Dokumen tersebut membahas tentang penyenggaraan dan memperbaiki kerusakan kecil pada perabot rumah tangga seperti meja, rak, kursi, dan lemari serta cara-cara melakukannya.
Dokumen ini membahas tentang penyenggaraan dan memperbaiki kerusakan kecil pada perabot rumah tangga seperti meja, rak, kursi, dan lemari serta alat-alat yang dapat digunakan.
Dokumen tersebut membahas tentang penyenggaraan dan memperbaiki kerusakan kecil pada perabot rumah tangga seperti meja, rak, kursi, dan lemari serta cara-cara melakukannya.
Dokumen ini membahas tentang penyenggaraan dan memperbaiki kerusakan kecil pada perabot rumah tangga seperti meja, rak, kursi, dan lemari serta alat-alat yang dapat digunakan.
Dokumen tersebut memberikan daftar alat tangan yang digunakan untuk memperbaiki dan menyenggarakan perabot seperti gergaji, tukul kuku kambing, pembaris keluli, gergaji G, lem PVA, kertas las, paku panel, dan syelek.
Kerusakan pada perabot dalam gambar adalah kursi yang patah kakinya. Cara memperbaikinya adalah dengan mengganti kaki kursi yang patah dengan kaki baru yang kuat.
Dokumen berisi soalan latihan tentang perabot yang paling tahan lama, alat tangan, dan punca kerusi cepat rosak. Memberikan pilihan jawapan untuk setiap soalan.
1. RANCANGAN MENGAJAR HARIAN
NAMA GURU
MATA PELAJARAN
KELAS
TARIKH
MASA
BILANGAN MURID
TAJUK
HASIL
PEMBELAJARAN
Pn.N.Dinamani
Pn.A.Loges
Pn.S.Sulocana
Kemahiran Hidup
6 Roja
20.10.2013
12.15-1.15
30 orang
Reka Bentuk Dan Teknologi
Penyelenggaraan dan Membaiki Kerosakan Kecil pada Perabot
i.Mengenalpasti bahagian rosak.
ii.Memilih alatan tangan dan bahan.
iii.Membaiki atau menggantikan bahagian yang rosak.
Analisis pelajar
Ciri-ciri umum pelajar
Jantina
Lelaki : 12
Perempuan : 18
Sosio Ekonomi
Pekerjaan ibu bapa
Kesihatan pelajar : sihat
Saiz keluarga
Menyatakan
objektif
Pengetahuan
sedia ada
Pendekatan
Murid pernah
melihat
penyelenggaraan
dan membaiki
kerosakan kecil
pada kerusi dan
meja.
Masteri
Akhir pembelajaran murid dapat :
I.
Mengenalpasti kerosakan pada perabot di dalam bilik darjah.
II.
Memilih lima jenis alatan tangan dan bahan.
III.
Membaiki atau menggantikan dua bahagian yang rosak.
2. Kaedah
Media
Sumber
-
Kerusi ,meja
Langkah 1
Teknik
perbincangan
Slaid-slaid
power point
komputer
riba,LCD
Langkah 2
Penyelesaian
masalah
Slaid-slaid
power point
Alatan tangan
dan bahan
Set induksi (5 minit)
Teknik soal jawab
Memilih
kaedah ,
media, sumber
Langkah 3
Demonstrasi
Rumusan
kuiz
Menggunakan media , dan
bahan
Meja dan kerusi
Power point
Komputer riba
Slaid powerpoint , lembaran kerja , komputer riba ,
Alatan tangan,perabot,LCD
Melibatkan pelajar
Murid terlibat secara aktif sejak dari awal penglibatan.
Murid mencetuskan idea untuk membuat
perbincangan. Komunikasi 2 hala berlaku secara
langsung.
3. Langkah/Masa
Set Induksi
( 5 minit )
Isi Pelajaran
Pengenalan
Soalan:a)Apakah yang telah
berlaku pada kerusi
ini?
-rosak dan goyah
Aktiviti P&P
BBM/Nilai
1.Guru menunjukkan kerusi dan meja murid
yang telah goyang.
BBM
Kerusi,meja
2. Kemudian, guru menyoal murid.
Kemahiran Berfikir
Tambah:Kemahiran berfikir
3.Guru mengaitkan jawapan murid dengan
pelajaran hari ini.
.
b) Kenapakah kerusi
dan meja ini goyah?
-Skru longgar, kaki
goyah
Langkah 1
( 10 minit )
Perabot yang rosak
Contoh:
1. Kerusi
2. Meja
3. Almari
4. Rak
-Punca kerosakan
1.Guru menayangkan slaid-slaid power point
mengenai perabot yang rosak di dalam bilik
darjah.
2. Murid dikehendaki mengenalpasti bahagian
perabot yang rosak.
3.Kemudian, murid dikehendaki
menyenaraikan punca kerosakan pada
perabot di dalam kelas.
BBM
Komputer riba,
LCD,
Projektor
Nilai
Berani mencuba
Kemahiran
mentafsir
4.Guru menerangkan kerosakan yang biasa
terjadi pada perabot.
Langkah 2
( 10 minit )
Alatan tangan dan
bahan
Contoh:
Alat
1. Gergaji
2. Tukul besi
3. Pemutar skru
4. Sesiku L
5. Pembaris keluli
1.Murid menyenaraikan alatan tangan dan
bahan yang digunakan dalam aktiviti
membaikpulih perabot.
2.Guru menayangkan slaid-slaid power point
mengenai alatan tangan dan bahan yang
digunakan untuk penyenggaraan.
Bahan
1.Paku panel
2.Papan dan kayu
3.Glu Polivinil
4.syelek
5.Kertas las
3.Seterusnya guru menerangkan kegunaan
alatan tangan dan bahan.
BBM
Alatan tangan
Nilai
Bertanggungjawab
4. Tunjuk cara
membaiki meja dan
kerusi
Langkah 3
( 20 minit
1.Murid murid dibahagikan kepada beberapa
kumpulan.
2.Guru menunjuk cara membaiki meja dan
kerusi yang tertanggal papannya.
)
3.Murid dikehendaki menyenggara perabot
di dalam kelas dan membaiki bahagian yang
rosak dengan bimbingan guru.
- Murid menyimpan alatan tangan di
tempatnya semula dan mengemaskan tempat
kerja.
Langkah 4
( 10 minit )
Lembaran kerja
1.Guru mengedarkan lembaran kerja kepada
murid.
2.Murid menulis kerosakan pada perabot
dalam gambar yang diberi.
Kemudian, nyatakan cara membaikinya.
Penutup
( 5 minit )
BBM
Kerusi dan meja
yang rosak
Alatan tangan
Pengukuhan isi
pelajaran
-Guru membuat pengukuhan isi pelajaran
dengan menggunakan soalan kuiz
menggunakan Power Point.
Kecerdasan
pelbagai
Kinestetik
Nilai
Kerjasama
Bertanggungjawab
BBM
Lembaran kerja
Nilai
Yakin
Interpersonal
BBM
Powerpoint
Nilai
Berani mencuba
Kemahiran
teknologi maklumat