ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
Жумабаева Айгуль Сериковна
Қызылорда облысы Қармақшы ауданы
Ақай ауылындағы № 99 орта мектебінің
бастауыш сынып мұғалімі
Ашық сабақ
Пәні: Ана тілі
Сыныбы: 4 «А»
Сабақтың тақырыбы: Ара мен Шыбын
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: өлең түрінде берілген шағын шығарманың мазмұнын ашу. Адам емес,
жануарлар, жансыз заттар әрекет ететін, мысалдың рөліндегі жәндіктер өміріне тоқталу.
Дамытушылық: Оқушылардың көркем сөзді өз сөздік қорларына қабылдай алуы, соның
нәтижесінде ауызша, жазбаша сөйлеу дағдыларын жетілдіру.
Тәрбиелік: Еңбекке, ауызбірлшілікке, достыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: аралас
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, ой шақыру, топтастыру, қызығушылықты ояту.
Пәнаралық байланыс: Дүниетану, бейнелеу.
Көрнекілік: автордың суреті, тақырыптық суреттер интерактивті тақта, слайдтар.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезең. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
П. Үй тапсырмасын тексеру. «Аққу, шортан, һәм шаян!» А.Байтұрсынұлы.
Сыныпты 3 топқа бөліп тапсырма беру.
І топ - Рөлге бөліп оқу
П топ - Мысалдағы түйінді ойын тауып, шығарма жазу.
Ш топ - Мысалдағы кейіпкерлердің суреттерін салып, олардың қайда өмір
сүретіндіктері жөнінде жазып келу.
Ш. Өткен тақырыпты бекіту
Білімімізді бекіту үшін тірек-үлгісіне қарап, бүгінгі мысалды талдайық.
Авторы Кейіпкерлер
Түйінді ойы Тәрбиелік мәні
- Мысалдың авторы А.Байтұрсынұлы
- Кейіпкерлері: аққу, шортан, шаян.
- Олар не істемек болды ?
- Олардың жүктері неге қозғалмады ?
- Сонда ақын бұл кейіпкерлер арқылы қандай адамдарды бейнелеп отыр ?
- Сонымен, автор астарлы, тұспалы мәнді суреттеп отыр.
- Мысалда түйінді ой болады дедік.
- Түйінді ой дегеніміз – ақынның айтар өсиеті.
- Ал, А.Байтұрсынұлының түйінді ойын кім тауып оқып береді ?
- Ол қайда орналасқан ?
Мысал
- Сонымен, мысалда түйінді ой шығарманың басында, немесе аяғында беріледі.
Мысалдың міндетті түрде тәрбиелік мәні болады. Ол түйінді ой арқылы ашылып,
айқындалады.
- Мысал бізді неге шақырады ?
- Мысалдың тәрбиелік мәні балаларды бірлікке, ынтымаққа шақыру.
ІУ. Жаңа сабақ.
Балалар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Ара мен шыбын» деп аталады.
«Ара» дегенде ойларыңа не келеді?
- Аралар сары ала болып киінген жауынгерлерге ұқсайды.
- Демтүтік арқылы ауамен демалады.
- Ұясын шатырға, ағаштардың қуысына, бұтақтарға салады.
- Құйрығының ұшында өткір шаншары бар.
- Шаққан жері қатты ісіп кетеді.
«Шыбын»
- Ауада ұшады, жерде жорғалайды.
- 6 аяғы, 2 қанаты бар.
- Ғаламшардың кез-келген түкпірінде таралған.
Автордың өмірбаянымен таныстыру.
Оспанхан Әубәкіров 1934-1986 ж.ж. Алматы облысы, Жамбыл ауданы, Үшбұлақ
ауылында дүниеге келген. Құрманғазы атындағы Қазақ Мемлекеттік консерваториясының
театр факультетінде оқыған. Мамандығы актер болғандықтан өзінің шығармашылық
мұратын сатирадан тапқан. Республикалық «Ара» газетінде қызмет істеген. 1983 жылы
балаларға арналған «Қағаз қалпақ» сатиралық жинағы үшін Қазақстан жазушылар
одағының сыйлығымен марапатталған.
Оқулықпен жұмыс.
1. Оқушыларға оқып беру.
2. Сұрақ-жауап әдісі арқылы түсініктерін толықтыру.
- Шыбын араға не деді ?
- Шыбынның қонақ күтуге дайын еместігі жайлы не делінген ?
- Неліктен ара қонақ болып баруға келіспеді ?
- Егер сен араның орнында болсаң не істер едің ?
- Мысалда адамның қандай іс-әрекеті байқалады ?
Ой қозғау.
- Қонақ деген кім ?
- Арнайы шақыру мен немесе шақырусыз келген адам.
- «Қонақжай» дегенді қалай түсінесің ?
- Келген қонаққа қуанып, жылы жүзбен дастарқан жаятын адам.
- Қонақтың қандай түрлері бар ?
- Арнайы қонақ, құдайы қонақ, қыдырма қонақ.
І топ – Оқиға қалай басталды ?
П топ – Оқиға қалай дамыды ?
Ш топ – Оқиға немен аяқталды ?
3. Оқушыларға рөлге бөліп оқыту.
4. Дәптермен жұмыс: Ара мен шыбынға мінездеме жазу
Ісінде бір береке жоқ. Жұғымсыз, сұғанақ. Адамдар оны етке, сүтке жолатқысы
келмейді. Жуысса құрттатып жібереді. Тәтті тағамдардың бәріне аяғын, ұртын
салып ластайды. Ызыңдап жұрттың мазасын алады. Оларды құрту үшін улап,
желім жағып қағаз іліп қояды.
5. Сергіту сәті: Ойын «Орнына қой»
Гүлден-гүлге, бал, ара, жинады, қонып.
Тамаққа, кіріп, шыбын, терезеден, қонды, үйге.
6. Тест тапсырмасы :
1. Бунақденелілер денесі неше бөліктен тұрады ?
а) 1, 2 ә) 1,2,3
2. Бунақденелілердің қанат саны нешеу ?
а) 2 жұп ә) 1 жұп
3. Бунақденелілердің қанаты қайда бекінген ?
а) бас, көкірекке ә) кеудеге
У. Сабақты қорыту: Ара мен шыбынның пайдасы мен зияны.
- Араның уынан дәрі-дәрмек жасалады.
- Ревматизм, радикулит, бронхит ауруларына ем.
- Улы безінен «Апитоксин» деген түссіз, сұйық ерітінді бөлінеді
- Шыбынның бір қанатында індет болса, екінші қанатына шипа болады.
- Құрсақ қуысындағы паразиттер тыныс жолдары арқылы сыртқа шығады.
7. Венн диаграммасы.
УІ. Үйге тапсырма:
1. Мысалды рөлге бөліп оқу.
2. Суреттерін салу.
УІІ. Оқушыларды білімдеріне сай бағалау.
Еңбекқор,
тиянақты
Жәндік Мақтаншақ,
жалқау

More Related Content

What's hot (20)

44ewerrew
44ewerrew44ewerrew
44ewerrew
nurlan93kz
1235858
12358581235858
1235858
Nurlan Abilhanov
ddfdsfsdf ffs fs f fsdf fsdf df
ddfdsfsdf ffs fs f fsdf  fsdf dfddfdsfsdf ffs fs f fsdf  fsdf df
ddfdsfsdf ffs fs f fsdf fsdf df
Nurlan Abilhanov
2086ваывауа
2086ваывауа2086ваывауа
2086ваывауа
nurlan93kz
999кукеуе
999кукеуе999кукеуе
999кукеуе
nurlan93kz
2012выаывавыав
2012выаывавыав2012выаывавыав
2012выаывавыав
nurlan93kz
322fd
322fd322fd
322fd
Nurlan Abilhanov
1211rtrergregffffffffffffffffffgfgdfgdgfgdgrrgdfgdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgf...
1211rtrergregffffffffffffffffffgfgdfgdgfgdgrrgdfgdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgf...1211rtrergregffffffffffffffffffgfgdfgdgfgdgrrgdfgdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgf...
1211rtrergregffffffffffffffffffgfgdfgdgfgdgrrgdfgdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgf...
nurlan93kz
ЛЛББЬБ ЛБ ЬБЛШГОРНПЕААПР
  ЛЛББЬБ ЛБ   ЬБЛШГОРНПЕААПР  ЛЛББЬБ ЛБ   ЬБЛШГОРНПЕААПР
ЛЛББЬБ ЛБ ЬБЛШГОРНПЕААПР
nurlan93kz
Gabitg
GabitgGabitg
Gabitg
Nurlan Abilhanov
9663sdsddssd
9663sdsddssd9663sdsddssd
9663sdsddssd
nurlan93kz
зат есім ашық сабақ
зат есім  ашық сабақзат есім  ашық сабақ
зат есім ашық сабақ
Nurlan Abilhanov
7546
75467546
7546
Nurlan Abilhanov
3223кеккекекууу
3223кеккекекууу3223кеккекекууу
3223кеккекекууу
nurlan93kz
Dvdvvd
DvdvvdDvdvvd
Dvdvvd
Nurlan Abilhanov
22214343434344
2221434343434422214343434344
22214343434344
nurlan93kz
Ғажайып бақ (ертегі)
Ғажайып бақ (ертегі)Ғажайып бақ (ертегі)
Ғажайып бақ (ертегі)
Nurlan Abilhanov
5 45
 5 45 5 45
5 45
Nurlan Abilhanov

Similar to 123вукукук (20)

586fd
586fd586fd
586fd
Nurlan Abilhanov
Тәрбие сағаты және сабақ жоспарлары
Тәрбие сағаты және сабақ жоспарларыТәрбие сағаты және сабақ жоспарлары
Тәрбие сағаты және сабақ жоспарлары
Айбек Қуандықұлы
95887
9588795887
95887
Nurlan Abilhanov
Dd
DdDd
Dd
Nurlan Abilhanov
абай қ қмж
абай қ қмжабай қ қмж
абай қ қмж
oquzaman
255fdf
255fdf255fdf
255fdf
Nurlan Abilhanov
озин ози тану4сынып
 озин ози тану4сынып озин ози тану4сынып
озин ози тану4сынып
Вспомогательный образовательный сайт
сабақтың тақырыбы шынар шығарук
сабақтың тақырыбы шынар шығаруксабақтың тақырыбы шынар шығарук
сабақтың тақырыбы шынар шығарук
Nurlan Abilhanov
7778
77787778
7778
Nurlan Abilhanov
логикалық тапсырмалар жинағы
логикалық тапсырмалар жинағылогикалық тапсырмалар жинағы
логикалық тапсырмалар жинағы
Вспомогательный образовательный сайт
Дара және күрделі сан есімдер
Дара және күрделі сан есімдерДара және күрделі сан есімдер
Дара және күрделі сан есімдер
Nurlan Abilhanov
5555555555
55555555555555555555
5555555555
Nurlan Abilhanov
702 e o38
702 e o38702 e o38
702 e o38
Nurlan Abilhanov
Б б дыбысы мен әрпі
Б б дыбысы мен әрпіБ б дыбысы мен әрпі
Б б дыбысы мен әрпі
Nurlan Abilhanov
кесебаева мөлдір ф 09
кесебаева мөлдір ф 09кесебаева мөлдір ф 09
кесебаева мөлдір ф 09
nurbolat84
базылова с.о раимбекова д.а
базылова с.о раимбекова д.абазылова с.о раимбекова д.а
базылова с.о раимбекова д.а
Asem Sarsembayeva
78о
78о78о
78о
Nurlan Abilhanov
Жұмбақтар сандығы.docx
Жұмбақтар сандығы.docxЖұмбақтар сандығы.docx
Жұмбақтар сандығы.docx
ssuser8e66d3
аюбаева
аюбаевааюбаева
аюбаева
Asem Sarsembayeva
(1)d
 (1)d (1)d
(1)d
Nurlan Abilhanov

More from Nurlan Abilhanov (20)

Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Nurlan Abilhanov
микропланирование1
микропланирование1микропланирование1
микропланирование1
Nurlan Abilhanov
письмо культура одежды
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одежды
Nurlan Abilhanov
жыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемжыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктем
Nurlan Abilhanov
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуЕдендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Nurlan Abilhanov
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ Балтабаевна
Nurlan Abilhanov
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
Nurlan Abilhanov
биология гул
биология гулбиология гул
биология гул
Nurlan Abilhanov
бастауыш құстар
бастауыш құстарбастауыш құстар
бастауыш құстар
Nurlan Abilhanov
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессия
Nurlan Abilhanov
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
Nurlan Abilhanov
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Nurlan Abilhanov
787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert
Nurlan Abilhanov
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
Nurlan Abilhanov
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
Nurlan Abilhanov
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним
Nurlan Abilhanov
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
Nurlan Abilhanov
The first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of Kazakhstan
Nurlan Abilhanov
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер
Nurlan Abilhanov
8 сынып логика
8 сынып логика8 сынып логика
8 сынып логика
Nurlan Abilhanov
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Nurlan Abilhanov
микропланирование1
микропланирование1микропланирование1
микропланирование1
Nurlan Abilhanov
письмо культура одежды
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одежды
Nurlan Abilhanov
жыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемжыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктем
Nurlan Abilhanov
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуЕдендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Nurlan Abilhanov
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ Балтабаевна
Nurlan Abilhanov
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
Nurlan Abilhanov
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессия
Nurlan Abilhanov
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
Nurlan Abilhanov
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Nurlan Abilhanov
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
Nurlan Abilhanov
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
Nurlan Abilhanov
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним
Nurlan Abilhanov
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
Nurlan Abilhanov
The first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of Kazakhstan
Nurlan Abilhanov
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер
Nurlan Abilhanov

123вукукук

  • 1. Жумабаева Айгуль Сериковна Қызылорда облысы Қармақшы ауданы Ақай ауылындағы № 99 орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Ашық сабақ Пәні: Ана тілі Сыныбы: 4 «А» Сабақтың тақырыбы: Ара мен Шыбын Сабақтың мақсаты: Білімділік: өлең түрінде берілген шағын шығарманың мазмұнын ашу. Адам емес, жануарлар, жансыз заттар әрекет ететін, мысалдың рөліндегі жәндіктер өміріне тоқталу. Дамытушылық: Оқушылардың көркем сөзді өз сөздік қорларына қабылдай алуы, соның нәтижесінде ауызша, жазбаша сөйлеу дағдыларын жетілдіру. Тәрбиелік: Еңбекке, ауызбірлшілікке, достыққа тәрбиелеу. Сабақтың типі: аралас Сабақтың түрі: Жаңа сабақ Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, ой шақыру, топтастыру, қызығушылықты ояту. Пәнаралық байланыс: Дүниетану, бейнелеу. Көрнекілік: автордың суреті, тақырыптық суреттер интерактивті тақта, слайдтар. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезең. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. П. Үй тапсырмасын тексеру. «Аққу, шортан, һәм шаян!» А.Байтұрсынұлы. Сыныпты 3 топқа бөліп тапсырма беру. І топ - Рөлге бөліп оқу П топ - Мысалдағы түйінді ойын тауып, шығарма жазу. Ш топ - Мысалдағы кейіпкерлердің суреттерін салып, олардың қайда өмір сүретіндіктері жөнінде жазып келу. Ш. Өткен тақырыпты бекіту Білімімізді бекіту үшін тірек-үлгісіне қарап, бүгінгі мысалды талдайық. Авторы Кейіпкерлер Түйінді ойы Тәрбиелік мәні - Мысалдың авторы А.Байтұрсынұлы - Кейіпкерлері: аққу, шортан, шаян. - Олар не істемек болды ? - Олардың жүктері неге қозғалмады ? - Сонда ақын бұл кейіпкерлер арқылы қандай адамдарды бейнелеп отыр ? - Сонымен, автор астарлы, тұспалы мәнді суреттеп отыр. - Мысалда түйінді ой болады дедік. - Түйінді ой дегеніміз – ақынның айтар өсиеті. - Ал, А.Байтұрсынұлының түйінді ойын кім тауып оқып береді ? - Ол қайда орналасқан ? Мысал
  • 2. - Сонымен, мысалда түйінді ой шығарманың басында, немесе аяғында беріледі. Мысалдың міндетті түрде тәрбиелік мәні болады. Ол түйінді ой арқылы ашылып, айқындалады. - Мысал бізді неге шақырады ? - Мысалдың тәрбиелік мәні балаларды бірлікке, ынтымаққа шақыру. ІУ. Жаңа сабақ. Балалар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Ара мен шыбын» деп аталады. «Ара» дегенде ойларыңа не келеді? - Аралар сары ала болып киінген жауынгерлерге ұқсайды. - Демтүтік арқылы ауамен демалады. - Ұясын шатырға, ағаштардың қуысына, бұтақтарға салады. - Құйрығының ұшында өткір шаншары бар. - Шаққан жері қатты ісіп кетеді. «Шыбын» - Ауада ұшады, жерде жорғалайды. - 6 аяғы, 2 қанаты бар. - Ғаламшардың кез-келген түкпірінде таралған. Автордың өмірбаянымен таныстыру. Оспанхан Әубәкіров 1934-1986 ж.ж. Алматы облысы, Жамбыл ауданы, Үшбұлақ ауылында дүниеге келген. Құрманғазы атындағы Қазақ Мемлекеттік консерваториясының театр факультетінде оқыған. Мамандығы актер болғандықтан өзінің шығармашылық мұратын сатирадан тапқан. Республикалық «Ара» газетінде қызмет істеген. 1983 жылы балаларға арналған «Қағаз қалпақ» сатиралық жинағы үшін Қазақстан жазушылар одағының сыйлығымен марапатталған. Оқулықпен жұмыс. 1. Оқушыларға оқып беру. 2. Сұрақ-жауап әдісі арқылы түсініктерін толықтыру. - Шыбын араға не деді ? - Шыбынның қонақ күтуге дайын еместігі жайлы не делінген ? - Неліктен ара қонақ болып баруға келіспеді ? - Егер сен араның орнында болсаң не істер едің ? - Мысалда адамның қандай іс-әрекеті байқалады ? Ой қозғау. - Қонақ деген кім ? - Арнайы шақыру мен немесе шақырусыз келген адам. - «Қонақжай» дегенді қалай түсінесің ? - Келген қонаққа қуанып, жылы жүзбен дастарқан жаятын адам. - Қонақтың қандай түрлері бар ? - Арнайы қонақ, құдайы қонақ, қыдырма қонақ. І топ – Оқиға қалай басталды ? П топ – Оқиға қалай дамыды ? Ш топ – Оқиға немен аяқталды ? 3. Оқушыларға рөлге бөліп оқыту. 4. Дәптермен жұмыс: Ара мен шыбынға мінездеме жазу
  • 3. Ісінде бір береке жоқ. Жұғымсыз, сұғанақ. Адамдар оны етке, сүтке жолатқысы келмейді. Жуысса құрттатып жібереді. Тәтті тағамдардың бәріне аяғын, ұртын салып ластайды. Ызыңдап жұрттың мазасын алады. Оларды құрту үшін улап, желім жағып қағаз іліп қояды. 5. Сергіту сәті: Ойын «Орнына қой» Гүлден-гүлге, бал, ара, жинады, қонып. Тамаққа, кіріп, шыбын, терезеден, қонды, үйге. 6. Тест тапсырмасы : 1. Бунақденелілер денесі неше бөліктен тұрады ? а) 1, 2 ә) 1,2,3 2. Бунақденелілердің қанат саны нешеу ? а) 2 жұп ә) 1 жұп 3. Бунақденелілердің қанаты қайда бекінген ? а) бас, көкірекке ә) кеудеге У. Сабақты қорыту: Ара мен шыбынның пайдасы мен зияны. - Араның уынан дәрі-дәрмек жасалады. - Ревматизм, радикулит, бронхит ауруларына ем. - Улы безінен «Апитоксин» деген түссіз, сұйық ерітінді бөлінеді - Шыбынның бір қанатында індет болса, екінші қанатына шипа болады. - Құрсақ қуысындағы паразиттер тыныс жолдары арқылы сыртқа шығады. 7. Венн диаграммасы. УІ. Үйге тапсырма: 1. Мысалды рөлге бөліп оқу. 2. Суреттерін салу. УІІ. Оқушыларды білімдеріне сай бағалау. Еңбекқор, тиянақты Жәндік Мақтаншақ, жалқау