ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
Нугманова Арайгул Максутовна
БҚО облысы Орал қаласы
Достық атындағы орта жалпы
білім беретін мектебінің
«Алақай» шағын орталық тәрбиешісі
Сабақтың түрі: Ашық оқу іс әрекеті
Саласы:Таным
Бөлімі:Қарапайым математикатүсініктерін қалыптастыру
Ортаңғы топ: «Балапан»
Оқу іс-әрекеттақырыбы : Жыл мезгілікөктем Күні:16.02.16.
Білім беру саласы: «Таным».
Такырыбы: цифр мен заттың саны арасындағы сәйкестікті табу. Сол жақта, оң жақта.
Жыл мезгілі - көктем.
Бөлімі: ҚМТҚ.
Мақсаты: цифрды заттың санымен сәйкестендіруді үйрету; заттың орналасу ретіне карай
сөзбен баяндау қабілетін арттыру; жыл мезгілдерін (көктем, жаз, күз, кыс) айыра білу
және атап көрсету кабілетін нығайту.
Әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, демоңстрациялық, практикалық.
Қажетті көрнекі құралдар: цифрлар карточкасы, көктем көрімісінің суреті.
Оқу іс-
әрекет
кезеңдері
Педагогтың іс-әрекеті Балалардың іс-әрекеті
Мотивациялық
қөзғушұылық
«Цифрды тап» ойыны.
Педагог балаларға цифрды көрсетеді және оңың
қандай цифр екенін сұрайды
Балалар жауап береді.
Ұымдастырушұылық–
ізденістік
1-тапсырма.
Сұрақ кояды:
- Қоянның неше сәбізі бар?
- Тиіннің неше саңыраукұлағы бар?
- Себетте қандай сан жазылған?
Педагог себетті төрт заты бар аңмен сызык аркылы
қосуды сұрайды. (тиінмен).
Нақтылайды:
- Неліктен тиінмен қостыңдар?
Үш сәбізі бар.
Төрт саңырауқұлак.
Төрт саны жазылған.
Тиінмен қосады.
Өйткені оңың төрт
саңыраукұлағы бар.
2-тапсырма.
Педагог сол жактағы цифр қандай санды көрсетіп
тұрса, жолактың ішіне соңша зат салуды тапсырады.
Педагог орындалған тапсырманы тексереді және
мынадай сұрак кояды:
- 5,4,3, цифрларының қасына неше заттың суретін
салдыңдар?
-Себебін түсіндіріп беріңдер?.
Сергіту сәті:
3-тапсырма.
Педагогтің оң қолында қоян, сол қолында тиін
(ойыншык) тұр. Балалардан тиін мен қоянды кай
колына ұстап тұрганын сұрайды. Содан соң теріс
қарап, балаларға арқасын беріп тұрады және
ойыншықтардың қай қолда тұрғанын табуды сұрайды.
Осыдан қорытынды жасайды:
Егер адам сендерге карап тұрса, оңың «оңы» сендердің
«сол жағың» болып табылады.
Педагог балаларға тапсырманы дәптерге орындау
керектігін айтады. Содан соң сұрайды:
Бала бетімен қарап тұр ма, әлде арқасын беріп тұр ма?
Оңың «оң жағы» қайсы, «сол жағы» кайсы?
Жалауша оңың қай қолында?
Шар баланың қай колында? Педагог баланың оң
колындагы затты қызыл қарындашпен бояуды
тапсырады.
4-тапсырма.
Педагог өлеңде суреттелген жыл мезгіліне байланысты
суретті тауып бояп, ал артык суретті сызып тастауга
тапсырма береді. Балалардан сұрайды:
Балалар сурет салады.
Бес, төрг және үш.
Өйткені сол жақтағы
цифр осындай затты
білдіреді.
Балалар педагогтің
кимылын кадагалап
отырады.
Аркасын беріп тұр.
Дәл біздікі сияқты.
Оң қолында. Сол
қолында. Қызыл түсті
жалаушаны бояйды. Өз
бетінше сурст салады.
Балалар суреттерді
бояйды.
Алманы көктемде
емес, күзде жинайды.
Көктемде мүз ериді.
Коктемде құстар ұя
салады.
Коктемде кобелектер
пайда болады. Балалар
жауап береді.
Сергіту сәтін
орындайды.
Алма салынған себетті неліктен сызып тастадыңдар?
Қандай суреттерді боядыңдар және неге?
Көктемнің тағы қандай белгілерін білесіңдер?
Рефлексиялық-
түзетушілік
Өзін-өзі бақылау және өзі атқарған жұмыска баға беру.
Балалардан сұрайды:
-Кім өз тамағын себетке салды?
-Мен сендерге карап түрмын. Менің «солым» қайсы,
«оңым» қайсы?
Педагог балаларды мадақтайды.
Балалар өз жұмысын
педагогтің қолындагы
үлгімен салыстырады.
Күтілетіи иәтиже:
Біледі: 1-ден 5-ке дейінгі цифрларды, жыл мезгілдерінің ерекшеліктерін (көктем, жаз, күз,
қыс);
Игереді: цифрды заттың санымен сәйкестендіруді;
Игереді: өзіне қатысы бойынша заттардың жағдайын сөздермен бере білу түсініктерін
Ad

Recommended

Күз
Күз
Erjan Beisenhojaev
Жыл мезгілдері
Жыл мезгілдері
Айбек Қуандықұлы
учитель года шарипова м занятие
учитель года шарипова м занятие
Asem Sarsembayeva
қалажанова элмира сабақ жоспары
қалажанова элмира сабақ жоспары
Asem Sarsembayeva
накина г
накина г
Asem Sarsembayeva
открытый урок
открытый урок
Вспомогательный образовательный сайт
исина жайдарман рахымбековна
исина жайдарман рахымбековна
Asem Sarsembayeva
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Nurlan Abilhanov
микропланирование1
микропланирование1
Nurlan Abilhanov
письмо культура одежды
письмо культура одежды
Nurlan Abilhanov
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Nurlan Abilhanov
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ Балтабаевна
Nurlan Abilhanov
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
Nurlan Abilhanov
биология гул
биология гул
Nurlan Abilhanov
бастауыш құстар
бастауыш құстар
Nurlan Abilhanov
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессия
Nurlan Abilhanov
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
Nurlan Abilhanov
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Nurlan Abilhanov
787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert
Nurlan Abilhanov
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
Nurlan Abilhanov
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
Nurlan Abilhanov
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним
Nurlan Abilhanov
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
Nurlan Abilhanov
The first President of Kazakhstan
The first President of Kazakhstan
Nurlan Abilhanov
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер
Nurlan Abilhanov
8 сынып логика
8 сынып логика
Nurlan Abilhanov
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдері
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдері
Nurlan Abilhanov
Kурбанова Зульфия Османовна
Kурбанова Зульфия Османовна
Nurlan Abilhanov

More Related Content

More from Nurlan Abilhanov (20)

микропланирование1
микропланирование1
Nurlan Abilhanov
письмо культура одежды
письмо культура одежды
Nurlan Abilhanov
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Nurlan Abilhanov
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ Балтабаевна
Nurlan Abilhanov
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
Nurlan Abilhanov
биология гул
биология гул
Nurlan Abilhanov
бастауыш құстар
бастауыш құстар
Nurlan Abilhanov
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессия
Nurlan Abilhanov
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
Nurlan Abilhanov
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Nurlan Abilhanov
787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert
Nurlan Abilhanov
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
Nurlan Abilhanov
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
Nurlan Abilhanov
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним
Nurlan Abilhanov
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
Nurlan Abilhanov
The first President of Kazakhstan
The first President of Kazakhstan
Nurlan Abilhanov
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер
Nurlan Abilhanov
8 сынып логика
8 сынып логика
Nurlan Abilhanov
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдері
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдері
Nurlan Abilhanov
Kурбанова Зульфия Османовна
Kурбанова Зульфия Османовна
Nurlan Abilhanov
микропланирование1
микропланирование1
Nurlan Abilhanov
письмо культура одежды
письмо культура одежды
Nurlan Abilhanov
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Nurlan Abilhanov
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ Балтабаевна
Nurlan Abilhanov
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
Nurlan Abilhanov
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессия
Nurlan Abilhanov
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
Nurlan Abilhanov
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Nurlan Abilhanov
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
Nurlan Abilhanov
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
Nurlan Abilhanov
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним
Nurlan Abilhanov
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
Nurlan Abilhanov
The first President of Kazakhstan
The first President of Kazakhstan
Nurlan Abilhanov
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер
Nurlan Abilhanov
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдері
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдері
Nurlan Abilhanov
Kурбанова Зульфия Османовна
Kурбанова Зульфия Османовна
Nurlan Abilhanov

жыл мезгілі көктем

  • 1. Нугманова Арайгул Максутовна БҚО облысы Орал қаласы Достық атындағы орта жалпы білім беретін мектебінің «Алақай» шағын орталық тәрбиешісі Сабақтың түрі: Ашық оқу іс әрекеті Саласы:Таным Бөлімі:Қарапайым математикатүсініктерін қалыптастыру Ортаңғы топ: «Балапан» Оқу іс-әрекеттақырыбы : Жыл мезгілікөктем Күні:16.02.16. Білім беру саласы: «Таным». Такырыбы: цифр мен заттың саны арасындағы сәйкестікті табу. Сол жақта, оң жақта. Жыл мезгілі - көктем. Бөлімі: ҚМТҚ. Мақсаты: цифрды заттың санымен сәйкестендіруді үйрету; заттың орналасу ретіне карай сөзбен баяндау қабілетін арттыру; жыл мезгілдерін (көктем, жаз, күз, кыс) айыра білу және атап көрсету кабілетін нығайту. Әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, демоңстрациялық, практикалық. Қажетті көрнекі құралдар: цифрлар карточкасы, көктем көрімісінің суреті. Оқу іс- әрекет кезеңдері Педагогтың іс-әрекеті Балалардың іс-әрекеті Мотивациялық қөзғушұылық «Цифрды тап» ойыны. Педагог балаларға цифрды көрсетеді және оңың қандай цифр екенін сұрайды Балалар жауап береді. Ұымдастырушұылық– ізденістік 1-тапсырма. Сұрақ кояды: - Қоянның неше сәбізі бар? - Тиіннің неше саңыраукұлағы бар? - Себетте қандай сан жазылған? Педагог себетті төрт заты бар аңмен сызык аркылы қосуды сұрайды. (тиінмен). Нақтылайды: - Неліктен тиінмен қостыңдар? Үш сәбізі бар. Төрт саңырауқұлак. Төрт саны жазылған. Тиінмен қосады. Өйткені оңың төрт саңыраукұлағы бар.
  • 2. 2-тапсырма. Педагог сол жактағы цифр қандай санды көрсетіп тұрса, жолактың ішіне соңша зат салуды тапсырады. Педагог орындалған тапсырманы тексереді және мынадай сұрак кояды: - 5,4,3, цифрларының қасына неше заттың суретін салдыңдар? -Себебін түсіндіріп беріңдер?. Сергіту сәті: 3-тапсырма. Педагогтің оң қолында қоян, сол қолында тиін (ойыншык) тұр. Балалардан тиін мен қоянды кай колына ұстап тұрганын сұрайды. Содан соң теріс қарап, балаларға арқасын беріп тұрады және ойыншықтардың қай қолда тұрғанын табуды сұрайды. Осыдан қорытынды жасайды: Егер адам сендерге карап тұрса, оңың «оңы» сендердің «сол жағың» болып табылады. Педагог балаларға тапсырманы дәптерге орындау керектігін айтады. Содан соң сұрайды: Бала бетімен қарап тұр ма, әлде арқасын беріп тұр ма? Оңың «оң жағы» қайсы, «сол жағы» кайсы? Жалауша оңың қай қолында? Шар баланың қай колында? Педагог баланың оң колындагы затты қызыл қарындашпен бояуды тапсырады. 4-тапсырма. Педагог өлеңде суреттелген жыл мезгіліне байланысты суретті тауып бояп, ал артык суретті сызып тастауга тапсырма береді. Балалардан сұрайды: Балалар сурет салады. Бес, төрг және үш. Өйткені сол жақтағы цифр осындай затты білдіреді. Балалар педагогтің кимылын кадагалап отырады. Аркасын беріп тұр. Дәл біздікі сияқты. Оң қолында. Сол қолында. Қызыл түсті жалаушаны бояйды. Өз бетінше сурст салады. Балалар суреттерді бояйды. Алманы көктемде емес, күзде жинайды. Көктемде мүз ериді. Коктемде құстар ұя салады. Коктемде кобелектер пайда болады. Балалар жауап береді. Сергіту сәтін орындайды.
  • 3. Алма салынған себетті неліктен сызып тастадыңдар? Қандай суреттерді боядыңдар және неге? Көктемнің тағы қандай белгілерін білесіңдер? Рефлексиялық- түзетушілік Өзін-өзі бақылау және өзі атқарған жұмыска баға беру. Балалардан сұрайды: -Кім өз тамағын себетке салды? -Мен сендерге карап түрмын. Менің «солым» қайсы, «оңым» қайсы? Педагог балаларды мадақтайды. Балалар өз жұмысын педагогтің қолындагы үлгімен салыстырады. Күтілетіи иәтиже: Біледі: 1-ден 5-ке дейінгі цифрларды, жыл мезгілдерінің ерекшеліктерін (көктем, жаз, күз, қыс); Игереді: цифрды заттың санымен сәйкестендіруді; Игереді: өзіне қатысы бойынша заттардың жағдайын сөздермен бере білу түсініктерін