際際滷

際際滷Share a Scribd company logo
Mokymosi mokytis kaip esmins metakognityvins kompetencijos rai邸ka ir ugdymas   (is):  atvejo analiz doc. dr. Rasa Poceviien iauli迭 universitetas Edukologijos fakultetas ,  Edukologijos katedra
Mokymosi mokytis samprata asmens noras ir pasirengimas imtis nauj迭 u転duoi迭,  gebjimas kontroliuoti pa転intinius ir emocinius procesus mokymosi metu, gebjimas taikyti 眺gytus gebjimus 眺vairiuose kontekstuose.
Mokymuisi mokytis aktualu skmingam mokymuisi b笛tin迭 nuostat迭 ugdymasis; savs kaip besimokaniojo pa転inimas; mokymosi veiklai reikalingo nusimanymo apie mokymosi proces, b笛dus, strategijas, galimybes ir 邸altinius 眺gijimas.
Mokymuisi mokytis aktual笛s gebjimai   kelti mokymosi tikslus, u転davinius: suprasti, kad mokymasis yra prasminga ir tikslinga veikla;  siekti i邸siai邸kinti, k jau geba, ko dar reikt迭 mokytis;  suprasti, kurios asmenins savybs padeda skmingai mokytis, kurios  ne; gebti i邸sikelti realius mokymosi u転davinius ir pan.
planuoti mokymosi veikl: planuoti ir pasirinkti mokymosi laik;  pasirinkti tinkamas mokymosi strategijas;  pasirinkti tinkamas mokymosi priemones ir pan.
kryptingai veikti siekiant i邸sikelt迭 u転davini迭: mokytis siejant nauj mokymosi med転iag ar patirt眺 su tuo, kas jau 転inoma, patirta;  i邸siai邸kinti klaidingus 眺sitikinimus ir juos keisti, koreguoti;  taikyti atitinkanias mokymosi stili迭 ir tinkamas u転duoiai atlikti strategijas; susitelkti, i邸laikyti dmes眺 mokymosi u転duoiai atlikti;  susid笛rus su sunkumais ar neskmmis, atkakliai ie邸koti i邸eities, valingai dirbti;  mokytis individualiai, grupje, klasje;  mokytis i邸 眺vairi迭 informacijos 邸altini迭;  tvarkyti informacij: rasti, suvokti, atsirinkti, sisteminti, kriti邸kai vertinti ir pan.
apmstyti mokymosi veikl, proces ir rezultatus: 眺vertinti savo mokymosi veikl ir rezultatus, nustatyti skms ir neskms prie転astis;  numatyti, k kit kart atlikdami pana邸aus pob笛d転io u転duot眺 daryt迭 kitaip;  remiantis veikloje 眺gyta patirtimi i邸sikelti naujus mokymosi u転davinius ir pan.
M okymasis mokytis apima teigiamas nuostatas ir motyvacij mokytis ; gebjim valdyti savo mokymosi proces : j眺 planuoti,  organizuoti,  vykdyti,  reflektuoti,  vertinti ir pan.
M okymasis mokytis yra ne tik dalykini迭  転ini迭 ar gebjim迭 眺gijimas, tai yra  metakognicija , t.y. mstymas apie  savo mokymosi proces ir jo valdym
Tyrimo tikslas   i邸siai邸kinti mokymosi mokytis kaip esmins metakognityvins kompetencijos rai邸kos ypatumus mokytoj迭 ir pedagogini迭 specialybi迭 student迭 populiacijoje.
Tyrimo metodai kiekybinis tyrimas  (anketin apklausa) kokybinis tyrimas  (laisvos formos ra邸inys  Savo mokymosi patirties ir gebjimo mokytis analiz ir tobulinimo galimybi迭 numatymas )
M okymosi faz  s nusiteikimas mokytis,  susitelkimas mokymosi prad転ioje,  mokymosi slyg迭 sudarymas,  mokymosi b笛d迭 bei metod迭 numatymas ir atranka,  mokymosi eigos organizavimas,  u転duoi迭 atlikimas,  rezultat迭 kontrol ir savikontrol,  atlikt迭 u転duoi迭, i邸mokimo reik邸ms ir prasms supratimas,  panaudot迭 priemoni迭 sutvarkymas,  nauj迭 mokymosi u転duoi迭 numatymas bei planavimas, pastang迭 sutelkimas.
Imties charakteristika Lyties aspektu tiriam迭j迭 imtis buvo i邸 esms homogeni邸ka.  Am転iaus aspektu:  Iki 30 met迭  -  48  proc. 31  40  met迭  -  40 proc.
Naudojimasis informacijos 邸altiniais 94 proc. naudojasi internetiniais 邸altiniais ir paskait迭 u転ra邸ais,  66 proc. - knygomis, 28 proc. - 転urnalais ir kt. 邸altiniais
Naudojasi internetinmis prieigomis bei kitomis IKT teikiamomis galimybmis   (proc.) 4 Med転iag persispausdinu i邸 draug迭 28 Atlieku paie邸k naudodamasis  logi邸ku nar邸ymu 62 Atlieku paie邸k internete pagal paie邸kos 転od眺 66 Atsispausdinu dstytojo duot med転iag 68 Randu tinkam迭 internetini迭 prieig迭
Darbo su informacija b笛dai   48 proc. prie邸 i邸sispausdindami, med転iag visada perskaito,  50 proc. spausdina tik b笛tinai reikaling med転iag,  52 proc. taiko atrenkamj眺 skaitym, t.y. skaitydami tekst brauko.
Gilesni迭 ir sudtingesni迭 analitinio skaitymo technologij迭 taikymas 30 proc. skaito keldami klausimus (bent mintyse) 12 proc. daro minties 転emlapius ir kitas santraukas
Mokymosi problem迭 眺veikos b笛dai  (proc.)   56 mokytojo. 70 moksladraugio, 64 bibliotekininko, Jeigu nerandu tinkamos med転iagos, klausiu: 46 mokytoj. 74 moksladraug眺, Turiu drsos papra邸yti pagalbos: 44 suprats, kad atsid笛riau aklavietje, pakeiiu mokymosi, informacijos paie邸kos strategij 22 labai stengiuosi, mokausi i邸 kit迭 邸altini迭,  Jeigu b笛na sunku suprasti:
Savo mokymosi stebjimas   (proc.) 6 Moku tobulinti savo i邸mokim 6 Gerai pasiruo邸iu testams 10 I邸samiai apmstau savo mokymosi strategijas 42 Galiu b笛ti susikaups 52 Pasitikrinu, ar teisingai supratau 56 Da転nai vis perskaitau trump savaranki邸ko mokymosi apra邸ym 62 Pasitikrinu, kaip atsimenu svarbius faktus
Vadovavimo sau (savivados) gebjim迭 rai邸ka   12 Veiksmingai i邸naudoju savaranki邸ko mokymosi laikotarpius 12 Gerai i邸naudoju savo laik 22 Susirandu patraukli ir prakti邸k studij迭 program/kurs 24 Veikiu pagal savaranki邸ko mokymosi veiksm迭 plan 28 Veiksmingai i邸naudoju laisvalaik眺 46 Pasirenku u転duotis, tinkamas laiko po転i笛riu (turdamas omenyje nuovarg眺 ir kt.). 54 U転duot眺 atlieku laiku 60 Reaguoju 眺 situacij: pvz., kai negaliu daryti X, tai darau Y.
Mokymosi mokytis kompetencijos 眺veriai   29,6 9 (labai gerai) 3,7 5 (silpnai) 6,2 6 (patenkinamai) 6,2 10 (puikiai) geba ir analizuoti, ir tobulinti savo mokymsi   33,3 8 (gerai) geba analizuoti, bet negeba parengti mokymosi mokytis projekto   21 7 (vidutini邸kai) negeba analizuoti savo mokymosi patirties
I邸vados Mokymosi mokytis kompetencija tiriam迭j迭 imtyje 眺vairiais aspektais rei邸kiasi tik patenkinamai. Tai, savo ruo転tu, nat笛raliai ir pagr眺stai kelia klausim apie b笛tin j迭 pasirengim (転ini迭, gebjim迭 ir vertybini迭 nuostat迭 lygmenyje) mokyti mokinius mokytis.

More Related Content

Poceviciene mmblm2011

  • 1. Mokymosi mokytis kaip esmins metakognityvins kompetencijos rai邸ka ir ugdymas (is): atvejo analiz doc. dr. Rasa Poceviien iauli迭 universitetas Edukologijos fakultetas , Edukologijos katedra
  • 2. Mokymosi mokytis samprata asmens noras ir pasirengimas imtis nauj迭 u転duoi迭, gebjimas kontroliuoti pa転intinius ir emocinius procesus mokymosi metu, gebjimas taikyti 眺gytus gebjimus 眺vairiuose kontekstuose.
  • 3. Mokymuisi mokytis aktualu skmingam mokymuisi b笛tin迭 nuostat迭 ugdymasis; savs kaip besimokaniojo pa転inimas; mokymosi veiklai reikalingo nusimanymo apie mokymosi proces, b笛dus, strategijas, galimybes ir 邸altinius 眺gijimas.
  • 4. Mokymuisi mokytis aktual笛s gebjimai kelti mokymosi tikslus, u転davinius: suprasti, kad mokymasis yra prasminga ir tikslinga veikla; siekti i邸siai邸kinti, k jau geba, ko dar reikt迭 mokytis; suprasti, kurios asmenins savybs padeda skmingai mokytis, kurios ne; gebti i邸sikelti realius mokymosi u転davinius ir pan.
  • 5. planuoti mokymosi veikl: planuoti ir pasirinkti mokymosi laik; pasirinkti tinkamas mokymosi strategijas; pasirinkti tinkamas mokymosi priemones ir pan.
  • 6. kryptingai veikti siekiant i邸sikelt迭 u転davini迭: mokytis siejant nauj mokymosi med転iag ar patirt眺 su tuo, kas jau 転inoma, patirta; i邸siai邸kinti klaidingus 眺sitikinimus ir juos keisti, koreguoti; taikyti atitinkanias mokymosi stili迭 ir tinkamas u転duoiai atlikti strategijas; susitelkti, i邸laikyti dmes眺 mokymosi u転duoiai atlikti; susid笛rus su sunkumais ar neskmmis, atkakliai ie邸koti i邸eities, valingai dirbti; mokytis individualiai, grupje, klasje; mokytis i邸 眺vairi迭 informacijos 邸altini迭; tvarkyti informacij: rasti, suvokti, atsirinkti, sisteminti, kriti邸kai vertinti ir pan.
  • 7. apmstyti mokymosi veikl, proces ir rezultatus: 眺vertinti savo mokymosi veikl ir rezultatus, nustatyti skms ir neskms prie転astis; numatyti, k kit kart atlikdami pana邸aus pob笛d転io u転duot眺 daryt迭 kitaip; remiantis veikloje 眺gyta patirtimi i邸sikelti naujus mokymosi u転davinius ir pan.
  • 8. M okymasis mokytis apima teigiamas nuostatas ir motyvacij mokytis ; gebjim valdyti savo mokymosi proces : j眺 planuoti, organizuoti, vykdyti, reflektuoti, vertinti ir pan.
  • 9. M okymasis mokytis yra ne tik dalykini迭 転ini迭 ar gebjim迭 眺gijimas, tai yra metakognicija , t.y. mstymas apie savo mokymosi proces ir jo valdym
  • 10. Tyrimo tikslas i邸siai邸kinti mokymosi mokytis kaip esmins metakognityvins kompetencijos rai邸kos ypatumus mokytoj迭 ir pedagogini迭 specialybi迭 student迭 populiacijoje.
  • 11. Tyrimo metodai kiekybinis tyrimas (anketin apklausa) kokybinis tyrimas (laisvos formos ra邸inys Savo mokymosi patirties ir gebjimo mokytis analiz ir tobulinimo galimybi迭 numatymas )
  • 12. M okymosi faz s nusiteikimas mokytis, susitelkimas mokymosi prad転ioje, mokymosi slyg迭 sudarymas, mokymosi b笛d迭 bei metod迭 numatymas ir atranka, mokymosi eigos organizavimas, u転duoi迭 atlikimas, rezultat迭 kontrol ir savikontrol, atlikt迭 u転duoi迭, i邸mokimo reik邸ms ir prasms supratimas, panaudot迭 priemoni迭 sutvarkymas, nauj迭 mokymosi u転duoi迭 numatymas bei planavimas, pastang迭 sutelkimas.
  • 13. Imties charakteristika Lyties aspektu tiriam迭j迭 imtis buvo i邸 esms homogeni邸ka. Am転iaus aspektu: Iki 30 met迭 - 48 proc. 31 40 met迭 - 40 proc.
  • 14. Naudojimasis informacijos 邸altiniais 94 proc. naudojasi internetiniais 邸altiniais ir paskait迭 u転ra邸ais, 66 proc. - knygomis, 28 proc. - 転urnalais ir kt. 邸altiniais
  • 15. Naudojasi internetinmis prieigomis bei kitomis IKT teikiamomis galimybmis (proc.) 4 Med転iag persispausdinu i邸 draug迭 28 Atlieku paie邸k naudodamasis logi邸ku nar邸ymu 62 Atlieku paie邸k internete pagal paie邸kos 転od眺 66 Atsispausdinu dstytojo duot med転iag 68 Randu tinkam迭 internetini迭 prieig迭
  • 16. Darbo su informacija b笛dai 48 proc. prie邸 i邸sispausdindami, med転iag visada perskaito, 50 proc. spausdina tik b笛tinai reikaling med転iag, 52 proc. taiko atrenkamj眺 skaitym, t.y. skaitydami tekst brauko.
  • 17. Gilesni迭 ir sudtingesni迭 analitinio skaitymo technologij迭 taikymas 30 proc. skaito keldami klausimus (bent mintyse) 12 proc. daro minties 転emlapius ir kitas santraukas
  • 18. Mokymosi problem迭 眺veikos b笛dai (proc.) 56 mokytojo. 70 moksladraugio, 64 bibliotekininko, Jeigu nerandu tinkamos med転iagos, klausiu: 46 mokytoj. 74 moksladraug眺, Turiu drsos papra邸yti pagalbos: 44 suprats, kad atsid笛riau aklavietje, pakeiiu mokymosi, informacijos paie邸kos strategij 22 labai stengiuosi, mokausi i邸 kit迭 邸altini迭, Jeigu b笛na sunku suprasti:
  • 19. Savo mokymosi stebjimas (proc.) 6 Moku tobulinti savo i邸mokim 6 Gerai pasiruo邸iu testams 10 I邸samiai apmstau savo mokymosi strategijas 42 Galiu b笛ti susikaups 52 Pasitikrinu, ar teisingai supratau 56 Da転nai vis perskaitau trump savaranki邸ko mokymosi apra邸ym 62 Pasitikrinu, kaip atsimenu svarbius faktus
  • 20. Vadovavimo sau (savivados) gebjim迭 rai邸ka 12 Veiksmingai i邸naudoju savaranki邸ko mokymosi laikotarpius 12 Gerai i邸naudoju savo laik 22 Susirandu patraukli ir prakti邸k studij迭 program/kurs 24 Veikiu pagal savaranki邸ko mokymosi veiksm迭 plan 28 Veiksmingai i邸naudoju laisvalaik眺 46 Pasirenku u転duotis, tinkamas laiko po転i笛riu (turdamas omenyje nuovarg眺 ir kt.). 54 U転duot眺 atlieku laiku 60 Reaguoju 眺 situacij: pvz., kai negaliu daryti X, tai darau Y.
  • 21. Mokymosi mokytis kompetencijos 眺veriai 29,6 9 (labai gerai) 3,7 5 (silpnai) 6,2 6 (patenkinamai) 6,2 10 (puikiai) geba ir analizuoti, ir tobulinti savo mokymsi 33,3 8 (gerai) geba analizuoti, bet negeba parengti mokymosi mokytis projekto 21 7 (vidutini邸kai) negeba analizuoti savo mokymosi patirties
  • 22. I邸vados Mokymosi mokytis kompetencija tiriam迭j迭 imtyje 眺vairiais aspektais rei邸kiasi tik patenkinamai. Tai, savo ruo転tu, nat笛raliai ir pagr眺stai kelia klausim apie b笛tin j迭 pasirengim (転ini迭, gebjim迭 ir vertybini迭 nuostat迭 lygmenyje) mokyti mokinius mokytis.