Визначений інтеграл та його геометричний змістFormula.co.uaМета уроку: сформулювати поняття криволінійної трапеції та визначеного інтеграла; домогтися засвоєння формули Ньютона-Лейбніца і властивостей визначеного інтеграла.
степенева, показникова та логарифмічна функціїЮра Марчукдля студентів 1-го курсу спеціальностей "Бухгалтерський облік", "Лісозаготівля та первинна обробка деревини", "Лісове господарство"
функція у = х 2 Гергель ОльгаРесурс призначений для проведення уроку з теми «Функція у=х2». Розглянуто властивості функції, приклади розв’язання рівнянь графічним способом, наведені завдання для відпрацювання основних умінь та навичок з теми, тестові завдання для перевірки рівня засвоєння навчального матеріалу . Ресурс може бути використаний вчителями математики, а також учнями як на уроці, так і з метою повторення та узагальнення знань.
степенева, показникова та логарифмічна функціїЮра Марчукдля студентів 1-го курсу спеціальностей "Бухгалтерський облік", "Лісозаготівля та первинна обробка деревини", "Лісове господарство"
функція у = х 2 Гергель ОльгаРесурс призначений для проведення уроку з теми «Функція у=х2». Розглянуто властивості функції, приклади розв’язання рівнянь графічним способом, наведені завдання для відпрацювання основних умінь та навичок з теми, тестові завдання для перевірки рівня засвоєння навчального матеріалу . Ресурс може бути використаний вчителями математики, а також учнями як на уроці, так і з метою повторення та узагальнення знань.
функція у=коріньхГергель ОльгаРесурс призначений для проведення уроку алгебри 8 класу з теми «Функція у = √х». Навчальний матеріал відповідає діючий програми: Міністерство освіти і науки України. Математика. 8кл. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: “Перун”, 2005. Ресурс може бути використано і при викладанні предмета у класах із поглибленим вивченням математики.
Показано побудову графіка функції, розглянуто властивості функції. Запропоновані завдання на розв’язування рівнянь графічним способом. Тестові завдання допоможуть вчителеві здійснити ефективний контроль над рівнем засвоєння навчального матеріалу, а учневі – зорієнтуватися у завданнях та набути навичок швидкого та безпомилкового виконання робіт.
Ресурс може бути використаний вчителями математики, а також учнями як на уроці, так і з метою повторення та узагальнення знань.
1. Тема.Функція y = ах2, її графік і властивості.
Мета:
Засвоєння учнями поняття квадратичної функції;
Засвоєння властивостей функції у=ах2 і побудова її графіка.
Виховання у учнів наукового світогляду і розвиток стійких
пізнавальних інтересів.
Обладнання.Комп’ютер, картки із завданням.
Хід уроку.
І. Перевірка домашнього завдання.
Експрес – текст.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Повторюємо, що є графіком функції у=х2 і її властивості.
ІІІ. Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу.
1. Означення квадратичної функції.
Функція, яку можна задати формулою у=ах2+вх+с, де а≠0, в,с - довільні числа, а х –
аргумент, називаються квадратичною функцією.
1
2. Прикладом квадратичної функції є залежність шляху від часу при рівноприскореному
at 2
русі S V0 t S0 , де а – прискорення, t – час, S0 – початковий шлях, V0 – початкова
2
швидкість.
2. В одній системі координат побудуємо графіки функцій у=х2; у=2х2; у= .
(відомим табличним способом).
у у=х2
у = 2х2
у=
х
Бачимо, щоб одержати із параболи у = х2 графік функції у = 2х2 , треба
їїрозтягнути від осі х в два рази, а графік функції у= можна одержати із
2
параболи у=х стисканням до осі х в два рази.
Взагалі графік функції у=ах2 можна отримати із параболи у=х2 розтягуванням від
осі х в а раз, якщо а > 1, і стисканням до осі х в раз, якщо 0<а<1.
3. Розглянемо функцію у = ах2 при а<0.
Побудуємо в одній системі координат графіки функцій у=1/2х2 і у= -1/2х2.
При любому х значення цих функцій є протилежними числами.
Значить, відповідні точки графіків симетричні відносно осі х.
Другими словами, графік функції у= -1/2х2 можна одержати із графіка функції
у=1/2х2 за допомогою симетрії відносно осі х.
Взагалі графіки функції у= ах2 та у= -ах2 (при а≠0) симетричні відносно осі х.
2
3. у
у = х2
х
у = - х2
4. Сформулюємо властивості функції.
а) у= ах2 при а>0
1. Якщо х=0, то у=0. Графік функції проходить через початок координат.
2. Якщо х≠0, то у>0. Графік розташований в верхній півплощині.
3. Протилежним значенням аргументу відповідають рівні значення функції.
Графік функції симетричний відносно осі у.
4. Функція спадає на проміжку (-∞;0] і зростає на проміжку [0; ∞). Доводимо цю
властивість.
5. Найменше значення, яке дорівнює 0, функція приймає при х=0, найбільшого
значення функція не має! Областю значень функції є проміжок [0; ∞).
б) у= ах2при а<0
1. Якщо х=0, то у=0. Графік функції проходить через початок координат.
2. Якщо х≠0, то у<0. Графік розташований в нижній площині.
3. Протилежним значенням аргументу відповідають рівні значення функції.
Графік функції симетричний відносно осі у.
4. Функція зростає на проміжку (-∞;0] і спадає на проміжку [0; ∞).
5. Найбільше значення, яке дорівнює 0, функція приймає при х=0, найменшого
значення немає. Областю значень функції є проміжок (-∞;0].
Із наведених властивостей маємо, що при а>0 вітки параболиу= ах 2 направлені вверх,
а при а<0 – вниз.
Вісь у є віссю симетрії параболи.
3
4. Точку перетину параболи з її віссю симетрії називають вершиною параболи.
Вершиною параболи у= ах2 є початок координат.
Побудова графіка симетричного даному відносно осі х, розтягування графіка від осі х
або стискання до осі х – різні види перетворень графіків функцій.
Перетворення графіків, розглянуті нами для функції у= ах2 можна використовувати
для любої функції.
ІV. Формування навичок та вмінь будувати графіки функцій у= ах2 і
відповідати на запитання, поставлених у вправах.
Розглянемо: №№ 73; 75; 79; 80 (С.О. Теляковський, ст. 28, 29).
Підсумок уроку
Засвоїли поняття квадратичної функції і властивості функції у= ах 2 при а>0 і при а<0.
Формували навички та вміння будувати графіки функції у= ах2.
Домашнє завдання:
Теоретичний матеріал:
4