembelajaran Akses
Kendiri
Pembelajaran Luar Bilik
Darjah
Pembelajaran Masteri
Pendekatan Modular
Pendekatan Berpusatkan
Murid
/
Strategi Pengajaran dan
Kelas
Masa
Bidang Nombor dan Operasi
Tajuk Wang hingga Rm100 000
Standard Kandungan 10.9
Standard
Pembelajaran
10.9(i)
Objektif Pembelajaran
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
1. Mengenal mata wang negara-negara ASEAN dan mata wang
negara utama dunia.
Ringkasan Aktiviti
Kenal mata wang asing (Buku teks – Muka surat 137)
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid mengenal mata wang negara-negara ASEAN dan mata
wang negara utama dunia.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Pentaksiran dan
Penilaian
Lembaran kerja
/ Hasil kerja
Pemerhatian
Kuiz
Lisan
Tugasan
Projek
Refleksi
Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi akan datang.
Catatan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Ulasan Pentadbir
18. Pembelajaran Abad Ke-21
Round Table
Think, Pair, Share/
Hot seat
Permainan
3 stray and 1 stay
Pembentangan
Main Peranan
Gallery Walk
Peta I-Think
Nyanyian
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi
(KBAT)
Mengaplikasi/
Menganalisis
Menilai
Mencipta
Elemen Merentas Kurikulum
(EMK)
Bahasa
Kelestarian Alam Sekitar
Nilai Murni/
Sains dan Teknologi
Patriotisme
Kreativiti dan Inovasi
Keusahawanan
Teknologi Maklumat dan
Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
19. MATEMATIK TAHUN 4
Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Berdaya tahan/
Mahir berkomunikasi
Pemikir/
Kerja sepasukan
Bersifat ingin tahu
Berperinsip
Bermaklumat
Penyayang / Prihatin
Patriotik
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
5P
Penyelesaian masalah/
Pembelajaran berasaskan
projek
Pembelajaran kooperatif
Pembelajaran kecergasan
pelbagai
Pembelajaran Kontekstual
Pembelajaran
Konstruktivisme
Kemahiran Belajar Cara
Belajar
Kajian Masa Depan
Pembelajaran Akses
Kendiri
Pembelajaran Luar Bilik
Darjah
Pembelajaran Masteri
Pendekatan Modular
Pendekatan Berpusatkan
Murid
/
Strategi Pengajaran dan
Kelas
Masa
Bidang Nombor dan Operasi
Tajuk Wang hingga Rm100 000
Standard Kandungan 10.9
Standard
Pembelajaran
10.9(ii)
Objektif Pembelajaran
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
1. Menyatakan nilai wang RM1 dengan nilai mata wang negara
lain.
Ringkasan Aktiviti
Nilai mata wang asing (Buku teks – Muka surat 140)
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid menyatakan nilai wang RM1 dengan nilai mata wang
negara lain.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Pentaksiran dan
Penilaian
Lembaran kerja
/ Hasil kerja
Pemerhatian
Kuiz
Lisan
Tugasan
Projek
Refleksi
Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi akan datang.
Catatan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Ulasan Pentadbir
20. Pembelajaran Abad Ke-21
Round Table
Think, Pair, Share/
Hot seat
Permainan
3 stray and 1 stay
Pembentangan
Main Peranan
Gallery Walk
Peta I-Think
Nyanyian
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi
(KBAT)
Mengaplikasi/
Menganalisis
Menilai
Mencipta
Elemen Merentas Kurikulum
(EMK)
Bahasa
Kelestarian Alam Sekitar
Nilai Murni/
Sains dan Teknologi
Patriotisme
Kreativiti dan Inovasi
Keusahawanan
Teknologi Maklumat dan
Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
21. MATEMATIK TAHUN 4
Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Berdaya tahan/
Mahir berkomunikasi
Pemikir/
Kerja sepasukan
Bersifat ingin tahu
Berperinsip
Bermaklumat
Penyayang / Prihatin
Patriotik
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
5P
Penyelesaian masalah/
Pembelajaran berasaskan
projek
Pembelajaran kooperatif
Pembelajaran kecergasan
pelbagai
Pembelajaran Kontekstual
Pembelajaran
Konstruktivisme
Kemahiran Belajar Cara
Belajar
Kajian Masa Depan
Pembelajaran Akses
Kendiri
Pembelajaran Luar Bilik
Darjah
Pembelajaran Masteri
Pendekatan Modular
Pendekatan Berpusatkan
Murid
/
Strategi Pengajaran dan
Kelas
Masa
Bidang Nombor dan Operasi
Tajuk Wang hingga Rm100 000
Standard Kandungan 10.10
Standard
Pembelajaran
10.10(i)
Objektif Pembelajaran
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
1. Mengenal pelbagai instrumen pembayaran.
Ringkasan Aktiviti
Instrumen pembayaran (Buku teks – Muka surat 141)
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid mengenal pelbagai instrumen pembayaran.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Pentaksiran dan
Penilaian
Lembaran kerja
/ Hasil kerja
Pemerhatian
Kuiz
Lisan
Tugasan
Projek
Refleksi
Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi akan datang.
Catatan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Ulasan Pentadbir
22. Pembelajaran Abad Ke-21
Round Table
Think, Pair, Share/
Hot seat
Permainan
3 stray and 1 stay
Pembentangan
Main Peranan
Gallery Walk
Peta I-Think
Nyanyian
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi
(KBAT)
Mengaplikasi/
Menganalisis
Menilai
Mencipta
Elemen Merentas Kurikulum
(EMK)
Bahasa
Kelestarian Alam Sekitar
Nilai Murni/
Sains dan Teknologi
Patriotisme
Kreativiti dan Inovasi
Keusahawanan
Teknologi Maklumat dan
Komunikasi (TMK)