1. Rancangan Pengajaran Slot
Kelas
: Permata 1
Tarikh
: 29 April 2013
Hari
: Isnin
Masa
: 10.10 10.40 (30minit)
Bil. Kanak-kanak
: 25 orang
Modul
: Asas
Tujang utama
: Tunjang Komunikasi (BM)
Tunjang / standard kandungan : (BM 3.4) membina dan membunyikan sukukata
Standard pembelajaran
: (BM 3.4.5) membina dan membunyikan dua sukukata terbuka secara rawak.
Objektif
: Pada akhir pembelajaran murid dapat :
1. Murid boleh membunyikan dua sukukata terbuka sekurangnya 3
suku kata.
(contoh : ba , bu , ku )
Pengetahuan sedia ada
: Murid-murid telah pandai membaca sukukata
Penerapan nilai
: Bersungguh-sungguh, mendengar arahan, bekerjasama.
Bahan bantu mengajar
: Lirik lagu, Kad suku kata, Kad suku kata perkataan, Lembaran kerja
2. Langkah /
Isi pelajaran
Aktiviti p & p
Catatan / BBM
masa
Set induksi
Menyanyikan lagu
(5 minit)
- ba
1. Murid
menyanyikan
lagu
-
Lirik lagu
kata
-
Kad suku kata
-
Kad suku kata
bersama guru
- bu
- ku
Lalala
Hatiku riangnya
Belajar bersama
Bersama-sama kamu.
Langkah 1
Menyebut perkataan
(6 minit)
1. Murid
menyebut
suku
perkataan bermula dengan ba,
bu, ku mengggunakan kad suku
kata secara individu di iringi
oleh guru.
2. Murid
mengulangi
menyebut
suku kata perkataan ba, bu, ku.
Langkah 2
Mengeja dan membaca
(7 minit)
1. Murid mengeja perkataan
Contoh :buku , baju, baja.
perkataan
2. Murid membaca perkataan yang
disediakan diiringi oleh guru.
Contoh : buku, baju, baja
Langkah 3
Memadankan perkataan
(7 minit)
1. Murid
membuat
aktiviti
-
Lembaran kerja
-
Kad suku kata
memadankan perkataan dengan
gambar secara individu.
Penutup
Membaca semula kad
(5 minit)
suku kata perkataan
Menyanyi semula lagu.
1. Murid
menyebut
perkataan suku kata.
semula
perkataan
3. Rancangan Pengajaran Slot
Kelas
: Permata 1
Tarikh
: 30 April 2013
Hari
: Selasa
Masa
: 10.10 10.40 (30minit)
Bil. Kanak-kanak
: 25 orang
Modul
: Asas
Tujang utama
: Tunjang Komunikasi (BM)
Tunjang / standard kandungan : (BM 3.4) membina dan membunyikan sukukata
Standard pembelajaran
: (BM 3.4.7) membina daan membunyikan sukukata tertutup secara rawak
Objektif
: Pada akhir pembelajaran murid dapat :
2. Murid boleh membunyikan suku kata tertutup sekurangnya 3 suku
kata.
(contoh : bak , tak , cak )
Pengetahuan sedia ada
: Murid-murid telah dapat membaca suku kata tertutup dan terbuka
Penerapan nilai
: Yakin, bersungguh-sungguh, mendengar arahan.
Bahan bantu mengajar
: Lirik lagu, Kad suku kata, Kad suku kata perkataan, Lembaran kerja
4. Langkah /
Isi pelajaran
Aktiviti p & p
Catatan / BBM
masa
Set induksi
Menyanyikan lagu
(5 minit)
- dak
1. Murid
menyanyikan
lagu
-
Lirik lagu
kata
-
Kad suku kata
-
Kad suku kata
bersama guru
- tak
- cak
- pak
Langkah 1
Menyebut perkataan
(6 minit)
1. Murid
menyebut
suku
perkataan bermula dengan dak ,
tak , cak , pak, mengggunakan
kad suku kata secara individu di
iringi oleh guru.
2. Murid
mengulangi
menyebut
suku kata perkataan dak , tak ,
cak , pak.
Langkah 2
Mengeja dan membaca
(7 minit)
1. Murid mengeja perkataan
Contoh : kapak , cicak , katak .
perkataan
2. Murid membaca perkataan yang
disediakan diiringi oleh guru.
Contoh : kapak , cicak, katak.
Langkah 3
Memadankan perkataan
(7 minit)
1. Murid
membuat
aktiviti
-
Lembaran kerja
-
Kad suku kata
memadankan perkataan dengan
gambar secara individu.
Penutup
Membaca semula kad
(5 minit)
suku kata perkataan
Menyanyi semula lagu.
1. Murid
menyebut
perkataan suku kata.
semula
perkataan
5. Rancangan Pengajaran Slot
Class
: Permata 1
Date
: 2.05.2013
Day
: Thursday
Theme
: Living Things
Subtheme
: Flower
Duration
: 40 minute
Strand
: Communication English Language
Contents standard
: (BI 1.2) Listen to and understand meaning of simple words
Learning standard
: (BI 1.2.8) Name common objects in the environment
Learning Outcome
: At the end of the learning session, children will get :
1. Children can name and recognize words sunflower
Materials
: Plastic flower , paper plate , picture of flower with name
Skills
: Children already know a few flowers
Added value
: Confident and respect to each other
Multiple Intelligences
: Naturalistic and existentialism skills
6. Steps
Content
Induction
A little chat
set
with children.
Activities P&P
1. Teacher asking for respond from children
-
What is the sunflower colour ?
-
Why we call this flower sunflower?
-
Toy
sunflower
about flowers
-
(5 minute)
Method / Impact
Have you ever seen this flower?
2. Children will respond to teachers question
First step
Say out loud
(5 minute)
1. Children will observe the flash card shows by
-
Paper plate
-
Picture with
teacher.
2. Children will hear the spelling and
pronunciation and they will repeat after
teacher.
Second
Make
1. Children take a paper plate one by one.
steps
sunflower
2. Children make sunflower puppet by paper
(25 minute)
puppet
plate.
3. Children will cut follow line thats teacher
make.
4. Ask children to write sunflower at the back
of puppet.
Closure
(5 minute)
Reflection.
1. Children put a google eyes on puppet and let
children play with them.
name
7. Rancangan Pengajaran Slot
Kelas
: Permata 1
Tarikh
: 3 Mei 2013
Hari
: Jumaat
Masa
: 8.20 9.00 pagi (40 min)
Bil. Kanak-kanak
: 25 orang
Modul
: Asas
Tujang utama
: Tunjang Fizikal Dan Estetika (Perkembangan Fizikal)
Tunjang / standard kandungan : (PFK 1.0) Perkembangan motor halus
Standard pembelajaran
: (PFK 1.1.5) Menggunting menghasilkan satu bentuk
Objektif
: Pada akhir pembelajaran murid dapat :
1. Murid dapat menyiapkan sekuntum bunga daripada kolaj.
Pengetahuan sedia ada
: Murid telah pandai menampal
Penerapan nilai
: Yakin, bersungguh-sungguh, mendengar arahan.
Bahan bantu mengajar
: Kertas warna bentuk bulat dan bujur, Reben, Gunting, Lirik lagu,
Cekak bunga, Bow bunga.
8. Langkah /
Isi pelajaran
Aktiviti p & p
Catatan / BBM
masa
Set induksi
(5 minit)
Menyanyi bersama rakan-rakan
Ku tanam pokok bunga,
1. Murid menyanyikan
-
lagu Ku Tanam Pokok
Lirik
lagu
Bunga
Bunga mawar namanya,
Ku siram dan ku baja,
Lama besar jadinya.
Ku petik bunga mawar
Ku letak di kepala,
Ku jalan sini sana
Harum wangi baunya.
langkah
Meperlihatkan cekak bunga dan bow
pertama
bunga yang sudah siap
( 5 minit )
1. Murid diperlihatkan
cekak bunga dan bow
bunga yang telah siap
dibuat oleh guru dan
guru menerangkan cara
untuk membuatnya.
Langkah
Menampal bentuk bulat dan bujur untuk
kedua
membuat membuat bunga.
(20 minit)
1. Murid di bahagikan
kepada dua kumpulan.
2. Murid perempuan
-
Kertas
warna
bentuk
membuat satu kumpulan
bulat
dan murid lelaki
dan
membuat satu
bujur
kumpulan.
3. Murid diberikan kertas
warna yang telah
digunting oleh guru
berbentuk bulat dan
bujur untuk di
cantumkan menjadi
sekuntum bunga di atas
kertas A4.
9. Langkah
Menghasilkan cekak bunga dan bow
ketiga
bunga
(7 minit)
1. Murid menggunting
kolaj bunga yang telah
-
Reben
-
Gunting
-
Cekak
di tampal sebentar tadi.
2. Murid menampal bentuk
bunga yang telah di
liminated oleh guru di
atas reben yang
disediakan.
Penutup
Menyanyikan lagu sambil menggayakan
(3 minit)
hasil kerja.
1. Murid menyanyikan
lagu Ku Tanam Pokok
Bunga sambil
menggayakan cekak
bunga bagi murid
permpuan dan bow
bunga bagi murid
lelaki.
bunga
-
Bow
bunga